«Taandujad» jääb laulupeo kavasse
Täiendatud!

FOTO: Liis Treimann

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA sõnul tuli Erki-Sven Tüüri avaldus laulupeo kunstilisele toimkonnale üllatusena, kuid ta lisas, et laulul «Taandujad» on XXVI laulupeo kavas oma kindel koht.

«Segakooride liigijuht Heli Jürgenson on olnud ühenduses helilooja Erkki-Sven Tüüriga ja me jätkame tööd selle teosega ühisel meelel ning tegemist ei ole helilooja soovi eiramisega.»

«Täna meedias ilmunud Erkki-Sven Tüüri avaldus tuli laulupeo kunstilisele toimkonnale küll üllatusena, kuid samas on autori selline reaktsioon viimaste päevade tormilistele arvamusavaldustele muidugi ka mõistetav,» vahendas teabejuht Sten Weidebaumi sihtasutuse avaldust.

Weidebaum märkis, et laulupeole teose loomine igale autorile väga suur väljakutse ning antud teoses on jõudu, mis avaldub teksti, muusika ning suure koori esituse koosmõjus. «Kunstiline toimkond on algusest peale uskunud selle teose headusesse ning samuti on veendunud teose sobivuses laulupeokoorile. Eelproovidega on see usk aina kinnitust saanud.»

«Laulupeo kava ei ole lihtsalt üksteise järel esitatud teosed vaid kava on tervik ning Erkki-Sven Tüüri ja Peep Ilmeti «Taandujad» moodustab segakooride kava telje. See laul on jõudu kogunud kõikides koorides ja lauljates, kes on seda õppinud pea aasta. Ei saa salata, et see teos on olnud nii mõnelegi koorile väljakutseks. Samas on eelproovid selgelt näidanud, et koorid on selle teosega kenasti toime tulemas. Täna ei oleks selle laulu kavast taandamine kindlasti õige pidades silmas teose muusikalist ja sisulist väärtust, milleni tuhanded koorilauljad on jõudnud.»

Ta ütles, et arutelu repertuuris sisalduvate teoste üle ei ole kindlasti midagi enneolematut, vaid see on alati olnud osa laulu- ja tantsupidude ettevalmistusprotsessist. «Tänane kiire infovahetus muudab aga arutelu kõigile kättesaadavaks ning seetõttu ka varasemast tunduvalt mastaapsemaks. Paraku ei tähenda sedalaadi arutelud alati dialoogi ning teose autor on ühtäkki vastandatud probleemidega, milleks ta ei saanud teost luues kuidagi valmis olla. Kunstnik loob ju emotsioone ning kõik loojad on oma loomingu suhtes arusaadavalt haavatavad. Ilmselgelt võib see olla põhjus ka tänasele Erkki-Sven Tüüri pöördumisele.»

«Laulupeo protsessi üks alustalasid on justnimelt uute väärtuste loomine. See on hoidnud Eesti kooriliikumist elavana juba 150 aastat. Kava koostamisel oli kunstilise toimkonna soov rikastada koorimuusikamaastikku ning tuua rahvusvaheliselt tunnustatud helilooja Erkki-Sven Tüüri heliloominguga uusi värve Eesti koorimuusikasse.»

Helilooja Erkki-Sven Tüür  teatas täna, et palub laulu «Taandujad» laulupeo kavast välja võtta, sest ei soovi et laulupeo eel kasvaks sõnasõda ja halbade emotsioonide hulk tema kirjutatud laulu tõttu.

Tagasi üles