Separatist Donetskis kahjustada saanud hoone juures

FOTO: SCANPIX

OLULISEMATE UUDISTE KOKKUVÕTE

17. juulil Ida-Ukrainas toimunud lennuõnnetust puudutavate uudiste kronoloogia leiab siit. Ukraina päeviku hilisemaid sissekandeid on võimalik lugeda siit.

Donetski ja Luganski eeslinnades käivad ägedad lahingud. Teateid on tsviilohvritest.

Venemaa piirivalve teatel tulistas Ukraina armee Grad raketisüsteemidest Venemaa pihta.

VIIMASED UUDISED

TEISIPÄEV 5. AUGUST

23:15 Venemaa president Vladimir Putin nõudis ÜRO Julgeolekunõukogu eriistungit seoses üha halveneva humanitaarolukorraga Ukrainas.

20:12 Mitmes Donetski äärelinnas on vallandunud äge tulevahetus, kinnitavad kohalikud linnaametnikud. Linnavolikogu sõnul on lahingutes hukkunud ka tsiviilisikuid. Osa piirkondi on lahingute järel jäänud elektrita. 

19:49 37-aastane Ida-Ukraina separatist kritiseeris mässuliste liidreid Reutersile antud intervjuus ja süüdistas neid priiskavas eluviisis ning kohalike kõrvaletõrjumises.

Aleksander, kes keeldus oma täisnime avaldamast, kirjutas 31. juulil sotsiaalvõrgustikus: «Mille nimel me võitleme? Paljud uued võimuisikud suhtuvad põlgusega madalamatesse liikmetesse, sõidavad kallite autodega, kannavad kalleid ülikondi, kasutavad kalleid telefone ja relvi, et oma materiaalset ja moraalset üleolekut demonstreerida.»

19:07 Vene president Vladimir Putin soovib, et valitsus tuleks välja vastumeetmetega lääneriikide sanktsioonidele, mis on Ukraina konflikti tõttu Venemaale kehtestatud.

12:00 Ukraina mässulised ründasid varahommikul Venemaalt naasvaid valitsusväelasi, ütles Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu kõneisik Andri Lõssenko.

«Täna kella kuue paiku hommikul avasid sissid Donetski oblastis Olhinka küla lähistel tule 195 Ukrainasõjaväelase pihta, kes relvituna naasid Venemaa territooriumilt,» ütles Lõssenko Interfaxile.

11:26 Ukraina piiri lähedale on paigutatud 33 000 Vene sõjaväelast ja 160 tanki, teatas riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu (NSDC) asepeasekretär Mõhhailo Koval.

«Eriti võimsad on Krimmi territooriumil olevad väed – seal on 23 000 sõjaväelast. Samasugused jõud on ka Tšernigovist Taganrogini ulatuval lõigul,» ütles Koval ja lisas, toimuv näitab selgelt Vene Föderatsiooni sõjaväe ettevalmistusi aktiivsesse sõjategevusse asumiseks.

ESMASPÄEV 4. AUGUST

23:48 Ukraina võimude teatel tehakse ettevalmistusi pealetungi alustamiseks Donetskile, mis on venemeelsete separatistide üks viimaseid tugipunkte riigi idaosas. Varem teatati, et valitsusväed hõivasid Donetski eeslinna Jasõnuvata.

20:28 Vene piirivalve teatas, et üle 400 Ukraina sõduri tuli üle piiri, kuid konflikti osapoolte selgitused, miks see juhtus, on vastukäivad.

18:03 USA sanktsioonide läbi kannatada saanud Vene miljardär Gennadi Timtšenko ütles, et ei tema ega teised ärimehed hakka Washingtoni survel president Vladimir Putinit oma Ukraina-poliitikat muutma keelitama.

17:24 Kiievi elanikke hakkab hommikuti ootama külm dušš, sest Vene gaasikraanide sulgemise tõttu on linnal vaja talveks reserve koguda.

«Kui me praegu gaasi kokku ei hoia, on meil talvel väga suured probleemid,» kinnitas linna munitsipaalteenuste juht.

16:39 Ukraina sõjavägi palus separatistidel lasta tsiviilelanikel lahkuda Ida-Ukraina ümberpiiratud linnadest, kus vee- ja elektrikatkestuse tõttu ähvardab humanitaarkriis.

12:26 Venemaa õhuväed alustasid kesk ja lääne sõjaväeringkonnas õppusi, teatas sealne kaitseministeerium. Lääne sõjaväeringkond piirneb Ukrainaga.

11:58 Venemaa pakub Krimmi elanikele võimalust saada kiirkorras Vene Föderatsiooni pass – dokumendi kättesaamine peaks võtma ainult ühe tunni aega. Iga Vene passi sooviv Krimmi elanik, kes täna kella 11ks jõudis kohalikku migratsioonibüroosse, saab võimude kinnitusel passi kätte tunni ajaga

10:19 Ukraina president Petro Porošenko avaldas kahetsust, et ülemraada keeldus isehakanud Donetski ja Luhanski nn rahvavabariike terroriorganisatsioonideks kuulutamast.

PÜHAPÄEV 3. AUGUST

21:25 Ukraina väed jätkasid pealetungi riigi idaosas ning piiramisrõngasse sattunud separatistid palusid jälle Venemaalt abi. Donetski separatistid hakkasid oma operatsiooni toetamiseks elanikelt ja ettevõtetelt toitu ning sõidukeid konfiskeerima

16:55 NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen ütles täna ilmunud usutluses, et allianss kavatseb Vene agressiooni taustal koostada uued kaitseplaanid.

16:45 Venemaal tähistatavat dessantväelaste päeva, mis on saanud tuntuks purskkaevudes hullavate triibulistes särkides ja sinistes barettides purjus dessantväelaste järgi, peeti eile ka Ida-Ukrainas separatistide kontrollitavas Donetskis. Vaata galeriid.

16:20 Gukovo piiripunktis töötanud Vene piirivalvurid ning Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni vaatlejad sattusid Ukraina armee mürsutule alla, teatas Venemaa piirivalveteenistus.

Separatist Donetskis purustatud hoone juures.

FOTO: SCANPIX

14:20 Ukraina vägede ja separatistide lahingutes Donetski ning Luganski lähedal hukkus viimase ööpäeva jooksul üheksa tsiviilisikut.

12:47 Ida-Ukrainas asuvate Luganski ja Donetski eeslinnades käivad ägedad lahingud, mille käigus püüavad Ukraina relvajõud separatistidelt tagasi vallutada nende tugevamaid tugipunkte.

00:27 Ukraina väed jätkasid pealetungi riigi idaosas ning vallutasid tagasi kaks linna ja jõudsid lähedale separatististide käes olevale Donetskile.

LAUPÄEV 2. AUGUST

19:37 Ukraina siseministeeriumi teatel soovivad kriminaaluurimise osakonna töötajad üle kuulata mitut Vene poliitikut kahtlustatuna venemeelsete separatistide rahastamisele ja nende omakaitseväe tegevuse korraldamisele kaasa aitamises Ukraina idaosas.

16:54 Interpol kuulutas Ukraina endise energeetika- ja söetööstuse ministri Eduard Stavõtski tagaotsitavaks seoses süüdistustega eriti suuremahulises kelmuses.

16:21 Euroopa Liidu liikmesriigid tühistasid tagaselja sõjavarustuse tarnimise piirangud Ukrainale, teatas Venemaa välisministeerium täna.

16:20 Briti peaminister David Cameron kutsus NATOt uuesti läbi mõtlema oma pikaajalised suhted Moskvaga pärast Venemaa ebaseaduslikke samme Ukrainas ning leppima kokku, kuidas säilitada arvestatavat sõjalist kohalolekut Ida-Euroopas

15:55 Ida-Ukrainas Malaisia reisilennuki allakukkumiskohas töötanud Austraalia ja Hollandi eksperdid olid sunnitud tulistamise tõttu lahkuma.

Ukraina armee raketisüsteem Grad.

FOTO: SCANPIX

15:03 Ukraina tulistas Grad raketisüsteemidest Venemaa pihta, teatas Vene piirivalveteenistuse esindaja Vassili Malajev.

13:23 Riigiduuma saadikud soovivad piirata Vene sõduritel sotsiaalmeedia kasutamist, kuna näevad selles ohtu riigile.

09:02 Vabatahtlikest koosnevas Aasovi Pataljonis on pidupäev – mehed imetlevad oma esimest soomukit, kingitust rikkalt ärimehelt Kiievis. Loe Financial Timesi lugu siit.

00:48 USA asepresident Joe Biden teavitas reedel telefonitsi Ukraina presidenti Petro Porošenkot Ühendriikide kaheksa miljoni dollari suurusest abist Ukraina piirivalvele, vahedas uudisteagentuur BNS.

00:11 «Ehkki Jatsenjukil õnnestus parlamendis nüüd korraks üksmeel saavutada, kuuluvad sinna siiski jätkuvalt 2012. aastal hoopis teistsuguse riigi etteotsa valitud jõud, kes mitte kõik ei toeta Ukraina praegust suunda Euroopa poole,» kirjutab Liisa Tagel analüüsides Ukraina parlamendi otsust, mille kohaselt jätkab Arseni Jatsenjuk Ukraina peaministrina. 

REEDE 1. AUGUST

23:47 USA president Barack Obama väljendas reedel telefonivestluses Vene riigipea Vladimir Putiniga muret Ukraina kriisi pärast, teatas Venemaa.

23:26 USA presidendi Barack Obama sõnul on Ühendriikide võimalused Venemaa heidutamiseks piiratud, sest selle president Vladimir Putin ja Kreml eiravad oma pikaajalisi huve.

23:07 Ukraina president Petro Porošenko lubas ennetähtaegseid üldvalimisi, uus parlament peaks riigipea sõnul ametisse astuma juba lähikuudel.

18:35 NATO vajab kiirreageerimisjõude, mida saaks paigutada alliansi mõne liikmesriigi territooriumile, kui Venemaa peaks koondama üksuseid selle riigi piirile nii nagu juhtus Ukrainaga, ütles Briti kindral Adrian Bradshaw .

16:00 Maailma juhtivate tööstusriikide rühm G7 tahab külmutada Maailmapanga uued Venemaa projektid, mille koguväärtus on 1,5 miljardit dollarit, teatas Bloomberg.

13:48 Ukrainas tapeti Vene allikate teatel humanitaarabikolonni saatnud isehakanud Donetski rahvavabariigi asevälisminister Oleksandr Proselkov.

11:30 Venemaa aed- ja puuvilja impordikeeld tooks Leedule suurt kahju, kirjutab Leedu ärileht Verslo Žinios.

Kaaslased abistamas haavata saanud Ukraina sõdurit.

FOTO: SCANPIX

11:16 Ukraina idaosas sai ööl vastu tänast varitsusrünnakus surma 14 inimest, nende seas vähemalt kümme valitsusvägede sõdurit, teatas Ukraina armee.

9:26 Venemaa fütosanitaarjärelevalveamet Rosselhoznadzor peatab homsest sojatoodete ning päevalilleseemnete impordi Ukrainast.

 
 

NELJAPÄEV 31. JUULI

16:31 Euroopa Liit (EL) kinnitas täna ametlikult reedel jõustuvad Venemaa-vastased majandussanktsioonid.

Arseni Jatsenjuk (paremal) pärast hääletust ülemraadas.

FOTO: Nikitin Maxim/ITAR-TASS

13:17 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk jääb esialgu endiselt ametisse, sest parlament ei toetanud tema tagasiastumist.

12:18 Isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariigi esindajate kohtumine Ukraina valitsuse delegatsiooniga toimub homme Minskis, teatas infoallikas Ukraina rahuprotsessi kontaktgrupis.

11:46 Ukraina sõjavägi teatas ühepäevasest pausist pealetungis Ida-Ukraina mässulistele.

11:20 Briti päevalehe The Independent teatel on Venemaa ja Saksamaa pidanud salajasi läbirääkimisi, mille tulemusena peaksid lääneriigid muu hulgas tunnustama ka Krimmi liitmist Vene Föderatsiooniga.

8:51 The Locali andmetel on Rootsist läinud Ukrainasse sõdima neli neonatsi, kes liitusid Azovi eripataljoniga ning võitlevad «valgenahaliste Ukraina» eest.

8:10 «See ei vasta tõele. […] Venemaa meedia saab esitada väljamõeldisi, kuid mujal neid ei usuta,» teatas Briti saadik ÜRO juures vastuseks Venemaa välisministeeriumi töötaja Twitteri-postitusele, mille kohaselt andis Venemaa lennukatastroofi uurijatele üle kogu info.

7:26 Grupi Briti parlamendisaadikute arvates ei ole sõjaline liit NATO valmis Venemaa võimalikuks rünnakuks selle sõjalise organisatsiooni mõne liikmesriigi vastu.

KOLMAPÄEV 30. JUULI

23:58 Lääneriigid on Ukraina kriisi ja sanktsioonide tõttu jõudnud suhetes Venemaaga tagasi olukorda, mis meenutab külma sõja lõpu aegu, arvas analüütik Ahto Lobjakas.

23:37 Juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 liidrid mõistsid täna hukka Venemaa jätkuva tegevuse Ukraina destabiliseerimisel ja hoiatasid sanktsioonide edasise karmistamise eest, kui Moskva ei muuda oma kurssi.

21:31 Ida-Ukrainas on alates terroritõrjeoperatsiooni algusest hukkunud 363 ja saanud haavata 1434 sõdurit, ütles Ukraina riikliku julgeolekunõukogu esindaja Andri Lõssenko.

21:08 ÜRO peasekretär Ban Ki-moon kutsus koheselt lõpetama igasuguse vaenutegevuse Malaisia reisilennuki allakukkumiskohas Ida-Ukrainas, et võimaldada rahvusvahelistele uurijatele takistamatu pääsu sündmuspaika.

17:51 Ukraina armee teatas täna, et hõivas Donestski oblastis asuva strateegiliselt tähtsa asukohaga Avdijivka linna.

 

13:46 Venemaa muudab Krimmi maksukorralduse Küprose sarnaseks, et tagada sealsetele ettevõtetele kõrge kasumlikkus.

13:21 Paljud Soomes marju korjavad Ida-Ukraina elanikud on kaalunud koju minemise asemel Soomest või mõnest teisest Euroopa riigist asüüli taotlemist.

Igor Strelkov.

FOTO: SCANPIX

11:21 Ajal, kui Ukraina armee on võtnud tagasi mitmed vene separatistide käes olevad piirkonnad, on mässuliste liider – nende isehakanud vägede ülemjuhataja Igor Girkin ehk Strelkov – andnud välja erakorralise käsu. Ta keelas oma võitlejail ropendamise.

11:00 Valgevene president Aleksandr Lukašenko nõustus Kiievi pakkumisega vahendada kõnelusi Ukraina kriisi lahendamiseks. 

09:55 Venemaa isoleerib ennast, kui ei muuda Ukraina-poliitikas suunda, ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Herman Van Rompuy.

08:56 Cato instituudi (USA) vanemteadur Tom G. Palmer arvab, et Vene-vastased sanktsioonid on sama ebaefektiivne rumalus, kui viiskümmend aastat tagasi USA poolt kehtestatud embargo Castro Kuuba vastu. Videointervjuu.

TEISIPÄEV 29. JUULI

23:47 Kanada peaminister Stephen Harper teatas samuti uutest sanktsioonidest Venemaa suhtes, järgnedes Euroopa Liidule ja USA-le surve suurendamisel Moskvale seoses Ukraina venemeelsete separatistide toetamisega.

23:26 USA president Barack Obama teatas, et Ühendriigid ühinevad Euroopa Liiduga uute sanktsioonide kehtestamisel Venemaa energeetikasektorile, relvatööstusele ja finantsinstitutsioonidele.

23:05 Euroopa Liidu uued majandussanktsioonid Venemaa vastu olid vältimatud, kinnitas Saksa kantsler Angela Merkel.

21:22 Euroopa Liit jõudis täna kokkuleppele ulatuslike majandussanktsioonide kehtestamises Venemaa vastu, lootes sundida Moskvat sel viisil Ukrainas kurssi muutma, ütlesid ELi ametiisikud. Uued meetmed kehtestavad piirangud rahandus-, kaitse- ja energiasektorile.

20:05 USA välisminister John Kerry sõnul pole Venemaa näidanud ühtegi märki, et tahaks aidata lõpetada vägivalda Ukraina valitsusvägede ja separatistide vahel.

19:19 Venemaa süüdistas täna taas Ukraina vägesid automaatrelvade ja raketiheitjatega üle piiri tulistamises.

17:57 Euroopa Liidu liikmesriikide saadikud otsustasid täna Brüsselis rakendada esmakordselt Venemaa suhtes kolmanda faasi sanktsioone, mis on suunatud majandussektoritele. Välisminister Urmas Paeti sõnul näitab Euroopa Liit tänaste otsustega üles ühtsust. «Peamine eesmärk on lõpetada vägivald ja Venemaa sekkumine Ukraina asjadesse,» lisas ta.

16:55 Euroopa Liit jõudis täna kokkuleppele reisikeelus ja varade külmutamises Vene presidendi Vladimir Putini nelja äripartneri suhtes, lisaks kehtestatakse bloki allikate teatel sanktsioonid nelja ettevõtte vastu.

15:53 Kust tulevad Ida-Ukraina separatistide relvad?  Mai viimasel päeval kirjutati Moskva lähistel asuvast sõjaväebaasist välja maa-õhk-tüüpi rakett, mida oli ladustatud üle 20 aasta. Kolm nädalat hiljem konfiskeerisid Ukraina valitsusväed selle Ida-Ukraina mässulistelt.

14:48 Lahingud Ukraina valitsusvägede ja mässuliste vahel on viimase ööpäeva jooksul toonud kaasa 22 tsiviilisiku surma, teatasid kohalikud ametnikud.

13:23 Esimene Mistral-klassi helikopterikandja antakse Venemaa mereväele üle ettenähtud ajal - 2015. aastal, ütles Objedinjonnaja Sudostroitelnaja Korporatsija president Aleksei Tahmanov.

7:27 USA kaalub, kas aidata Ukrainat ja selle riigi armeed, edastades väga täpset luureinfot venemeelsete separatistide kohta. USA anonüümsete luureallikate sõnul saaks Ukraina teada näiteks separatistide laskemoonaladude täpsed asukohad.

ESMASPÄEV 28. JUULI

Ukraina sõdur Debaltsevo lähedal.

FOTO: GENYA SAVILOV/AFP

17:11 Ukraina armee võttis riigi idaosas oma kontrolli alla osa piirkonnast, kus 17. juulil tulistati alla Malaisia reisilennuk, teatasid venemeelsed mässulised täna.

14:18 Ukraina idaosas venemeelsete jõudude käes olev Luganski linn on taas täielikult elektrita jäänud, teatasid linnavõimud.

13:15 Briti päevalehe The Telegraph andmetel karmistab Euroopa Liit sel nädalal märkimisväärselt Venemaa-vastaseid sanktsioone.

12:40 Venemaa ei hakka Ukrainalt annekteeritud Krimmi üle mitte kellegagi läbi rääkima, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

12:05 Venemaa keelas pühapäeval piima ja piimatoodete sisseveo Ukrainast.

9:20 Lääne sanktsioonid on vallandanud Venemaa vastumeetmed: reedel kaebas sealse tarbijakaitse Veliki Novgorodi osakond Moskva kohtusse McDonald’si, mille tooted ei vasta väidetavalt Vene tervisenõuetele.

7:59 Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson läheb täna kolmepäevasele visiidile Ukrainasse olukorraga tutvuma.

7:54 Poola ajalehe Gazeta Wyborcza peatoimetaja Adam Michniki nõuab Euroopa Liidu riikide juhtidelt samme, mille abil oleks võimalik peatada Venemaa tegevus Ida-Ukrainas.

PÜHAPÄEV 27. JUULI

23:35 Venemaa Musta mere laevastiku arendamine on prioriteetne, ütles president Vladimir Putin sõjalaevastiku päeval peetud kõnes.

23:12 USA välisministeerium avaldas täna luurefotod, mis ametnike sõnul tõendavad Venemaa piiriülest raketituld Ukraina territooriumile.

22:50 Ukraina ametnike sõnul on valitsusväed piiranud ümber Donetski lähedal mässuliste käes oleva Horlivka linna.

22:06 Enamik sakslasi pooldab Venemaa-vastaste sanktsioonide karmistamist, isegi kui selle tulemusel jääks Saksamaa «paljudest töökohtadest» ilma, vahendas Spiegeli võrguväljaanne.

19:10 Ukraina loobumine sõjalistehnilisest koostööst Venemaaga lõhub eelkõige Ukraina enda majandust, ütles täna Vene õhujõudude ülem Viktor Bondarev.

Meeleavaldus Kiievis.

FOTO: SCANPIX

17:23 Täna kogunesid Kiievi kesklinna Ukrainas elavad välismaalased, kes nõudsid Malaisia reisilennukis hukkunuile õiglust ja Venemaa vastutusele võtmist Ukrainas korda saadetu eest. Teiste seas võis näha ka Eesti lippe. Vaata galeriid siit.

16:39 Venemaa ei hakka Ukrainalt välja ostma Mõkolaivi laevaehitustehases pooleli olevat raketiristlejat.

14:26 Ida-Ukrainas Malaisia reisilennuki õnnetuskoha lähedal asuvast Hrabove külast kilomeetri kauguselt kostis mürsutuld. Hollandi ja Malaisia eksperdid lükkasid turvalisuskaalutlustel katastroofipaiga uurimise edasi.

Ramzan Kadõrov.

FOTO: SCANPIX

13:10 Ukraina kriisi tõttu Euroopa Liidu sanktsioneeritavate nimekirja jõudnud Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov teatas, et kehtestab vastukäiguna oma sanktsioonid ja koostas nimekirja inimestest, keda enam tema riiki ei lubata.

12:09 Ühendkuningriigi advokaadid on lennanud Ukrainasse, et valmistada raevunud perekondade nimel ette kohtuasi, kus süüdistatavaks on Vladimir Putin isiklikult.

10:34 Lääne sanktsioonidega karistatav Venemaa üritab vastata oponentide toiduainete keelamisega, ehkki peab enamuse toiduaineid välismaalt ostma.

9:45 Briti asepeaminister Nick Clegg ühines täna üleskutsetega võtta Venemaalt seoses Malaisia reisilennuki allatulistamise ja teiste Ukraina sündmustegaõigus korraldada 2018. aastal jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniir.

LAUPÄEV 26. JUULI

16:31 Terroristid lasid täna Luganski oblastis õhku olulise alajaama ning lõikasid sellega oblasti ülejäänud Ukraina elektrivõrgust ära.

16:20 Ukraina terroritõrjeoperatsioon on sõjaväe teatel olnud viimastel päevadel edukas – täna võeti tagasi Donetskist 44 kilomeetri kaugusel asuvasse Gorlivka.

15:51 Täna tapeti Kesk-Ukrainas asuva Krementšuki linna meer Oleh Babajev, teatas Ukraina siseministeerium.

14:31 Venemaa välisministeeriumi teatel on luureülemate vastu suunatud Euroopa Liidu uued sanktsioonid ohuks edasisele julgeolekukoostööle ja  võitlusele rahvusvahelise terrorismiga.

13:39 Vene telekanali RT Briti reporter teatas, et ta saadeti Ukrainast välja ja talle määrati kolmeks aastaks Ukrainasse sisenemise keeld.

12:18 Ukraina parlament tuleb neljapäeval kokku erakorralisele istungile, kus otsustatakse, kas võtta vastu peaminister Arseni Jatsenjuki ootamatu tagasiastumisavaldus ning peetakse nõu riigi idaosas 298 inimese elu nõudnud lennukatastroofi uurimise teemadel.

10:27 Euroopa Liidu uued sanktsioonid puudutavad mitmeid Venemaa kõrgeid ametnikke, nende hulka kuuluvad Venemaa föderaalse julgeolekuteenistuse FSB juht Aleksandr Bortnikov ja välisluureteenistuse juht Mihhail Fradkov.

9:09 Vladimir Putini punutud valedevõrgul on tõsised tagajärjed talle endale, kogu rahvale ja paikadele piiri taga, kirjutas Briti nädalakiri Economist.

7:27 Euroopa Komisjoni president ja Euroopa Ülemkogu eesistuja pöördusid liikmesriikide peaministrite poole tungiva palvega toetada tuleval nädalal ulatuslikke uusi sanktsioone Venemaa suhtes.

00:26 «Koalitsiooni lagune­mine oli plaanitud käik. Samas ehkki Jatsenjuk kaalus tagasi­astumist väide­tavalt ka juuli alguses, oli tema samm üllatus. Igal juhul on sel sõjast räsitud Ukrainale suur mõju,» kirjutab Liisa Tagel Postimehes.

REEDE 25. JUULI

23:52 Venemaa nimetas USA süüdistusi Moskva osalusest Ukraina konfliktis alusetuks laimukampaaniaks ning pani Ühendriikidele vastutuse verevalamise eest.

Nadežda Savtšenko.

FOTO: Kuvatõmmis videost

17:31 Venemaa Voroneži oblastikohus ei rahuldanud Ukraina sõjaväelenduri Nadežda Savtšenko kaitse apellatsiooni ja jättis ta kuni 30. augustini vahi alla.

17:10 USA on märkimisväärselt kasvatanud oma sõjalist abi Ukrainale, ütles täna Ühendriikide suursaadik Kiievis Jeffrey Payette.

16:05 Eile koalitsioonist välja astumisest teatanud erakondade UDAR ja Svoboda esindajad kinnitasid täna, et Arseni Jatsenjuki taganemist peaministri ametikohalt nemad ei toeta.

16:00 Ukraina siseministeeriumi teatel leiti riigi idaosast Slovjanskist haud, kuhu on maetud vähemalt neli väidetavalt separatistide poolt hukatud tsiviilisikut.

13:59 Konflikti tõttu Ukrainas on oma kodudest põgenenud 230 000 inimest, neist 100 000 on sisepõgenikud ja 130 000 on põgenenud Venemaale, teatas ÜRO pagulasamet (UNHCR).

12:43 Venemaa keelustab alates tulevast nädalast Ukraina piima ja piimatoodete sisseveo, teatas Venemaa veterinaaramet Rosselkhoznadzor.

11:46 Ameerika välispoliitikanõukogu liige Stephen Blank kirjutas Kanada ajalehes The Globe and the Mail, kuidas läänel on tegelikult piisavalt jõudu Venemaa korrale kutsumiseks ja selle tegemata jätmisel riskitakse veelgi suurema sõjaga.

9:25 Jaapani riiklik julgeolekunõukogu kiitis heaks otsuse rakendada Venemaa suhtes täiendavaid sanktsioone seoses Malaisia lennukiga aset leidnud katastroofiga Ida-Ukrainas, teatas täna Jaapani meedia.

8:42 Põhjus, miks Euroopa Liit on seni olnud Venemaale sanktsioonide kehtestamisel hillitsetud, on Venemaa ja Euroopa Liidu väga tihedad kaubandus- ja majandussidemed, mis tähendab, et sanktsioonid tulevad Euroopa Liidule bumerangina tagasi. Loe ülevaadet Postimehest.

NELJAPÄEV 24. JUULI

23:59 USA-l on andmeid, et Vene relvajõud tulistavad oma territooriumilt üle piiri suurtükkidest Ukraina sõjaväe positsioonide pihta, ütles USA välisministeeriumi ametnik.

23:37 Ukraina peaministri kohusetäitjaks nimetati senine asepeaminister Volodõmõr Groisman, teatas siseminister Arsen Avakov.

23:15 Ukraina isehakanud Luganski rahvavabariigi liider Valeri Bolotov kuulutas välja täieliku mobilisatsiooni, teatati nn vabariigi ametlikul veebiküljel.

22:53 Kui Euroopa Liit paneks Ida-Ukrainas tegutsevad relvastatud üksused terroristlike rühmituste nimekirja ja õnnestuks tõestada Moskva abi neile organisatsioonidele, siis saaks Venemaa kanda rahvusvahelist terrorismi toetavate riikide nimekirja, leiab politoloog Karmo Tüür.

22:31 Euroopa Liit rakendab veel 33 Vene ja Ukraina isiku ja firma suhtes sanktsioone seoses nende rolliga Ukraina kriisis, teatas ELi allikas.

18:29 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk pani täna ameti maha, protesteerides võimukoalitsiooni laialimineku vastu parlamendis.

18:19 Välisminister Urmas Paeti sõnul otsustasid täna Brüsselis kohtunud Euroopa Liidu saadikud, et sanktsioonide nimekirja lisatakse ligi 20 isikut ja ligi 20 ettevõtet, kes on seotud Ukraina kriisiga.

18:11 Ukraina erakonnad UDAR ja Svoboda teatasid täna ülemraada istungil, et lahkuvad valitsuskoalitsioonist. Kui koalitsioon laguneb ja 30 päeva jooksul ei moodustata uut, annab see presidendile õiguse ülemraada laiali saata ja kuulutada välja ennetähtaegsed parlamendivalimised.

17:32 Kiievi kohus arutab täna valitsuse taotlust keelustada Ukraina kommunistlik partei.

15:23 MTÜ Ukraina Euroopa Integratsiooni ja Arengu Edendamise Keskus kogub annetusi Luganski oblastis asuva Rovenki linna haigla toetuseks.

14:08 Euroopa Liit otsib võimalust, kuidas keelata Vene riigile kuuluvate pankade uute aktsiate ja võlakirjade ostmine, kirjutab Reuters Euroopa diplomaatide ütlustele toetudes.

Raketikompleks Iskander-M.

FOTO: SCANPIX

13:57 Operatiivtaktikaliste raketikomplekside Iskander-M ülespanek Kaliningradi oblastisse lubab neutraliseerida ohtusid, mis tekivad seoses NATO plaanidega rajada Poola Szczecinisse suur relvastusbaas, ütles Venemaa sõjandusekspert.

13:42 Venemaa energiaettevõtete sanktsioneerimise muudab keerukaks tõsiasi, et Euroopa vajab Venemaa energiat sama palju kui Venemaa vajab Euroopa tarbijaid, rääkis Swedbanki Eesti üksuse peaökonomist Tõnu Mertsina.

12:20 Leedu relvajõudude uus juhataja Vytautas Jonas Žukas kahtleb võimaluses, et Venemaa tungiks Leetu tankidega; tema hinnangul on tõenäolisem, et kriisi korral oleks tegemist tsiviilisikute sildi all riiki imbunud võitlejatega.

8:38 Ukraina võimude ja venemeelsete separatistide vahendajana tegutsev isik kardab Ida-Ukrainas röövitud rootslase elu pärast.

07:28 Politoloog Karmo Tüür ütles Postimehele, et Euroopa Liidu võimetus Venemaale suunatud sanktsioonide osas kokkuleppele jõuda on ilmekas näide sellest, kuivõrd nõrk on ELi ühine välis- ja julgeolekupoliitika.

00:49 Ukraina valitsuse teatel tuleb Euroopa Liidust tagasitarnetega vähem gaasi, kui oodati, Ukraina energiaminister Juri Prodan näeb selle taga Venemaa gaasikontserni Gazprom ähvardusi nagu oleksid tagasitarned ebaseaduslikud.

