T, 5.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Savisaar: praegusel kaikameeste diktaadi järgi moodustatud Ukraina valitsusel pole mandaati

Merike Teder
, reporter
Savisaar: praegusel kaikameeste diktaadi järgi moodustatud Ukraina valitsusel pole mandaati
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Edgar Savisaar.
Edgar Savisaar. Foto: Erik Prozes

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar märkis, et olukord Ukrainas saab hakata lahenema alles pärast riigis legitiimse võimu tekkimist, sest praegusel kaikameeste diktaadi järgi moodustatud valitsusel pole ei mandaati ega võimekust oluliste küsimuste lahendamisel.

«Terve Ukraina olukord saab hakata lahenema ainult pärast seda, kui riigis tekib legitiimne võim. Alles siis saab nii Kiievis kui ka Ida-ja Lääne-Ukrainas taastuda elementaarne avalik kord, siis võiks tööle hakata mingilgi tasemel riigi majandus ja alles siis on võimalik arutada sellele riigile ka massiivse välisabi andmise üle. Tulgu see siis Euroopast või Ameerikast või Aasiast või kõigist korraga,» ütles Savisaar Postimehele.

«Kuni uue võimu valimisteni saaks mingile legitiimsusele pretendeerida vaid rahvusliku ühtsuse valitsus, mis hõlmab kõigi Ukraina piirkondade elanike esindajaid. Praegusel kaikameeste diktaadi järgi moodustatud Ukraina valitsusel pole aga paraku mandaati ega ka võimekust isegi vabade valimiste läbiviimiseks. Rääkimata muudest riigi ees seisvate põhiliste küsimuste lahendamisest,» leidis Savisaar.

Ukraina sisepoliitilise kriisi aluseks olevad varandusliku jaotuse äärmused on õppetund, mida ka Eesti võiks väga tõsiselt analüüsida.

«Laiemalt on Ukraina aga näide sellest, kuidas riigi sisepoliitilise stabiilsuse tagatiseks ei saa olla kuitahes hästi varustatud jõustruktuurid, vaid selleks on tugev demokraatia ja ühiskonna sotsiaalne ühtekuuluvus,» märkis Savisaar. 

«Ma arvan, et Ukraina sisepoliitilise kriisi aluseks olevad varandusliku jaotuse äärmused on õppetund, mida ka Eesti võiks praegustest Ukraina sündmustest väga tõsiselt analüüsida. Sellises keskkonnas muutub ühiskond kaitsetuks mistahes välise sekkumise ees ning küsimuse alla võib sattuda terve omariiklus,» hoiatas Keskerakonna esimees.

Tagasi üles