Natsikurjategija matusetseremoonia katkestati protestide tõttu

Politseinike ja protestijate kokkupõrked Albanos.

FOTO: SCANPIX

Läinud nädala reedel 100 aasta vanuselt surnud natsikurjategija Erich Priebke matusetseremoonia tuli protestide tõttu katkestada.

Eile pidi Itaalia pealinna Rooma lähedal Albano Laziales toimuma Priebke matusetseremoonia, mida häirisid aga ulatuslikud protestid, mistõttu tuli see katkestada. BBC andmetel pidas politsei kinni kaks inimest.

Öösel viidi kirst Rooma lähedal asuvale sõjaväelennuväljale, kusjuures protestijad loopisid kividega ka kirstu vedanud autot. Pole selge, kuhu surnukeha toimetatakse, kuid väidetavalt viiakse see Priebke kodumaale Saksamaale.

Surnukeha saatmist Saksamaale on nõudnud ka natsikurjategijaid jahtiv Simon Wiesenthali keskus, leides, et sealsed seadused keelavad neonatside kogunemised, mis Priebke matustega võivad kaasneda.

Varem oli katoliku kirik keelanud Priebkele kirikliku matusetseremoonia korraldamise Roomas ning ka Argentina võimud keelasid tseremoonia läbiviimise Argentinas, kuhu on maetud Priebke abikaasa.

Natsi-Saksamaa SSi endine kapten Priebke soovis, et ta maetaks Argentinasse, kuhu ta põgenes Teise maailmasõja lõpus ja elas aastakümneid, enne kui võimud ta 1994. aastal kinni pidasid ning Itaaliale üle andsid.

Priebke mõisteti 1998. aastal eluks ajaks vangi osalemise eest massimõrvas, mis pandi toime 1944. aastal Ardeatine´i koobastes, kus tapeti 335 inimest, nende seas 75 juuti. Hukkamine viidi läbi kättemaksuks Itaalia vastupanuliikumise rünnaku eest SSi sõduritele.

Kõrge ea ja kehva tervise tõttu ei tulnud Priebkel siiski vanglasse minna, kuid oma viimased aastad veetis Priebke koduarestis Roomas.

Tagasi üles