KOLMAPÄEV 23. JUULI

20:06 Ukraina terrorismivastase operatsiooni (ATO) pressiteenistus teatas täna, et valitsusväed tulistasid riigi idaosas alla separatistidele kuulunud mehitamata õhusõiduki.

19:30 Rahvusvaheline Punase Risti Komitee (ICRC) teatas kolmapäeval, et peab Ukrainat kodusõjas olevaks riigiks ning kutsus pooli pidama kinni seadustest, kuna konflikti põhiraskust kannavad tsiviilisikut.

19:03 Euroopa Liidu ja Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) välisministrid tegid täna Brüsselis ühisavalduse, milles mõistsid tugevalt hukka Malaisia reisilennuki allalaskmise.

Sergei Šoigu.

FOTO: SCANPIX

15:36 Ukraina siseministeerium teatas, et neil on informatsiooni Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu osalusest Ida-Ukraina terroristidele relvade saatmisel, lisaks uuritakse tema seotust Buk-raketisüsteemi Venemaalt Ukrainasse niinimetatud Donetski rahvavabariigi relvajõudude kätte jõudmisega.

14:44 Ukraina terrorismivastase operatsiooni ATO esindaja teatel tulistati täna Ida-Ukrainas alla kaks Ukraina sõjalennukit.

14:36 Tänane Helsingin Sanomat tõi välja kolm põhjust, miks Soome ei toeta Venemaale karmimate sanktsioonide kehtestamist.

10:09 Sõda puudutab ka sporti. Rahvusvaheline Korvpalliliit FIBA otsustas ebastabiilse olukorra tõttu riigis Ukrainalt ära võtta järgmisel suvel peetavate korvpalli Euroopa meistrivõistluste korraldusõiguse. Kuus Donetski Šahtari jalgpalliklubi mängijat ei naasnud aga pärast sõprusmängu Prantsusmaal enam Ukrainasse.

Donetski Donbassi klubi jäähokiareen on pärast süütamist nukker vaatepilt.

FOTO: AFP

TEISIPÄEV 22. JUULI

19:55 Välisminister Urmas Paeti sõnul on uudis Balti riikide palgasõdurite väidetavast osalemisest Ida-Ukrainas lahingutegevuses järjekordne alatu element propagandasõjas.

18:38 Välisminister Urmas Paeti sõnul täna Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel Mistrali dessantlaevade müügi peatamine Venemaale jutuks ei tulnud ja kas täiendavad sanktsioonid puudutavad ka laevade müüki, selgub neljapäevaks.

17:31 Sammud Venemaa, sealhulgas Krimmi ja Sevastopoli kaitsepotentsiaali tõstmiseks tuleb viia ellu täies ulatuses ja õigeaegselt, arvestades NATO kasvanud aktiivsust Venemaa piiri lähedal, ütles täna Vene president Vladimir Putin.

17:16 Euroopa Liidu välisministrid leppisid täna Brüsselis kokku piirangute laiendamises Venemaa suhtes.

16:40 President Toomas Hendrik Ilves ütles täna Poolas Varssavis Ida-Euroopa riigipeade kogunemisel, et NATO peab näitama suutlikkust reageerida suurenenud ohule.

15:51 Ukraina väed vabastasid täna venemeelsete mässuliste käest Severodonetski linna riigi idaosas, teatas Ukraina siseministeerium.

14:56 Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas täna seaduse, mis muudab kriminaalkorras karistatavaks avalikud üleskutsed riigi territoriaalse terviklikkuse rikkumisele suunatud tegudele.

14:17 Ajalehe Kommersant teatel on Venemaa kosmoseagentuur Roskosmos kokku arvutanud, et koostöö katkestamine Ukraina kaitsetööstusega läheb neile maksma 33 miljardit rubla.

11:35 Venemaa on teinud kõik, et Ukrainast kujuneks «uus Süüria». Venemaa praeguste esindajate allkiri dokumentidel on kaotanud oma senise usaldusväärsuse, seetõttu on ka piirilepingu sõlmimine küsitava väärtusega, kirjutab ajaloolane Taavi Minnik.

9:36 Täna Brüsselisse Venemaa vastu suunatud sanktsioone arutama kogunevad Euroopa välisministrid satuvad Ühendkuningriigi ja selle mõttekaaslaste tugeva surve alla karistada Kremlit võimalikult karmilt.

9:32 Prantsusmaa presidendi Francois Hollande'i sõnul antakse esimene Mistral Venemaale kindlasti üle, teise müük sõltub juba Venemaa suhtumisest Ukraina kriisi, kuid praegused sanktsioonid sõjalaevade üleandmist ei takista.

7:39 Meedia turvalisuse teemadega tegeleva International News Safety Institute (INSI) raporti kohaselt on Ukraina praegu ajakirjanike jaoks ohtlikum paik kui Iraak ja Süüria.

ESMASPÄEV 21. JUULI

22:47 Venemaa nõudis mitmetelt Euroopa riikidelt, sealhulgas Balti riikidelt juurdlust nende kodanike väidetavast osalemisest lahingutegevuses Ukraina idaosas valitsusvägede poolel.

14:09 Ukraina president Petro Porošenko andis julgeolekujõududele käsu peatada lahingtegevus 40 kilomeetri raadiuses lennukatastroofi paiga ümber.

13:42 Läti pani kolm Vene estraaditähte - Oleg Gazmanovi, Jossif Kobzoni ja Alla Perfilova - määramata ajaks nende isikute nimekirja, keelates neil Lätti sisenemine.

12:16 Ida-Ukraina separatistide kontrolli all olevas Donetskis puhkes täna raudteejaama ümbruses äge suurtükituli, teatas sündmuskohal viibiv AFP reporter. Lahingus on hukkunud juba kolm tsiviilisikut.

11:20 Venemaa rikkaimad ärimehed on kabuhirmus, sest Vladimir Putini poliitika Ukrainas viib üha tugevamatele sanktsioonidele, aga samas ei julge nad seda ka avalikult välja öelda.

PÜHAPÄEV 20. JUULI

9:41 Briti peaminister David Cameron kinnitas Sunday Timesile, et Euroopa Liit peab oma põhimõtete eest seisma ja Venemaa tegevusele Ida-Ukrainas kogu oma mõjuvõimuga vastama.

6:44 Austraalia ähvardas blokeerida Venemaa presidendi Vladimir Putini osalemise novembrikuisel G20 riikide tippkohtumisel Queenslandis.

LAUPÄEV 19. JUULI

23:22 Ukraina president Petro Porošenko kutsus vestluses ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooniga maailmaorganisatsiooni üles riigi idaosas peremehetsevaid venemeelseid mässulisi terroristideks liigitama.

12:00 Ukraina relvajõudude ja rahvuskaardi üksused jätkavad Luganski ja Donetski oblastis pealetungi ebaseaduslike relvarühmituste tugipunktidele, teatas Ida-Ukraina sõjaväelise operatsiooni pressikeskus.

9:53 Eile võttis Euroopa Parlament 497 poolt- ja 121 vastuhäälega vastu resolutsiooni, mis puudutas olukorda Ukrainas. Vastu hääletasid teiste seas ka Eesti Keskerakonna liige Yana Toom ja Läti venekeelne saadik Tatjana Ždanoka.

REEDE 18. JUULI

Separatistide tank Donetski lähedal.

FOTO: DOMINIQUE FAGET/AFP

19:02 NATO tunneb muret venemeelsete Ukraina separatistide kõrgetasemelise relvastuse üle.

15:44 Ajutist relvarahu lennukatastroofi järel ei kehtestata, ütles «Donetski rahvavabariigi» nn peaminister Aleksandr Borodai.

14:59 Saksamaa liidukantsler Angela Merkel soovitas prantslastel Ukraina lennukatastroofi detailide selgumiseni Mistralide müük Venemaale peatada.

14:44 President Toomas Hendrik Ilvese sõnul kinnitab Malaisia reisilennukiga toimunu taas vajadust lõpetada Venemaa toetatud separatistlike relvaüksuste võimutsemine Ukraina idaosas.

14:21 Kui piiriülesed tulistamised jätkuvad, võib Venemaa anda Ukrainale vastulöögi, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

12:12 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk ei välista Venemaa-suunalise kaubavahetuse täielikku peatamist.

12:07 Kaitseminister Sven Mikseri sõnul on Kagu-Ukrainas valitseva äärmiselt ebastabiilse olukorra tekitanud Vladimir Putini agressiivne poliitika ning Kremli toetatud ja relvastatud terroristid, mistõttu peavad lääneriigid kasutama kõiki meetmeid, et sundida Kremlit terroristide toetamist lõpetama.

10:01 Postimees annab neljapäeval Ida-Ukrainas toimunud lennuõnnetusest edaspidi kronoloogilise ülevaate siin.

8:15 USA esitas nõudmise, et eile Ida-Ukrainas alla kukkunud Malaysia Airlines reisilennuki õnnetuse uurimiseks tuleb teha Ukraina ja venemeelsete separatistide vahel vaherahu.

01:21 Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) avaldas helisalvestised, millel väidetavalt arutavad separatistid ja Vene luureohvitserid Malaisia lennuki alla tulistamist.

00:30 Anonüümseks jääda soovinud USA luureallikas kinnitas, et Malaisia lennuk tulistati alla.

00:02 Kiievis asuva Hollandi saatkonna ette kogunesid kaastunnet avaldavad inimesed, kes tõid sinna lilli ja küünlaid.

Lilled ja küünlad Hollandi saatkonna ees Kiievis.

FOTO: SCANPIX

NELJAPÄEV 17. JUULI

23:59 Ukraina riiklik julgeolekuülem Valentin Nalivaitšenko süüdistas Malaisia reisilennuki allatulistamisega seotuses Venemaa armee luureohvitsere ja nõudis, et nad saaksid oma «kuriteo eest karistatud», edastas uudisteagentuur Reuters.

23:36 Suurbritannia palus pärast Malaysia lennuki allakukkumist mässuliste käes olevas Ida-Ukrainas seoses Ukraina olukorraga kiiresti kokku kutsuda ÜRO julgeolekunõukogu, teatab AFP viitega diplomaatilisele allikale.

23:06 Kuigi lennuõnnetuse põhjused vajavad veel väljaselgitamist, on Venemaa toetatud separatistid põhjustanud Ida-Ukrainas järjest ohtlikuma olukorra, teatas NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen Malaysia Airlinesi lennuki allakukkumise kohta tehtud pressiavalduses.

22:16 Mitmed Euroopa lennufirmad teatasid traagilisest juhtumist ajendatuna, et suunavad oma lennukoridorid Ukrainast ja eelkõige selle rahutust idaosast eemale.

22:15 Ameerika Ühendriigid on valmis aitama uurida Ida-Ukrainas juhtunud Malaysian Airlinesi lennuõnnetust, lubas USA asepresident Joe Biden pärast katastroofi tehtud telefonikõnes Ukraina presidendile Petro Porošenkole.

21:44 Diplomaatia peatoimetaja Kaarel Kaas arutleb lennukatastroofi võimalik mõjude üle rahvusvahelisel areenil ja Ukrainas.

21:15 USA Föderaalne Lennundusamet (FAA) keelas juba aprillis Ühendriikide lennufirmadel ära üle Krimmi lendamise. Tõsi, toonase keelu põhjuseks polnud mitte niivõrd sõjalise tegevuse kartus, kuivõrd mured lennujuhtimise toimimise pärast, sest Venemaa ja Ukraina vahel oli muuseas ka vaidlus, kumb riik kontrollib Simferoopoli piirkonna õhuruumi.

21:12 Välisminister Urmas Paeti sõnul tuleb seoses Malaisia reisilennuki katastroofiga Ukraina õhuruumis alustada kohest sõltumatut uurimist.

21:11 Endine Eesti kaitseväe juhataja Ants Laaneots avaldas arvamust, et Malaisia lennukatastroofi taga on Venemaa.

20:50 Nn Luganski rahvavabariigi valitsuse sõnul tulistas Malaisia reisilennukit Ukraina hävitaja.

20:42 Möödunud kuu lõpuks Ukraina sõjaväelt Buk-tüüpi rakettide röövimisega kelkinud «Donetski Rahvavabariigi» aktivistid on pärast 295 tsiviilisiku elu nõudnud Malaysiani lennukatastroofi hakanud kiirelt kustutama jälgi, mis võiksid viidata nende tegevusele.

20:35 Separatistliku nn Donetski Vabariigi liider Andri Purgin teatas, et Ida-Ukrainas alla kukkunud Malaisia reisilennuki mustad kastid saadetakse uurimiseks Moskvasse.

20:15 Vaid pisut enne seda, kui maailma uudistesse jõudis teade Malaysia Airlinesi Boeing 777 allakukkumisest, kelkis Ida-Ukrainas vene separatiste juhtiv Igor Girkin, kes kasutab ka nime Strelkov, vene sotsiaalmeediaportaalis VKontakte lennuki allatulistamisega.

20:04 Avaldasime esimesed lennuki allakukkumispaigas tehtud fotod, suitsevad rusud ei anna lootust, et keegi võiks olla ellu jäänud.

19:59 «Ma olen šokeeritud teadetest, et MH (Malaysian Airlinesi kood, toim) lennuk kukkus alla. Me alustame kohe uurimist,» teatas Twitteri vahendusel Malaysia peaminister Mohd Najib Tun Razak.

19:43 Malaisia kaitseminister Hishamuddin Husseini teatel puudub esialgu info sellest, et lennuk oleks alla tulistatud.

19:39 Briti uudistekanaliga BBC rääkinud eksperdi hinnangul läheb kümne kilomeetri kõrgusel lendava lennuki allatulistamiseks vaja maa-õhk-tüüpi pikamaarakette, mida võidakse ka juhtida radarilt.

19:37 Niinimetatud Donetski rahvavabariigi separatistide juhid eitasid reisilennuki allatulistamist.

Reisilennuki rusud Torezi asula lähedal.

FOTO: SCANPIX

18:33 Ukraina idaosas Torezi küla lähedal kukkus alla Hollandist Malaisia pealinna Kuala Lumpurisse teel olnud reisilennuk, mille pardal oli 295 inimest. Ukraina süüdistab lennukatastroofis venemeelseid terroriste. Loole lisatud videos näeb õnnetuspaiga kohale kerkinud musta suitsusammast.

18:16 Ukraina sõjalennukit ei tulistanud alla Venemaa, väitis Vene kaitseministeeriumi allikas.

13:45 Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu teatas, et eile õhtul tulistas Vene sõjalennuk Ukraina territooriumi kohal alla Ukraina ründelennuki Su-25.

Julgeolekunõukogu pressiesindja Andri Lõssenko teatel andis Vene õhujõudude lennuk eile kella 19 paiku Venemaa suunast raketilöögi Ukraina territooriumi kohal lennanud Ukraina õhujõudude lennuki Su-25 pihta. Lennuki piloot katapulteerus ja viidi turvalisse kohta.

12:24 Ukraina sõjaväe lendur Nadja Savtšenko, kes jõudis separatistide käest Venemaale eeluurimisvanglasse, rääkis kohtumisel Ukraina konsuli Gennadi Breskalenkoga, et ta viidi Venemaale vägisi.

11:27 Venemaa välisministeerium mõistis hukka USA teate uute majandussanktsioonide kehtestamisest ja nimetas seda väljapressimiseks. Moskva süüdistas USA-d «primitiivses katses maksta kätte fakti eest, et sündmused Ukrainas arenevad teisiti, kui näeb ette Washigtoni stsenaarium.» USA toetus lahinguid pidava Ukraina juhtkonnale on Venemaa teatel verevalamise provotseerimine.

10:39 Ukraina organisatsiooni Prava Sprava juht Dmitri Snegirjov teatas, et eile õhtul tulistati Venemaalt Ukraina territooriumile rakette. Rünnak jäi ka videole.

KOLMAPÄEV 16. JUULI

14:00 Ukraina sai kaitseministeeriumi teatel Ühendriikidelt selle kuu alguses 2000 kuulivesti Interceptor, mis peaksid suutma kinni hoida Kalašnikovi automaadist ja Makarovi püstolist tulistatavad kuulid.

12:47 Separatistid ründavad täna hommikust saadik Donetski oblastis Marõnivka küla lähistel asuvaid Ukraina rahvuskaardi positsioone, kasutades selleks nii miinipildujaid, tanke kui tankitõrjerakette, teatas Ukraina rahvuskaart.

12:08 Euroopa Inimõiguskohus alustas Ukraina separatistide käest segastel asjaoludel Venemaa vanglasse jõudnud Ukraina piloodi Nadja Savtšenko juhtumi menetlemist.

11:45 Krimmis on välja antud juba üle pooleteise miljoni Venemaa passi, teatas täna Venemaa migratsiooniteenistuse juht Konstantin Romodanovski.

9:52 USA on ette valmistamas majandussanktsioone Venemaale, sõltumata sellest, kas Euroopa Liit suudab lisasanktsioonides kokku leppida või mitte.

TEISIPÄEV 15. JUULI

17:58 Venemaa abistab separatiste nii raskerelvastuse kui vabade piiridega, teatas Ühendriikide välisministeerium.

14:30 Ukrainas katkesid täna pommiähvarduse tõttu president Petro Porošenkole kuuluva 5. telekanali saated.

14:00 Ukraina sai Ühendriikidelt selle kuu alguses 2000 kuulivesti Interceptor, mis peaksid suutma kinni hoida Kalašnikovi automaadist ja Makarovi püstolist tulistatavad kuulid, teatas Ukraina kaitseministeerium.

13:03 Ukrainas eile Luganski lähistel allatulistatud armee transpordilennuki meeskonna kaks liiget on vangi võetud, teatas Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu infoanalüüsikeskuse kõneisik Andri Lõssenko.

11:50 Küsimus, milline võiks olla Venemaa järgmine sõjaline samm Ukrainas, tekitab praegu unetuid öid nii Kiievis kui loodetavasti ka NATOs ja Washingtonis, kirjutab julgeolekuanalüütik Eerik-Niiles Kross (IRL). Ta pakub välja kolm põhivarianti, kuidas sündmused edasi areneda võivad.

8:09 Venemaa riiklikus telekanalis Pervõi Kanal möödunud nädalalõpul näidatud intervjuu, kus üks väidetav Ukraina põgenik räägib, kuidas Ukraina sõdurid lõid risti väikese poisi, on saanud karmi kriitika osaliseks.

ESMASPÄEV 14. JUULI

An-26 vrakk.

FOTO: STEPHANE ORJOLLET/AFP

17:35 Ukrainas Luganski oblastis alla tulistatud sõjaväe transpordilennukit An-26 tabas tõenäoliselt Venemaa territooriumilt tulistatud rakett, teatas Ukraina kaitseminister Valeri Heletei.

17:26 NATO teatel on Venemaa toonud Ukraina piirile juurde üle 10 000 sõjaväelase.

15:20 Ida-Ukrainas Luganski oblastis kaotati side sõjaväe transpordilennukiga AN-26, mille pardal võis olla umbes 20 inimest. Juhtunu jäi ka pealtnägijate kaamerasilma ette.

15:11 Ukraina president Petro Porošenko rõhutas kohtumisel julgeolekuorganitega, et Ida-Ukrainas kasutatakse Vene relvi ning seal võitlevad Vene ohvitserid. 

14:04 Venemaa riigiduuma väliskomisjoni juht Aleksei Puškov kinnitas ajalehele Rossiskaja Gazeta, et mingit sõltumatut Ukrainat pole olemas ja nüüdisaegne Ukraina sõltub täielikult läänest ega suuda enda probleeme ise lahendada.

13:26 Ukraina välisminister Pavlo Klimkin kinnitas, et süüdistused, justkui annaks Ukrainale riigi idaosas läbiviidava terroritõrje operatsiooni käigus juhtnööre USA, ei vasta tõele.

13:12 Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki sõnul valmistub Venemaa erivägede saatmiseks Rostovi oblastist Ukrainasse ning toimub see ilmselt 15. juulil ehk homme.

12:51 Ukraina endine president Viktor Janukovõtš andis Euroopa Liidu talle määratud sanktsioonide eest Euroopa Inimõiguste Kohtusse.

12:49 Ukraina siseminister Arsen Avakov väitis, et kriminaalsete isikute Kiievi kesklinna Maidanile kogunemise taga on Vene salateenistus. Kõiki seal endiselt viibivaid patrioote kutsus ta aga üles relvi haarama ja rindele minema.

6. juulil jäädvustatud vaade Kiievi Iseseisvuse väljakule.

FOTO: AFP / Scanpix

12:16 Ukraina välisminister Pavlo Klimko kinnitas, et relvarahu nurjumises riigi idaosas on süüdi separatistid, kes sellest kinni ei pidanud.

11:16 Venemaa president Vladimir Putin sõnas, et mürsu sattumine Ukrainast Venemaa pinnale ning tsiviilisikute hukkumine selle tõttu on vastuvõetamatu.

10:40 Ukraina välisministeerium teatas, et Ukraina idaosas jätkuvas terroritõrjeoperatsioonis osalevad väed ei tulistanud pühapäeval piirkonda Vene territooriumil.

PÜHAPÄEV 13. JUULI

16:26 Ukraina võimud ja separatistid süüdistavad teineteist Ida-Ukrainas Donetski oblastis asuva Marinka linna pommitamises. Vaata galeriid purustatud asulast.

14:45 Ukraina relvajõud ei tulista Venemaa territooriumit, kinnitas Ukraina rahvusliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu esindaja Andri Lõsenko, kes eitas Rostovi oblastis asuva Donetski linna tulistamist.

14:11 Venemaa süüdistas Ukrainat pärast ühe inimese elu nõudnud rünnakut Vene väikelinnas Donetskis taas provokatsioonis ja hoiatas pöördumatute tagajärjede eest.

Uurijad Rostovi oblastis asuvas Donetskis.

FOTO: SCANPIX

11:40 Üks inimene sai surma, kui Ukrainast tulistatud mürsk tabas piiri lähedal asuvat Vene väikelinna Donetskit, teatasid kohalikud allikad täna.

LAUPÄEV 12. JUULI

23:38 Ukraina õhujõudude sõjalennukid ründasid täna venemeelsete positsioone Donetski ja Luganski oblastis, hävitati vähemalt 14 üksust vaenlase sõjatehnikat, teatas Ukraina kaitseministeerium.

19:59 Venemaa avaldas täna Ukrainale protesti väidetava piiririkkumise ja Vene territooriumi tulistamise pärast ning ähvardas vastumeetmetega.

17:30 Suurbritannia teatas täna, et ei soovi Ukraina kriisi tõttu Venemaa delegatsiooni Farnborough' lennundusnäitusel näha.

16:48 Separatistid maksavad Ukraina sõdurite surma eest kallist hinda, lubas Ukraina president Petro Porošenko Luganski oblastis Zelenopolje küla lähedal toimunud raketirünnakut kommenteerides.

16:30 Ukraina õhujõud tegid eile viis rünnakut separatistide tugipunktidele Donetski ja Luganski oblastis, ütles Kagu-Ukraina sõjalise operatsiooni kõneisik Vladõslav Seleznjov.

15:07 Euroopa Liidu kehtestatud reisikeeld ja varade külmutamine sanktsioneeritavate tegevust ei mõjuta, ütles nn Donetski Rahvavabariigi esindaja Andrei Purgin.

13:07 Euroopa Liit kehtestas sanktsioonid veel 11-le Ida-Ukraina separatistliku vägivallaga seotud isikule. Vaata nimekirja siit. ELi sanktsiooninimekirjas on nüüd 72 inimest ja kaks Krimmi firmat.

10:24 Venemaa soovib, et ÜRO Julgeolekunõukogu kiidaks heaks riigi koostatud resolutsioonikavandi, mis näeb ette relvarahu kehtestamist Ukrainas.

REEDE 11. JUULI

22:17 Venemaa suursaadik ÜROs Vitali Tšurkin hoiatas, et kui olukord Ukrainas kontrolli alt väljub, saavad sellel olema «tõeliselt dramaatilised, traagilised tagajärjed» kogu riigile.

18:54 Ukraina ja Venemaa piiril toimuvad provokatsioonid eesmärgiga kiskuda kahe riigi relvajõud otsesesse kokkupõrkesse, ütles Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu pressiesindaja Andri Lõssenko.

18:06 Venemaa juurdluskomitee esindaja Vladimir Markin kinnitas, et Moskva ei anna Kiievile tagasi sõjaväepiloot Nadja Savtšenkot ning ei ole saanud Ukrainalt ka vastavat taotlust.

17:17 Kiievi kesklinnas Iseseisvuse väljakul endiselt tegutsev Maidan peab linnapea Vitali Klitško sõnul laiali minema, sest see ei seostu enam kuidagi vabadusiha ja euroopalike väärtuste, vaid lihtsalt laaberdavate eluheidikutega.

17:01 Ukraina kaitseministeerium teatas, et viimase 24 tunni jooksul on separatistidega võideldes hukkunud 23 sõdurit. Väide, et ühes õhurünnakus hukkus korraga 30 sõdurit, osutus ekslikuks.

16:33 Pealtnägijate kinnitusel sõitis täna Venemaalt Luganski oblastisse kuus tanki, kuus soomukit kaks Grad raketisüsteemi ja 8 KAMAZi.

14:45 Hommikul hukkus Donetski oblasti Sverdlovski rajooni Zelenopolje küla lähedal raketirünnakus ligi 30 Ukraina sõdurit, teatas siseministeeriumi nõunik. Tema sõnul kasutasid mässulised Ukraina valitsusvägesid rünnates raketisüsteeme Grad.

11:44 Donetski linnavolikogu teatel peeti ööl vastu tänast lennujaama piirkonnas lahinguid, kus kasutati oletatavasti ka raskerelvastust.

NELJAPÄEV 10. JUULI

18:10 «Donetski rahvavabariigi» peaministri Aleksandr Borodai väitel võivad isehakanud võimud hakata peatselt Donetski elanikke evakueerima.

17:18 Ligi kolm kuud kestnud terroritõrjeoperatsiooni käigus on Ida-Ukrainas hukkunud 478 ning vigastada saanud 1392 tsiviilisikut, teatas Ukraina tervishoiuministeerium

14:54 Kiiev on valmis arutama Moskvaga praktilisi samme Ukraina-Euroopa Liidu assotsatsionileppe jõustamise kohta, kuid puudutamata leppe tuuma, teatas Ukraina välisminister Pavlo Klimkin.

12:17 Uudisteagentuuri AFP teatel kogunes juba eile Donteksti lähistele suur hulk Ukraina sõjaväe soomukeid ja tanke.

08:35 Euroopa Liit otsustas lisada Ukraina olukorraga seoses sanktsioonide nimekirja veel 11 isikut, teatasid diplomaatilised allikad.

KOLMAPÄEV 9. JUULI

17:43 «Julgeolekukriis Balti piirkonnas on suurim Atlandi liitu ähvardav oht. Venemaa hoolimatu käitumine võib seada meid silmitsi täiemahulise sõjalise vastasseisuga (sealhulgas ka võimaliku tuumarelvade kasutamisega) või sundida meid alistuma, mis tähendaks meie fundamentaalsete julgeolekulepete kokkuvarisemist,» ütles Briti nädalakirja Economist toimetaja Edward Lucas.

17:19 Venemaa elanikud tunnevad end Euroopa Liidu poolt kehtestatud sanktsioonidest aina enam ohustatuna, selgub Levada keskuse uuringust. Venelased toetavad sellest tulenevalt järjest vähem Venemaa sõjalist sekkumist Ukrainas.

16:24 Raadio Vaba Euroopa teatel kinnitab annekteeritud Krimmi venemeelse valitsuse juhi kandidaadid Venemaa president Vladimir Putin isiklikult.

15:38 Ukraina võimud varjavad Ida-Ukrainas toime pandud inimsusevastaseid kuritegusid, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov

15:37 Ukraina president Petro Porošenko allkirjastas kriminaalseadustiku paranduse, mis muudab separatismi rahastamise kriminaalkorras karistatavaks.

14:34 Leedu lubas tagada tasuta arstiabi Ida-Ukraina konfliktis haavata saanud Ukraina sõduritele.

14:26 Venemaa Juurdluskomitee esimees Vladimir Markini teatel tuli piloot Nadja Savtšenko põgenikuks maskeeritult ja ilma igasuguste dokumentideta ise üle Vene piiri.

14:03 Türgi mõistis hukka krimmitatarlaste Rahvusassamblee juhile Refat Tšubarovile kehtestatud viieaastase poolsaarele sisenemise keelu, kutsudes seda Euroopa inimõiguste konventsiooni avalikuks rikkumiseks.

12:50 Ukraina nõuab Venemaalt tagasi separatistide käest Voroneži vanglasse jõudnud pilooti.

Voroneži eeluurimisvanglas kinni peetav Ukraina sõjaväe lendur Nadja Savtšenko.

FOTO: Kuvatõmmis videost

11:55 President Petro Porošenko teatel hakkab Ukraina rohkem relvi tootma, et katta sõjaväe kasvavaid vajadusi

11:14 Isehakanud Donetski rahvavabariik taotleb diplomaatilist tunnustust Gruusia separatistlikult piirkonnalt Abhaasialt ja Moldova separatistlikult piirkonnalt Transnistrialt.

TEISIPÄEV 8. JUULI

15:26 Naftogaz Ukrainõ jättis Vene gaasitarnete eest lepingus ette nähtud ajaks tasumata, mistõttu võlg Gazpromile on kasvanud 5,296 miljardi dollarini, teatas Gazprom.

14:03 Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing ütles täna, ehk ehkki Ukraina-Vene konfliktil on Euroopa majandusele suur mõju, ei taheta Euroopa majandusringkondades sellest eriti rääkida.

13:53 NATO kavandab oma vägede reageerimisvõime tõstmist seoses Venemaa agressiooniga Ukrainas, teatas täna alliansi peasekretär Anders Fogh Rasmussen.

12:21 Krimmi annekteerimisega ei hõivanud Venemaa mitte ainult Ukraina Musta mere laevastiku baase, omastati ka Ukraina lahingdelfiinid, keda treeniti salajases mereimetajate treeningprogrammis.

11:43 Ukraina idaosas terroritõrjeoperatsioonis osalevate valitsusvägede ühepoolse relvarahu väljakuulutamist enam ei tule, teatas täna kaitseminister Valeri Heletei.

11:17 Ukraina ülemraada ajutine komisjon, mis uurib Euromaidanil toime pandud mõrvu, leidis, et meeleavaldajate massilise tulistamise taga oli kuritegelik grupeering, mida juhtis endine president Viktor Janukovõtš.

7:43 USA ja Prantsumaa presidendid nõuavad, et Venemaa president mõjutaks Ida-Ukraina separatiste pidama Ukraina valitsusega läbirääkimisi.

ESMASPÄEV 7. JUULI

23:44 Venemaa-Ukraina piir, sealhulgas varem enim probleeme tekitanud lõik Luganski oblastis, on Ukraina relvajõudude ja piirivalve kontrolli all, teatas riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu asesekretär Mõhhailo Koval. Vaata videot Donetskist umbes 15 kilomeetri kaugusel Karlivka asula lähedal liikunud Ukraina sõjaväe tankikolonnist.

18:50 Enamik Euroopa Liidu liikmesriikide sõjatööstuste suurtootjaid on peatanud kehtivad lepingud Venemaaga.

18:16 Separatistid viisid reede õhtul Donetski Teise maailmasõja memoriaalpargi vabaõhumuuseumist minema tankid, et need võitluskorda seada ja kasutusele võtta.

14:43 Sõjaline lahendus Ukraina konfliktile puudub ning vajalik on jõuda kokkuleppele läbirääkimiste teel, ütles Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier täna.

10:50 Donetski linna ja Donbassi ei tohi pommitada ja konflikt tuleks lahendada läbirääkimiste teel, ütles Ukraina rikkaim mees Rinat Ahmetov, keda on seostatud separatistide rahastamisega.

7:34 «Putini sugune mees läheb alati viimse piirini. Ta püüab saada selgust, kui tugevad on teised ning muudab vastavalt sellele oma strateegiat,» ütles USA endine välisminister Hillary Clinton.

PÜHAPÄEV 6. JUULI

23:54 Ukraina armee tegi täna õhulöögi Luganski lähedal asuva Metallisti küla ümbruses, teatasid venemeelsed.

23:39 Ukraina president Petro Porošenko ütles täna, et peab Slovjanski linna tagasivallutamist relvastatud bandiitide käes pöördepunktiks kuid väldanud konfliktis, kuid tegemist ei ole veel lõpliku võiduga ja ilutulestikku lasta pole põhjust.

17:40 Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) algatas Vene presidendi Vladimir Putini nõuniku Sergei Glazjevi tegevuse suhtes kriminaaljuurdluse.

16:52 Venemaa kehtestas krimmitatarlaste assamblee esimehele Refat Tšubarovile viie aasta pikkuse sisenemiskeelu poolsaarele, vahendas uudisteagentuur AFP.

14:31 Ukraina valitsusväed on viimase ööpäeva jooksul vallutanud separatistide käest tagasi neli Donetski oblasti linna: Slovjanski, Kramatorski, Družkovka ja Konstantinovka, teatas täna riiklik julgeoleku- ja kaitsenõukogu (SNBO).

13:05 Ukraina president Petro Porošenko teatas eile rahva poole pöördudes korraldusest anda humanitaarabi separatistide käes tagasi võetud Slovjanski ja teiste Ida-Ukraina linnade elanikele.

12:13 Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) võttis kinni kaks venelast ja ühe valgevenelase, kes valmistasid Odessas väidetavalt ette Kiievi-vastast massimeeleavaldust.

11:18 «Putini sõnad Vene inimeste, Novorossija kaitsmise kohta olid kaunid. Kuid vaid sõnadeks nad jäidki,» ütles separatistide üks liidreid ja nn Donetski rahvavabariigi juht Deniss Pušilin.

LAUPÄEV 5. JUULI

23:50 Ukraina president Petro Porošenko ütles täna, et tema valitsus jätkab sõjalisi samme Donetski ja Luganski piirkonna venemeelsete separatistide vastu.

17:00 NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen ärgitas Venemaad veenma Ida-Ukraina separatiste Kiieviga dialoogi alustama.

16:16 Ukraina väed heiskasid täna venemeelsete separatistide endisesse põhilisse kantsi Slovjanskisse Ukraina lipu.

15:49 Vene välisministeerium teatas täna Krimmi jäänud relvade ja muu sõjatehnika Ukraina relvajõududele üleandmise peatamisest.

15:30 Ukraina õigeusu kiriku metropoliit Volodõmõr suri täna 78 aasta vanusena Kiievi haiglas.

14:31 Prantsusmaa täidab oma kohustused Mistralide tarnimisel Venemaale, kui Euroopa Liit ei rakenda mingeid keelavaid sanktsioone, ütles täna Prantsuse suursaadik Moskvas Jean-Maurice Ripert.

11:00 «Sel hommikul teatas luure, et Girkin (Igor Strelkov) ja oluline osa mässulistest on Slovjanskist põgenenud,» ütles täna Ukraina siseminister Arsen Avakov.

REEDE 4. JUULI

20:16 USA ja Ukraina mereväed alustavad 17. juulil Mustal merel õppust «Sea Breeze» («Meretuul»), ütles Vene sõjaline diplomaat reedel Interfaxile.

19:29 Ukraina julgeolekuteenistuse juht välistas täna võimaluse tõelisest vastastikusest relvarahust riigi idaosas ilma, et valitsusväed võtaksid piiri Venemaaga oma kontrolli alla.

17:07 Ukraina president Petro Porošenko nõustus täna separatistide juhtide ja Venemaaga koheseid kriisikõnelusi alustama.

16:12 Venemaa tarbijakaitseamet Rospotrebnadzor teatas täna, et Kiievi piimakombinaadi Milkiland tooted ei vasta Venemaa normidele ja seetõttu keelatakse nende import.

15:41 Ukraina naftafirma Naftogaz juhi Andrei Kobolevi kinnitusel saab riik läheneva talve ilma Vene Föderatsioonist imporditava gaasita üle elada säästuprogrammi abil.

14:45 Relvastatud isikud hõivasid Donetskis riigiarhiivi hoone ja nõuavad endale dokumente ning hoone võtmeid.

13:19 Ida-Ukraina separatistide liider Igor Girkin tunnistas, et nn omakaitseväelasi ähvardab lüüasaamine.

13:11 Niinimetatud Luganski rahvavabariigi juht Valeri Bolotov saatis valitsuse laiali, valmistumaks uue seaduse alusel uue valitsuse moodustamiseks.

12:12 Annekteeritud Krimmi  juht Sergei Aksjonov naeruvääristas kaitseministri kt Valeri Heletei remarki võiduparaadi toimumisest Sevastopolis

11:38 Riigi idaosa sõjalise operatsiooni pressiesindaja Oleksi Dmõtraškivski kinnitusel tapsid Ukraina väed Mõkolajivka linnas vähemalt 150 separatisti.

10:38 President Petro Porošenko esitles kaitseministri kt Valeri Heleteid, seades talle kohustuseks läbi viia reformid, mis «tulnuks ellu viia 20 aastat tagasi sõjaväge luues».

NELJAPÄEV 3. JUULI

18:06 Ukrainas lasid relvastatud mehed Donetskis maha kolm liiklusmiilitsat ning haavasid neljandat, sõnas kohalik siseministeerium täna. Kolme miilitsa surnukehad leiti Donetski loodeosast raudtee lähedalt.

16:32 Prantsusmaa ja Saksamaa ärgitasid täna Vene presidenti Vladimir Putinit Ukraina separatistide rahuläbirääkimistele toomiseks oma mõjuvõimu kasutama, teatas Prantsuse presidendi kantselei. Saksa kantsler Angela Merkel ning Prantsuse president François Hollande palusid Putinilt abi kontaktgrupi kohtumise organiseerimiseks enne viiendat juulit, et panna paika Ukraina vaherahu tingimused.

14:07 Ukraina ülemraada kiitis heaks president Petro Porošenko ettepaneku, nimetada uueks kaitseministri kt Valeri Heletei. Selle poolt hääletas 260 saadikut 364-st, vahendas UNIAN.

Kindralpolkovnik Heletei töötas varem riigikaitseameti juhina. Senisest kaitseministri kt Mõhhailo Kovalist saab riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu (SNBO) sekretäri asetäitja.

10:33 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) moodustab Venemaa ja Ukraina vahelise kriisi lahendamiseks läbirääkijate rühma, mida hakkab juhtima parlamentaarse assamblee uus president Ilkka Kanerva.

09:45 Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki sõnul hävitasid jõustruktuuride sõdurid terrorivastase operatsiooni piirkonnas terroristide autokolonni. Grupi Informatsiooniline Vastupanu andmetel koosnes kolonn viiest Kamazi veokist, mis vedasid terroriste.

08:57 Vene Pank on otsustanud anda oma panuse kinnistamaks Ukrainalt haaratud Krimmi Venemaa lahutamatu osana. Nagu teatas eile keskpanga esimene aseesimees Georgi Luntovski, trükitakse rubladele Krimmi poolsaare pilt.

08:43 Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa neljapoolsed kõnelused Berliinis lõppesid kolmapäeval kokkuleppeta uues relvarahus, kuid välisministrid kinnitasid, et töö selles osas jätkub. Pavlo Klimkin, Sergei Lavrov, Laurent Fabius ja Frank-Walter Steinmeier kohtusid eile pärastlõunal.

KOLMAPÄEV 2. JUULI

23:00 Ukraina kriisi lahendamisele suunatud läbirääkimiste uuesti alustamine on varasemast raskem seoses president Petro Porošenko otsusega relvarahu mitte pikendada, kirjutas Vene peaminister Dmitri Medvedev kolmapäeval oma Facebooki kontol.

19:16 Ida-Ukrainas on aprillis alanud relvastatud operatsiooni vältel surma saanud 200 relvajõudude ja õiguskaitseametkondade liiget, ütles täna riiklik julgeoleku- ja kaitsenõukogu.

18:11 Ukraina presidendi nõuniku teatel lubasid lääneriigid eraldada Ukrainale 1,5 miljardit eurot Donetski ja Luganski oblasti olukorra stabiliseerimiseks.

17:49 Vene president Vladimir Putin määras 29. juunil Ida-Ukrainas surma saanud Vene avaliku-õigusliku telejaama Pervõi Kanal heaks töötanud Anatoli Kljanile postuumselt or

16:51 «Ainult siis kui relvad vaikivad ja tuginetakse tugevale relvarahule, on läbirääkimised kriisi lahendamise üle võimalikud,» ütles Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier.

16:04 Dnipropetrovskis kukkus tehnilise rikke tõttu alla hävituslennuk SU-25, piloodil õnnestus katapulteeruda. Mitteametliku versdiooni järgi tulistati lennukit raketisüsteemist.

15:36 Ukraina miljardärist Juri Kosjukist võib saada esimene asepeaminister, kirjutab Zerkalo Nedeli viitega oma allikatele presidendi administratsioonis ja äriringkondades.

12:53 Praegu maailmas toimuvad sündmused demonstreerivad, et ühe jõukeskusega rahvusvaheliste suhete mudel on läbikukkunud, ütles Vene president Vladimir Putin.

11:16 Terroristid tulistasid miinipildujatest Donetski oblasti ja Venemaa piiril asuvat Novoazovski piiripunkti, tappes ühe piirivalvuri.

11:07 Venemaa peab lõpetama separatismi toetamise Ukrainas, ütles Ühendriikide välisminister John Kerry täna.

09:01 Ukraina siseministri kt Arsen Avakovi nõuniku Anton Geraštšenko kinnitusel on Luganski lennuvälja kõik juurdepääsuteed mineeritud. Seega on lennuväli lõigatud ära terrorivastases operatsioonis osaolevatest julgeolekujõududest, rääkis ta telekanalile 5 Kanal.

TEISIPÄEV 1. JUULI

23:59 Ukraina ja Venemaa välisministrid kohtuvad kolmapäeval Berliinis Saksamaa ja Prantsusmaa kolleegidega, et arutada Ukraina olukorda ja kriisi leevendamise võimalusi, teatas prantslasest diplomaat uudisteagentuurile AFP.

23:00 Venemaa välisminister Sergei Lavrov kutsus täna õhtul telefonikõnes USA kolleegile John Kerryle üles viivitamatult lõpetama sõjalist operatsiooni mässuliste vastu Ukraina idaosas.

20:02 Ukraina president Petro Porošenko kohtus täna Rootsi välisministri Carl Bildtiga, et arutada olukorda Donbassis, ütles presidendi pressiteenistus.

18:20 Vene president Vladimir Putin tegi välisministeeriumile ülesandeks koostada ettepanekute pakett, et kaitsta Euroopat Iraagi, Liibüa, Süüria ja Ukraina stsenaariumi kordumise eest.

16:54 Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on Venemaa-vastased sanktsioonid šantaaž ja ühepoolse poliitika ilming.

15:32 Rootsi välisministri Carl Bildti sõnul on Venemaalt Ida-Ukrainasse toimetatavad raskerelvastuse partiid vastuolus rahvusvaheliste normatiividega.

13:42 Kiievi otsus taasalustada Ida-Ukrainas sõjalist operatsiooni on kahetsusväärne, teatas Venemaa välisministeerium.

 
 

11:07 Ukraina relvajõud jätkavad terrorismivastast operatsiooni separatistide vastu, teatas ülemraada spiiker Oleksandr Turtšõnov.

10:53 Venemaa pole Ida-Ukrainas toimuva konflikti osapool, kinnitas Vene presidendi Vladmir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov.

 
 

07:31 Ukraina president Petro Porošenko teatas esmaspäeva hilisõhtul, et ei pikenda kümme päeva kestnud ühepoolset relvarahu riigi idaosas ning on otsustanud anda sõjaväele korralduse asuda separatistide vastu pealetungile.

 

00:36 President Toomas Hendrik Ilvese kutsel esmaspäeval kogunenud riigikaitse nõukogu sai ülevaate viimastest arengutest Ukrainas ning leidis, et Ukraina kriis näitas taas strateegilise kommunikatsiooni ja psühholoogilise kaitse tähtsust.

ESMASPÄEV 30. JUUNI

 

21:30 Vene president Vladimir Putin on välja pakkunud võimaluse, et Ukraina piirivalvurid ning Euroopa Julgeoleku- ja Koostöö Organisatsiooni (OSCE) vaatlejad pääsevad Venemaa poolele piiri, et viia ühispatrulle läbi piirilõikudel, kus Ukraina piiriületuspunkid on venemeelsete separatistide kontrolli all, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

20:29 Ukraina president Petro Porošenko ja Vene riigipea Vladimir Putin leppisid esmaspäeval telefonivestluses kokku, et püüavad pikendada relvarahu Kiievi ja Ida-Ukraina venemeelsete separatistide vahel, ütles Prantsuse presidendi esindaja.

15:41 «Donetski Rahvavabariigi» nn kaitseminister ja üks Ida-Ukraina separatistide liidritest Igor Strelkov süüdistas Ukrainat kloorirünnaku korraldamises.

 

12:56 Venemaa välisministeerium nõudis täna Ukraina võimudelt Vene ajakirjaniku Anatoli Kljani surma asjaolude uurimist.

 

9:20 Vene avaliku-õigusliku telejaama ajakirjanik lasti Ukraina idaosas maha, teatas täna mehe tööandja Pervõi Kanal.

 

PÜHAPÄEV 29. JUUNI

23:32 Ukrainas jätkub sõda Venemaalt saabunud võitlejate ja kohalike separatistidega hoolimata poliitilisest vaherahuretoorikast, kuni Venemaa pole saavutanud piisavat mõjuvõimu Ukraina valitsuse üle, ütles erukindral Ants Laaneots ERRile.

19:04 Ukraina president Petro Porošenko ja Vene riigipea Vladimir Putin vestlesid pühapäeval telefonitsi üle kahe tunni Prantsuse presidendi François Hollande'i ja Saksa kantsleri Angela Merkeliga, teatas Prantsusmaa presidendi pressitalitus.

 
 

16:48 Ukraina Donbassi, Dnepri ning Aidari vabatahtlike pataljonid ning teised organisatsioonid nõudsid pealinnas Kiievis presidendihoone juures vaherahu lõpetamist ning sõjaseisukorra kehtestamist riigi idaosas, teatasid allikad pühapäeval.

16:16 Ida-Ukrainas kehtivast terrorivastase operatsiooni tsoonist lahkuvad Krimmist ja Kaukaasiast pärit palgasõdurid, kinnitas täna Ukraina kaitseministeerium.

14:55 Vene välisministeerium tervitas Ida-Ukraina mässuliste otsust vabastada Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejad. Neljaliikmelises grupid olid Vene, Hollandi, Saksa ja Hispaania kodanikud.

12:22 Ida-Ukrainas hukkus viimase ööpäeva jooksul viis Ukraina sõdurit, lisaks sai vigastada vähemalt 17 jõustruktuuride esindajat.

09:33 Bloomberg Newsi Moskva korrespondendid kirjutavad, et sealset majandussüsteemi, mis on globaalturgudest ära lõigatud ning suures sularahanäljas, juhib üha otsesemalt Kreml. Putin on majanduslikult punkris.

00:44 Ukraina aktivistide veebileht inforesist.org avaldas fotod separatistide poolt pärast tulevahetust maha jäetud esemetest, mille Ukraina sõdurid leidsid ning nende hulgas oli ka praeguseks käibelt kadunud Eesti 10-kroonine rahatäht.

LAUPÄEV 28. JUUNI

23:26 Uued lääneriikide sanktsioonid võivad Venemaa niigi stagneerunud majandust tõsiselt kahjustada, ütles Vene majandusminister Aleksei Uljukajev laupäeval.

21:07 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) teatas täna, et mai lõpus separatistide poolt kinni võetud neli vaatlejat lasti vabaks.

18:00 Venemaa piirivalve teatas laupäeval, et riigi territooriumile langes kolm Ukraina poolelt tulistatud mürsku.

16:26 Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki sõnul avasid terroristid tule terrorismivastases operatsioonis osalevate julgeolekujõudude positsioonide pihta Slovjanski lähistel.

15:06 Ukraina, Moldova ning Gruusia andsid reedel EL-i assotsiatsioonileppele alla kirjutades surmahoobi oma sotsiaal- ning majandussektoritele, ütles Vene riigiduuma asespiiker Sergei Železnjak.

13:02 Ukraina kaitseministri kt Mõhhailo Kovali sõnul on armee valmis hävitama terroristid juhul, kui nad relvi ei loovuta.

11:31 Soome Mikkeli rahvusvahelisel muusikafestivalil osalev maailmakuulus Vene dirigent Valeri Gergijav avaldas Helsingin Sanomatele antud intervjuus oma versiooni Ukraina sündmuste kohta ja soovitas ühtlasi tippsopranil Karita Mattilal tegeleda poliitika asemel laulmisega.

09:19 Ukraina president Petro Porošenko pikendas reedel ühepoolset relvarahu riigi idaosas 72 tunni võrra. Porošenko langetas otsuse nädala kestnud relvarahu pikendamiseks pärast Euroopa Liidu tippkohtumiselt naasmist riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukoguga (NSDC) peetud kõneluste järel.

REEDE 27. JUUNI

17:21 Terroritõrje operatsiooniga jätkamiseks ollakse Ida-Ukrainas valmis, vahendab Liga Novosti Ukraina sõjaväe allika sõnu.

 

16:37 Venemaa tervitab Ukraina presidendi Petro Porošenko plaani pikendada relvarahu kolme päeva võrra, kuid kutsub Kiievit üles vältima ultimaatumeid.

 

15:13 Euroopa Liidu liidrid teatasid täna, et annavad Venemaale esmaspäevani aega muuta oma Ukraina-suunalist poliitikat, vastasel juhul ootavad neid uued karmimad sanktsioonid.

15:01 Ukraina president Petro Porošenko on diplomaatiliste allikate sõnul valmis pikendama relvarahu 72 tunni võrra.

 

13:36 Venemaa president Vladimir Putin teatas täna, et assotsiatsioonileppe allkirjastamine Euroopa liiduga sundis Ukrainat valima Euroopa ja Venemaa vahel ning lõhestab Ukraina ühiskonna kaheks leeriks.

13:06 Möödunud nädalal pages Ida-Ukrainast 16 400 inimest. Kokku on kriisipiirkonnast – Donetski ja Luganski oblastitest – teistesse Ukraina osadesse põgenenud 54 000 inimest, ütles ÜRO pagulaste amet (UNHCR).

 

12:43 Ukraina-Vene piiril suletakse üheksa piiripunkti, teatas Ukraina julgeoleku infokeskuse esindaja Andrei Lõsenko.

12:09 Pärast Ukraina ja Euroopa Liidu vahelise vabakaubandusleppe sõlmimist ütles Venemaa asevälisminister Grigori Karasin Interfaxile, et Ukrainat ootavad käigu eest sünged tagajärjed.

 

11:39 Ukraina, Gruusia ja Moldova sõlmisid täna vabakaubandus- ja koostöölepingud Euroopa Liiduga.

10:50 Välisminister Urmas Paet ütles, et välisministeeriumil ei ole Eesti kodanikust vaatlejaga veel otseühendust olnud ja et vaatleja on jätkuvalt Ida-Ukraina piirkonnas.

 

10:45 Öösel hukkus Kramatorski lähedal aset leidnud tulevahetuses neli Ukraina sõdurit ja veel viis said haavata, teatas Kiievis baseeruva rühmituse Informatsiooniline vastupanu juht Dmitri Tõmtšuk.

10:01 Ukraina president Petro Porošenko peab rahu saavutamist riigi idaosas võimalikuks, kui Venemaa riigipea Vladimir Putini seisukoht oleks pragmaatilisem.

 

9:09 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) juht, Šveitsi president Didier Burkhalter tervitas nelja vaatleja vabastamist, kuid meenutas, et veel neli on endiselt vangistuses ja ka nemad tuleb viivitamatult vabastada.

 

7:25 Ida-Ukrainas vabastatud OSCE Eesti kodanikust vaatleja on varem Brüsselis NATO peakontoris Eesti kaitseväe esindajana töötanud Tõnis Asson. Loe Assoni varasema teenistuskäigu kohta siit.

 

7:10 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganistasiooni (OSCE) missioonil vaatlejana osalev ja mai lõpus Ida-Ukrainas kinni peetud Eesti kodanik vabastati.

 

NELJAPÄEV 26. JUUNI

22:48 NATO eirab Moskva aktiivseid püüdeid Ukraina kriisile poliitiline lahendus leida ning süvendab sõjalisi ja poliitilisi pingeid Venemaa piiride lähedal, teatas Vene välisministeerium.

 

21:20 Eurooplaste sõltuvus Venemaa energiakandjatest on tekitanud neis tõrksust astuda vastu Moskva poliitikale Ukrainas ja kehtestada energiaalaseid sanktsioone, kirjutab Richard Weitz Diplomaatias.

 

19:35 Venemaa teatas täna, et on viimaks saanud Brüsseli ja Kiievi nii kaugele, et nad on kaasanud Moskva kõnelustele sel nädalal allkirjastatava Ukraina ja Euroopa Liidu assotsiatsioonileppe üle.

 

14:22 Separatistid ründasid öösel Kramatorski lennuvälja ja teisi Donetski oblastis asuvaid Ukraina armee kontrollpunkte, kirjutas Facebookis julgeolekuekspert Dmitri Tõmtšuk.

 

12:29 Venemaa peaks kutsuma Ida-Ukraina separatiste üles relvadest loobuma lähitundidel, ütles USA välisminister John Kerry kohtumisel Prantsusmaa välisministri Laurent Fabiusiga.

 

08:32 USA president Barack Obama hoiatas eile Venemaad, et kui Moskva Ida-Ukraina pingete leevendamiseks kärmelt tegutsema ei hakka, ootavad riiki ees lisasanktsioonid.

 

KOLMAPÄEV 25. JUUNI

19:19 Vene välisminister Sergei Lavrov ja tema Saksa kolleeg Frank-Walter Steinmeier arutasid täna vajadust pikendada Ukrainas üheks nädalaks kehtestatud relvarahu, teatas Vene välisministeerium.

 

17:54 Ukraina armee sõnul on Ida-Ukraina separatistid väljakuulutatud relvarahu rikkunud 44 korral.

 

16:58 Ukraina energia- ja söeminister Juri Prodan teatas täna, et Ukraina on valmis Gazpromiga sõlmima lõpliku kokkuleppe Euroopa Komisjoni väljapakutud tingimustel.

 

16:00 Ukraina ametivõimude sõnul aitab Venemaa Föderatsiooni piirivalve relvastatud grupeeringutel sisenenda Donetski ja Luganski oblastitesse.

 

15:16 Ainsaks riigikeeleks Ukrainas jääb ukraina keel, ütles täna Ukraina president Petro Porošenko.

14:23 Ukraina kaitseministri kt Mõhhailo Koval avalikustas enne tänast valitsuskabineti istungit ajakirjanikele riiki raputavas kriisis surma saanud sõjaväelaste arvu. «Meie ridades on langenud 142 sõjaväelast,» ütles ta.

12:23 Venemaa Föderatsiooni nõukogu tühistas president Vladimir Putini palvel õiguse sõjaliseks sekkumiseks Ukrainas. Putin andis teisipäeval teada, et ta soovib Ukrainas vägede kasutamise õiguse tühistamist.

12:18 Donetski oblastis Slovjanskis leidis tuuker ühe järve põhjast sadu terroristide surnukehi, rääkis relvajõudude peastaabi aseülem Oleksandr Rozmaznin. Kindralmajori sõnul on terroristide ridades nii sured kaotused, et nad ei tea, kuhu surnukehi panna.

12:00 Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles, et uued sanktsioonid Venemaa vastu on võimalikud, kui rahuprotsess Ukrainas ei kiirene.

09:06 Grupi Informatsiooniline Vastupanu operatiivandmetel on relvastatud jõugud aktiviseerunud oma tegevust Kramatorski lähistel.

07:03 Ukraina president Petro Porošenko võib tühistada riigi idaosa separatistidele kehtestatud ühepoolse relvarahu, kuna armee helikopter tulistati alla.

TEISIPÄEV 24. JUUNI

19:47 Venemaa president Vladimir Putin teatas täna, et hoolimata parlamendi ülemkojale esitatud palvest tühistada volitused vägede saatmiseks Ukrainasse, jätkab Moskva vajadusel seal elavate etniliste venelaste kaitsmist.

18:21 Venemeelsed separatistid tulistasid täna Slovjanski lähedal alla Ukraina armee helikopteri, mille tagajärjel hukkus üheksa sõdurit.17:10 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) esimehe ja Šveitsi presidendi Didier Burkhalteri sõnul on organisatsiooni liikmed hakanud koostama kava, kuidas toetada Ukraina presidendi Petro Porošenko rahuplaani riigi idaosas.

15:38 Ukraina president Petro Porošenko kiitis heaks Venemaa riigipea Vladimir Putini otsuse loobuda vägede kasutamisest Ukraina territooriumil. Porošenko sõnul on tegemist esimese praktilise sammuga, mida Venemaa president Putin astub Ukraina rahuplaani toetuseks, millega tahetakse reguleerida pingelist olukorda Donbassis.

14:46 Vene parlamendi ülemkoda föderatsiooninõukogu toetab 25. juuni istungil president Vladimir Putini otsust tühistada volitused Vene relvajõudude kasutamiseks Ukraina territooriumil, ütles föderatsiooninõukogu väliskomisjoni aseesimees Andrei Klimov.

13:37 Vene president Vladimir Putin palus parlamendi ülemkojal tühistada volitused vägede saatmiseks Ukrainasse, ütles Kremli kõneisik Dmitri Peskov teisipäeval. Putin taotles parlamendilt volitusi vägede Ukrainasse saatmiseks tänavu märtsis.

13:03 Moskva peab vajalikuks jätkata 23. juunil alanud kontakte Ukraina idaosa separatistide ja Kiievi vahel, et need viiksid konkreetsete tulemuste, vägivalla lõppemise ja dialoogi alustamiseni, ütles täna Vene asevälisminister Grigori Karassin.
 

ESMASPÄEV 23. JUUNI

22:02 USA president Barack Obama kannustas esmaspäeval Vene riigipead Vladimir Putinit lõpetama venemeelsete separatistide toetamine Ukrainas ja peatama neile relvade toimetamine.

21:19 Ukraina presidendi esindaja kohtus esmaspäeva õhtul separatistidega ning osapooled leppisid kokku relvarahus, mis peaks kestma reedeni. Separatistide üks juhtidest Aleksander Borodai lubas vaherahust kinni pidada ja osaleda tulevastel läbirääkimistel, et konflikt lahendada. Borodai lubas samuti vabastada nende käes olevad OSCE vaatlejad.

20:26 Praeguse seisuga peab NATO-Vene alusdokumendist kinni vaid NATO, ütles USA suursaadik alliansi juures Douglas Lute esmaspäeval. Venemaa ei astu Ukraina kriisiga seoses vastutustundlikke samme ega ole asunud toetama ka Ukraina presidendi Petro Porošenko rahuplaani, selle asemel on Moskva toimetanud üle piiri separatistidele raskerelvastust ja suurendanud uuesti vägesid Ukraina piiril.

17:49 Ida-Ukrainas Ilomaiski lähistel juhtunud plahvatuse tõttu sõitis rööbastelt välja 14 Vene kaubarongi vagunit. Õnnetus juhtus eile. Raudteefirma Donetsk Rail teatas täna, et hävis vähemalt 300 meetrit raudteed. Ükski inimene viga ei saanud, vahendas Reuters.

17:04 Isehakanud Donetski rahvavabariigi valitsusjuht Oleksandr Borodai ütles, et Kiieviga läbirääkimiste teemaks saab olla vaid relvarahu riigi idaosas. «Praegusel hetkel võib arutelu keskmes olla vaid relvarahu, et lõpetada elanikkonna hävitamine ja Donbassi taristu purustamine,» edastas Borodai sõnu Novorossija (Vastse-Vene) Rahvarinne.

13:13 Venemaal ei tohi olla mingit kahtlust sanktsioonide karmistamises, kui Moskva ei toeta Ukraina rahuplaani ega peata sekkumist riigi idaosas, ütles täna Briti välisminister William Hague.


 

12:06 Leedu president Dalia Grybauskaite rääkis Saksa nädalalehele Focus antud intervjuus, et Venemaa veenab Baltimaid NATOst lahkuma, meelitades neid odava gaasiga. Grybauskaite sõnul üritab Venemaa mõjutada Nõukogude Liidu endiseid liikmeid ning muuta Baltimaad majanduse ja energeetika vallas endast sõltuvaks.

11:01 Sõda idapiirkondades on Ukrainat ühendanud, ütles Ukraina president Petro Porošenko esmaspäevasel kohtumisel vabaühenduste juhtide ja Maidani aktivistidega, kus arutati olukorda Donbassis ja korruptsioonivastast võitlust.
 

PÜHAPÄEV  22. JUUNI

22:33 Krimmi poolsaarel on välja jagatud üle ühe miljoni Vene passi, ütles pühapäeval Vene föderaalse migratsiooniteenistuse juht Konstantin Romodanovski.«Me oleme vastu võtnud 1,4 miljonit taotlust ja väljaandnud üle miljoni Venemaa passi,» ütles ta.

15:00 Ukraina võimud on võtnud kontrolli alla olukorra piiril Venemaaga ning tänu sellele ei ole kahe viimase ööpäeva jooksul üle riigipiiri sõjatehnikat saabunud, ütles täna Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu esindaja Volodõmõr Tšepovoi.

13:31 Venemaa president Vladimir Putin teatas, et toetab Ukraina relvarahu, kui see tähendab ka praktiliste sammudeni jõudmist ja kompromisse mässulistega.

LAUPÄEV 21. JUUNI

15:42 Venemaa juurdluskomitee kuulutas rahvusvaheliselt tagaotsitavateks Ukraina siseministri Arsen Avakovi ja Dnipropetrovski oblastivalitsuse juhi ärimees Igor Kolomoiski.

13:59 Ukraina välisministri teatel uuritakse väga põhjalikult Venemaa piiril toimunud tulistamist, mille käigus sai haavata Vene tolliametnik.

11:46 Vene president Vladimir Putin andis käsu viia Kesk-Venemaal asuvad väed täielikku lahinguvalmidusse, edastas Vene kaitseminister Sergei Šoigu.

09:45 USA kinnitas, et neil on kindlat informatsiooni Vene vägede tegutsemisest Ukraina piiril ja hoiatas, et ei nõustu mingil juhul Vene vägede kasutamisega Ukrainas.

REEDE 20. JUUNI

23:21 Venemaa sarjas teravalt ühepoolset relvarahu, mille kuulutas välja Ukraina president Petro Porošenko, nimetades seda ultimaatumiks valitsusvastastele venemeelsetele mässulistele.

21:20 Ukraina president Petro Porošenko teatas, et terrorismivastane operatsioon riigi idaosas peatatakse nädalaks.

17:53 Koos Eesti peaministri Taavi Rõivasega pressikonverentsi andnud Saksamaa liidukantsler Angela Merkel rõhutas, et selgus Ukraina kriisi rahumeelse lahenemise osas peaks peagi saabuma. Olukord on arutlusel ka järgmise nädala lõpul toimuval Euroopa valitsusjuhtide tippkohtumisel. Merkel kinnitas, et mõistab eriti Balti riikide muret Ukrainas toimuva pärast.

16:46 Terroritõrje operatsioonis on hukkunud vähemalt 156 sõdurit, teatas kindralmajor Aleksandr Rosmaznin. Selles arvus ei kajastu piirivalvurite ja Rahvuskaardi kantud kaotused.

 

13:36 Venemaa ei koonda oma vägesid taas Ukraina piirile, vaid kindlustab oma läänepiiri julgeolekut, ütles Kremli pressiesindaja.

 

12:49 Venemaa Föderatsioonist on Ukrainasse sisenenud kümme sõjamasinat: tankid, soomukid ja raketikompleksid Grad, ütles Ukraina kaitseminister Mõhhailo Koval parlamendi ees. Kovali sõnul on olemas tõendid, mis näitavad et tegu on Venemaa armee masinatega.

 

12:00 Donetski oblastis Marinovka küla lähistel toimunud Ukraina valitsusvägede ja separatistide kokkupõrgetes peeti kinni Venemaa BTR.

 

11:06 Ukraina president Petro Porošenko avaldas 14-punktise rahuplaani riigi idaosas maad võtnud separatistliku mässu peatamiseks, nõudes võitlejatelt kohest relvadest loobumist ja lubades põhiseadusreformiga võimu detsentraliseerida.

NELJAPÄEV 19. JUUNI

23:17 Parlamendiliige Irõna Sehh teatas, et Donetski oblastis Slovjanski lähedal sai sõjalise operatsiooni käigus surma umbes 20 Ukraina sõdurit.

19:14 Isehakanud Donetski rahvavabariigi peaminister Oleksandr Borodai teatas, et nad avavad Moskvas oma esinduse.

17:09 Venemaa võib otsustada jätkata Ukraina valitsusega läbirääkimisi gaasi hinna üle alles siis, kui Kiiev on tasunud senise võla, ütles Vene energiaminister Aleksandr Novak.

 

16:29 «See, mis seal toimub, on minu arvates kodusõda, millega liigutakse järjekindlalt oma elanikkonna vastu suunatud genotsiidi poole,» ütles Kremli personaliülem Sergei Ivanov.

16:20 Vene opositsionääri Boriss Nemtsovi kinnitusel on Donbassis tegutsevad mässulised saanud aru, et Vene president Vladimir Putin reetis nad.

15:55 Venemaa on saatnud Ukraina piirile lisaks seal juba varem viibinud sõduritele vähemalt mitu tuhat sõdurit, ütles NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen.

15:34 ÜRO Julgeolekunõukogusse kuuluvad lääneriigid takistavad tööd Venemaa koostatud resolutsioonikavandiga, teatas Vene välisministeeriumi esindaja Aleksandr Lukaševitš.

13:20 Eesti valitsus toetas tänasel istungil otsust keelata Krimmist ja Sevastopolist pärit kaupade import Euroopa Liitu.

 

Erandiks on sellised kaubad, millele Ukraina valitsus on andnud päritolusertifikaadi.

 
 
 

12:24 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonil (OSCE) õnnestus saada ühendust Ida- Ukrainas röövitud vaatlejatega.

12:11 Ukraina parlament kinnitas välisministriks Pavlo Klimkini välisministriks, kes oli seni suursaadik Saksamaal.

11:37 Vene kirjanik Boriss Akunin, kodanikunimega Grigori Tšhartišvili, on veendunud, et president Vladimir Putin lõpetab igal juhul halvasti.

KOLMAPÄEV 18. JUUNI

20:01 Ukraina idaosas tegutsevad venemeelsed separatistid lükkasid tagasi president Petro Porošenko ettepaneku relvad maha panna ja nimetasid plaani mõttetuks.

18:05 Venemaa hävituslennukid Suhhoi SU-34 saabusid Ukraina piiri lähistel Rostovi oblastis asuvasse lennuväebaasi. Vaata Reutersi videot siit.

17:15 Liechtensteini ametivõimud sulgesid Ukraina endise presidendi Viktor Janukovõtši ja tema lähikonna pangaarved, kinnitas peaprokuröri kt Oleg Mahnitski.

 
 
 

16:11 ÜRO inimõiguste ülemvoliniku ameti värske raporti kohaselt on rahututes Ukraina idaoblastites sagenenud tapmised, piinamised ja inimröövid.

14:34 Ukraina parlament plaanib tõsta sõjaväekohuslaste piirvanust - reservis olevatel reameestel, seersantidel, vanematel 60 aastani praeguse 50 asemel ning ohvitseridel 65 aastani.

13:55 Ukraina president Petro Porošenko soovib välja vahetada välisministri, peaprokuröri ja rahvuspanga juhi.

 
 

12:12 Ukraina on valmis lõpetama terroritõrje operatsiooni, andmaks Ida-Ukraina relvastatud rühmitustele võimalus laiali minna ja Venemaalt saabunud palgasõduritel riigist lahkuda, ütles täna Ukraina president Petro Porošenko.

 

9:00 Ida-Ukrainas kinni peetud vaatlejad tuleb koheselt ja tingimusteta vabastada, teatas Euroopa Julgeoleku- ja Koostöö Organisatsioon (OSCE).

00:48 Venemaa president Vladimir Putin ja tema Ukraina ametivend Petro Porošenko arutasid teisipäeva õhtul võimaliku vaherahu sõlmimist.

00:31 Ukraina üks rikkaimaid mehi Ihor Kolomoiski käis välja plaani idapiirile müür püstitada, mis tema sõnul lahendaks Kiievi probleemi, kuidas takistada separatistide ja relvade sissevoolu riiki.

 
 
 

TEISIPÄEV 17. JUUNI

22:08 Ukraina keskosas täna aset leidnud Euroopat gaasiga varustava toru plahvatuse näol võib tegu olla terrorirünnakuga, ütles Ukraina siseminister Arsen Avakov.

 

18:54 Forbesi kaasautor professor Paul Roderick Gregory pani kirja viis põhjust, miks peaks USA andma Venemaa agressiooniga silmitsi seisvale Ukrainale sõjalist abi.

17:39 Ukraina separatistide liidri Deniss Pušilini sõnul pakuvad talle niinimetatud Donetski rahvavabariigi tuleviku planeerimisel tuge Venemaa presidendi Vladimir Putini lähimad nõuandjad.

17:07 Kesk-Ukrainas plahvatas täna Euroopat gaasiga varustav toru, ent Gazpromi teatel ei häiri see gaasitarbijate elu, sest paralleeltoru on endiselt terve.

 
 

16:37 Telekanal «Rossija» ajakirjanik Igor Korneljuk suri operatsioonilaual pärast killutabamust Luganski lähedal, vahendas RIA Novosti.

 

14:08 Julgeolekuekspert Dmitri Tõmtsuki väitel on Ukraina-Venemaa piiril valmisolekus üle 12 000 mehe. Grupi Informatsiooniline Vastupanu andmetel on tegu nii Venemaa regulaarvägede kui diversiooniüksustega.

 

11:42 Ida-Ukrainas rajavad terroristid kontrollpunktide lähistele miiniväljasid, kirjutas terroritõrje operatsiooni esindaja Vladišlav Seleznov Facebookis.

 

11:35 Ukraina separatistlikes piirkondades Donetski ja Luganski oblastis toimuva julgeolekuoperatsiooni käigus on praeguseks hukkunud 125 valitsusarmee sõdurit.

 

10:24 Terroristid tulistasid öösel Donetski oblastis piirivalvurite ja sõjaväelaste laagrit, vigastades 31 inimest.

 

00:31 Mitusada ukrainlast kogunes esmaspäeval Odessas asuva Vene konsulaadi juurde, et mälestada laupäeval separatistide rünnaku tagajärjel hukkunud 49 inimest.

 

ESMASPÄEV 16. JUUNI

18:32 Laupäevased rahutused Venemaa saatkonna ees Kiievis võisid olla Vene eriteenistuste provokatsioon, ütles Ukraina siseministri nõunik Anton Geraštšenko.

18:19 Ukraina president Petro Porošenko lubas esitada sel nädalal üksikasjalise rahuplaani, mis näeb ette ka relvarahu sõlmimise riigi idaosa separatistidega.

 
 

17:41 Venemeelsed separatistid hõivasid täna Donetskis Ukraina keskpanga hoone eesmärgiga saada oma kontrolli alla sealsed varad.

 

17:18 «Küsimus pole gaasis. See on Venemaa laiem plaan hävitada Ukraina,» ütles Ukraina peaministri kt Arseni Jatsenjuk gaasitarnete peatamist kommenteerides. «See on järjekordne samm Venemaa agressioonis Ukraina riigi ja iseseisvuse vastu.»

16:50 Venemaa keelas alates esmaspäevast toidukartulite sisseveo Ukrainast, teatas föderaalne veterinaariateenistus Rosselhoznadzor.

 

15:22 NATO kiire reageerimine on rahustanud maha Ukraina kriisti tõttu murelikuks muutunud Eesti elanikkonna, ütles Eesti kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras Soome kaitsejõudude ajalehele Ruotuväki antud intervjuus.

15:00 «Pärast Ukraina välisministri sobimatut käitumist ei üllata mind enam miski,» ütles Vene peaminister Dmitri Medvedev, kommenteerides Ukraina välisminister Andri Deštšõtsa kommentaari Vene presidendi Vladimir Putini kohta.

14:32 Venemaa ja Ukraina peaksid kõnelustel gaasihinna üle jõudma kompromissini, ütles Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso.

 

14:00 Nn Luganski ja Donetski rahvavabariikide omakaitseväelased saadetakse eluks ajaks trellide taha või tapetakse, ütles Ukraina ülemraada spiiker Oleksandr Turtšõnov.

 

13:07 Ukraina ja Venemaa nurjunud gaasikõnelused võivad tekitada probleeme ka ühenduse jaoks, ütles Euroopa Komisjoni energiavolinik Günther Oettinger.

 

12:52 Vene gaasimonopol Gazprom peatas pärast tulemusteta lõppenud kõnelusi täna gaasitarned Ukrainale, teatas Ukraina energiaminister Juri Prodan.

 

12:14 «Keegi meist ei tea, kas Vladimir Putini ja tema mõttekaaslaste võimuperiood kestab veel kümneid aastaid või lõpeb see sama üllatuslikult, kui kadus võimult Viktor Janukovõtš või lagunes Nõukogude Liit,» kirjutas Soome ajalehe Ilta-Sanomat toimetaja Arja Paananen Ukraina kriisi mõju Soome riigikaitsele analüüsides.

10:25 Vene gaasimonopol Gazprom kehtestas alates esmaspäeva hommikust (09.00 Eesti aja järgi) Ukraina energiafirmale Naftogaz Ukrainõ gaasitarnete eest ettemaksu nõude.

 

10:02 Terroristid, keda oli umbes 150, püüdsid Ukrainasse tungida Luganski oblastis terrorismivastase operatsiooni piirkonda jääva Svatovo kaudu.

09:01 Ukraina endine riigipea Viktor Janukovõtš ei usalda enam Vene presidenti Vladimir Putinit ja otsib võimalusi leida omale uus varjupaik Valgevenes, kirjutas ajakirjanik Mustafa Nayyem.

PÜHAPÄEV 15. JUUNI

23:52 Euroopa Liidu vahendatud gaasikõnelused Venemaa ja Ukraina vahel lõppesid pühapäeval tulemusteta, samuti ei lepitud kokku uues kohtumises, teatas Ukraina valitsusallikas AFP-le.

22:17 Ukraina kaitseministri kt Mõhhailo Koval teatas pühapäeval, et Ukraina sulgeb mõne päeva pärast piiri Venemaaga.

20:07 Venemaa välisministeerium esitas Ukrainale noodi, milles nõutakse eile Kiievis Vene saatkonda rünnanud inimeste karistamist ja tekitatud kahjude hüvitamist.

17:04 Terroritõrje operatsiooni käigus vangi võetud Ida-Ukraina separatistide seas olid Ukraina kaitseministeeriumi sõnul Venemaa palgasõdurid, vahendas Ukrainska Pravda.

 

14:27 NATO valmistab ette meetmeid, aitamaks Ukrainal end kaitsta jätkuvate Venemaa poolsete provokatsioonide eest. NATO peasekretär Anders Fogh Rasmusseni sõnul tuleb kohaneda tõsiasjaga, et Venemaa peab NATO-t oma vastaseks, vahendab Reuters.

 

12:30 Ukraina võib olukorra halvenedes katkestada diplomaatilised suhted Venemaaga, ütles välisminister Andri Deštšõtsa pühapäeval.

 

11:19 Slovjanski lähedal asuvat Jurkovka küla Ukraina Rahvuskaardi kontrollpunkti rünnanud separatistid löödi tagasi, vahendab Ukrainska Pravda.

 

09:11 Ukraina pealinnas Kiievis visati laupäeva õhtul Venemaa saatkonna pihta süütepudel, kuid leegid summutati ja olukord lahenes kiiresti, teatas sündmuskohal viibinud uudisteagentuuri AFP ajakirjanik.

 
 

LAUPÄEV 14. JUUNI

23:52 Venemaa ja Ukraina gaasikõnelustel laupäeval kokkulepet ei saavutatud, kuid pooled kohtuvad uuesti pühapäeval, teatasid võimuesindajad.

 

21:01 NATO avaldas mitu fotot, mis organisatsiooni sõnul tõstatavad küsimusi Venemaa rolli kohta Ida-Ukrainasse sõjatehnika saatmisel.

15:48 Ukraina president Petro Porošenko lubas pärast 49 sõjaväelase hukkumist vastata terroristidele võrdväärselt, vahendab Ukrainska Pravda.

 

14:19 Venemaa presidendi Vladimir Putini eriesindaja sõnul ei ole Venemaa kordagi Ukraina sündmustesse sekkunud ja riigi territoriaalset ühtsust rikkunud. Senised süüdistused on tema sõnul alusetud, vahendab Itar-Tass.

 

09:24 Ida-Ukrainas tulistasid separatistid ööl vastu laupäeva alla sõjaväe transpordilennuki, mis vedas sõdureid ja varustust Luganski lennuväljale. Ukraina sõjaväe sõnul hukkus vähemalt 49 inimest.

 

00:15 USA välisministeerium kinnitas täna, et Venemaa on saatnud Ida-Ukrainasse tanke ja relvi, kirjutab New York Times.

 

REEDE 13. JUUNI

15:07 Ukraina siseministri kt Arsen Avakov ja nn Donetski rahvavabariigi juht Deniss Pušilin süüdistasid relvarahukõneluste nurjumises teineteist.

14:17 Donetski oblastis Stepanovka asula juures toimunud lahingutes tapeti eile 40 separatisti, teatas täna kaitseministeeriumi pressiteenistus.

14:09 Ukraina on teinud Venemaale gaasitülis kompromissettepaneku leppida kokku ajutises hinnas 326 dollarit 1000 kuupmeetri kohta kuni lõpliku lahenduse leidmiseni, teatas Ukraina riikliku naftafirma Naftogazi tegevjuht Andri Kobolev reedel.

13:38 Terrorismivastane operatsioon Donetski oblastis Mariupolis oli edukas, siseministri kt Arsen Avakovi nõuniku Anton Geraštšenko kinnitusel võeti kinni 30 terroristi.

11:08 Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki kinnitusel tegid jõustruktuuride sõdurid kahjutuks kaks tanki, kolm soomustransportööri (BTR) ja kaks veokit.

09:38 Ukraina riiklik piirivalveamet lükkas tagasi meedias avaldatud teated piirivalveülema Mõkola Lõtvõni tagasiastumisest. «Ta viibib oma töökohal ja täitab tööülesandeid,» kinnitati ameti pressiosakonnast uudisteportaalile Interfax-Ukraina.

08:35 Ukraina rahutus idaosas Donetskis lasti neljapäeva õhtul õhku mässuliste juhi Deniss Pušilini auto, hukkus vähemalt kolm inimest.


 

NELJAPÄEV 12. JUUNI

23:35 Ukraina rahutus idaosas Donetski kesklinnas kõlasid neljapäeva hilisõhtul plahvatused, teatasid uudisteagentuuri AFP korrespondendid. Ühele valjule kärgatusele järgnes rida väiksemaid.

23:13 Ukraina riigipea Petro Porošenko arutas Vene presidendi Vladimir Putiniga oma kava kriisi lahendamiseks Ida-Ukrainas, ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov neljapäeval.

19:14 Venemaa teatas täna, et esitab ÜRO Julgeolekunõukogule uue Ukrainat käsitleva resolutsioonikavandi, sest Kiiev ei ole teinud edusamme lahenduse otsimisel riigi idaosas puhkenud kriisile.

18:57 Vene opositsionäär Boriss Nemtsov nimetas telekanalis RBK näidatud intervjuud Ukraina kaevurite sõltumatu ametiühingu juhiga Mihhail Volõnetsiga «kaasaegse Venemaa otse-eetri õuduseks», kuna Ukrainas toimuvast räägiti nii nagu asjad on.

18:08 Venemaa riiklik energiakompanii Gazprom kinnitas, et peatab gaasitarned Ukrainale, kui esmaspäevaks pole hakanud laekuma 1,95 miljardi dollarilise võla esimesed maksed, ütles ettevõtte tegevjuht Aleksei Miller.

17:27 Ukraina siseministri Arsen Avakovi sõnul läbivad separatistide kontrolli all olevaid piiripunkte Venemaalt saabuvad sõidukikolonnid sõjalise varustusega.

17:07 Ukraina rahvuskaardi liikmed pidasid ööl vastu tänast korraldatud erioperatsiooni käigus Mariupoli (Donetski oblast) isehakanud meeri Aleksandr Fomenko.

15:59 «Üha suuremat muret valmistab väiksemagi edasimineku puudumine püüdlustes lõpetada vägivald ja peatada sõjaline operatsioon,» ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

14:41 Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki kinnitusel on terroristide kasutuses kaks tanki, mis kuuluvad Venemaa relvajõudude koosseisu. Esialgsetel andmetel on tegemist T-72 tankidega.

14:15 «Ukraina kaitsevägi ja natsionalistid kasutavad Slovjanski tsiviilisikute vastu keelustatud relvi, tulistades põgenikke ja tappes lapsi,» ütles Vene välisministeeriumi ombudsman Konstantin Dolgov.

13:36 Luganski «rahvavabariigi» juhid saatsid 13 riigile ja piirkonnale ning Vene Föderatsiooni kahele vabariigile palve tunnustada selle iseseisvust.

 

KOLMAPÄEV 11. JUUNI

20:08 Okupeeritud Krimmist ja Sevastopolist Odessa ja Mõkolaivi oblastisse ümber paigutatud Ukraina merejõududel on õnnestunud enamiku laevade, lennukite ja rannakaitseüksuste lahinguvõime taastada, ütles täna ajakirjanikele Ukraina mereväe asejuhataja kohusetäitja kontradmiral Andri Tarassov.


 

17:20 Nn Donetski rahvavabariik on nõus pidama Kiieviga läbirääkimisi üksnes Venemaa vahendusel,kinnitas separatistide üks juhtidest Deniss Pušilin.

17:08 Vene juurdluskomitee alustas kriminaaljuurdlust, et selgitada möödunud nädalal Ida-Ukrainas kinni peetud, kuid hiljem vabastatud vene ajakirjanike kinnipidamist. Ajakirjanike väitel polnud neil kinnipidamise käigus kuskil magada, neil ei lubatud rääkida ning neid ähvardati pidevalt.

16:21 Venemaa gaasihinnapakkumine Ukrainale on rohkem kui partneri allahindlus, aga kui see tagasi lükatakse, lähevad Moskva ja Kiievi suhted uues suunas, ütles Vene president Vladimir Putin.

15:39 Vene õhujõudude piloodid sooritasid teisipäeval treeninglende Ukraina piiri lähistel. Vaata videot siit.

 
 
 
 

15:05 Venemaa saadab Ida-Ukrainas separatistide kontrollitavatesse linnadesse humanitaarabi, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

14:17 USA suunab NATOsse kuuluvatesse Ida- ja Kesk-Euroopa riikidesse täiendavalt eliitvägede sõdureid, kes hakkavad välja õpetama kohalikke eriüksusi ning jäävad siia määramata ajaks.

 
 

12:45 Alates viiendast maist on Donetskis ja Luganskis läbiviidud terroritõrjeoperatsiooni ajal surma saanud 210 inimest, kellest 14 olid lapsed, teatas Ukraina tervishoiuminister Oleg Muski. Andmetes ei kajastu separatistide kantud kaotused.

 

TEISIPÄEV 10. JUUNI

23:25 Ukraina ja Venemaa gaasikõnelusi vahendav Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Günther Oettingeri sõnul võib kokkuleppeni jõudmisele kuluda päevi.

21:58 Ukraina terroritõrjeoperatsiooni pressiesindaja sõnul hoiavad venemeelsed separatistid kuut sõdurit vangis ning eksponeerivad neid Vene meediale.

19:45 «Donetski Rahvavabariigi» nn kaitseminister ja üks Ida-Ukraina separatistide liidritest Igor Strelkov teatas, et Slovjanski isehakanud linnapea Vjatšeslav Ponomarev tagandati ametist.

17:23 Välisminister Urmas Paeti sõnul on väited, nagu Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) ei teeks vaatlejate vabastamiseks piisavalt, alusetud.

 
 
 
 

17:00 Vene presidendi Vladimir Putini nõunik Sergei Glazjov ütles tänasel ümarlaual Moskvas, et Venemaa peaks andma Ukraina armeele sõjalise löögi, et see ei tugevneks.

 

15:40 «Me oleme veendunud, et meie partnerid jagavad seda vaadet. Vaatamata erinevatele arusaamadele Ukraina kriisi sündmustest on täna kõige olulisem keskenduda tingimusteta kohesele relvarahule, alustamaks dialoogiga,» ütles Lavrov pressikonverentsil.

 

10:49 Terroristid tulistasid miinipildujatest Luganski lennuvälja, kuid terrorismivastase operatsiooni eriüksused lõid rünnaku tagasi.

10:00 Ukraina president Petro Porošenko andis korralduse luua vajalikud tingimused inimestele, kes tahavad lahkuda Ida-Ukrainast terrorismivastase operatsiooni piirkonnast.

09:29 Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki sõnul tegid Ukraina relvajõud terrorismivastase operatsiooni käigus Kramatorskis (Donetski oblast) kahjutuks ligi 40 terroristi.

ESMASPÄEV 9. JUUNI

23:59 Võimude teatel on Luganski rahvusvaheline lennuväli endiselt Ukraina sõjaväe valduses, kuigi seda tulistavad terroristid, vahendas esmaspäeval oma Facebooki küljel Kiievi militaar- ja poliitikauuringute keskuse analüütik Dmitri Tõmtšuk.

22:23 Slovjanskis leidis esmaspäeval aset tulevahetus separatistide ja Ukraina vägede vahel ning kohalike elanike sõnul on viimastel päevadel toimunud pommitamise tagajärjel vähemalt kuus hoonet kahjustada saanud.

21:20 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) teatas esmaspäeval, et mai lõpus rahutus Ida-Ukrainas kaduma läinud kaheksa vaatlejaga pole ühendust saadud.

20:00 Ukraina väed lõid tagasi mässuliste katse hõivata tormijooksuga sõjaväebaas Donetski oblastis Artemivskis, tulevahetuses sai surma üks ründajatest, teatas Ukraina kaitseministeerium täna oma võrgulehel.

14:59 Venemaa võtab NATO vägede laienemist oma piiril «vaenulike kavatsuste demonstratsioonina» ning on valmis vastama poliitiliste ja sõjaliste vastumeetmetega oma turvalisuse tagamiseks, ütles Venemaa asevälisminister Vladimir Titov.

13:01 Olematu Donetski rahvavabariigi liidrid ei usu, et president Petro Porošenko viib väed Ida-Ukrainast minema ja jätkavad mobilisatsiooni.

12:56 Ukraina julgeolekujõud vabastasid kaks möödunud nädalal Ida-Ukrainas kinni peetud vene ajakirjanikku.

12:33 Prantsusmaa ja Venemaa vahel sõlmitud Mistral-klassi helikopterikandjate ostuks sõlmitud leping kulgeb plaanipäraselt, teatas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov täna.

PÜHAPÄEV 8. JUUNI

22:38 Ukraina uus president Petro Porošenko ütles pühapäeval, et võitlemine riigi separatistlikus idaosas peab lõppema nädala jooksul. «Me peame lõpetama võitlemise nädala jooksul. Minu jaoks on vastuvõetamatu iga päev, kui inimesed surevad, iga päev, kui Ukraina maksab sellist kõrget hinda,» vahendas uudisteagentuur AFP presidendi sõnu.

18:18 Slovjanski separatistide sõnul nõudis Ukraina vägede suurtükituli täna neli inimelu ning mitmed said vigastada.

16:59 Separatistid ründasid laupäeva õhtul ja täna hommikul Ukraina julgeolekujõudude kontrolli all olevat Luganski lennuvälja. Teadaolevalt ühtegi ohvrit rünnakud kaitsjate poolel nõudnud ei ole, teatas Ukraina sõjaväeallikas.

14:59 Ukraina kriisi aitavad lahendada Moskva ja Kiievi otsekõnelused, ütles Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier.

11:40 Ida-Ukrainas kinni peetud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejad viibivad Severodonetskis, teatas nn Donetski rahvavabariigi esindaja Andrei Purgin.

10:59 Slovjanski nn omakaitseväelaste teatel kasutas Ukraina armee Slovjanski pommitamisel esimest korda Grad-tüüpi rakette, vahendas uudisteagentuur Interfax.

10:38 Venemaa, Ukraina ning Euroopa Liit peavad gaasitarnekõneluste järgmise vooru 9. juunil Brüsselis, teatas Vene energeetikaministeeriumi kantselei.

 
 

LAUPÄEV 7. JUUNI

22:06 Ida-Ukraina separatistide juhid tõrjusid laupäeval riigi presidendiks vannutatud Petro Porošenko lubadust anda amnestiat mässulistele, kelle «käed pole määritud verega».

 

18:34 Petro Porošenko presidendiks saamine muudab Ukraina stabiilsemaks, ütles ekspeaminister ja erakonna Batkivštšina juht Julia Tõmošenko.

18:01 NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen väljendas veendumust, et Ukraina uueks presidendiks saanud Petro Porošenko aitab kaasa riigis valitseva kriisi kiirele lahendamisele.

17:30 ELi presdient Herman Van Rompuy avaldas lootust, et Ukraina uueks presidendiks vannutatud Petro Porošenko suudab teha Ukrainast kaasaegse demokraatliku riigi.

16:40 Venemaa nõudis kahe Vene kodanikust ajakirjaniku vabastamist, kelle Ukraina julgeolekujõud pidasid eile kinni Ida-Ukrainas, kahtlustades neid Ukraina sõjaväe kontrollpunkti kohta informatsiooni kogumises.

16:15 Ühendriigid loodavad vältida uute sanktsioonide kehtestamisest Venemaale, teatas Petro Porošenko inauguratsioonil osalenud Ühendriikide välisminister John Kerry.

15:54 Peaminister Taavi Rõivas tervitas uut Ukraina presidenti Petro Porošenkot ning soovis, et kõik tema plaanid, eeskätt Ukraina terviklikkuse taastamine, saaksid teoks.

 
 
 
 

15:09 Venemaa president Vladimir Putin andis täna käsu tugevdada Ukraina-Venemaa piiri, et ära hoida ebaseaduslikke piiriületusi, teatas Kremli pressiteenistus.

13:49 Ukraina peab lõpetama sõjalise operatsiooni Ida-Ukrainas, ütles täna Petro Porošenko inauguratsioonil osalenud Venemaa suursaadik Ukrainas Mihhail Zurabov.

 

11:25 «Gängsterite ja mõrvaritega rääkimine pole meie tee,» ütles Ukraina presidendiks vannutatud Petro Porošenko, kes kutsus üles separatiste relvi maha panema, lubades amnestiat ja kriminaalvastutusest pääsemist neile, kelle kätel pole veri ja kes pole süüdi terrorismi rahastamises. Galeriid Porošenko inauguratsioonist vaata siit.

10:25 Venemaa suursaadik Kiievis Mihhail Zurabov osaleb Ukraina uueks riigipeaks valitud Petro Porošenko tänasel inauguratsioonitseremoonial. Otseülekannet inauguratsioonist saab vaadata siit.

 

REEDE 6. JUUNI

23:58 «Dialoog on alanud ja see on kahtlematult hea,» ütles Ukraina presidendiks valitud Petro Porošenko täna õhtul pärast mitteametlikku kohtumist Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

22:03 Ukraina peab lõpetama sõjalise «karistusoperatsiooni» riigi kaguosas ning kui Kiiev sõlmib Euroopa Liiduga assotsiatsioonileppe, vastab Venemaa oma majanduse kaitsmiseks vajalike meetmetega, ütles Venemaa president Vladimir Putin.

19:17 Tänaseks on Vene kodakondsust taotlenud üle miljoni Krimmi elaniku, ütles Vene riigiduuma põhiseaduskomisjoni esimees Vladimir Pligin reedel ajakirjanikele.

19:10 Terroristid tulistasid täna Ida-Ukrainas Donetski oblastis Slovjanski kohal tiirutanud lennukit AN-30, kirjutavad mitmed erinevad allikas sotsiaalmeedias.

15:34 Ukraina rahvuskaart nõudis president Petro Porošenkolt erakorralise olukorra kehtestamist idaoblastites ja Ukraina-Vene riigipiiri sulgemist.

15:30 Venemaa president Vladimir Putin kohtus täna enne lõunat 15 minutiks Ukraina presidendi Petro Porošenkoga, teatasid Prantsuse ametnikud. Mõlemad riigipead viibivad Prantsusmaal Normandia dessandi alguse 70. aastapäeva mälestusüritustega.

15:25 Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse vanemteadur Erik Männik rääkis Kuku raadiole, et Ukraina vägede tegevus on järjest organiseeritum ning mässulisi püütakse tõrjuda kahjustamata oma linnu.

14:44 Kohalikud «imemehed» tegid Konstantõnovkas korda Teisest maailmasõjast pärit tanki IS-3, mis seisis postamendil.

13:42 Venemaa president Vladimir Putin sõidab juuni lõpus Austriasse, kus kohtub nii president Heinz Fischeri kui kantsler Werner Faymanniga. Ajalehe Die Presse andmetel pidas Austria enne küllakutse edastamist nõu nii Prantsusmaa kui Suurbritanniaga.

12:27 Ööl vastu tänast viisid terrorismivastases operatsioonis osalevad Ukraina õhujõud läbi mitu lahinglendu, mille käigus hävitati kaks terroristide baasi. Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki sõnul asusid baasid Luganski oblastis.

00:41 Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse vanemteadur Erik Männik tõdes, et Ukraina kriisi on võimalik lahendada, kui ukrainlased suudavad piiri mässuliste eest sulgeda, sest kohalikud elanikud separatiste ei toeta.

NELJAPÄEV 5. JUUNI

18:22 Brüsselis G7 tippkohtumisel viibiv Barack Obama ütles, et Venemaa peab alustama Ukraina uue valitsusega koostööd. Vastasel korral saavad Venemaale osaks uued sanktsioonid.

12:17 Ukrainas pole kodusõda, kuid siseministri Arsen Avakovi nõuniku Anton Geraštšenko sõnul tungivad Vene Föderatsioonist üle piiri terroristide grupid, seal hulgas ka palgasõdurid.

10:56 Prantsusmaal on õigus otsustada Moskvale Mistrali helikopterikandjaid mitte müüa, aga sel juhul tuleks raha tagasi maksta, ütles Vene president Vladimir Putin.

08:45 Juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 liidrid teatasid kolmapäeva õhtul, et Venemaa peab lõpetama Ida-Ukraina olukorra destabiliseerimise või arvestama karmimate sanktsioonidega. «Sammud Ukraina idaosa destabiliseerimiseks on vastuvõetamatud ja peavad lõppema,» seisis ühisavalduses, mille riigijuhid avaldasid pärast kohtumist Brüsselis.

KOLMAPÄEV 4. JUUNI

23:59 Venemaa president Vladimir Putin ei välistanud kolmapäeval eetrisse läinud intervjuus, et võib Prantsusmaal Normandia dessandi aastapäeval kohtuda Ukraina uue riigipea Petro Porošenkoga.

18:04 Ukraina julgeolekuteenistuse andmetel on eelmise nädala neljapäeval Luganski oblastis OSCE vaatlejate grupi kadumise taga vene kasakad.

16:35 Saksa kantsler Angela Merkel rõhutas kolmapäeval, et Vene president Vladimir Putin peab Ukraina olukorra rahustamiseks rohkem ära tegema, vastasel korral ähvardavad uued sanktsioonid.

12:41 Venemaa president Vladimir Putin kinnitas telekanalile TF1 ja raadiojaamale Europe1 antud intervjuus, et Kagu-Ukrainas pole Vene sõjaväelasi.

 

12:28 Barack Obama ja Petro Porošenko kohtumisel arutati võimalikku USA poolset sõjalist abi Ukrainale.

07:13 Uudisteagentuuri AFP intervjueeritud NATO allika andmetel on Venemaa Ukraina piiri juurest viinud ära enamiku oma seal olnud armeeüksustest. NATO arvates oli varem Venemaa-Ukraina piiri juures umbes 40 000 Vene sõdurit, kuid nüüdseks on neid vaid paar tuhat.

00:22 Äsja Ida-Ukrainast OSCE vaatlusmissioonilt naasnud vaatleja Kristina Kallase sõnul on riigis toimuvast raske saada objektiivset pilti, sest propagandasõda peavad nii Venemaa, separatistid kui ka Ukraina.

TEISIPÄEV 3. JUUNI

16:16 Esmaspäeval, 26. mail rööviti 4 OSCE vaatlejat, teiste seas ka Eesti kodanik. Praegustel andmetel asuvad kinnipeetud OSCE vaatlejad Donetski oblastis, kuid nende võimaliku vabastamise kohta puudub täpsem info.

16:08 NATO aktiviseerumise tõttu Venemaa läänepiiril ja seoses Ukraina sündmustega reorganiseerib Venemaa oma relvajõud, et suurendada vägede mobiilsust selles ja teistes strateegilistes suundades, ütles täna riigiduuma kaitsekomisjoni juht admiral Vladimir Komojedov.

12:35 Ukraina peaprokuratuuri sõnul on Ida-Ukraina vägivaldsetes kokkupõrgetes hukkunud 181 inimest, nendest 59 Ukraina sõdurit. «Donetski ja Luganski oblastites on terrorismiaktides hukkunud 181 ja viga saanud 293 inimest, surma saanute seas on 59 Ukraina sõdurit,» ütles oma avalduses Ukraina peaprokurör Oleg Magnitski.

10:35Ukraina relvajõudude operatsioon Slovjanski linna ümbruses on jõudnud aktiivsesse pealetungifaasi, ütles täna Ukraina siseminister Arsen Avakov. «Käimas on väga intensiivne tulevahetus. Semenivka lähedal tulistasid terroristid granaadiheitjatest meie soomukeid, kuid me pidasime rünnakule vastu,» kirjutas Avakov Facebookis.

ESMASPÄEV 2. JUUNI:

16:42 Vene president Vladimir Putin ei kavatse Ukraina värske presidendi Petro Porošenkoga reedel Prantsusmaal Normandia dessandi mälestusüritustel kohtuda, teatas Putini pressiesindaja uudisteagentuurile AFP. Küsimusega ei tegeleta, sõnas täna Putini pressiesindaja Dmitri Peskov, kuid talt päriti, kas Ukraina ja Vene president kohtuvad.

12:24 Venemaa valmistub ÜRO Julgeolekunõukogus esitama Ukraina kriisi puudutava resolutsiooni kavandit, mis muuhulgas sisaldaks humanitaarabi koridoride loomist Ida-Ukrainasse.

 

11:11 Vene gaasimonopol Gazprom lükkas Ukrainale esitatud gaasi eest ettemaksu tegemise ultimaatumi tähtaja edasi 9. juunile.

 

10:10 Ukraina piirivalve teatas esmaspäeval öösel alanud relvastatud rünnakust Luganski äärelinnas asuvale üksusele.

7:16 Ukraina õigeusu kirikut Krimmis ründasid pühapäeval relvastatud mehed, peksid läbi preestri ja kirikulised, kelle seas ka ühe raseda naise, teatas Kiievi patriarhaat.

PÜHAPÄEV 1. JUUNI:

22:51 Slovjanski omakaitseväelaste esindaja sõnul hakkasid Ukraina väed Slovjanski äärelinnu suurtükkidest aktiivsemalt pommitama.

21:07 Donetski separatistid korraldasid täna ürituse, kus kritiseerisid Kiievi võime ning jagasid kohale tulnud perekondadele maiustusi, kuid sündmuse raames kogunenud venemeelsed said vihaseks, kui nägid, et kommid on valmistatud uuele Ukraina presidendile kuuluva firma poolt.

18:36 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) teatas, et nad peavad mitme rühmitusega läbirääkimisi sel nädalal kinni võetud kahe vaatlejate grupi, nende hulgas ühe eestlase, vabastamiseks.

 
 
 

12:05 Ukraina kriisile järgnenud Vene rubla nõrgenemine on vähendanud venelaste isu uute imporditud autode järele. Selle tulemusena on Soome Kotka-Hamina sadama parkla täis uusi autosid, mis muidu peamiselt idanaabri juurde eksporditi.

11:41 Ukraina kriis on kasulik meeldetuletus, et Venemaa on endiselt Euroopa jaoks väljakutse, ütles pühapäeval Briti kaitseminister Philip Hammond.

09:48 Nn Donetski rahvavabariigi võimud teatasid täna, et lasid vabaks eelmisel nädalal kinni peetud neli Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejat. «Praeguse seisuga meil OSCE vaatlejaid pole. Kõik need, kes peeti kinni lõppeval nädalal, lasti vabaks,» väitis Slovjanski isehakanud linnapea Vjatšeslav Ponomarjov Interfaxile.

08:29 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) pressiesindaja Natacha Rajakovic ütles Postimehele, et Ukrainas kinnipeetud vaatlejaid, kelle hulka kuulub ka üks eestlane pole veel vabastatud.

LAUPÄEV 31.MAI

21:04 Venemeelsete separatistide juht Deniss Pušilin teatas, et Donetski lennujaama lähedal sai surma kuus võitlejat, kes olid väidetavalt üritanud esmaspäeval hukkunud kaaslaste laipu ära viia.

18:01 Ukraina pealinnas Kiievis taheti täna Iseseisvuse väljakul ehk Maidanil alustada sinna jäänud protestilaagri likvideerimisega, kuid viimased seal pesitsevad aktivistid keeldusid lahkumast ning takistasid koristustöötajaid ja süütasid rehve põlema.

16:31 Kohtumisel ÜRO peaassamblee presidendi John W. Ashe’iga ütles välisminister Urmas Paet, et vaatamata pingelisele julgeolekuolukorrale on oluline rahvusvahelise vaatlusmissiooni jätkumine kogu Ukraina territooriumil. «Tuleb teha kõik vajalik selleks, et missioonil osalevate isikute julgeolek oleks võimalikult suures ulatuses tagatud,» lausus Paet.
 

16:24 ÜRO peasekretärile Ban Ki-moonile teeb muret, et relvastatud isikud on Ida-Ukrainas röövinud hiljuti mitu Euroopa Julgeoleku- ja Kaitseorganisatsiooni (OSCE) vaatlejate rühma.

16:00 Ukraina süüdistas laupäeval Venemaad üleilmse propagandakampaania vallapäästmises, et veenda suurriike mitte tunnustama Ukraina hiljutisi presidendivalimisi.

14:17 Venemaa kuulutab avalikult, et sammud Ukrainas kujutavad endast ettevalmistust neljandaks maailmasõjaks, ütles Vene presidendi Vladimir Putini endine nõunik Andrei Illarionov Vilniuses.

12:46 Nn Donetski rahvavabariigi juhtkond kaalub võimalust vahetada Donetski lähistel kinni peetud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejad välja oma toetajate vastu, teatati Donetski omakaitsejõudude peakorterist laupäeval uudisteagentuurile Interfax.

12:36 Ida-Ukrainas viibib praegu ligi 4500 vene ja tšetšeeni palgasõdurit, kinnitas ühiskondliku organisatsiooni Prava Sprava juht Dmitri Snegirjov. Snegirjovi sõnul on Ida-Ukrainas praegu selline olukord, kus «nn Donetski rahvavabariigi terroristid on tõmbunud kõrvale Ukraina relvajõududega toimuvate relvastatud kokkupõrgete aktiivsest faasist ja tegelikkuses osalevad konfliktis venelastest palgasõdurid ja tšetšeeni separatistid».

10:58 Soome president Sauli Niinistö rääkis täna YLE hommikuprogrammis «Ykkösaamu», et Venemaa president Vladimir Putin on võtnud temaga Ukraina kriisi tõttu ühendust.

REEDE 30. MAI

23:58 USA president Barack Obama kohtub Ukraina vastvalitud presidendi Petro Porošenkoga kolmapäeval Poolas, teatas reede õhtul Ühendriikide julgeolekunõunik Ben Rhodes.

22:49 Venemaa president Vladimir Putin kutsus reede õhtul telefonikõnes Prantsusmaa presidendile Francois Hollande'ile üles lõpetama verevalamist Ukrainas ning alustama läbirääkimisi Kiievi ja idaosa separatistide vahel, teatas Kreml.

20:28 Ametlikult 2008. aastal likvideeritud kurikuulsa Vostoki pataljoni liikmed rebisid eile õhtul Donetski administratiivhoone juures Ukraina lipu pooleks. Uudisteagentuuri AFP andmetel piirasid Vostoki võitlejad Donetski valitsushoone ümber ning ajasid sealt välja venemeelsed separatistid ja võtsid mõned nendest kinni.

15:29 Ida-Ukrainast terrorismivastase operatsiooni piirkonnast kätte saadud droon ostutus Vene mehitamata luurelennukiks Orlan-10. Taolist drooni saab Vene kaitseministeerium kasutada lahingu juhtimiseks.

14:28 Slovjanski isehakanud linnapea Vjatšeslav Ponomarjov rääkis meediale Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) neljast vaatlejast, kes võeti kinni mõni päev tagasi ja kes praegu viibivad Luganski oblastis.

13:41 Tšetšeeni Vabariigi elanike kinnitusel on Donbassis saanud surma 35-45 nende kaasmaalast. Tšetšeenia jõustruktuurid ei soovi seda informatsiooni kommenteerida, kirjutas kohalik väljaanne Kavkazski Uzel.

11:51 Luganski oblasti omakaitseväelased lasid vabaks neli Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejat ega kavatse neid töö tegemisel takistada, kinnitas Interfaxile nn Rahvarinde kohalik liider Aleksei Tšmilenko.

11:14 Venemaa president Vladimir Putin ei sõida Kiievisse Petro Porošenko inauguratsiooni tseremooniale, riigipea pressisekretäri Dmitri Peskovi selgitusel pole Moskvasse lihtsalt vastavat kutset saadetud.

10:09 Soome välisministri Erkki Tuomioja sõnul arutatakse Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonis (OSCE) vaatlejate turvalisuse parandamise võimalusi. Ministri andmetel on hakanud Ida-Ukrainas sõdivate separatistide read lõhenema, relvi on tõstetud ka üksteise vastu.

10:04 Ukraina venemeelne veebileht Golos Sevastopolja avalikustas pildid, kus on väidetavalt peal neli röövitud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni OSCE vaatlusmissiooni liiget.

08:44 «Donetski vabariigi» isehakanud peaminister Aleksandr Borodai ütles eile, et Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) nelja kaduma läinud vaatleja asukoht on talle teadmata.

08:30 Kodusõja lävel olevas Ukrainas tapeti möödunud nädala lõpul esimene välisriigi ajakirjanik.
Itaalia päritolu Andrea Rochelli, prantslane William Roguelon ja nende tõlk Andrei Mironov sattusid Ida-Ukrainas Slovjanski lähedal granaadirünnaku alla. Kolmikust pääses eluga vaid Roguelon.

NELJAPÄEV 29. MAI

23:38 Ukraina endine president Viktor Janukovõtš peab presidendivalimiste järel sõjalise operatsiooni jätkumist riigi idaosas halvaks endeks.

22:17 Ukraina presidendiks valitud Petro Porošenko ametissevannutamise tseremoonia peetakse 7. juunil, teatas tulevase riigipea kampaania peakorter avalduses.

16:57 Ukraina rahvuskaart teatas neljapäeval, et Slovjanski kohal sõjaväekopteri Mi-8 alla tulistanud isikud tehti terroritõrje operatsiooni tulemusena kahjutuks.

 

15:56 Donetski oblastis Slovjanski lähedal lasid separatistid alla Ukraina sõjaväe helikopteri. Rünnakus hukkus 12 Ukraina sõdurit, eluga pääses üks.

13:49 Välisminister Urmas Paeti sõnul on tuvastatud Ida-Ukrainas nelja OSCE vaatleja kinnipidamise taga olevad inimesed.

 
 

13:08 Terroritõrje operatsiooni ajal kinnipeetud Ida-Ukraina separatistidelt leiti relvad, mis olid varasemalt Venemaa poolt ära võetud Ukraina sõduritelt Krimmis.

 

11:23 Eile Eestis kahepäevasel visiidil viibinud USA ja NATO Euroopa vägede ülem kindral Philip Breedlove ütles, et Venemaa toetab jätkuvalt Ida-Ukrainas just neid, kes seal kõige enam probleeme tekitavad.

 

09:20 Donetski rahvusvahelise lennuvälja hõivanud terroristidest jäid hiljem maha Venemaal toodetud relvad, kirjutas Ukraina siseministri kt Arsen Avakov Facebookis.

08:48 Ukraina idaosas esmaspäeva õhtul kadunuks jäänud neli Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejat on separatistide käes, nendega on kõik korras ja nad võidakse varsti vabaks lasta, teatas Slovjanski meer Vjatšeslav Ponomarjov neljapäeval.

KOLMAPÄEV 28. MAI

23:53 Kolmapäeval Ida-Ukrainas kinni peetud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlusrühm pääses mõne tunni järel vabaks, kuid nädala alguses kaduma läinud nelja vaatleja, sealhulgas ühe eestlase kohta teave puudub, ütles ÜRO asepeasekretär Jeffrey Feltman.

23:06 Ukraina presidendiks valitud Petro Porošenko kavatseb riigi idaosas jätkuva kriisi leevendamiseks pidada kõnelusi Vene presidendi Vladimir Putiniga.

22:45 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk ütles kolmapäeval kohtumisel Saksa kantsleri Angela Merkeliga, et Venemaa peaks takistama terroristidel Ukrainasse sisenemist.

18:18 «Meie hinnangute kohaselt tähendaks täiemahuliste majandussanktsioonide kehtestamine, nagu seda tehti Iraani puhul, Euroopale umbes triljoni euro suurust kahju, enim kannataksid Saksamaa ja Balti riigid,» ütles Vene presidendi nõunik Sergei Glazjev.

17:22 Neli Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Ukrainas kadunuks jäänud vaatlejat, kelle seas on ka Eesti kodanik, on Donetski oblastis separatistide käes, teatas Ukraina välisministeerium.

 

15:36 Venemaa pole saanud «Donetski rahvavabariigilt» ametlikku palvet sekkumiseks, teatas Vene presidendi nõunik Juri Ušakov.

15:14 «Me ei lase neil terroristidel enam inimesi röövida ja tappa,» lubas Ukraina presidendiks valitud Petro Porošenko. «Me lõpetame selle terrori. Meie riigi vastu käib tõeline sõda.»

14:41 Euroopa Komisjon esitas täna Euroopa uue energiajulgeoleku strateegia, et võtta arvesse muutunud geopoliitilist olukorda ja vähendada ELi sõltuvust imporditavast energiast.

14:14 Ida-Ukrainas Donetski lähedal eile röövitud Poola kodanikust katoliku preester vabastati, teatas Poola välisministeerium.

 

13:35 Sõltumata sellest, kuidas areneb nüüd, pärast presidendivalimisi olukord Kagu-Ukrainas ning mis rolli parasjagu etendab Moskva, ei tohi teised Venemaa naabrid Krimmi küsimust ära unustada ega oma õppetunde õppimata jätta, kirjutab Postimehe Moskva kolumnist Jüri Vendik.

13:34 Enam kui 600 kaevurit marssisid täna läbi Donetski kesklinna ja avaldasid toetust nn Donetski Rahvabariigile.

 

12:40 Tšetšeeni Vabariigi president Ramzan Kadõrov lükkas ümber meedias ringlevad väited sellest, nagu oleks «tšetšeenidest koosnevad allüksused» sõitnud Venemaalt Donetski oblastisse.

 

12:27 Donetski terroritõrje operatsiooni käigus hukkunud separatistidest vaid 8 olid pärit Donetski oblastist, märkis pressikonverentsil Donetski linnapea Aleksandr Lukjantšenko.

 

10:17 Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki sõnul veavad terroristid varastatud kiirabiautodega Donetski oblastis relvi.

09:57 Ukraina endise presidendi Leonid Kutšma sõnul riik Krimmi poolsaart tagasi ei saa, uue võimu põhiülesandeks on säilitada oma koosseisus Donetski ja Luganski oblastid.


 

08:45 Ukraina välisministri kt Andri Deštšõtsa lükkas tagasi Venemaa nõudmise sõjalise operatsiooni lõpetamiseks Ida-Ukrainas. Deštšõtsa sõnul andis Venemaa mõista, et Ukraina uue presidendi ja valitsuse tunnustamine sõltub Ukraina sõjalise operatsiooni lõpetamisest riigi idaosas.

08:04 Prantsusmaa president François Hollande kohtub järgmise nädala reedel, 6. juunil Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, et arutada olukorda Ukrainas.

07:07 USA president Barack Obama helistas Ukraina presidendivalimised võitnud Petro Porošenkole ja õnnitles teda võidu puhul. Obama lubas, et USA toetab uut presidenti ja Ukraina arengut.

TEISIPÄEV 27. MAI

23:59 Kiievi linnapeaks valitud Vitali Klitško pöördus teisipäeval linnavolikogu hoone hõivanud omakaitseliikmete poole palvega minna koju ja lasta linnavõimudel tööd teha.

21:15 Venemaa üks eesmärke on suruda läbi separatistide läbirääkimised Kiieviga, ütles julgeolekuekspert Eerik-Niiles Kross (IRL). Kross leidis ETV saates «Vabariigi kodanikud», et OSCE vaatlejate vangistamine on Venemaa katse suruda Kiiev läbirääkimistesse separatistidega. Ta lisas, et kui on pantvangid, siis saavad ka läbirääkimised tulla.

20:39 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejate Ida-Ukrainas kadumise asjaolud viitavad võimalusele, et selle taga on «piirkonnas ebaseaduslikku tegevust taotlevad rühmitused», ütles Ukraina välisministeerium.

18:57 «Ma võin kinnitada, et Taani kodanik, kes oli OSCE vaatlusmissioonis, võeti meie andmetel eile kinni relvastatud separatistide poolt Ukrainas koos kolme teise vaatlejaga,» ütles Taani Kaubandus- ja Arenguminister Mogens Jensen täna tehtud avalduses.

15:21 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejatega Ida-Ukrainas Donetskis ei ole esmaspäeva hommikust saati kontakti saadud, teatasid organisatsiooni esindajad.

 

14:20 Terroritõrje operatsiooni läbi viivad Ukraina sõjaväeüksused esitasid Donetski separatistidele ultimaatumi relvade mahapanemiseks. Ukraina sõjavägi on terroristide tugipunktide vastu valmis kasutama täppis-laskemoona.

 

13:41 Ukraina julgeolekujõud võtsid pärast veriseid lahinguid Donetski lennuvälja uuesti enda kontrolli alla. kokkupõrked separatistide ja Ukraina sõjaväe vahel Donetskis jätkuvad.

 

13:29 Venemaa president Vladimir Putin nõuab Ukraina sõjaväe tagasitõmbumist Ida-Ukrainast.

 

13:13 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk ütles, et Venemaa peab tagastama Ukrainale Krimmi annekteerimise käigus «varastatud» gaasi.» Gazprom ütles, et nad ei tea mis gaasist on jutt.

11:44 Terroritõrje operatsioon Ida-Ukrainas ei lõppe enne, kui kõik separatistid on Ukraina pinnalt kadunud.

11:03 Donetskis läbi viidud terrorismivastases operatsioonis sai eile surma 35 mässulist, kirjutas nende üks juhtfiguur Pavel Gubarev Facebookis.

08:51 Ukraina idaosas asuva Donetski linnapea soovitas esmaspäeva õhtul elanikel kodudes püsida seoses ägedate lahingute puhkemisega lennuväljal, tema sõnul on tsiviilohvreid.

07:45 Venemaa riiklik telekanal Rossija 1 näitas möödunud pühapäeva õhtul tabelit, mille kohaselt Ukraina presidendivalimistel oli võidukas äärmusrühmituse Paremsektor esindaja Dmõtro Jaroš.

ESMASPÄEV 26. MAI

18:08 Moskva kavatseb austada ukraina rahva valikut, kinnitas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov Ukraina presidendivalimiste tulemusi kommenteerides.

 

17:54 Ukraina kaitseministeeriumi teatel avasid separatistid Donetski oblastis Slovjanski linna lähistel tule külaelanike pihta, ohvritest seni teated puuduvad.

 

17:08 Vitali Klitško sai Kiievi linnapeavalimistel 57 protsenti häältest ja osutus valituks.

 

16:37 Donetski rahvusvahelisel lennuväljal jätkub terrorismivastane operatsioon, kinnitas Ukraina sõjaväe pressiesindaja Vladislav Seleznjov. Vaata ka galeriid operatsioonist.

 

15:44 Ukraina presidendiks pürginud miljardär Petro Porošenko kulutas valimiskampaaniaks enam kui 90 miljonit grivnat (5,57 miljonit eurot).

14:49 Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas Moskva valmisolekust pidada dialoogi Ukraina presidendivalimiste tõenäolise võitja Petro Porošenkoga.

13:16 «Terroritõrje operatsioon Ida-Ukrainas ei saa kesta 2-3 kuud, vaid see peab lõppema kohe,» ütles Ukraina presidendivalimiste eeldatav võitja ja järgmine president Petro Porošenko.

13:01 Ukraina presidendivalimiste liider Petro Porošenko kinnitas, et tal pole valitsusjuhi senisele kohusetäitjale Arseni Jatsenjukile mingeid pretensioone ega näe põhjust tema väljavahetamiseks.

12:08 Ukraina keskvalimiskomisjoni teatel oli kella 11 seisuga vaadatud läbi 60,51 protsenti hääletussedelitest, viimastel andmetel kogus Petro Porošenko 53,71-protsendise toetuse.

11:22 Separatistid hõivasid Ida-Ukrainas Donetski rahvusvahelise lennuvälja ja peatasid selle töö ning seda vaid päev pärast erakorralisi presidendivalimisi.

10:48 Pataljonid Ukraina ja Azov likvideerisid Donbassis ekspresidendi Viktor Janukovõtši poja suvilas asunud terroristide baasi.

08:51 Ukraina keskvalimiskomisjon on viimaste andmete järgi vaadanud läbi 33,2 protsenti hääletussedelitest ja nende järgi kogus presidendikandidaat Petro Porošenko 54,08-protsendise toetuse.

08:34 Soome välispoliitika instituudi (Ulkopoliittinen Instituutti) Ida-Euroopa ja Venemaa asjatundja Arkady Moshes sõnas, et Ukraina presidendivalimistel hääletati riigi stabiliseerimist silmas pidades.

PÜHAPÄEV 25. MAI

22:47 Välisminister Urmas Paeti sõnul näitavad Ukraina tänaste presidendivalimiste selged esialgsed tulemused ukrainlaste otsusekindlust.

20:11 Lävepakuküsitluste kohaselt võitis Ukraina presidendivalimised suursoosik Petro Porošenko.

19:59 Ligi 18 000 elanikuga Bolšaja Dolina on pühapäeva pärastlõunal nii vaikne, et vareste kraaksumine kaigub lämbes õhus erakordse valjusega. Miilitsahoone ees sõidukis lösutav taksojuht ei oska üldse öelda, kus siin valimisjaoskond võiks asuda, ka pargipingil aega veetvatel ning silma järgi valimisealistel noorukitel läheb tarvis tükk aega, et jaoskonna paiknevus välja mõelda.

18:19 Ukraina riigipea kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov pidi täna presidendivalimistel hääletamiseks Kiievis ligi 40 minutit järjekorras seisma.

16:39 Vene peaministri Dmitri Medvedevi visiit annekteeritud Krimmi on tahtlik provokatsioon, teatas Ukraina välisministeerium.15:04 Donetskis võis täna näha Tšetšeenias tegutsenud ja Vene väejuhatusele allunud kurikuulsa pataljoni Vostok võitlejaid. Vaata videot.

14:29 Nn Novorossija riigi välja kuulutanud separatistidel on ambitsioonikas plaan «riiki» laiendada ka Harkivi, Kirovogradi, Zaporižžja, Hersoni, Mõkolaivi ja Odessa oblastite ja annekteeritud Krimmi arvel.

13:48 Ukraina riigipea kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov pidi presidendivalimistel hääletamiseks Kiievis ligi 40 minutit järjekorras seisma, vahendas uudisteagentuur Interfax.

13:09 Venemaa on valmis pidama Ukrainaga konstruktiivset dialoogi gaasi teemadel, kuid ei nõustu ultimaatumite ja alusetute nõudmistega, ütles Vene president Vladimir Putin uudisteagentuuri Interfax vahendusel.

 

12:21 «Küsitletud inimeste jutust jääb üldiselt kõlama mõte, et kõige tähtsam on, et riik lõpuks presidendi valitud saaks ning olukord stabiliseeruma hakkaks. Kelle õlule see koorem pannakse, sõltub juba isiklikest maitse-eelistustest,» kirjutas Odessas valimisi jälgiv Postimehe ajakirjanik Kadri Veermäe. Vaata Postimehe videolugu.

12:16 Ukraina idaosas Slovjanski lähedal laupäeval toimunud rünnakus sai surma Itaalia ajakirjanik, kinnitas Itaalia välisministeerium.

11:09 Nn Donetski rahvavabariigi liider Deniss Pušilin hoiatas täna valima minevaid ukrainlasi vägivallaga.

 
 

10:24 Ukrainas algasid presidendivalimised, kuid paljud rahutus Ida-Ukrainas asuvad valimisjaoskonnad jäävad suletuks. Välismaal elavad Ukraina kodanikud saavad täna presidenti valida ka riigi diplomaatilistes esindustes.

 

10:15 Nn Donetski rahvavabariik teatas laupäeval, et koos samuti isehakanud nn Luganski rahvavabariigiga moodustatakse «ühisriik Novorossija».

08:31 «Minutid mööduvad, midagi ei toimu. Noormees on kadunud sisse, vanem näpib mobiili. Mitmekümne minuti pärast väljub ta, ütleb, et kahju küll, meid riiki lasta lihtsalt ei saa. «Situatsioon on selline, olukord on pingeline,» põhjendab ta.» Nii kirjeldas Postimehe ajakirjanik Kadri Veermäe, kuidas ta püüdis separatistlikusse Transnistriasse pääseda. Vaata Postimehe videolugu.

LAUPÄEV 24. MAI

21:13 «Kahe päeva jooksul ei õnnestu Odessas kohata mitte ühtegi välismaalt kohale sõitnud puhkajat - ei idast, ei läänest,» kirjutas Vene turistide pikaaegset lemmiklinna külastanud Postimehe ajakirjanik Kadri Veermäe. Vaata Postimehe videolugu.

20:20 Venemaa president Vladimir Putin ütles Peterburis välisriikide uudisteagentuuride ajakirjanikega kohtudes, et Venemaad maailmamajandusest isoleerida ei ole võimalik, ühtlasi välistas ta uue külma sõja puhkemise.

16:59 USA andmetel on Vene sõjavägi väheses ulatuses Ukraina piirilt lahkunud, kuid on vara öelda, kas see tähendab president Vladimir Putini lubatud vägede taandumist, teatas USA välisministeerium.

16:57 Vene president Vladimir Putin nimetas ülekutseid vähendada sõltuvust Vene energiatarnetest rumalaks. Ühtlasi avaldas Putin muret Ukraina radikaalide ähvarduste pärast häirida Vene gaasitransiiti Euroopasse.

16:40 Separatistid piiravad Ida-Ukrainas Donetskis asuvat haiglat, et seal ravil viibivad haavatud Ukraina sõjaväelased vahetada vangistatud kaaslaste vastu.

16:30 Vene-Ukraina suhted ei hakka paranema kohe pärast Ukraina presidendivalimisi, see saab toimuda alles riigi poliitilise stabiliseerumise järel, ütles Vene peaminister Dmitri Medvedev. Ka kinnitas Medvedev, et Venemaale kehtestatud sanktsioonid ei puuduta tavalisi vene inimesi.

 
 

14:38 Venemaa presidendi Vladimir Putini avaldusse skeptiliselt suhtuvad Ühendriigid tervitaksid , kui Venemaa tunnistaks Ukraina valimiste tulemusi, ütles Valge Maja pressiesindaja Jay Carney.

 

13:13 Ukraina siseministeeriumi teatel ei tööta 34st Donetski ja Luganski oblastis asuvast piirkondlikust valimiskomisjonist 17, kuna separatistid on hõivanud valimiskomisjonide ruumid või takistavad sissepääsu.

10:10 USA Euroopa maavägede (USAREUR) kavandatud sõjaväeõppused sel suvel Ukrainas lükkuvad edasi, teatas US Army Times.

08:57 Euroopa katsed Venemaa suhtes piiranguid kehtestada on alati lõppenud läbikukkumisega, teatas reedel Venemaa suursaadik Lätis Aleksandr Vešnjakov.

 

07:54 Bloomberg Businessweek pakub välja neli versiooni, miks Vene president Vladimir Putin praegu lahkem välja näeb ja lubab lausa «austada Ukraina rahva tahet» presidendivalimistel.

 

00:11 «Rosheni magusavabriku omanikuna on Petro Porošenko juba Ukraina šokolaadkuningas, ent ta sihib veelgi kõrgemale. Porošenkost on saanud Ukraina pühapäevaste presidendivalimiste suursoosik – 21 kandidaadi seast saab just temast tõenäoliselt kriisis vaevleva riigi uus juht,» kirjutab Postimehe ajakirjanik Liisa Tagel.

REEDE 23. MAI

23:35 Ukraina piiri lähedale toodud Vene vägede naasmine oma alalistesse baasidesse kestab vähemalt järgmised 20 päeva, teatas Vene kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov reedel. Ühtlasi hoiatas Gerassimov NATOt Vene-vastase kampaania eest.

 

21:03 Odessa tänavatel valitseb südasuvine soojus ja rahulikkus, kuid selle varjus on aimata ka tumedamaid noote, kirjeldab Ukraina presidendivalimisi kajastama sõitnud Postimehe ajakirjanik Kadri Veermäe. Vaata Postimehe videolugu Odessast siit.

20:34 Välisminister Urmas Paet kohtus täna Kiievis koos oma Norra ja Taani kolleegiga Kiievis Ukraina peaministri Arseni Jatsenjuki ja välisministri Andrii Deštsõtsaga.

 

20:09 «Kodusõjaks mina seda ei nimetaks, see on relvastatud konflikt, madala intensiivsusega sõjategevus, aga seda sõda poleks, kui poleks välistegureid, Venemaa Föderatsiooni sõjalist sekkumist,» ütles ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Kaarel Kaas.

17:04 Ukraina pühapäevaste presidendivalimiste toimimist valvab üle 70 000 inimese, teatas siseministeerium.

16:06 Vene välisministri Sergei Lavrovi sõnul peab Ukraina uus president eelkõige meeldima rahvale ja ukrainlastest valijatele, aga mitte Moskvale.

14:43 Venemaa presidendi Vladimir Putini kinnitusel on Ukraina kriis muutunud täiemõõduliseks kodusõjaks. «Ukrainas puhkes kriis, sest (Viktor) Janukovõtš otsustas lükata koostööleppe sõlmimise Euroopa Liiduga edasi. Selle järgnes riigipööre, mida toetasid meie Ameerika sõbrad ja tulemuseks oli kaos ning täiemõõduline kodusõda,» ütles ta Peterburis toimuval rahvusvahelisel majandusfoorumil.

14:14 Ukraina presidendi kohusetäitja ja parlamendi spiiker Oleksandr Turtsõnov tänas täna kohtumisel Kiievis visiidil oleva välisminister Urmas Paetiga Eestit toetuse eest.

13:27 Ukraina peaprokuröri kohusetäitja Oleh Mahnitski sõnul on kõik riigi idaosas toime pandud terroriaktid seotud eelkõige kahe terroristliku organisatsiooniga – need on niinimetatud Donetski ja Luganski rahvavabariigid.

13:15 Ukraina kriis peaks andma Euroopale mõtteainet Lissabonist Vladivostokini ulatuva ühtse julgeolekuruumi loomisest, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov täna.

13:02 Ukraina jõustruktuurid, kes jätkavad Donbassis terrorismivastast operatsiooni, korraldasid eelmisel ööpäeval mitu rünnakut. Armee pressiesindaja Vladislav Seleznjov kirjutas Facebookis, et rünnakutes hukkus kaks sõdurit ja lisaks hävitati 20 mässulist.

10:46 Vene presidendi Vladimir Putini sõnul on moodsate väljakutsete ja ohtude ajastul vajalik lõpetada arhailisest loogikast lähtuvad geopoliitilised mängud. Selliste mängude tulemus on Vene presidendi hinnangul null.

NELJAPÄEV 22. MAI

22:09 Pärast võitu Slovjanskis võivad Donetski ja Luganski «rahvavabariigid» vallutada ka ülejäänud ajaloolise Uus-Venemaa alad, ütles Uus-Venemaa Partei juht Pavel Gubarev täna parteikongressil.

21:42 Ööl vastu tänast sai Ukraina idaosas venemeelsete separatistide rünnakutes surma 17 sõdurit, teatas õhtul siseministeerium.

18:16 Luganski oblasti separatistide juht Valeri Bolotov, kes nimetab end Luganski rahvavabariigi riigipeaks, kuulutas täna välja sõjaseisukorra.

17:42 Separatistid hõivasid täna Ida-Ukrainas neli söekaevandust ja nõuavad töölistelt lõhkeainet, teatas energiaministeerium.

17:25 Ida-Ukrainas Slovjanski lähistel asuvas Smejonovka külas lohistasid relvastatud separatistid oma kontrollpunkti revolutsioonijuhi V. I. Lenini büsti.

16:43 Videoportaali YouTube riputati video, kus Donetski oblastis Slovjanskis hakkasid kaks separatistide jõuku ekslikult üksteise pihta tulistama.

16:12 Donetski oblastis Volnovaha linna juures ööl vastu tänast toimunud lahingus hukkus 13 Ukraina sõdurit, kinnitas oblasti siseasjade osakond.

13:55 Kõrge Vene diplomaat kohtub täna Briti välisministeeriumis oma sealsete kolleegidega seoses sellega, et prints Charles võrdles Vene presidenti Vladimir Putinit natside juhi Adolf Hitleriga, teatas valitsusallikas.

13:26 Olematu Luganski rahvavabariigi liider Valeri Bolotov pöördus Vene presidendi Vladimir Putini poole palvega saata «vabariigi» territooriumile rahuvalveväed. Lisaks Putinile edastas ta abipalve Vene riigiduuma esimehele Sergei Narõškinile ja föderatsiooninõukogu esimehele Valentina Matvijenkole.

12:59 Donetski oblastis Volnovaha linnas leidis aset relvastatud kokkupõrge terroristide ja valitusvägede sõdurite vahel, andmed ohvrite kohta jäävad 8-30 vahemikku.

11:21 Kremli propagandakanali Russia Today heaks töötav Briti kodakondsusega ajakirjanik Graham Phillips, kelle Ukraina julgeolekuteenistuse SBU töötajad võtsid kinni, pääses 36 tundi hiljem vabaks.

10:48 Venemaa kaitseministeeriumi kinnitusel on Ukraina piiri lähistelt Rostovi, Belgorodi ja Brjanski oblastitest ühe ööpäeva jooksul lahkunud 15 lennukit koos sõjaväelastega ning neli raudtee-ešeloni sõjatehnikaga.

09:14 Terroristid püüdsid Luganski oblastis ööl vastu tänast mitmel korral rünnata piirivalvureid, soovides rikkuda riigipiiri, kirjutab TSN viitega Ukraina riiklikule piirivalveametile.

07:56 Venemaa väljaande Moskovski Komsomolets arvates ohustab prints Charlesi kommentaar, milles ta võrdles Venemaa presidenti Vladimir Putinit natsi-Saksamaa diktaatori Adolf Hitleriga Suurbritannia ja Venemaa häid suhteid.

KOLMAPÄEV 21. MAI

23:43 Vene-Hiina kolmapäeval sõlmitud gaasilepe Ukraina kriisi ei mõjuta, ütles USA välisminister John Kerry. «Minu arvates pole sellel, et Venemaa ja Hiina sõlmisid gaasileppe, mille kallal nad on kümme aastat töötanud, mitte mingit mõju sellele, mis hakkab Ukrainas juhtuma,» ütles Kerry külaskäigul Mehhikosse.

23:17 Vene sõjavägi on läinud Ukraina piiri lähedal liikvele, kuid on liiga vara öelda, kas president Vladimir Putini lubatud vägede taandumine on alanud, teatas USA administratsioon kolmapäeval.

18:57 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk välistas täna Ukraina-Vene kahepoolsed kõnelused kriisi lahendamiseks, teatasid allikad.

18:31 Ukraina võimud kinnitasid täna, et hoiavad vahi all Kremli propagandakanali RT Briti kodakondsusega töötajat, kes tema tööandja teatel läks kaotsi Ida-Ukraina mässu kajastades.

17:32 Vene president Vladimir Putin ütles eile, et Kiievi praeguste võimude legitimeerimise protsess on positiivne samm, kuid on raske luua suhteid inimestega, kes jätkavad karistusoperatsioone.

16:53 Soome kaitseminister Carl Haglund ütles kahte hiljutist õhupiiri rikkumist kommenteerides, et loodetavasti pole need seotud sündmustega Ukrainas.

12:58 Ukraina saatkond Eestis andis väärika vastuse Vene Föderatsiooni saatkonna süüdistusele, vahendab inforesist.org.

11:47 «Donetski rahvavabariigi» ülemnõukogu esimees Deniss Pušõlin nimetas ülemraadas teisipäeval vastu võetud üksteisemõistmise ja rahu memorandumit populismiks.

11:16 Ukraina sõdurid pidasid kinni kaks illegaalse relvastatud formeeringu liiget, kes luurasid terrorismivastase operatsiooni kontrollpunktide juures.

10:40 Walesi prints Charles kritiseeris Krimmi liitumist Venemaaga ja võrdles Vene presidendi Vladimir Putini Ukraina-poliitikat Adolf Hitleri omaga.

09:16 ÜRO pagulaste ülemvoliniku ameti (UNHCR) teatel suureneb Ida-Ukrainast ja Krimmist pärit pagulaste arv pidevalt, ulatudes viimastel andmetel kümne tuhandeni.

08:52 Austraalia kehtestas sanktsioonid veel 38 Vene ja Kremli-meelse ametiisiku ning 11 juriidilise isiku suhtes ning kinnitas «ühemõttelist toetust Ukraina territoriaalsele terviklikkusele ning suveräänsusele».

07:17 USA edastas eile, et Ukrainas arreteeriti kaks Vene ajakirjanikeks peetud isikut, kellel oli kaasas õhutõrjeraketid. Ukraina väed olevat kaks väljaande Life News väidetavat ajakirjanikku tabanud Kramatorski lähedal ning hoiavad neid nüüd kinni.

TEISIPÄEV 20. MAI

19:10 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk lükkas täna tagasi Vene energiafirma Gazprom nõudmise tasuda võla tõttu alates juunist kõigi gaasitarnete eest ette.

16:39 Ukraina välisministeeriumi andmetel pole riigipiiri lähistel paiknevate Vene väeüksuste osas mingeid muudatusi märgata. Piirivalveameti esindaja sõnul pole aga piirist kuni kümne kilomeetrikaugusel ei Vene sõjatehnikat ega sõdureid.

16:22 Ukraina parlament võttis täna kolmandal katsel vastu seaduse, mis keelab tööandjal vallandada riigi relvajõududesse mobiliseerituid. 250 parlamendisaadiku toetuse leidnud seaduse kohaselt ei tohi tööandjad mobiliseeritud reserviste vallandada, alles tuleb hoida nende koht ja palk.

14:32 Olematu Donetski rahvavabariigi võitlejad tulistavad Donetski kohal tiirutavad militaarkopterit, edastab uudisteportaali OstroVa korrespondent. Kopter tegi linna kohal kaks ringi ja mõlemal korral, kui see oli jõudnud kesklinna kohale, avati selle pihta tuli.

12:32 Venemaa peaminister Dmitri Medvedev seadis usutluses telekanalile Bloomberg kahtluse alla Ukraina eelseisvate presidendivalimiste legitiimsuse. Medvedevi sõnul ei anna Ukrainas kujunenud olukord hetkel kindlust selles, et «valimised toimuvad selles riigis nõutaval tasemel».

10:37 Ukraina suurärimees Rinat Ahmetov, kellele kuulub System Capital Management (SCM), kutsus Donbassi töölisi üles korraldama hoiatusstreiki separatismi vastu.

09:16 Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu andis Ukraina piiri lähistele koondunud väeüksustele korralduse naasta oma alalistesse sõjaväeosadesse.

08:01 NATO ja USA andmetel ei ole Venemaa Ukraina piiri lähedastelt aladelt oma armeeüksusi minema viinud.

ESMASPÄEV 19. MAI

16:07 Ukraina keskvalimiskomisjoni teatel pole 80 protsenti Donbassi jaoskondadest valijate nimekirju kätte saanud, mujal on need 100-protsendiliselt kohal. Keskvalimiskomisjoni esimehe asetäitja Andrei Magera kinnitusel ei saa olukorraga Luganski ja Donetski oblastites üldse rahul olla.

15:44 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Ukraina kriisi vahendaja Saksa diplomaat Wolfgang Ischinger prognoosis esmaspäeval, et eelseisvad presidendivalimised viiakse riigis läbi «enam-vähem normaalselt».

15:13 Luganski oblastisse saabus presidendivalimiste eel enam kui 2500 Põhja-Kaukaasiast pärit tšetšeeni, kirjutab TSN.

13:47 Tundmatud kõrvalised isikud hõivasid täna hommikul ettevõtte Donetski Raudteed juhtimiskeskuse, mistõttu peatus kaubarongide liikumine. Reisirongid, nende seas ka linnalähirongid, liiguvad aga tõrgeteta edasi.

13:17 Terroristid avasid miinipildujast tule Slovjanski lähistel Karatšuni mäel paiknevate Ukraina sõjaväelaste positsioonide pihta, tappes ühe ja haavates kolme sõdurit.

12:20 Venemaa president Vladimir Putin andis korralduse viia Ukraina piiri lähistel korraldatud õppustel osalenud väeüksused sõjaväeosadesse tagasi, vahendas Interfax. NATO luureandmed seda ei kinnita.

10:44 Ukraina sündmused näitavad, kui ohtlikud võivad olla katsed ajalugu ümber kirjutada ja moonutada, ütles Vene president Vladimir Putin usutluses juhtivatele Hiina meediaväljaannetele.

10:10 Ukraina kaitseministri kt Mõhhailo Kovali kinnitusel võetakse Vene armee Ukraina territooriumil vastu kuulirahega. Juhul, kui Vene väeüksused peaks tulema üle piiri «rahuvalvemissioonile», suhtutakse toimuvasse kui agressiooni.

08:30 USA väljanne New York Times analüüsis, miks Venemaa ja president Vladimir Putin vajavad Krimmi – seal on «merepõhja aarded» ehk nafta ja maagaas. Musta mere ääres asuv ja varem Ukrainale kuulunud Krimmi poolsaar sai osaks Venemaast selle aasta märtsis.

PÜHAPÄEV 18. MAI

23:38 Selle, kas Ukrainal tuleks ühineda Euroopa Liidu ja NATOga, peab otsustama rahvas üleriigilisel referendumil, ütles Batkivštšõna partei juht ja presidendikandidaat Julia Tõmošenko pühapäeval.

16:46 Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov esines täna krimmitatarlaste ja teiste rahvuste Krimmist küüditamise 70. aastapäeval pöördumisega.

14:05 Donetski separatistid on aprilli algusest alates kinni võtnud umbes sada inimest, keda süüdistatakse nn Donetski rahvavabariigi vastases tegevuses.

 

«On grupp inimesi, kes on tegutsenud Donetski rahvavabariigi vastu. Seda enam ei eksisteeri, see on relvituks tehtud. Umbes sada inimest on vahi alla võetud,» teatas Donetskis ajakirjanikele separatistide esindaja Leonid Baranov. Baranov ei täpsustanud, kus vangistatud isikuid kinni hoitakse.

12:00 Slovjanskis tapeti eile seitse linna tungida üritanud Ukraina julgeolekujõudude liiget, teatas linna separatistide juht Vjatšeslav Ponomarjov. «Linnas algas tulevahetus eile pärastlõunal ning kestis ööni välja. Meie omakaitseväelased astusid võitlusse ning tapsid kuni seitse ründajat,» ütles Ponomarjov uudisteagentuurile Interfax.

LAUPÄEV 17. MAI

21:07 Ukraina valimiskomisjoni andmeil ei saa tundmatute isikute ebaseaduslike aktsioonide tõttu 25. mai presidendivalimiste ettevalmistusi läbi viia kaheteistkümnes Ida-Ukraina valimisringkonnas. Komisjon palus presidendi kohusetäitjal Oleksandr Turtšõnovil ja valitsusel kiiresti sekkuda.

17:00 Donetski isehakanud rahvavabariigi juhid alustasid läbirääkimisi Ukraina-Venemaa piirilõiku valvavate Ukraina piirivalvuritega, et veenda neid üle tulema ja piiri avama, ütles «rahvavabariigi» asepeaminister Andri Purhin.

 

«Riigipiiri avamine Venemaaga on meie jaoks tähtsaim küsimus, me töötame praegu selle kallal ja peame piirivalvuritega läbirääkimisi. Probleem on selles, et mõned neist on Ukraina läänepiirkondadest ja nendega on raske kokkuleppele jõuda,» tunnistas ta.

15:00 Moskva sõnul on Ukraina 25. mai presidendivalimiste demokraatlikkus küsitav, kui riigi idaosas jätkuvad kokkupõrked.

 

«Kas sellised valimised, mis on relvamöllu keskel korraldatud, vastavad tõesti valimisprotsessi demokraatlikele normidele?» küsis Vene välisministeerium tänases avalduses. Lisaks kutsus Venemaa üles Kiievit koheselt Ukraina kaguosas sõjaväelist operatsiooni lõpetama.

14:45 Ida-Ukrainas võib tuleval pühapäeval toimuvatel presidendivalimistel hääletamata jääda ligi kahel miljonil inimesed, hoiatas täna Ukraina keskvalimiskomisjon. Keskvalimiskomisjoni teatel on Donetski ja Luganski oblastites võimatu presidendivalimisi korraldada. Idaoblasteid kontrollivad Kremli-meelsed separatistid, kes on välja kuulutanud ka oma vabariigid.

«Praegu teada oleva info kohaselt, ei saa me seal valimiste korraldamiseks ettevalmistusi teha, sest kohalikele valimisametnikele on avaldatud füüsilist survet ning neid on ähvardatud,» teatas Ukraina keskvalimiskomisjon.

12:25 USA on krimmitatarlastega solidaarne nende 70. sunniviisilise deporteerimise aastapäeval, teatas täna USA välisminister John Kerry. «Kuigi avaldame täna krimmitatarlastele toetust ajal, mil nende kogukonda ähvardab uus oht, meenutame raske südamega ka 1944. aastal tragöödiat,» teatas Kerry USA välisministeeriumi kodulehele üles pandud avalduses.

REEDE 16. MAI

14:46 ÜRO avaldas täna raporti, kus hoiatab inimõiguste allakäigu eest Ida-Ukrainas, kus relvastatud venemeelsed ohustavad järgmisel nädalal ees ootavaid presidendivalimisi.

14:20 Donetski oblastis tulistas grupp tundmatuid isikuid presidendiks pürgiva Petro Porošenko usaldusisikut Serhi Nesterovit, kirjutab Novosti Donbassa viitega Porošenko regionaalsele valimisstaabile.

12:17 Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki kinnitusel on Vene Föderatsiooni väed «rahuvalveoperatsiooniks» valmis, üksused liiguvad Luganski oblasti ja ühtlasi Ukraina piiri poole.

11:51 NATO peasekretäri Anders Fogh Rasmusseni sõnul võib Ukraina pöörduda sõjalise abi saamiseks alliansi liikmesriikide, ent mitte NATO kui organisatsiooni poole.

08:46 USA esitas Venemaale hoiatuse, et kui see riik või tema liitlased sekkuvad Ukraina presidendivalimistesse, siis kehtestatakse veel sanktsioone. USA välisminister John Kerry teatas, et ukrainlased peavad saama sõltumatult hääletada ja oma tulevikku ise määrata.

08:18 Ukraina Kiievi rahvusvahelise sotsioloogiliste uuringute instituudi tehtud küsitlus näitas, et kõige populaarsem kandidaat Ukraina presidendiks on suurärimees Petro Porošenko.
 

NELJAPÄEV 15. MAI

17:11 Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Dmitri Tõmtšuki sõnul sisendab terrorismivastase operatsiooni (TVO) staabis toimunud rotatsioon lootust.

16:36 Ukraina välisministeerium nimetas Venemaa sõjaväeõppusi Aviadarts-2014 tooreks surveavalduseks Ukraina rahvale. Venemaa kaitseministeeriumi koduleheküljel oleva teate järgi toimuvad õhujõudude õppused Aviadarts-2014 21.-25. mail Lipetski, Voroneži ja Rjazani oblastite piirkonnas.

11:41 Kramatorski lähistel läbi viidud terrorismivastase erioperatsiooni käigus likvideeriti mässuliste baas, rääkis Ukraina presidendi kt Oleksandr Turtšõnov. Lisaks sellele rünnati ja hävitati ööl vastu tänast Slovjanki lähistel asunud terroristide salajane baas.

09:58 Donbassi kaevurite sõltumatu ametiühingu juht Mõhhailo Volõnets rääkis, et relvastatud isikute tegevuse tõttu jääb paljudes šahtides töö seisma.

09:14 Ukraina riigikaitseameti juht Valeri Geletei sõnul elab tagandatud president Viktor Janukovõtš Doni-äärse Rostovi lähistel. «Minu andmetel kuulub tal seal üks eramu. Poeg Oleksandr aga ostis maja Barvihhasse,» rääkis ta.

00:22 Ida-Ukraina kriisi veriseimas relvastatud kokkupõrkes osalenud separatistid väitsid Kramatorskis sündmuskohal käinud Postimehe ajakirjanikele, et tegelikult oli Ukraina poolel hukkunuid 50, mitte seitse, nagu väidavad Ukraina ametlikud allikad.

KOLMAPÄEV 14. MAI

19:20 Kiiev toob Krimmist relvastust ja sõjaväe varustust ära vastavalt Ukraina-Vene valitsusvahelisele leppele, mille vahendajaks on Valgevene, teatas Ukraina kaitseministri kt Mõhhailo Koval.

18:07 Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnovi sõnul on Krimmi poolsaare liidendamine Venemaaga läinud Ukrainale maksma 100 miljardit dollarit (73 miljardit eurot). Presidendi sõnul on Kiiev valmis kuulama Ukraina idaosade rahulikke elanikke, kuid mitte alluma separatistide väljapressimistele..

 
 

17:02 «Kas nad tõesti eeldasid, et ma muudan oma otsust, oma arvamust, seisukohta, mis puudutab Krimmi taasliitmist Venemaaga? Ma ei muuda kunagi seda otsust,» ütles Vene riigiduuma spiiker Sergei Narõškin lääneriikide sanktsioone kommenteerides.

16:24 Ukraina on kodusõja veerel, mistõttu on keeruline 25. mai valimiste vaba ja aus läbiviimine, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

14:28 Niinimetatud Donetski rahvavabariigi liidrid teatasid, et kehtestavad sanktsioonid «Kiievi huntat» toetavatele poliitikutele ja keelavad sissesõidu oma territooriumile USA presidendile Barack Obamale, Saksamaa liidukantslerile Angela Merkelile ja Euroopa Liidu julgeolekupoliitika kõrgele esindajale Catherine Ashtonile.

14:24 Kiievit Euroopa Liidu ja Venemaa vahel valima sundinud ühendusel lasub osa süüst Ukraina kriisis, ütles Saksa asekantsler Sigmar Gabriel.

14:13 Venemaa sõjaväeluure GRU andis terroristidele ülesande korraldada informatiivseid ja psühholoogilisi aktsioone, et hävitada Ukraina sõdurite võitlusvaimu ning demoraliseerida kohalikke elanikke.

14:12 Ukrainat ootab sel aastal tõsine majanduslangus ja Venemaa majandus seisab silmitsi stagnatsiooniga, teatas Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) täna Varssavis avaldatud ülevaates.

13:30 Donetski kesklinnas komistame endilegi ootamatult otse «revolutsiooni» hälli otsa. Komistame sellepärast, et sadakond meetrit enne ega pärast vanas oblastivalitsuse hoones asuvat separatistide peakorterit ei reeda toimuvat «revolutsiooni» miski.

13:07 Terroristid ründavad Donetsksi Budjonnõi rajoonis asuvat sõjaväeosa nr 3037, nõudes nn Donetski rahvavabariigi tunnustamist ja relvade mahapanemist.

12:34 Venemaa riigiduuma spiiker Sergei Narõškin nimetas Ukraina erakorralisi presidendivalimisi «vajalikuks pahaks asjaks». Ukraina presidendivalimiste legitiimsuse tase on puudulik, kuid olukord muutub veelgi nukramaks, kui valimised üldse ei toimu.

11:40 USA välisminister John Kerry arutas Washingtonis oma ja Prantsuse kolleegi Laurent Fabiusiga Venemaale Mistral-klassi helikopterikandjate tarnimist, vahendas kolmapäeval Prantsuse meedia.

10:25 Läbides teel Kiievist Donetskisse mitmeid Ukraina värvides ja hambuni relvastatud kontrollpunkte, jääb uhke nimega linnakese Krasnoarmeiski piiril silma mitu hävitatud separatistide kontrollpunkti. Need seisavad suunaga Dnipropetrovski poole ja jäid nädalaid tagasi ette teel Donbassi olnud Ukraina sõjaväekonvoile.

10: 04 Terroristid tapsid Ukraina dessantväelasi Kramatorskist läänes toimunud lahingus äärmiselt jõhkralt. Lahing nõudis seitsme ukrainlase elu.

TEISIPÄEV 13. MAI

18:38 Slovjanski ja Kramatorski lähedal täna toimunud mässuliste rünnakus sai surma kuus Ukraina sõdurit, teatas Ukraina kaitseministeerium.

17:30 Ukraina välisministeerium väljendas teisipäeval muret Ungari peaministri Viktor Orbáni märkuste pärast naaberriikides elavate etniliste ungarlaste staatuse kohta ja kutsus välja Ungari suursaadiku Ukrainas.

 

17:02 Venemaa peab Ukraina vastu uut-tüüpi sõda, mida on valmistatud ette mitu aastat, kinnitas Ukraina kaitseministri kt Mõhhailo Koval. Venemaaga on raske võidelda, kuna Ukrainat ründas riik, mis on üks kolmest julgeolekugarandist.

15:52 NATO kaalub täiendavaid samme Venemaa heidutamiseks ning on valmis neid vajadusel astuma, ütles NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen usutluses telekanalile CNN.

15:46 Ida-Ukrainas asuvas Donetski linnas on hoolimata nädalavahetusel pingeid tekitanud nn iseseisvusreferendumi läbiviimisest õhkkond näiliselt rahulik: kohalikud elanikud tegelevad argitoimetustega ning tänavatel pole vaenu õhutamist näha.

14:28 Venemaa süüdistas Kiievi vahevalitsust selles, et nad keelduvad idaoblastite separatistidega läbirääkimisi pidamast. Lisaks teatas riik, et enne Ukraina 25. mai presidendivalimisi peaks toimuma arutelu piirkondlike õiguste üle.

13:12 Ukraina ekspresidendi Viktor Janukovõtši ajal on riigikassa tühjendamisega tegelenud umbes 70 inimest, kokku arvab Ukraina prokuratuur kadunud olevat üle 50 miljardi euro, mida otsitakse 30 riigist.

10:58 Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier sõitis Kiievisse, et aidata pärast kahe idaoblasti iseseisvusdeklaratsiooni kaasa dialoogi alustamisele Ukraina valitsuse ja selle vastaste vahel.

09:11 Ukraina julgeolekuteenistuse SBU juht Valentõn Nalivaitšenko rääkis telekanalile 5 Kanal, et korrakaitsejõud tegelevad Ida-Ukrainas ekspresident Viktor Janukovõtšilt ja tema lähikonnalt pärit rahade nö likvideerimisega.

07:29 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) teatas, et Venemaa president Vladimir Putin avaldas toetust nende sammudele lahendada Ukraina kriis.

ESMASPÄEV 12. MAI

23:36 Venemaa kritiseeris täna Euroopa Liidu otsust laiendada sanktsioone Moskva vastu seoses Ukraina sündmustega ja kutsus eurooplasi üles austama rahvahääletusi Ukraina idapiirkondades edendades dialoogi Kiievi ja rahvarahutustest haaratud regioonide vahel.

22:59 Euroopa Liidu president Herman Van Rompuy mõistis esmaspäeval ebaseaduslikena hukka Ida-Ukrainas nädalavahetusel korraldatud referendumid Kiievist lahkulöömiseks.

18:57 Venemaa riiklik energiagigant Gazprom hoiatas täna, et võib peatada gaasitarned Ukrainale 3. juunil, lubatud samm võib mõjutada vähemalt 18 Euroopa Liidu liikmesriigi gaasiga varustamist.

18:07 Venemaa kinnitas, et austab Ida-Ukraina oblastites nädalavahetusel toimunud referendumite tulemusi, ent kutsub siiski üles Kiievit ja mässulisi omavahel läbirääkimisi pidama.

17:37 Ukrainast pagenud ja nüüd Venemaal redutav endine president Viktor Janukovõtš märkis täna, et «referendumid» Luhanski ja Donetski piirkondades olid tema hinnangul seaduslikud, sest suurem osa kohalikust rahvast osales.

17:27 Isehakanud Donetski rahvavabariigi separatistide juht teatas täna, et 25. mai presidendivalimisi nende juures ei toimu. Sama kinnitasid ka Luganski oblasti separatistide juhid.

16:06 Ukraina suurärimees Rinat Ahmetovi ettevõtte System Capital Management (SCM) ei tunnistanud Donbassi nn referendumit ega lubanud hääletamisprotseduuri oma tehaste territooriumil korraldada.

15:27 Moskva välistas uued gaasihinnakõnelused Ukrainaga seni, kuni Ukraina ei ole tasunud Venemaale oma gaasivõla.

13:23 Kahe kuu jooksul on Donetski oblastis aset leidnud vastasseisudes, seal hulgas terrorivastases operatsioonis, hukkunud 49 inimest.

12:59 Venemaa välistas esmaspäeval uusi rahvusvahelisi kõnelusi Ukraina üle, öeldes, et ainus lahendus kriisile saab olla otsedialoog Kiievi ja separatistide vahel.

11:58 Donetski oblastis Slovjanskis oli ööl vastu tänast taas kuulda tulistamist, separatistide relvaks olid miinipildujad.

11:31 Vene presidendi Vladimir Putini pressiesindaja tõrjus esmaspäeval Moskva süüdistamist Ukraina kriisis ja ütles, et USA ja Euroopa Liit pole teinud piisavalt vägivalla ärahoidmiseks riigis.

10:39 Ukraina presidendi kt ja ülemraada spiiker Oleksandr Turtšõnov nimetas Donbassi eilset pseudoreferendumit farsiks.

09:55 Terroristide valimiskomisjoni väitel hääletas eile Luganski iseseisvumise poolt 94-98 protsenti valijaist.

07:30 «Referendumeid» jälginud välisajakirjanike sõnul oli näha palju asjatundmatust ja segadust. Osades valimisjaoskondades puudusid hääletajate nimekirjad ning ka -kabiinid.

