Sotside ja keski võimulepe pealinnas liigub jõudsalt allkirjade suunas
Osapooled tahavad volikogu väiksemaks teha ja valimiskorda muuta!

Sotside delegatsioon teel läbirääkimistele. Vasakult Katrin Saks, Peeter Kreitzberg, Jaak Juske ja Jüri Pihl.

FOTO: Peeter Langovits

Sotside ja keskpartei läbirääkimised Tallinnas liiguvad jõudsalt võimuleppe suunas, kuhu suure tõenäosusega kirjutatakse sisse linnaosade allesjäämine, linnameedia tasakaalustamine ning ka soov volikogu väiksemaks teha ning valimiskorda muuta.

Keskerakonna poolt üheks läbirääkijaks olnud linnavolikogu esimees Toomas Vitsut ütles, et valimiskorda ja volikogu liikmete arvu ei saa küll linnavõim ise muuta, kuid Tallinn saab teha riigikogule vastava ettepaneku.

Kuigi praeguse riigikogu koosseisu juures, kus jõupositsioonil on kehtiva Tallinna valimiskorra välja nuputanud Reformierakond ning Isamaa ja Res Publica Liit (IRL), on valimiskorra muutmine ebatõenäoline, võib aga sotside ja keski kokkulepe määravaks saada 2011. aasta riigikogu valimiste järel, kui nad peaksid riigis võimule tõusma.

Vitsuti sõnul kirjutatakse koalitsioonileppe teksti ilmselt see, et volikogu oleks järgmises koosseisus 51-liikmeline ja et valimiskord oleks samasugune nagu mujal Eestis. Kehtivas valimissüteemis on Tallinnale kehtestatud erikord, mis näeb ette kaheksat linnaosadel põhinevat ringkonda ning 79 volikogu liiget.

Kõigis ülejäänutes omavalitsustes on lubatud valimised läbi viia ühes ringkonnas.

Linnameedia tasakaalustamiseks tuleb võimuleppesse sisse sotside soovitud uue kolleegiumi moodustamine, kuhu hakkavad kuuluma esindajad kõigist volikogu fraktsioonidest. Samuti loobub Keskerakond sotside soovil linnaosade kaotamise plaanist.

Nii Vitsut kui ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ühe esindajana läbirääkimisi pidanud Peeter Kreitzberg kinnitasid täna Postimees.ee`le, et ületamatud vastuolusid pole ning iga kohtumine viib pareteisid leppele lähemale. Uuesti saavad erakonnad kokku homme ning esialgse kava kohaselt võib juba laupäeval toimuda võimuleppe pidulik allkirjastamine.

Kaks erakonda on oma valimislubatustes olnud eri lähenemisel ka maamaksu osas - sotsid tahavad maksumäära 2,5 korda alandada, Keskerakond aga lubas, et maamaks Tallinnas pärast maa järgmist riiklikku korralist hindamist ei tõuse.

Kreitzberg lausus, et praegu üritatakse veel uurida riigi võimalikke plaane korralise hindamise osas. Hindamine tähendaks automaatselt maa väärtuse ning ühes sellega ka maamaksu järsku tõusu ja Keskerakond peaks valimislubaduse elluviimiseks samuti minema maksumäära vähendamise teed.

Erakonnad leppisid aga kokku, et kindlasti kompenseeritakse maamaks vähekindlustatud inimestele.

Vitsuti sõnul eile täpsustati ja parandati varem kokku kirjutatud esialgset teksti ning neljapäeval võiks valitsemislepe tema hinnangul ka valmis saada. «Neljapäeval katsume leppele anda ka rahalise katte ehk vaatame üle, kas meil on ikka reaalne kõik need asjad ära teha,» lisas ta. «Põhimõtteliselt oleks siis koalitsioonilepe valmis.»

Neljapäeval hakkavad erakonnad tõenäoliselt pidama läbirääkimisi poliitiliste ametikohtade jaotamise üle. Seni on meedias spekuleeritud selle üle, et SDE esimees Pihl saaks endale volikgu esimehe koha.

Samuti saaksid sotsid endale ühe kuuest abilinnapea kohast ning ühe kaheksast linnaosavanema kohast. Kõige tõenäolisemateks kandidaatideks nendele kohtadele peetakse ka volikokku sisse saanud Katrin Saksa ja Andres Anveltit.

Tallinna uus volikogu koguneb esimest korda järgmisel neljapäeval ehk 5. novembril. Keskerakonnal on volikogus 44 kohta, sotsidel 8 kohta.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles