Rakvere LK väikeaktsionäridele tehakse liiga

ERKKI ERILAID, Helsingi

Rakvere kombinaadi 80-protsendilise aktsiapaki omandanud Soome firma HK Ruokatalo soovitab Eesti lihatööstuse pettunud väikeaktsionäridel oodata sünergiast tulenevat kasumikasvu.

HK Ruokatalo tegevdirektor Simo Palokangas kinnitas eile Postimehele, et Rakvere Lihakombinaadi (RLK) väikeaktsionäridele aktsiate ostuks pakkumist ei tehta. Ehkki viimasel kuul on RLK aktsiatega praktiliselt võimatu Tallinna börsil kaubelda, tõrjus Palokangas firma poolaastatulemuste avalikustamisüritusel süüdistuse Rakvere väikeomanikele põhjustatud kahjust.

Rakvere Lihakombinaadi aktsia ostunoteeringud Tallinna börsisüsteemis puuduvad, 10-kroonise nominaalväärtusega aktsia hind on langenud 6 kroonini. Palokangas ütles eile, et tema teada oli Rakvere aktsia vähelikviidne juba enne HK Ruokatalo poolset enamusosaluse omandamist.

Postimehe poolt Helsingis küsitletud kohalikud analüütikud väljendasid imestust selle üle, et HK Ruokatalo ei teinud RLK väikeaktsionäridele aktsiate ostuks pakkumist. Soome seaduste kohaselt oleks Ruokatalo seda pidanud tegema võrdväärsetel tingimusel enamusosaluse omandamisega. Soome analüütikud peavad pakkumise tegemata jätmise üheks põhjuseks HK Ruokatalo prognoositust viletsamaid majandusnäitajaid, viidates ka asjaolule, et peagi koondatakse ettevõttes hulgaliselt töötajaid.

AS Rakvere Lihakombinaadi 80 protsendi enamusaktsiate ostu põhjendas Palokangas konkurentsiga. Ta märkis, et RLK oleks tema madala hinna tõttu igal juhul ostnud mõni kodu- või välismaine konkureeriv firma. «Rakvere Lihakombinaat oli juba mõnda aega müügis ning üks Taani lihatööstusettevõte oli sellest väga huvitatud,» lausus ta.

Palokangase sõnul tegid tehingu kasulikuks Rakvere Lihakombinaadi turuosa Baltimaades ja tugev kasvupotentsiaal nii Balti kui ka Vene turul.

HK Ruokatalo ostis augustis Rakvere Lihakombinaadi enamusosaluse 190 miljoni marga eest. Kombinaadi aktsiate müüjad, valdusfirmad Epeks ja Talinvest said kogu summast 110 miljonit marka kätte rahas. HK Ruokatalo aktsionärid kinnitasid eile otsuse, mille kohaselt ülejäänud ostusumma 80 miljoni marga väärtuses tasutakse Epeksile ja Talinvestile suunatud emissioonil, kus ühe aktsia hind on 197 marka.

Emafirmal kehv aasta

Soome toiduainekontserni HK Ruokatalo esimese poolaasta kasum oli oluliselt väiksem kui möödunud aastal. Arvestamata erakorralisi tulusid oli kontserni kasum 3,2 miljonit marka, võrreldes 21,6 miljoniga möödunud aasta samal perioodil. Ettevõtte andmeil põhjustas kasumi vähenemise tööjõuga seotud kulutuste suurenemine - tööjõukulud suurenesid ligi 15 miljonit marka. Kasum vähenes ka aktsiaemissiooni ja osaluse omandamisega seotud ühekordsete kulutuste tõttu teistes firmades. Siiski toonitas Palokangas, et teisel poolaastal on toiduainetööstuses oodata kasumite tublit paranemist.

Ruokatalo kontserni müügikäive oli esimesel poolaastal 2,1 protsendi võrra suurem kui eelmise aasta samal perioodil - 1,34 miljardit marka. Ärikasum oli 24 miljonit marka ja kasumimarginaal 1,8 protsenti. Möödunud aasta esimesel poolaastal oli ärikasum 45,5 miljonit marka ja kasumimarginaal 3,5 protsenti. Kasum aktsia kohta oli 0,88 marka, võrreldes 5,15 margaga möödunud aasta samal perioodil.

Ruokatalo korraldusel eile ajakirjanikele esinenud PCA Corporate Finance’i analüütiku Ari Leppäneni sõnul on Rakvere Lihakombinaadi ostul HK Ruokatalo majandusnäitajatele positiivne mõju. Samas on Rakvere LK emafirma aktsia viimasel kuul olnud Helsingi börsil tugevas languses. Hetkel maksab HK Ruokatalo aktsia Helsingi börsil 165 marka, kuni augusti alguseni osteti aktsiat ligi 200 marga eest. HK Ruokatalo jõudis Helsingi börsi põhinimekirja tänavu aprillis ja aktsia noteering kõikus juuli lõpuni vahemikus 185-225 marka.

Analüütikud hämmeldunud

Soome börsianalüütikute hinnanguid uurides selgus, et nende arvamusel makstakse Rakvere kombinaadi eest liiga kõrget hinda, ning just seda peetakse ka põhjuseks, miks Ruokatalo aktsia kurss on Helsingis langenud.

HK Ruokatalo tegevjuht Palokangas arvab siiski, et juba aasta lõpuks näitab ettevõte normaalselt kasumit. «Ametlikku kasumiprognoosi me börsile ei esita, praeguseks on meie käsutuses liialt vähe informatsiooni,» teatas Ruokatalo direktor. «Hoolimata Rakvere LK esimese poolaasta suurest kahjumist toodab ettevõte juba praegu kasumit,» lisas ta.

RLK sai konsolideeritult esimesel poolaastal 23,4 miljonit krooni kahjumit. Kõige keerulisem oli prognoosida RLK-le kuuluva Rigas Miesneksi 21,4 miljoni suurust miinust, sõnas Palokangas.

Väikeaktsionärid pettunud

Paljud Rakvere Lihakombinaadi väikeaktsionärid on firma enamusosaluse ostutingimuste üle ajakirjanduses pettumust väljendanud. Nad viitavad sellele, et kaks ettevõtte suuromanikku said oma aktsiatest lahti 16 krooni eest, samas kui teistel aktsiate mõistliku hinna eest realiseerimise võimalus praktiliselt puudub. RLK-l on praegu umbes 1200 väikeaktsionäri, kellest enamik on omandanud aktsiaid hinnaga 9-10 krooni. Osaliselt on säilinud positsioone ka eelmise aasta börsibuumi ajast, kus aktsia hind oli 14-16 krooni.

Tallinna Väärtpaberibörs tuli Rakvere senistele suuromanikele Epeksile ja Talinvestile vastu, jättes ettevõtte börsile, ehkki reglemendis lubatud 75 protsendi asemel müüdi kombinaadi aktsiatest ühele omanikule 80 protsenti. Spetsialistide arvamusel eelistab selline tehingu suurendamise lubamine selgelt üht aktsionäri teiste ees, sest seeläbi said suuromanikud veel viie protsendi aktsiate müügist üle kahe korra rohkem raha, kui oleks saadud neid börsil realiseerides.

Rakvere Lihakombinaat prognoosis aasta algul mitteametlikult 27 miljoni krooni suurust kasumit, kuue kuu tegelikuks tulemuseks oli aga 1,6 miljoni kroonine kahjum. Ehkki lihakombinaadil on head võimalused teisel poolaastal paremini teenida, jääb kasumiprognoosi täitmine äärmiselt ebatõenäoliseks.

Tagasi üles