Läti valitsus on valmis toetama venekeelse telekanali loomist

Läti peaminister Laimdota Straujuma.

FOTO: SCANPIX

Läti ministrid on valmis heakskiitu andma Baltimaade ühise venekeelse telekanali loomisele, ütles peaminister Laimdota Straujuma pärast teisipäevast istungit ajakirjanikele.

«Me arutasime seda täna. Ministrid usuvad, et see algatus - Baltimaade ühine venekeelne telekanal - on väärt toetamist. Keskustelu oli muidugi praegu puhtteoreetiline, sest me ei ole saanud veel vastavat ettepanekut meie televisioonilt ega ka mõnelt teiselt ettevõttelt,» selgitas peaminister.

Läti riigitelevisiooni (LTV) juht Ivars Belte ütles varem päeval, et Baltimaade ühise venekeelse telekanali loomine läheks maksma umbes kaks miljonit eurot. Belte sõnul on telekanali loomist Eesti kolleegidega juba arutatud, teisipäeval on ees kohtumine Leedu riigitelevisiooni esindajatega. Belte sõnul võiks uus kanal käivituda juba 2015. aastal.

«Kolme eri kanali loomisel pole mõtet, meil tasuks jõud ühendada ning osta autoriõigused kolme peale,» ütles Belte.

Kui Eestilt ja Leedult on positiivne vastus saadud, läheb projekt Belte sõnul Läti ringhäälingunõukogu ette, rahastamise peab otsustama Läti valitsus. Läti eelarvest võib projektile kuluda järgmisel aastal umbes miljon eurot.

Belte ütles teisipäeval Läti parlamendi isamaalise hariduse allkomitee liikmetega kohtudes, et praegu on aeg langetada õigeid otsuseid, et Läti ei kaotaks arvestatavat osa oma ühiskonnast - venekeelseid elanikke. «Lõimumine läti keele alusel ei kulge kuigi hästi ning ka sellel osal vaatajaskonnast on õigus riigi rahastatud infole,» ütles Belte.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) kandidaat Euroopa Parlamendi valimistel Anvar Samost saatis kultuuriminister Urve Tiidusele ettepaneku uurida võimalusi luua Euroopa Liidu sõltumatu venekeelne telekanal Golos Jevropõ. «Praegu on Eestil koos Läti ja Leeduga parim hetk sellise algatusega välja tulla,» ütles Samost. «Usun, et kultuuriminister, vajadusel koostöös välis-, kaitse- ja peaministriga, astub vajalikke samme.»

Euroopa liidu finantseeritav meediagrupp Golos Jevropõ võiks Samosti nägemuses edastada meelelahutuslikku venekeelset teleprogrammi, mille koosseisus oleksid korralikud uudised ja publitsistika ning mis keskenduks eelkõige Venemaal toimuvale, kuid ka Venemaa naaberriikide teemadele. Lisaks saaks sama brändi all pakkuda venekeelset uudisteveebi.

Samost märkis kirjas kultuuriministrile, et on Vene propagandale objektiivse ja ausa vastukaalu loomine on Eesti ja Euroopa huvides ning meie vene emakeelega kaasmaalastele väärika valikuvõimaluse pakkumine.

Kultuuriminister Urve Tiidus ütles, et ühise venekeelse telekanali idee tervitatav ja kaalumist väärt, kuid selle teostamine pole lihtne väljakutse isegi mitme riigi koostöös.

Tagasi üles