SDE läks haridusarutelu keelanud riigikogu juhatuse vastu kohtusse

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu juhatuse praegused liikmed.
Riigikogu juhatuse praegused liikmed. Foto: Liis Treimann / Postimees

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni 18 liiget esitasid täna Tallinna halduskohtusse kaebuse riigikogu juhatuse peale, kes ei lubanud oktoobri alguses parlamendi istungitesaalis korraldada hariduse regionaalse kättesaadavuse arutelu, kuhu fraktsioon soovis esinema kutsuda ka Soome haridusministrit.

SDE teatel leiavad saadikud kaebuses, et riigikogu juhatus piiras oma otsusega seadusevastaselt fraktsiooni õigust korraldada olulisel teemal ja sobivate ettekandjatega riiklikult tähtsa küsimuse arutelu. Nende sõnul takistas juhatus nii opositsiooni kuuluvate saadikute võimalust teostada oma mandaati ning rikkus parlamentaarse demokraatia põhimõtteid.

«Õigusliku aluseta sekkumine fraktsiooni ainupädevusse antud küsimuse otsustamisel on loonud halva pretsedendi, mis võib edaspidi saada aluseks opositsiooni poolt algatatud, kuid koalitsiooni jaoks ebamugavatel teemadel või ebasobivate ekspertide osalusel korraldatavate parlamentaarsete arutelude ärakeelamisel,» märkisid nad.

Seetõttu tahavad sotsiaaldemokraadid saada kohtult riigikogu juhatuse otsusele hinnangut. Fraktsiooni aseesimehe Eiki Nestori sõnul pole küsimus mitte ainult sotsiaaldemokraatide õigustes, vaid terve riigikogu maines, mille allakäigus on riigikogu ise süüdi.

«Palju on räägitud riigikogust kui kummitemplist, kes paneb valitsuse otsustele pitsati. Mingil arusaamatul põhjusel püüab riigikogu juhatus 2013. aastal templit peale lüüa ka sotsiaaldemokraatidele, rikkudes parlamendi tööd reguleeriva seaduse sätteid,» rääkis ta ning küsis, et kui seadusandlikus kogus ei käituta seaduste järgi, siis miks peaks seda tegema mujal. Tema sõnul ei saa ka juhatuse kolm liiget seista seadustest kõrgemal.

Riigikogu juhatus on parlamendi pressiteenistuse teatel seisukohal, et on oma tegevuses järginud riigikogu kodu- ja töökorra seadust. Kodukord annab riigikogu juhatusele paljude muude küsimuste kõrval ka ainupädevuse otsustada olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelu kestuse, sellel osalevad ettekandjad ning küsimuste esitamiseks ja sõnavõttudeks ettenähtud aja. Fraktsioonidel on õigus oluliste küsimuste arutelusid algatada ja teha juhatusele vastavaid ettepanekuid, märkis riigikogu pressiesindaja.

Tema sõnul on juhatus põhjendanud oma keeldumisotsust nii SDE fraktsioonile kui selgitanud avalikkusele. «Riigikogu juhatus on seisukohal, et riigikogu täiskogus arutakse ja otsitakse lahendusi Eesti riigielu probleemidele ning nendes poliitilistes debattides osalevad Eesti riigi ja rahva esindajad, mitte teiste riikide poliitikud,» märkis pressiesindaja. «Juhatus tagab, et riigikogu menetluses oleksid kaitstud kõigi fraktsioonide ja üksikliikmete õigused ning peetaks kinni ka parlamentaarsetest tavadest.»

Vaidlusaluse arutelu korraldasid sotsiaaldemokraadid 10. oktoobril istungitesaali asemel riigikogu konverentsikeskuses, kus esinesid Soome haridusministri Krista Kiuru kõrval ettekandega ka Tallinna Ülikooli professor Aaro Toomela ja riigikogu sotsiaaldemokraadist liige Mart Meri.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles