E, 27.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kohus saatis jalgpallurite narkoäri osalised pikaks ajaks vangi

BNS
Kohus saatis jalgpallurite narkoäri osalised pikaks ajaks vangi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Harju maakohus saatis esmaspäeval jalgpallurite narkoäri süüasja kaks osalist pikaks ajaks vangi ning konfiskeeris neilt suures koguses raha ja vara.

Tauno Laasme sai suures koguses narkootikumide ebaseadusliku käitlemise eest üheksa-aastase vangistuse, kuid kuna tal oli ka varasema süüteo eest osa karistusest kandmata, tuleb tal kokku trellide taga veeta 11 aastat, kümme kuud ja 15 päeva. Lisaks konfiskeeris kohus temalt 1050 eurot sularaha, 6016 euro väärtuses ehteid ning 5321 euro väärtuses helitehnikat. Samuti jäi aresti alla Laasme kinnisvara.

Norman Kägo jäi lisaks narkokuriteole süüdi ka vahi alt põgenemise katses ning tal tuleb vanglas veeta kolm aastat ja 11 päeva. Ühtlasi konfiskeeris kohus temalt 9470 eurot sularaha.

Jaanuari keskel said kohtus sõna süüaluste kaitsjad, kellest Laasme advokaat leidis, et kohus pidanuks Laasmele määrama leebema karistuse kui nõudis prokurör. Kägo kaitsja leidis, et kohus pidanuks tema kliendi narkokuriteos õigeks mõistma, põgenemiskatse eest määrama aga prokuröri nõutust kergema karistuse.

Prokurör palus eelnevalt mõista Laasmele üheksa ja liita sellele varasem kandmata karistus kaks aastat, 10 kuud ja 15 päeva, mis teeks liitkaristusena kokku 11 aastat, 10 kuud 15 päeva. Kägole palus prokurör määrata neli aastat ja kuus kuud vanglakaristust ning põgenemise eest veel 10 kuud, mis teeks liitkaristuseks neli aastat ja 10 kuud.

Sama süüasja raames mõistis Harju maakohus mullu novembri alguses ülemöödunud aastal Nõmme Kalju ridades Eesti meistriks tulnud Oliver Konsa süüdi suures koguses narkootikumide ebaseaduslikus käitlemises ning määras talle kokkuleppemenetluse korras nelja aasta ja kahe kuu pikkuse vangistuse. Sellest üks aasta ja kaks kuud tuli mehel reaalselt trellide taga veeta, ülejäänud karistusaeg aga kanda tingimisi nelja-aastase katseajaga. Kuna Konsa viibis vahi all alates mullu 9. novembrist, saigi tal reaalne vangistus jaanuari alguses kantud ning ta pääses vabadusse.

Ühtlasi konfiskeeris kohus Konsa kodust leitud 1205 eurot, samuti konfiskeeris kohus Konsalt täiendavalt 2585 eurot. Menetluskulude hüvitamiseks tuli Konsal tasuda 4148 eurot.

Algselt olid koos Laasme, Konsa ja Kägoga kohtu all ka Peeter Kallas ja Peeter Truus, kuid nemad said karistused kätte juba mullu septembri keskel, kuna olid nõus süüasja lahendamisega kokkuleppemenetluses. Kallas pidi vastu võtma nelja aasta ja kahe kuu pikkuse vangistuse, Truus aga kaheaastase tingimisi vangistuse sama pika katseajaga.

Laasme ja Konsa tunnistasid end septembri lõpus Harju maakohtus süüdi, nende kaaslane Norman Kägo aga narkoäris osalemist eitas. Laasme kinnitas pärast süüdistuskokkuvõtte avaldamist, et on narkootikumide suures ulatuses käitlemises täielikult süüdi. Konsa märkis lisaks enda süüdi tunnistamisele, et kahetseb südamest tehtut. Kägo seevastu narkosüüdistust eitas, küll aga võttis omaks, et üritas kinnipidamisel põgeneda. Samas lisas ta, et selgitab põgenemise motiive kohtuprotsessi jooksul.

Süüdistuse kohaselt panid jalgpallis tegev olnud Tauno Laasme (38) ja mullu vutiklubi Nõmme Kalju ridades Eesti meistriks tulnud Oliver Konsa (28) 2012. aasta novembris Tallinnas ja Harjumaal isikute grupis korduvalt toime suures koguses narkootilise aine ebaseadusliku käitlemise – suures koguses kokaiini ebaseadusliku omandamise, valdamise, veo ja edasiandmise.

Süüdistuse järgi omandas Laasme oma tuttavalt Peeter Kallaselt (40) vähemalt 200 grammi kokaiini, olles nimetatud tegevuse eelnevalt kooskõlastanud Konsaga. Veidi hiljem andis Laasme tellitud koguse narkootilist ainet edasi oma tuttavale Peetrile (38). Suurema osa omandatud kokaiinist viis Laasme seejärel vastavalt kokkuleppele Konsaga hoiule viimase elukohta, kusjuures kaks pakendatud müügikogust jättis enda sõiduautosse. Süüdistuse kohaselt andis Laasme ühe kaasa võetud kokaiinipakendi samal õhtul vahetult Konsakätte, et viimane toimetaks selle ostjani. Teise Laasmel kaasas olnud kokaiinikoguse võtsid politseiametnikud läbiotsimisel ära Laasme enda autost.

Laasmet ja Konsat süüdistatakse samuti selles, et nad omandasid Peetrilt (40) vähemalt 20 grammi kokaiini, toimetasid selle Konsaelukohta, kus kaalusid ja pakendasid aine tellimustele vastavateks müügikogusteks ning andsid osa sellest edasi samuti vutis tegev olnud Norman Kägole (26), kes temale esitatud süüdistusest nähtuvalt müüs suurema osa saadud narkootilisest ainest seejärel Tallinnas edasi mitmetele isikutele.

Kägo süüdistatakse veel suures koguses narkootilise aine – kokku vähemalt 35 grammi kokaiini – omandamises ning ühe grammi kaupa edasimüümises kahele isikule pikema aja vältel. Lisaks süüdistab riigiprokuratuur Kägo selles, et ta kohtumääruse alusel vahistatud isikuna põgenes konvoeerimise käigus Tallinna linnas.

Kokaiini hankinud Peetrile (40) esitas riigiprokuratuur süüdistuse suures koguses narkootilise aine korduvas ebaseaduslikus omandamises, valdamises, veos ja edasiandmises. Teist Peetrit (38), kellele Laasme süüdistuse kohaselt kokaiini edasi müüs, süüdistatakse suures koguses narkootilise aine ebaseaduslikus omandamises ja valdamises.

Kriminaalmenetluse käigus on tuvastatud teadmata päritoluga tulusid süüdistatavatel kokku üle 164 000 euro, mille puhul on alust eeldada, et raha on saadud kuritegude toimepanemise tulemusena ja käsitletav seega kriminaaltuluna. Kohtu määrustega on konfiskeerimise tagamiseks arestitud vara enam kui 230 000 euro väärtuses, sealhulgas sularaha, kuldehteid, helitehnikat ja üks kinnistu.

Kriminaalasja kohtueelset uurimist viis läbi keskkriminaalpolitsei ning menetlust juhtis riigiprokuratuur.

Oliver Konsa tuli tunamullu Nõmme Kalju jalgpalliklubi ridades Eesti meistriks. Pärast kahtlustuse saamist peatas Nõmme Kalju temaga lepingu. Konsa on 20 korral kuulunud ka Eesti jalgpallikoondisesse.

Kägo mängis veel möödunud hooajal Eesti jalgpallimeistrivõistluste teises liigas JK Kaitseliit/Kalev ridades, nagu ka 2010. aastal, kuid äsja lõppenud hooajal enam väljakule ei jooksnud. Aastatel 2009 ja 2008 pallis Kägo meistrivõitluste kolmandas liigas Nõmme Kalju kolmanda meeskonnas ridades ehk esindas sama klubi, mille esindusvõistkonna eest mängides tuli samuti vahi all viibiv Oliver Konsa Eesti meistriks. 2006. aastal pallis Kägo aga suisa meistriliigas, esindades toona FC Valga Warriori.

Tauno Laasme on aga Eesti Jalgpalliliidu andmetel jätkuvalt tegevmängija, kes esindas möödunud hooajal meistrivõistluste teises liigas JK Kaitseliit/Kalev.

Märksõnad
Tagasi üles