Päevatoimetaja:
Tarvo Madsen
Saada vihje

Õige tööriist leiab vajaliku info

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Esimestel katsetel internetist infot leida teatab otsingusüsteem, et leidis 132 174 sobivat lehekülge. Sellise olukorra vältimiseks tuleb kasutada oskuslikult valitud otsimootorit või veebikataloogi ning esitada sellele täpne päring.

Kui otsid eestikeelset infot, siis oleks arukas alustada otsinguid mõne kohaliku otsingulehekülje abil. Esmalt võiks appi võtta Eesti parima otsimootori Neti.

Info leidmiseks on kaks võimalust: kas liikuda veebikataloogis aste-astmelt mööda viitasid otsitava valdkonna poole või toksida otsingureale sõna või väljend, mille kohta tahate infot leida.

Kui saad sel moel liiga palju tulemusi, näiteks nelisada lehekülge, kus sisaldub otsitud sõna või väljend, siis tasub lugeda info otsimise abi lehekülge, et täpsustada päringut.

Kindlad reeglid

Mõned reeglid kehtivad peaaegu kõigis otsimootorites ja kataloogides. Näiteks lisades kahe sõna vahele plussmärgi, saab enamik otsimootoreid sellest nii aru, et need sõnad peavad olema leitavatel lehekülgedel teineteise järel.

Kirjutades otsingureale «inglise+sõnaraamat», saab otsimootor aru, et ta peab leidma väljendi «inglise sõnaraamat». Kui kirjutad otsingureale lihtsalt «inglise sõnaraamat», siis leiab infootsija leheküljed, kus esinevad sõnad «inglise» ja «sõnaraamat», kuid need ei pea tingimata leheküljel asuma kõrvuti.

Teine üldreegel on see, et nende sõnade ette, mis peavad otsitaval leheküljel olema, kirjutatakse plussmärk ning nende sõnade ette, mis ei tohi otsitaval leheküljel esineda, miinusmärk.

Näiteks kui tahad lugeda lehekülgi, milles on juttu president Lennart Merist, kuid millel pole sõnagi Konstantin Pätsist, siis on arukas sisestada otsingureale tekst «+president +lennart +meri –konstantin –päts».

Info Läänest

Selleks, et infot leida mujalt maailmast, tasub seada sammud mõne lääne veebikataloogi ja otsingulehekülje poole. Tipptasemel veebikataloogi pakub näiteks Yahoo!.

Yahoo!-s saad kombineerida kataloogide lehitsemist ja märksõnade sisestamist. Näiteks soovides leida mingi kindla MP3-pleieri kohta, on vaja toksida otsingureale «MP3» ja tulemuste hulgast valida kataloog «MP3 Players».

Nüüd teed mummu teksti «just this category» ette ja kirjutad otsingureale pleieri margi.

Kui tead täpset väljendit, mida tahad leida, siis on parimad abimehed AltaVista ja Google’i otsimootorid.

AltaVista kasutamisel tasub enne otsingu sisestamist tutvuda otsingu esitamise reeglitega, sest muidu võib AltaVista üllatada tuhandete viideteni küündiva võrgukülgede nimekirjaga.

AltaVista sisaldab muu hulgas ka tõhusaid vahendeid piltide, MP3-formaadis muusika ning videofailide leidmiseks. Samuti pakub AltaVista hulga otsingualast infot, näiteks otsingutrendide artikleid ning põhjalikke temaatilisi infootsimise juhendeid.

Muusikafailide leidmiseks on väga hea ka Lycose vastav mootor, mis asub aadressil http://music.lycos.com.

Google erineb teistest otsimootoritest selle poolest, et ta töötab väga kiiresti ning esitab esimestena surfajale geograafiliselt lähemal asuvad võrgukohad.

Jeeves pakub lisainfot

Üsna põnevat info otsimise viisi pakub AskJeeves.

Jeevesile saab esitada inglise keeles küsimusi. Näiteks soovides infot Helsingi kohta, tuleb sisestada otsingureale küsimus «what do you know about Helsinki».

Jeeves täpsustab seejärel, mida surfaja soovib leida: kas Helsingi linnakaarti või hoopis lugeda entsüklopeediast artiklit Helsingi kohta.

Peale selle on Jeeves varmalt nõus edastama infosoovi maailma suurimatele otsimootoritele.

Kasulikud aadressid

Eesti:
Neti: http://www.neti.ee/ Eesti WWW Wärk: http://www.ee/www/everyday/

Soome:
Kolumbus Kompassi: http://kompassi.kolumbus.fi/ WWW.FI: http://www.fi/

Venemaa:
Orientation Russia: http://ru.orientation.com/eg/

Läti:
Latnet: http://www.lv/

Muu maailm:
Yahoo!: http://www.yahoo.com/ AltaVista: http://www.altavista.com/ Google: http://www.google.com/ AskJeeves: http://www.ask.com/ Excite: http://www.excite.com/ Lycos: http://www.lycos.com/ WebCrawler: http://www.webcrawler.com/

Tagasi üles