07:03 Ukraina separatistide sõnul hääletas Donetskis 89 protsenti valijatest iseseisvuse poolt.

PÜHAPÄEV 11.MAI

23:50 Euroopa Liit teatas pühapäeval, et ei tunnusta Ida-Ukraina separatistide korraldatud rahvahääletuste tulemusi.

21:52 Relvastatud isikud, kes identifitseeriti kui Ukraina rahvuslikud kaardiväelased avasid täna Ida-Ukrainas Donetski oblastis asuvas Krasnoarmeiski linnas tule inimeste pihta, kes olid kogunenud sealse linnavalitsuse hoone ette.

17:41 Ida-Ukraina Donetski piirkonna separatistid lubavad pärast tänast «enesemääramisreferendumit» asutada keskvalitsusest sõltumatud poliitilised ja sõjalised organid.

16:34 Ukraina rahvuskaart takistab neljas Luganski oblasti rajoonis valijatel pühapäevasel referendumil osalemast, teatasid separatistliku rahvahääletuse organiseerijad.

16:17 Terroristid püüavad Donetski ja Luganski oblastites toimuva nn referendumiga varjata oma kuritegelikku tegevust, kinnitas Ukraina presidendiadministratsiooni ülema kt Serhi Pašõnski.

14:38 Donetski oblastis Kramatorskis võtsid terroristid kinni lennuvälja ülema ja selle kolm naistöötajat. Viimaste andmete järgi on üks neist, keda enne piinati, lastud vabaks.

13:44 Venemaa lennuväe piloodid said juhtkonnalt korralduse rikkuda sihilikult Ukraina õhupiiri, kirjutab Bild am Sonntag.

13:21 Endine Saksa kantsler Gerhard Schröder kaitses usutluses ajalehele Welt am Sonntag ohtra kriitika osaliseks saanud hiljutist sünnipäevapidu koos Vene presidendi Vladimir Putiniga ja väitis, et sanktsioonidega ähvardamine ei ole õige vastus Ukraina kriisile.

12:28 Ukraina kaitseministeeriumi kinnitusel sai Donetski oblastis Slovjanskis ööl vastu tänast haavata üks sõjaväelane.

11:36 Ukraina erakorralistel presidendivalimistel kavatseb hääletada 84,1 protsenti ukrainlastest, selgus firma Gfk Ukraine läbi viidud küsitlusest.

10:53 Eesti välisminister Urmas Paet kinnitas, et tänaste provokatsioonide eesmärk Ukraina idaosas on konflikti süvendada.

10:49 Donetski oblastis Slovjanski lähistel läbi viidud terrorismivastase operatsiooni käigus võeti 10. mail kinni grupp relvastatud terroriste, kelle juurest leiti enam kui 100 000 võltsitud hääletussedelit.

10:20 Ukraina kaitseministeeriumi kinnitusel kasutavad Donetski oblastis sõdivad terroristid relvi, mis on toodud sisse välismaalt.

09:38 Täna hommikul algas Ukraina kahes idaoblastis hääletamine «referendumil», mille venemeelsed korraldavad ülejäänud riigist lahkulöömiseks ning millest lääs kardab kodusõja puhkemist Ukrainas.


09:28 Donetski oblastis Slovjanski äärealadel on kuulda intensiivset tulistamist, millega kaasnevad ka suurtükipaugud.

LAUPÄEV 10. MAI

17:10 Donetski oblastisse 11. maiks kavandatud nn referendum algas kahes valimisringkonnas enne õiget aega ja seda olukorra teravnemise tõttu.
 

16:34 Donetski oblastivalitsuse andmetel kavatsevad terroristid homse «referendumi» läbiviimiseks hõivata täna relvade abil ligi 80 koolimaja.

15:52 Ukraina presidendi kt ja ülemraada esimees Oleksandr Turtšõnov vallandas Luganski oblasti kuberneri Mõhhailo Bolotskõhhi.

15:21 Saksa kantsler Angela Merkel ja Prantsuse president François Hollande ütlesid täna, et Ida-Ukraina separatistide pühapäevale plaanitud referendum on ebaseaduslik, kuid kutsusid ka Ukraina võime vaoshoitusele.

15:01 Ameerika Ühendriikide missioon NATO juures avaldas Twitteris fotod, mis väidetavalt näitavad Vene vägede paiknemist Ukraina piiri lähistel. Kolmest fotost koosnev sari sisaldab ühte pilti mullu oktoobrist, teist selle aasta märtsis.

14:11 Sabotaaž ja reeturlikkus on Ida-Ukraina militsionääride seas võtnud globaalse ulatuse, kirjutas sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juht Dmitri Tõmtšuk Facebookis.

13:42 Enamik Ukraina Donbassi regiooni linnu on 11. mai referendumiks piirkonna staatuse üle valmis, teatas laupäeval niinimetatud Donetski Rahvavabariigi valitsuse kaasesimees Mõroslav Rudenko.

12:42 Terroriakti Mariupolis korraldasid ja finantseerisid allilmas tuntud vennad Deniss ja Dmitri Kuzmenko, kirjutab Obozrevatel viitega korrakaitsejõudude allikale.

11:23 Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov ütles laupäeval, et võimud on valmis kõnelusteks riigi idapiirkondade, eriti Donbassiga. Samas ei kavatseta suhelda terroristidega.

09:38 Tundmatud isikud ründasid Donetskis Punase Risti kontorit ja võtsid endaga kaasa seitse rahvusvahelise abiorganisatsiooni meestöötajat. Portaali Novosti Donbassa andmete leidis intsident aset eile õhtul kella 19 paiku kesklinnas Vatunini prospektil.

REEDE 9. MAI

23:24 Ukraina sadamalinnas Mariupolis suri reedel vigastusse linna liiklusmiilitsa ülem Viktor Saenko, teatas õhtul rahvasaadik Oleg Ljaško.

23:12 Sadamalinnas Mariupolis reedel korraldatud operatsiooni käigus sai haavata ka kaheksa sõjaväelast, kinnitas õhtul Ukraina kaitseministeerium.

19:04 Isehakanud Donetski rahvavabariigi juhtkond ei pea Mariupolis toimunu järel võimalikuks dialoogi Kiieviga, ütles Donetski separatistide asejuht Mõroslav Rudenko.

18:43 Täna tähistati võidupüha nii Kiievis kui ka Sevastopolis. Kui viimast külastas oma esimese Krimmi-visiidi käigus ka Vene president Vladimir Putin, siis Ukraina pealinnas toimusid selleaastased pidustused tunduvalt tagasihoidlikumas formaadis.

17:29 Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin veetis tänase päeva Transnistrias, osaledes sealsetes võidupüha-pidustustes.

17:01 Ukraina siseministeeriumi teatel tapeti täna Mariupoli puhkenud veristes kokkupõrgetes 20 separatisti.

16:28 16:28 Venemaa president Vladimir Putin tervitas täna oma esimesel Krimmi-visiidil poolsaare naasmist Venemaa rüppe.

16:10 Täna öösel tapeti Dolžanski piiripunkti lähedal kaks inimest, teatas Luganski miilits.

14:57 Ukraina ja Vene meedia teadetest selgus, et Mariupoli kokkupõrgetes hukkus kaks inimest ja sai haavata kaheksa.

14:08 Venemaa persident Vladimir Putin saabus Krimmi, et osaleda 9. mai paraadil.

13:42 Mariupolis puhkes Ukraina julgeolekuvägede ja venemeelsete separatistide vahel puhkes täna Mariupolis tulevahetus, hukkunud on esialgsetele andmetel kuni kaheksa inimest.Tulevahetus jätkub.

NELJAPÄEV 8. MAI

13:20 Donetski separatistid teatasid, et iseseisvusreferendum toimub hoolimata Venemaa president Vladimir Putini vastupidistest soovitustest juba 11. mail.

12:54 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk kinnitas eile, et Ukraina on ostnud 42 kaasaegset soomukit, millest neli on juba antud Slovjanski operatsiooni läbi viivate jõudude käsutusse.

11:33 Kremli-meelsed aktivistid kaaluvad Vene presidendi Vladimir Putini pakkumist lükata edasi iseseisvusreferendumi korraldamine.

10:24 Ukraina siseministri kt Arsen Avakovi teatel on siseministeeriumi Odessa haru endine juht Dmitro Futšedži kuulutatud tagaotsitavaks. Asemiilitsaülem Futšedžit nähti Odessa 2. mail Odessa veriste kokkupõrgete toimumispaigas.

09:49 Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier tervitas Vene presidendi Vladimir Putini konstruktiivset seisukohta lükata edasi Ukraina mässuliste iseseisvusreferendumi toimumine.

08:46 Venemaa kaitseministeeriumis ei dramatiseerita üle võimalust, et NATO jätab Ida-Euroopasse püsivalt üksused, kirjutas täna väljaanne Kommersant, mille sõnul napib alliansil selleks vahendeid.

07:16 Venemaa õpetajad süüdistavad valitsust nõukogudeaegse propaganda tagasi toomises koolidesse.

KOLMAPÄEV 7. MAI

23:52 Euroopa Liit (EL) jõudis esialgsele kokkuleppele laiendada õiguslikke aluseid võtmaks täiendavate sanktsioonidega sihikule üksikisikuid ja ettevõtteid Venemaal, teatasid diplomaadid.

23:29 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk suhtub skeptiliselt Vene presidendi Vladimir Putini üleskutsesse venemeelsetele separatistidele iseseisvusreferendum edasi lükata.

20:08 Nii NATO kui USA Valge Maja teatasid täna, et nad ei näe mingisuguseid märke sellest, nagu oleks Venemaa oma väed Ukraina piirilt tagasi tõmmanud.

17:34 Venemaa on sõjaväe üksused Ukraina piirilt tagasi tõmmanud, kinnitas Vene president Vladimir Putin.

 

17:19 Venemaa eesmärgiks on propaganda ja eraldusmärkideta võitlejate abil nurjata 25. maiks planeeritud Ukraina presidendivalimised, ütles Briti välisminister William Hague.

 

16:52 Vene president Vladimir Putin palus Kremli-meelsetel separatistidel edasi lükata 11. maiks planeeritud referendumid.

16:10 Terroristid paigutasid Slovjanski kontrollpostidesse raketikomplekse Fagot ja kontrollivad linna põhimaanteid.

14:29 Ida-Ukrainas Slovjanskis taastus varahommikul lahingutegevus, mis Donbassi patriootlike jõudude koordinaatori Sergei Garmaši sõnul nõudis mitu elu.

13:39 Ukraina siseministri kt Arsen Avakov teatas kõikide tõkete läbimurdmisest ja juurdepääsude avamisest kõigi administratiivhooneteni. Sotsiaalmeedia andmetel on linnavalitsus taas separatistide käes.

13:21 USA hoiatas Venemaad uute sanktsioonide eest, mis löövad Venemaa rahanduse ja energeetika pihta.

12:15 Ukraina sai Rahvusvaheliselt Valuutafondilt (IMF) esimese laenumaksena 3,2 miljardit dollarit.

 

12:01 Ukraina julgeolekuteenistuse SBU andmetel valmistab Venemaa ette ebaseaduslikku referendumit «Donetski rahvavabariigi» moodustamiseks, mille ligikaudne tulemus on juba teada.

11:10 Donetski oblastis Mariupolis vabastati separatistide käest linnavalitsuse hoone, tööriietes inimesed hakkasid hommikul lammutama samas juures seisnud barrikaade.

10:06 Donetski oblastis Slovjanski äärealadel käib lahing, kuna grupp terroriste üritas ümberpiiratud linnast välja pääseda.

08:43 NATO vägede suurendatud kohalolek Ida-Euroopas võib muutuda alaliseks, ütles alliansi Euroopa vägede ülemjuhataja kindral Philip Breedlove eile.

07:57 USA väljaanne Washington Post koostas militaar- ja poliitikaasjatundjate abil kaardi Venemaa ja Ukraina vägede paiknemisest ja võimalikust liikumisest.

07:08 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) esimees Didier Burkhalter kohtub täna Moskvas Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Burkhalter ja Putin kõnelevad Ukrainas toimuvast ja sealse kriisi lahendamise võimalustest.

TEISIPÄEV 06. MAI

23:28 Ukraina linnas Mariupolis tegutsevad venemeelsed teatasid teisipäeva õhtul, et valitsusvägede sõdurid ründasid mitmel pool linnas nende tugipunkte, kannatanute arvust esialgu ülevaade siiski puudub.

19:06 Vene riigiduuma spiiker Sergei Narõškin süüdistas Ukraina võime genotsiidis ukraina ja vene rahva vastu.

17:53 Saksa kantsler Angela Merkel ütles täna, et oleks kahetsusväärne, kui Vene president Vladimir Putin kasutaks Teise maailmasõja võidupäeva Krimmi külastamiseks.Merkel vastas ajakirjanike küsimustele meedia teadete kohta, et Putin teeb esimese külaskäigu märtsis annekteeritud Krimmi 9. mail ning võtab osa võidupüha sõjaväeparaadist.

15:35 Võimalike provokatsioonide vältimiseks ei toimu Kiievis sel aastal 9. mail rongkäiku ega sõjaväeparaadi, teatas TSN. Kiievi linnavalitsuse teatel tähistatakse 9. maid pärjaasetamise tseremooniaga, ka mälestatakse ohvreid ning austatakse sõjaveterane kontsertprogrammiga.

13:46 Ukraina riigipea kohusetäitja ja ülemraada esimees Oleksandr Turtšõnov jõustas rahvusliku julgeoleku ja kaitse nõukogu 5. mai otsuse osalisest mobilisatsioonist

12:00 Ukraina presidendiks pürgiva Julia Tõmošenko sõnul vajab riik võitlusvõimelist vabatahtlikku armeed. «Me vajame praegu plaani, kuidas sellest välja tulla. Minu meelest koosneb see plaan kõigest neljast punktist. Esiteks: kui pole võitlusvõimelist armeed, pole võitlusvõimelist miilitsat ja julgeolekuteenistust sellisel kujul, nagu me neid praegu vajame, tuleb meil jalule ajada võitlusvõimeline rahvas, me peame looma vabatahtliku armee,» ütles Tõmošenko esmaspäeva õhtul telekanali ICTV saates.

11:37 Viimase kolme ööpäevaga on Transnistriast Ukrainasse saabunud kuni 250 nn Putini turisti ja diversanti.

10:57 Venemaa Musta mere laevastik täieneb sel aastal allveelaevade ja uue põlvkonna sõjalaevadega, rääkis täna kaitseminister Sergei Šoigu.

10:37 Ukraina jõustruktuuride juhid teevad ülemraada tänasel kinnisel istungil ülevaate riigikaitse olukorrast ja diversioonirühmade likvideerimisest.

10:10 Pärast Odessa veriseid sündmusi 2. mail pole saadud ühendust 48 inimesega, surnukuurides lebab aga senini identifitseerimata surnukehi.

08:59 Ukraina siseministri kt Arsen Avakovi kinnitusel sai Ida-Ukrainas läbi viidud terrorismivastase operatsiooni käigus surma enam kui 30 terroristi.

08:57 Poliitikuil on kombeks öelda ametisse astudes midagi julgustavat, kirjutab Financial Timesi kolumnist Gideon Rachman ning rõhutab Ukraina peaministri Arseni Jatsenjuki erandlikkust, kelle avasõnad olid «tere tulemast põrgusse».

08:16 Ida-Ukrainas vangistuses olnud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) rootslasest vaatleja Thomas Johansson paljastas eile oma hirmutava kogemuse.

07:03 NATO liitlasvägede komandör Euroopas, USA õhujõudude kindral Philip Breedlove ei usu, et Venemaa saadaks oma väed üle Venemaa-Ukraina piiri Ida-Ukrainasse.
 

ESMASPÄEV 5. MAI

20:58 Venemaa presidendi eriesindaja Vladimir Lukin on seisukohal, et Ukraina kriis peab lahenema vastaspoolte läbirääkimiste teel.

18:09 Ukraina vägede piiramisrõngas asuva Slovjanski lähedal tulistati alla helikopter Mi-24, teatas Ukraina kaitseministeerium.

17:45 Ukraina sadamalinnas Odessas leinati möödunud nädala reedel toimunud ja ligi poolsada inimelu nõudnud kokkupõrgete ning ametiühingumaja põlengu ohvreid.

 
 

17:34 Venemaa viib täna õhtul oma väed Ukraina idaosas asuvasse Luganski oblastisse, teatas Ukraina rahvasaadik Juri Sirotjuk.

 

16:27 Donetski oblastis Slovjanskis sai siseministeeriumi teatel tänastes lahingutes surma neli korrakaitseorganite sõdurit, ligi 30 sai haavata. Slovjanski omakaitse teatas Interfaxile, et linna ümbruses toimuvates lahingutes on hukkunud vähemalt 20 nende aktivisti.

 

15:16 9. mail võib Kiievis ja mujal Ukrainas aset leida provokatsioone, hoiatas Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov.

14:19 Hersonis läbi viidud erioperatsiooni käigus võeti Simferopoli-Odessa reisirongist kinni 36 diversanti, kes naasid Krimmist Odessasse.

13:28 Ukraina siseministri kt Arsen Avakov kinnitas kuulujutte lahingute taasalustamisest Slovjanskis ja teatas, et sõjategevuses on saanud haavata kaheksa sõdurit.

13:17 Suutmatus peatada rahutuste eskaleerimist Ukrainas ohustab rahu kogu Euroopas, teatas Vene välisministeerium.

12:47 Venemaa presidendi nõukogu liikmete andmetel osales märtsis Krimmis korraldatud «referendumil» piirkonna staatuse üle maksimaalselt 30 protsenti kodanikest.

12:08 Venemaa väeüksused tuleks viia Ukrainasse, ütles erakonna Õiglane Venemaa duumafraktsiooni liider Sergei Mironov.

11:51 Olukord Ukrainas halveneb vaatamata Venemaa püüdlustele, ütles Venemaa presidendi Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov.

10:51 Kanada kehtestas sanktsioonid Venemaa 16 pangale ja ettevõttele, millest peamised sanktsioonid on seotud OOO Avia Grupi ja SPM pangaga.

10:31 Ukraina presidendi kt Oleksandr Turtšõnov kinnitas, et terrorismivastane operatsioon riigi idaosas jätkub, kuid selle muudab keeruliseks kohalike elanike toetus separatistidele.

09:42 Vene president Vladimir Putin autasustas enam kui 300 meedia esindajat «Krimmi sündmuste objektiivse kajastamise ees», kirjutab tänane Vedomosti oma allikatele viidates.

09:08 Odessas toimunud traagilised sündmused, aga ka muud asjaolud on tekitanud olukorra, kus 25. maile kavandatud Ukraina presidendivalimiste toimumise tõenäosus on praegu umbes 50:50, arvab Tartu Ülikooli politoloog Karmo Tüür.

09:03 Ukraina presidendi kt Oleksandr Turtšõnovi sõnul sõdib Venemaa Ukrainaga nii idas kui lõunas. «Vene Föderatsioon peab meie vastu sõda ja seda nii Ida-Ukrainas kui ka lõunas. Nad üritavad täielikult destabiliseerida olukorda,» rääkis ta intervjuus telekanalile 5 Kanal.

07:13 Erinevate allikate andmetel läksid Lõuna-Ukrainas asuvas Odessas eile hilisõhtul uuesti liikvele inimmassid. Twitteris ja teistes sotsiaalmeedia allikates levitavate piltide põhjalt võib arvata, et tegemist on Ukraina ühtsuse toetajatega.

PÜHAPÄEV 4. MAI

22:47 Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier kutsus korraldama teist rahvusvahelist konverentsi Ukraina kriisi lõpetamiseks.

 

20:45 Ukraina sõdurid piiravad riigi idaosas Slovjanski linna ning püstitasid kontrollpunkti Donetski viivale maanteele.

 

20:01 Odessas ründas umbes tuhat venemeelset miilitsajaoskonda, mille tagajärjel otsustasid korrakaitsjad rahva rahustamiseks vabastada 67 reedel vahistatud separatisti.

 

18:13 Mitukümmend Vene sõjalennukit, nende hulgas pommitajad ja hävitajad, lendasid eile Krimmi poolsaare kohal, teatasid eksperdid ja pealtnägijad.

 

20:45 Ukraina sõdurid piiravad riigi idaosas Slovjanski linna ning püstitasid kontrollpunkti Donetski viivale maanteele. Uudisteagentuuri AFP ajakirjanike sõnul nägid nad seitset soomukit peamist Slovjanski viivat maanteed tõkestamas.

17:16 Endine Ukraina peaminister Julia Tõmošenko manitses ukrainlasi suurtest rahvakogunemistest hoiduma, et vältida stabiilsust õõnestavaid provokatsioone.

 

17:05 Umbes 3000 venemeelset ründas miilitsa peakorterit Ukraina sadamalinnas Odessas, kus kahe päeva eest sai kokkupõrgetes surma 42 inimest. AFP korrespondendi sõnul karjus hoonet rünnanud rahvahulk «fašistid, fašistid» ning nõudis kokkupõrgete ajal vahistatud omade vabastamist.

Rahva rahustamiseks lasi miilits vabaks ühe venemeelse, kelle väljumisel tervitasid protestijad teda hüüetega: «Hästi tehtud!»

15:45 Kokkupõrked Odessas, mis päädisid tulekahjuga ametiühinguhoones, said alguse rahumeelsena kavandatud rongkäigust kohalikule jalgpallistaadionile.

 

14:45 Täna öösel jõudsid Slovjanskis kaheksa päeva pantvangis olnud Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejad Berliini.

 

13:30 Kümned USA Luure Keskagentuuri (CIA) ja Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) spetsialistid nõustavad Ukraina valitsust, kirjutas täna Saksa tabloid Bild am Sonntag. Anonüümseks jääda soovivad valitsusallikad ütlesid väljaandele, et CIA ning FBI agendid annavad Kiievile nõu, kuidas riigi idaoblastites puhkenud rahutusi maha suruda ning töötav julgeolekustruktuur sisse seada.

12:48 Ukraina peaministri kohusetäitja Arseni Jatsenjuk suundus Odessasse, kus üleeile öösel sai rahutustes surma mitukümmend inimest.

 

12:09 Ukraina võimud lubasid laiendada Kremli-meelsete vastu ette võetud terroritõrjeoperatsiooni riigi idaoblastites.

 

11:00 Moskva patriarh Kirill nimetas eile Odessa tragöödias surmasaanuid poliitilise radikalismi ohvriteks.

 

10:30 Ukrainas hakkasid 1. maist kehtima uued gaasihinnad kodutarbijatele, mis on senistest 50 protsenti kõrgemad, teatas riiklik energiaregulatsioonikomisjon.

 

9:45 Vene sõltumatu telekanal Dožd jäädvustas video, millel on näha, kuidas ööl vastu laupäeva vaenupoolte kokkupõrgete käigus põlema süttinud Odessa ametiühingutehoonest inimesi päästeti.

 

00:49 «Euroopa Liit kutsub kõiki maksimaalsele vaoshoitusele ning mitte kasutama seda tragöödiat ära selleks, et õhutada rohkem vihkamist, lõhestatust ja mõttetut vägivalda,» ütles ELi välispoliitikajuht Catherine Ashton.

LAUPÄEV 3. MAI

22:56 Ukraina sõjaväe operatsioonis Kramatorskis sai surma kuus ja haavata 15 inimest, teatas Donetski oblasti tervishoiuadministratsioon. Galeriid Kramatorskist saab vaadata siit.

 

20:58 «Kui need, keda Venemaa toetab, jätkavad sekkumist valimistesse, siis kahjuks peavad olema erinevad sanktsioonid, muu hulgas võimalikud või reaalsed sanktsioonid,» ütles USA välisminister John Kerry vestluses oma Vene kolleegile Sergei Lavrovile.

17:10 Kreml saab tuhandeid abipalveid Ida-Ukraina venekeelselt elanikkonnalt, kuid pole veel otsustanud, kuidas neile vastata, väitis Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov.

 

16:54 Maskidega ja relvastatud mehed tungisid eile Ida-Ukrainas Horlivka autokeskusse ja röövisid sealt 20 uut sõiduautot, kirjutab Gorlovka.ua viitega keskuse müügijuhile.

 

16:43 Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) terrorismivastase võitluse juhi Vasõl Krutovi sõnul võib Kramatorskis toimuvat nimetada sõjaks.

 

16:18 «Vererajad tänaval, Deribasivskal suured lärakad umbes 1,20-meetriste vahedega. Vanem paar jalutas, tiris spanjelit eemale, et see verd ei lakuks,» kirjeldas kirjanik Maarja Kangro, mida ta nägi Odessas.

15:41 Ukraina julgeolekujõud on saanud Slovjanski ja kõik linna suunduvad teed kontrolli alla, teatas Ukraina julgeolekuteenistus (SBU).

 

15:22 Välisminister Urmas Paet väljendas sügavat muret traagiliste sündmuste ja vägivalla leviku üle Ukrainas.

 

14:59 Ukraina võimud kehtestasid riigis kahepäevase leina, millega mälestatakse Odessa rahutustes ja riigi idaosas käiva terrorismivastase operatsiooni tagajärjel surma saanud.

14:49 Ida-Ukrainas käiva terrorismivastase operatsiooni käigus on langenud viis Ukraina sõdurit ning viga saanud veel 12, teatas Ukraina julgeolekuteenistuse SBU terrorismivastase keskuse juht Vasõl Krutov.

 

14:29 Ukraina julgeolekuteenistus SBU süüdistas eile Odessas vähemalt 46 inimelu nõudnud rahutusi provotseerinud löömameeste palkamises endist peaministrit Sergei Arbuzovit ja endist asepeaministrit Oleksandr Klõmenkot.

 

13:10 Vene presidendi Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov väitis, et Kremlil ei ole enam Ukraina separatistide üle kontrolli. Samuti märkis Peskov, et Odessa sündmuste eest vastutab Kiiev.

 

13:06 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) kinnitas, et seitse eurooplasest vaatlejad, kelle venemeelsed separatistid Ukrainas 25. aprillil kinni võtsid, on vabastatud.

 

11:02 Washington lükkas edasi USA välisministri John Kerry kavandatud telefonivestluse Vene kolleegi Sergei Lavroviga, teatas Vene välisministeerium.

 

10:19 Ukraina miilits pidas Odessas kinni 130 inimest, kes osalesid venemeelsete ja Kiievi valitsuse toetajate kokkupõrgetes, mille tulemusena pandi põlema ametiühinguhoone ja sai surma kümneid inimesi, teatas oblasti siseministeerium. Milline nägi Odessa ametiühinguhoone välja täna hommikul, saab vaadata siit.

 

10:06 27. aprillil Venemaal tele-eetrisse läinud propagandasaates väideti, et Euroopa Liit ehitab Ukrainasse laagrit, kuhu hakatakse viima venemeelseid. Tegelikkuses on tegu pagulaskeskusega, mida hakati ehitama juba Viktor Janukovõtši võimuloleku ajal.

9:46 Ukraina sõjavägi laiendas pealetungi riigi idaosas separatistide kätte läinud linnade tagasivõtmiseks, teatas Ukraina siseministeerium.

8:35 Läti väljaanne Dienas Bizness kirjutab, et Läti lõikab Ukraina kriisist rahalist kasu. Käesoleva aasta esimese kvartali seisuga on Läti raudteedel liikuva transiidi maht kasvanud mullusega kõrvutades 11 protsenti. Sadamate lõikes on vastav kasvunäitaja 14 protsenti.

REEDE 2. MAI

23:59 Ukraina idaosas Kramatorski linnas asusid valitsusvägede sõdurid ründama venemeelsete separatistide püstitatud kindlustusi, teatas telekanal Rossija 24.

 

23:51 Ukraina kaitseministeeriumi pressiteenistus teatas, et täna õhtul said Slovjanski lähedal surma veel kaks sõjaväelast.

 

23:25 Odessas süttis vene- ja ukrainameelsete kähmluse ajal linna ametiühingute hoone, põlengus sai surma vähemalt 43 inimest, teatas Ukraina siseministeerium. Tegemist on ohvriterohkeima päevaga pärast läänemeelse valitsuse võimuletulekut Kiievis.

 

20:56 USA president Barack Obama ja Saksamaa kantsler Angela Merkel ähvardasid Venemaad uute ja karmimate sanktsioonidega, kui Moskva Ukraina lõhestamist ei lõpeta.

 

20:34 Donetski oblastis asuvas väikeses külas takistasid kohalikud elanikud Ukraina sõdurite liikumist, nimetasid neid fašistideks ja kutsusid üles relvi maha panema. Videot juhtunust saab vaadata siit.

 

19:56 Ukraina president Oleksandr Turtšõnov teatas, et ööl vastu tänast üritasid relvastatud sabotöörid Venemaalt riiki siseneda, kuid piirivalve tõrjus nad tagasi.

 

18:02 Odessas puhkenud rahutustes hukkus politsei sõnul täna vähemalt kolm inimest ning kümned said vigastada

 

17:02 Slovjanskis hoidsid separatistid täna paar tundi vangis Ukraina sõjaväe tegevust kajastama tulnud kolme lääne ajakirjanike rühma.

 

16:21 Ida-Ukraina Slovjanski isehakanud linnapea ja omakaitse juhi sõnul on Ukraina sõjaväe erioperatsiooni ajal saanud surma kolm omakaitse liiget ja kaks tsiviilisikut.

16:17 Euroopa Liit (EL) tunnistas reedel gaasiläbirääkimistel Venemaaga, et Ukraina on rikkunud Moskvaga sõlmitud gaasilepingut.

15:50 Ukraina jõustruktuuride esindajad kontrollivad poolt Slovjanski linna, diversante pelgavad kohalikud kardavad joogivee mürgitamist.

15:05 Terroristid hõivasid Slovjanskis raudtee juhtimispunkti, rongiliiklus teelõigul Lozovaja-Jasinovataja seiskus. Samas ei tööta foorid ega pöörangud.

14:48 Vene välisministeerium nõuab resoluutselt, et Lääs «loobuks destruktiivsest poliitikast Ukraina suhtes» ning end Kiievi võimudeks nimetavad jõud «lõpetaksid otsekohe karistusoperatsiooni» Ida-Ukrainas.

13:30 Ukraina sõjaväelased võtsid Donetski oblastis separatistide kontrollpunktis kinni neli inimest, kes võivad olla seotud armee kahe MI-24 kopteri alla tulistamisega.

13:03 Ukraina armee, õhujõudude ja rahvuskaardi tänane erioperatsioon on toonud kaasa kaotusi ka terroristide seas. Ohvritest, kelle arvu pole avaldatud, teatas Slovjanski isehakanud linnapea Vjatšeslav Ponomarjov.

12:25 Ukraina sõjaväe pealetung Moskva-meelsetele separatistidele andis surmahoobi Genfi leppele, ütles Vene presidendi Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov reedel.

11:43 Terroristid valmistavad Ida-Ukrainas Slovjanskis ette verist provokatsiooni, kogudes juba kokku Vene ajakirjanikke, kirjutas Facebookis sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juht Dmitri Tõmtšuk.

10:52 Ukraina kaitseministeeriumi teatel sai Slovjanski lähistel ööl vastu tänast, kus venemeelsed separatistid tulistasid alla kaks MI-24 kopterit, surma kaks ukrainlasest sõjaväelast.

10:23 Piirivalvurid võtsid Luganski oblastis Miloves kinni Vene neonatsi, kelle valduses olid ukrainavastased lendlehed.

09:33 Ukraina siseministri kt Arsen Avakov teatas Facebookis, et Slovjansk on piiramisrõngas ja käib lahing professionaalsete palgasõduritega. Operatsioonist võtavad osa siseministeeriumi üksused, rahvuskaart ja kaitsevägi.

08:36 Ukraina idaosas asuva Slovjanski venemeelsed separatistid teatasid kahe helikopteri allatulistamisest, vastates Ukraina sõjaväe väidetavale rünnakule reede varahommikul.

07:56 Uudisteagentuuri Reuters andmetel võis Ukraina armee alustada sõjalist operatsiooni Ida-Ukrainas Slovjanskis, et see linnvenemeelsete separatistide käest tagasi saada. 

NELJAPÄEV 1. MAI

21:38 Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier sõidab Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorgansatsiooni (OSCE) eesistujariiki Šveitsi, et pidada läbirääkimisi Ukraina kriisi üle, teatas neljapäeval Šveitsi valitsus.

20:55 Ukraina pealinnas Kiievis puhkes eile valitsushoone juures massikaklus, mille põhjus on praegu veel ebaselge. Video filminud kohaliku ajakirjaniku sõnul osalesid kakluses Ukraina Rahvuskaardi sõdurid, omakaitseväelased ja sündmuskohale saabunud tundmatud purjus isikud.

20:35 Ukraina taastab ajateenistuse, et toime tulla riigi idaosas jätkuvate rahutustega. Täna välja antud presidendi seadluse kohaselt jõustub otsus viivitamatult.

16:17 Ida-Ukrainas Donetski linnas ründasid umbes 300 isikut kohalikku prokuratuuri, mis võeti enda kontrolli alla. Sündmuspaigal viibiva uudisteagentuuri AFP ajakirjaniku sõnul loopisid ründajad hoonet kaitsnud julgeolekujõude kividega, militsionäärid vastasid paukgranaatide ja pisargaasiga.

16:20 Ida-Ukrainas Donetski linnas ründasid umbes 300 isikut kohalikku prokuratuuri, teatas sündmuspaigal viibiv uudisteagentuuri AFP reporter.

14:01 Saksa liidukantsler Angela Merkel helistas Vene presidendile Vladimir Putinile ja palus tal aidata kaasa 25. aprillil Slovjanski lähedal kinni peetud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejate vabastamisele.

13:55 Ukraina peaministri Arseni Jatsenjuki sõnul on võimalik Ida-Ukraina situatsioonile rahumeelne lahendus leida, kuid põhiprobleemiks on relvastatud mässulised, kelle selja taga seisab ministri sõnul Kreml.

13:35 Ukraina võimud pidasid kolmapäeval kinni spionaažis kahtlustatava Vene sõjaväeatašee ning käskisid tal riigist lahkuda.

10:19 Venemaa ei kiirusta lääneriikide kehtestatud sanktsioonidele vastust andma, kuid kaalub vajadusel vastusamme, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

KOLMAPÄEV 30. APRILL

23:49 Venemaa presidendi Vladimir Putini eesmärk on «täielik kontroll» Ukraina üle, ehkki mitte tingimata sõjaliste vahenditega, ütles Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso.

20:45 Ukraina idaosas Luganski oblastis hõivasid separatistid valitsushooned Altševski ja Sverdlovski linnades, vahendas uudisteagentuur Ukrinform Luganski valijate nõukogu pressiteadet.

19:14 USA senati vabariiklased, kes ei ole rahul president Barack Obama välispoliitikaga, koostasid eelnõu, mis nende väitel suudab palju tõhusamalt Venemaa agressiooni tõrjuda. Eenõu näeb ette NATO tugevdamist, raketitõrjealase töö kiirendamist ning sanktsioonide kehtestamist Vene pangandus- ja energiasektorile, vahendas uudisteagentuur AP.

17:42 Ukraina presidendiadministratsiooni ülema kohusetäitja Serhi Pašinski teatas kolmapäeval, et Luganski oblasti miilitsaülem on vallandatud ja asendatud uuega.

17:42 Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) pidas Zaporižžja oblastis Melitopolis kinni Ukraina kodaniku D., keda kahtlustatakse osalemises massirahutuste kavandamises koos venemeelsete grupeeringuga.

17:03 Ukraina linna Slovjanski volikogu tuli kolmapäeval kokku erakorraliseks istungiks, et arutada linnapea tagasiastumisavaldust, teatas veebisait Slavgorod.ua.

16:19 Separatistid vabastasid kolmapäeval Ukraina idaosas Luganski oblastis miilitsa peakorteri, mille nad olid varem samal päeval hõivanud, teatas sündmuskohalt AFP reporter.

15:39 Noored joonistasid Kiievis parlamendihoone ette asfaldile sümboolse Ukraina kaardi, kus punasega on märgitud maha Krimmi poolsaar, Donetski ja Luganski oblastid. Autorite väitel on tegemist Ukraina kaotuste kaardiga. Nii protesteerivad nad keskvõimu passiivsuse vastu Ida-Ukrainas.

13:11 Levada keskuse arvamusuuringu tulemuste kohaselt kerkis Vene presidendi Vladimir Putini toetus kuuga kümme protsenti ja tema tegevuse riigipeana kiidab heaks 82 protsenti venemaalastest.

12:41 «Meie relvajõud on täies lahinguvalmiduses,» sõnas Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov. «On reaalne oht, et Venemaa alustab Ukraina mandriosa vastu sõda.»

12:02 «See oli kas Kiievi võimude provokatsioon või – ma vabandan – lollus,» ütles Venemaa saadik ÜROs Vitali Tšurkin, viidates Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejate saatmisele Ida-Ukrainasse.

11:12 Maskides ja relvastatud separatistid hõivasid hommikul kella viie paiku Donetski oblastis Gorlivkas miilitsa peakorteri ja valitsushooneid.

09:40 «Ukrainal on küll Valgevenest või Venemaast mitmel põhjusel paremad šansid, sest oluline osa Ukrainast on olnud palju läänestunum. Ka ajalooliselt on Ukraina kuulunud teistsugustesse liitudesse, Euroopa pärand on seal palju sügavamalt juurdunud,» ütles Ukraina poliitika- ja kultuurianalüütik Mõkola Riabtšuk intervjuus Postimehele.

09:20 Ukraina Regioonide Partei parlamendiliige Oleg Tsarjov loobus kandideerimast presidendiks ja kutsus valimisi üles boikottima.  

08:52 Vene president Vladimir Putin eitas esmaspäeva õhtul Minskis ajakirjanike küsimustele vastates taaskord igasuguste Venemaa vägede viibimist Ukraina idaosas. Samuti märkis Putin, et ei näe mingisugust vajadust lääneriikidele vastusanktsioonide kehtestamiseks. 

TEISIPÄEV 29. APRILL

22:27 «Krimmi okupeerimisega ja olukorra järjepideva destabiliseerimisega Ukraina idapiirkondades näitab Venemaa selgelt, et Moskva otsib võimalusi muuta julgeolekumaastikku Ida- ja Kesk-Euroopas. Me oleme oma transatlantilist liitu määratlevas hetkes ja ärgu keegi tehku seda viga, et kahtleks - me oleme valmis tegema seda, mida vaja,» kinnitas USA välisminister John Kerry.

20:39 Moskva lubas anda vastulöögi Jaapani otsusele kehtestada Ukraina kriisi tõttu laiendatud sanktsioonidega 23 Vene kodaniku suhtes viisakeeld. 

19:26 Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov kritiseeris riigi rahutus idaosas tegutsevaid õiguskaitseorganeid, süüdistades neid tegevusetuses ja reeturlikkuses.

19:11 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) peasekretär Lamberto Zannier saabus Kiievisse, et aidata kaasa Slovjanskis kinni võetud vaatlejate vabastamist, vahendas uudisteagentuur AFP.

19:06 Sõjalise potentsiaali suurendamisega Vene piiri lähedal õhutab NATO Ukrainas pingeid, ütles Venemaa suursaadik alliansi juures Aleksandr Gruško.

18:35 «Me peame igasuguseid sanktsioone, eriti neid, mille on Ukraina sündmusi silmas pidades vastu võtnud Ühendriigid ja Euroopa Liit terve mõistuse vastaseks,» ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

17:42 Ühendriikide saatkond Kiievis nimetas terroriaktiks Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejate röövimist Ukrainas.

17:18 Vene presidendi Vladmir Putini endine nõunik Andrei Illarionov on veendunud, et Ukraina presidendirallit juhtiva Petro Porošenko julgeolek peaks olema kõrgeimal tasemel.

16:13 Moskva süüdistas teisipäeval Ühendriike katses taastada raudse eesriide aegset poliitikat ning märkis, et Washingtoni uued sanktsioonid kahjustavad kahepoolset koostööd kõrgtehnoloogia ja kosmosevaldkonnas.

15:41 Euroopa Liit avalikustas 15 isiku nimed, kellele kehtestati seoses sekkumisega Ukrainas viisakeeld ning kelle varad külmutati.

15:39 NATO ei kinnita Vene sõjaväe lahkumist Ukraina piiri vahetust lähedusest, millest rääkis Vene kaitseminister Sergei Šoigu telefonis oma USA kolleegile Chuck Hagelile.

14:15 Ukraina välisministeeriumil pole mingeid andmeid sellest, et Venemaa tõmbab vägesid Ukraina piirist eemale. «Kahjuks pole meil selle informatsiooni kohta kinnitust. Ootame ametlikke andmeid meie eriteenistuselt,» rääkis välisministri asetäitja Daniil Lubkivski Ukraina kriisikeskuses toimunud pressikonverentsil.

12:19 Euroopa Liidu poolt esmaspäeval heaks kiidetud uues sanktsioonide nimekirjas on teiste seas Vene relvajõudude kindralstaabi ülem asekaitseminister kindral Valeri Gerassimov ja sõjaväeluure ülem.

11:45 Venemeelsed separatistid ei luba töökohale Donetski oblasti tele- ja raadiokompanii direktorit Oleg Džolast ega ka töökollektiivi liikmeid.  Venemeelsed hõivasid Donetskis riikliku telejaama hoone 27. aprillil ja nõudsid Vene kanali edastamist. Järgmisel päeval võtsid nad samas oma kontrolli alla oblasti raadio ja televisiooni saatekeskuse.

09:10 Harkivi linnapea Gennadi Kernes, keda tundmatu kurjategija tulistas eile selga, toimetati ravile Iisraeli.

07:57 Ühendriikide sõnul kinnitas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu oma USA kolleegile Chuck Hagelile, et Venemaa ei plaani rünnata Ukrainat.

07:30 USA kehtestas Ukraina kriisi tõttu Venemaale veel sanktsioone ning Venemaa ähvardas Ühendriike omapoolsete sanktsioonidega. Välisministri asetäitja Sergei Rjabkov teatas, et USA on kaotanud reaalsustaju.

ESMASPÄEV 28. APRILL

22:37 Ukraina idaosas Donetskis ründasid kurikate ja raudlattidega relvastatud venemeelsed esmaspäeval riigi ühtsuse pooldajate demonstratsiooni, teatas uudisteagentuuri AFP korrespondent.

16:53 USA kehtestas sanktsioonid Vene presidendi Vladimir Putini siseringiga seotud seitsme ametiisiku ja 17 firma suhtes. Täielik nimekirja saab lugeda siit. «Mõistagi me reageerime,» ütles Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov vastuseks ja lisas: «Me oleme kindlad, et see vastus on Washingtoni jaoks valulik.»

16:32 Ukraina president kt Oleksandr Turtšõnov andis siseministeeriumile ja julgeolekuteenistusele (SBU) korralduse uurida Harkivi linnapea Gennadi Kernese tulistamist ning kanda talle tulemustest ette.

16:09 Harkivi linnapea Gennadi Kernese sõbra, Ukraina presidendiks pürgiva Mihhail Dobkini sõnul tulistati meeri südame piirkonda. Miilitsatöötajad leidsid sündmuskohalt hülss, mis pärineb 7,62-kaliibrisest vintpüssist.

15:31 Ida-Ukrainast Slovjanskist leiti kohast, kus varem oli saadud kätte kaks surnukeha, kolmaski laip. Ohvri isikut pole veel tuvastatud.

13:40 Ida-Ukrainas asuva Harkivi linnapead Gennadi Kernest tulistati täna selga ja meeri seisund on kriitiline, teatasid linnaametnikud. «Teda opereeritakse. Arstid võitlevad tema elu eest,» teatas Harkivi linnanõukogu, mille teatel tulistati linnapead keskpäeva paiku.

12:07 Venemeelsed separatistid hõivasid varahommikul Donetski oblastis Kostjantõnivkas kohaliku miilisajaoskonna, siseministeeriumi kinnitusel on läbirääkimised terroristidega pooleli. Lisaks hõivasid nad linnavalitsuse hoone.

11:30 Ida-Ukrainas Kramatorski lennuvälja juures toimunud tulistamises said haavata Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) ja siseministeeriumi töötajad.

10:47 Venemaa tahab takistada Ukraina presidendivalimiste läbiviimist, rääkis Soome Aleksandri Instituudi Vene-ekspert Hanna Smith rahvusringhäälingu YLE hommikuprogrammis «Aamu-TV».

10:26 Ukrainas Luganski oblasti julgeolekuteenistuse hoone hõivanud venemeelsed teatasid Luganski rahvavabariigi loomisest, edastas uudisteportaal Segodnya.UA.

00:26 Ukraina idaosas Harkivis ründasid pühapäeval venemeelsed kivide ja kurikatega kahe jalgpalliklubi fänne, kes marssisid ühtse Ukraina toetuseks.

PÜHAPÄEV 27. APRILL

23:43 USA järgmine sanktsioonide ring võtab sihikule Vene kaitsetööstuse ja president Vladimir Putini lähiringi kuuluvad inimesed ja ettevõtted, ütles USA kõrge ametnik pühapäeval.

23:19 Prantsusmaa välisministeerium hoiatas pühapäeval ettearvamatute tagajärgede eest Ukrainas, kutsudes samas Venemaad ja venemeelseid separatiste üles pingete maandamisele.

21:36 Ukraina idaosas peeti täna ühes kontrollpunktis kinni kaks Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaaltejat, kuid miilits vabastas nad natuke aega hiljem.

19:44 Ida-Ukrainas separatistide poolt kinni võetud kaheksast OSCE vaatlejast üks vabastati täna. Reutersi andmetel tuli üks vaatleja Slovjanski valitsushoonest välja koos kolme relvastamata isikuga ning nad istusid OSCE sõidukisse ja sõitsid minema.

18:31 Ukraina idaosas Donetski linnas hõivasid venemeelsed täna riikliku telejaama hoone ning nõudsid Vene kanali edastamist. Neli maskides separatisti valvasid telejaama peasissepääsu ning mitmed olid ka hoones sees.

18:06 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) peasekretär Lamberto Zannier sõidab Ukraina idaosas kinni peetud OSCE vaatlejate pärast Kiievisse, teatas Ukraina välisminister.

16:48 Venemeelsed separatistid võtsid Gorlivkas kinni kolm Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) ohvitseri, Slovjanski isehakanud linnapea Vjatšeslav Ponomarjovi sõnul plaanisid mehed separatistide kohaliku juhi röövimist.

16:19 Ukraina idaosa venemeelsed separatistid näitasid pühapäeval ajakirjanikele kahe päeva eest kinnipeetud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejaid.

14:56 Ukraina on piiranud märtsis Venemaa annekteeritud Krimmi poolsaare varustamist veega, ütles sealne kuberner Sergei Aksjonov. Tema sõnul on veetarnete vähendamine Ukraina sabotaaž.

14:41 Venemeelsed separatistid ei lasknud Vene naftafirma Jukos endist juhti Mihhail Hodorkovskit Donetski oblastivalitsuse hoonesse, edastas Hromadske TV.

14:03 OSCE saatis Ida-Ukrainasse Slovjanskisse läbirääkijate grupi.

11:55 Venemaa vastu rakendatavad uued rahvusvahelised sanktsioonid saadavad selge sõnumi, et Moskva peab lõpetama oma provokatsioonid Ukraina idaosas, ütles pühapäeval USA president Barack Obama.

00:19 Krimmi asepeaminister Rustam Temirgalijev teatas, et Kiievil puudub seaduslik alus veevarustuse peatamiseks ja Põhja-Krimmi kanali sulgemiseks. «Kiievi hunta on taas näidanud oma tõelist palet,» ütles Temirgalijev. «Joogiveest ei ole ega tule puudust. Me ei saa öelda, et põlluharimine oleks rikutud, kuid kindlasti saab olema puudujääke.»

LAUPÄEV 26. APRILL

23:56 Ukraina idaosas Donetski oblastis asuva Slovjanski lähedal ründasid tundmatud relvastatud mehed relvaladu, käib tulevahetus ja on vigastatuid, teatasid uudisteagentuurile Interfax venemeelsed omakaitseväelased.

23:32 Ukraina ja Slovakkia kõnelustel Kiievis jõuti kokkuleppele torujuhtme avamise osas, mis võimaldab Kiievile ligipääsu Euroopa Liidu gaasivarudele, teatasid majandusministrid.

18:00 Venemaa kaitseministeerium eitas Ukraina õhuruumi rikkumist, millest olid teatanud Ukraina valitsus ja USA. «Venemaa õhuseiresüsteemid pole registreerinud Venemaaga piirnevate riikide, sealhulgas Ukraina õhupiiride rikkumist,» vahendas uudisteagentuur Itar-Tass ministeeriumi avaldust.

17:50 Ukraina sulges Põhja-Krimmi kanali ning jättis Venemaa poolt annekteeritud poolsaare suuremalt jaolt ilma veeta. Krimm saab 85 protsenti veest Dnepri jõest, mida ühendab poolsaarega Põhja-Krimmi kanal.

17:29 Euroopa Liidu riikide suursaadikud arutavad esmaspäeval Brüsselis Ukraina kriisi valguses uute sanktsioonide kehtestamist Venemaale, ütlesid EL-i allikad laupäeval.

16:38 Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk ütles laupäeval, et Venemaa provotseerib õhupiiri rikkudes Ukrainat sõda alustama. «Venemaa sõjalennukid ületasid ööl vastu tänast ja rikkusid Ukraina õhuruumi seitse korda. Ainus põhjus on provotseerida Ukrainat sõda alustama,» ütles Jatsenjuk Itaalia pealinnas Roomas ajakirjanikele.

15:00  Ukraina peaministri kt Arseni Jatsenjuk katkestas Itaalia-visiidi olukorra pingestumise pärast kodumaal Ukrainas. «Ta ei saa olukorra tõttu jääda,» selgitas Jatsenjuki esindaja Olga Lappo.

13:26 Venemaa presidendi Vladimir Putini pressisekretär Dmitri Peskov lükkas tagasi meedias ilmunud väited sellest, nagu oleks Putini ja USA presidendi Barack Obama dialoog Ukraina sündmuste pärast katkenud.

12:58 Ida-Ukrainas Slovjanskis aset leidnud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejate röövimise puhul võib olla tegemist provokatsiooniga, hoiatab Soome välisminister Erkki Tuomioja YLE hommikuprogrammis «Ykkösaamu».

11:52 Venemeelsete separatistide väitel on Ida-Ukrainas kinni võetud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejad NATO spioonid. Nad teatasid, et hoiavad vaatlejaid vangis ja vahetavad nad välja nende oma vangide vastu.

10:36 Ühendriikide ajalehe The Daily Beast väitel on Vene presidendi Vladimir Putini ja USA riigipea Barack Obama omavahelised kontaktid katkenud. Ka Ühendriikide kaitseminister Chuck Hagel on püüdnud neljapäevast saadik saada telefoniühendust oma Vene kolleegi Sergei Šoiguga, kuid venelased pole vastanud.

09:33 Venemaa sõjalennukid on viimase ööpäeva jooksul rikkunud korduvalt Ukraina õhuruumi, kinnitas reedel Pentagoni eestkõneleja. «Ma võin kinnitada, et viimase 24 tunni jooksul on Venemaa lennukid sisenenud mitu korda loata Ukraina õhuruumi,» ütles kolonel Steven Warren.

07:22 Valge Maja teatas reede õhtul, et lääne liidritel tuleb «kiiremas korras» kehtestada Venemaale täiendavad sanktsioonid. G7 riikide teatel puudutavad uued sanktsioonid «majandus-, kaubandus- ja finantsvaldkondi» ning võivad rakenduda juba esmaspäeval.

REEDE 25. APRILL

22:39 Ukraina asevälisminister Danõlo Lubkivski sõnul kardab ta Venemaa sissetungi ning nimetas Vene vägede liikumist piiri lähedal väga ohtlikuks. «Meil on info, et oleme ohus,» ütles Lubkivski.

21:30 Ukraina presidendi kantselei ülem Serhi Pašinski hoiatas täna Venemaad ning teatas, et Kiiev näeb igasugust Vene vägede liikumist üle piiri kui sissetungi ning ründajad tapetakse.

20:06 USA president Barack Obama ja Euroopa Liidu liidrid arutasid täna võimalusi uute sanktsioonide kehtestamiseks Venemaale, kutsudes Moskvat üles lõpetama Ukraina heidutamist, teatas Élysée palee.

19:14 Ukraina siseministeeriumi sõnul röövisid separatistid Slovjanskis bussi, milles viibisid Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) missiooni liikmed. Ukraina siseministeeriumi andmetel hoitakse seitsmest vaatlejast ja viiest Ukraina julgeolekutöötajast koosnevat praegu separatistide käes olevas Slovjanski miilitsajaoskonnas.

18:06 Viie endise nõukogude liiduvabariigi liidrid kutsusid reedel Venemaad oma vägesid Ukraina piirilt ära viima, avaldades ühiselt toetust vabade ja õiglaste presidendivalimiste korraldamisele Ukrainas 25. mail.

13:29 Kramatorski linna lähedal plahvatas täna Ukraina sõjaväekopter, mida tulistati granaadiheitjast, teatasid Kiievi ametnikud. Mi-8 kopteri piloodil õnnestus pääseda eluga, kuid ta on vigastatud.

NELJAPÄEV 24. APRILL

19:00 Venemaa viib Ukrainaga piirnevates lõuna- ja lääneoblastites taas läbi sõjaväeõppused, põhjendades seda Ukraina võimude julgeolekuoperatsiooniga. «Me oleme sunnitud niisugusele olukorrale reageerima,» ütles kaitseminister Sergei Šoigu täna Vene uudisteagentuuridele. «Tänasest algasid Ukrainaga külgnevates piirkondades sõjaväeõppused, millest võtavad osa lõuna- ja lääne sõjaväeringkonna taktikaliste vägede pataljonid.»

18:52 Ukraina isehakanud Donetski Rahvavabariigi võimud kuulutasid seoses Ukraina relvajõudude operatsiooniga Slovjanskis välja oblasti üldmobilisatsiooni.«Slovjanskis käivitati ühendatud relvaoperatsioon. See tähendab ainult ühte: kodusõda,» ütles nõndanimetatud Donetski Rahvavabariigi juhtkond Interfaxile.

16:03 Venema president Vladimir Putin teatas, et juhul kui Ukraina sõjavägi kasutas tõepoolest relvi tsiviilisikute vastu, on tegemist tõsise kuriteoga, mis toob kindlasti kaasa tagajärjed.

15:43 Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) avaldas YouTube'is video, kus väidetavalt vestlevad omavahel kõrged Vene sõjaväe ohvitserid surnuna leitud Gorlivka linnavolikogu liikme Batkõvštšina parteisse kuulunud Volodõmõr Rõbaki röövimisest.

15:26 Niinimetatud Donetski Rahvavabariigi juhtkond ütles Intefax Ukrainale, et Kiievi algatatud relvastatud operatsioon Slovjanskis tähendab vaid üht – kodusõda.

14:24 Ukraina julgeolekujõud alustasid riigi idaosas pingete keskmes olevas Slovjanski linnas julgeolekuoperatsiooni, siseministeeriumi teatel võis hukkuda kuni viis separatisti.

12:20 Venemaa välisminister Sergei Lavrov süüdistas Ameerika Ühendriike ja Euroopa Liitu Ukraina endise presidendi Viktor Janukovõtši kukutamiseni viinud rahutuste korraldamises ja Venemaa maine mustamises.

11:37 Ukraina sõjavägi tõrjus Artemivski sõjaväebaasis separatistide rünnaku.

Ukraina ühtsuse pooldajate meeleavaldus Mariupolis.

10:46 Mariupolis vabastasid Ukraina siseministeeriumi väed täna linnanõukogu hoone, mida separatistid juba 13. aprillist saadik endi käes hoidsid.

KOLMAPÄEV 23. APRILL

21:01 Venemaal on koostatud nimekiri 150 riigist, kuhu lääne sanktsioonide tõttu ei ole soovitav sõita, nende hulgas on näiteks populaarsed puhkamiskohad Türgi, Egiptus, Hispaania ja Itaalia, ning samal ajal pakutakse suuri soodustusi neile, kes on nõus puhkuse Krimmis veetma.

20:35 USA välisministeerium nentis, et teade ameeriklasest ajakirjaniku röövimisest Ukrainas on sügavalt murettekitav.

17:16 Venemaa välisministeerium nõudis Kiievilt vägede minemaviimist Ida-Ukrainast ning süüdistas Ukraina võime ja Ühendriike 17. aprillil sõlmitud Genfi kokkuleppe rikkumises.

16:17 Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) andmetel osalesid Gorlivka linna volikogu saadiku Vladimir Rõbaki tapmisest võtsid osa Vene eriüksuslased. Lisaks neile oli veretööga seotud Donetski oblastis tegutsev separatistide grupp.

15:22 Ukraina-Vene piirile on 600 kilomeetri ulatuses rajatud tankitõrjekraave ja teisi insenertehnilisi rajatisi, kinnitas täna Ukraina piirivalveameti kommunikatsioonijuht Oleg Slobodjan.

14:44 Ka rahvusvaheliselt tuntud Punaarmee koor avaldas loo, milles ülistab Krimmi annekteerimisele kaasa aidanud Vene sõdureid. Aleksandrovi ansambli loo pealkirjaks on «Viisakad inimesed», millega Venemaal viidatakse eraldusmärkideta vormirõivastes relvastatud Vene sõduritele, kes võtsid Krimmis oma kontrolli alla sõjalised ja muud objektid. Mujal maailmas kasutatakse nende tähistamiseks aga mõistet «rohelised mehikesed».

14:19 Värske sotsioloogilise küsitluse järgi kogub Petro Porošenko 25. mail toimuvatel Ukraina presidendivalimistel 48,4-protsendise toetuse. Batkivštšina liide Julia Tõmošenko koguks 14 protsenti poolthäältest ja Serhi Tigipko 7,4 protsenti.

12:58 Ühendriigid võtavad oma julgeolekukohustusi Euroopas väga tõsiselt, kinnitas Ühendriikide kaitseministeeriumi esindaja kontradmiral John Kirby.

12:25 Kiievi eest langetavad otsuseid Ühendriigid, ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov usutluses telekanalile Russia Today ja juhtis tähelepanu sellele, et Ukraina teatas terroritõrjeoperatsiooni taasalustamisest eile, kui Kiievit külastas USA asepresident Joe Biden. «Meil pole mingit põhjust mitte uskuda, et ameeriklased juhivad showd otsesel viisil,» ütles Lavrov.

12:12 Vene siseministeeriumil pole Krimmi politseiüksuse moodustamiseks raha, rääkis riigiduuma julgeolekukomisjoni aseesimees Aleksandr Hinštein ajalehele Vedomosti. Puudu on miljardeid rublasid.

10:41 Ekspertide hinnangul ähvardab ekstremismioht kaheksat Ukraina oblastit, kirjutab Facebookis sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juht Dmitri Tõmtšuk. Kõige suurem on separatismi oht Donetski oblastis, olles kümnepunktilise skaala järgi kaheksa punkti. Järgnevad Luganski oblast (kuus punkti) ja Harkivi ning Odessa oblastid viie punktiga.

07:02 Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul peab Ukraina hakkama kiiresti täide viima Šveitsis Genfis kokku lepitud meetmeid kriisi lahendamiseks.

TEISIPÄEV 22. APRILL

18:48 Slovjanskis leiti jõest mitu päeva vees olnud surnukeha, pundunud laiba tuvastamine välisel vaatlusel ei ole kuigi lihtne, ent väidetavalt sarnaneb mees kadunud linnavolikogu saadikule Vladimir Rõbakile.

18:42 Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov ütles täna, et Kremli-meelsete separatistide järjekordse riigihoone hõivamine Ida-Ukrainas tähendab seda, et kriisikokkulepe on lõhki rebitud.

16: 43 Valgevene president Aleksandr Lukašenka on Ukraina föderatsiooniks muutmise vastu ja lubab sõita Kiievisse mitte tankiga, vaid atra vedava traktoriga.

14:45 USA poliitikaajakiri The New Republic (TNR) analüüsis endise Nõukogude Liidu liikmesriike ja tõi välja, kuidas Ukraina kriis on mõjutanud nende suhteid Venemaaga ning kas mõni nendest võib muutuda Moskva järgmiseks sihtmärgiks.

14:07 Venemaa kaitseministeerium kinnitas juba 21. märtsil uue medali Krimmi tagastamise eest, medalile märgitud operatsiooni toimumise kuupäevad  20.02.2014 – 18.03.2014 tekitavad aga mitmeid küsimusi.

12:56 Venemaa kehtestas täna krimmitatarlaste Kiievi-meelsele juhile Mustafa Džemilevile viieks aastaks poolsaarele sisenemise keelu.

12:32 Venemaa peaminister Dmitri Medvedev kinnitas duumasaadikute ees, et Venemaa on valmis uuteks sanktsioonideks ja suudab nende tagajärjed minimeerida.

12:01 USA asepresident Joe Biden teatas Ukraina liidritele, et Ühendriigid seisavad koos Ukrainaga alandavate ohtude vastu. Ta ütles Ukraina erakondade juhtliikmetega kohtudes, et neil on ajalooline võimalus ehitada üles ühtne Ukraina.

11:39 Relvastatud terroristid hoiavad endiselt kinni Donetski oblasti Kramatorski linna miilitsajaoskonna ülemat Vitali Kolupaid. Polkovnik võeti kinni eile õhtul.

11:05 Ukraina julgeolekuteenistus SBU töötajad leidsid Kiievist enam kui miljoni välismaist päritolu padrunit. Illegaalne laadung kaalus 12 tonni.

07:15 USA välisministeerium teatas, et kuna Ukrainas on olukord muutunud aina kriitilisemaks, kaalutakse ka Venemaa presidendile Vladimir Putinile sanktsioonide määramist. Ministeeriumi pressiesindaja Jen Psaki sõnul ei pruugita sanktsioone määrata siiski lähiajal.

00:50 Sabotööride eest pearaha välja pannud miljardär ja Dnipropetrovski oblasti kuberner Igor Kolomoiski maksis välja esimesed preemiad kaheksa kinni võetud separatisti eest.

00:18 Automaatrelvi kandnud venemeelsed hõivasid esmaspäeval taas Ukraina idaosas Kramatorskis miilitsajaoskonna ning võtsid kinni miilitsaülema.

ESMASPÄEV 21. APRILL

20:56 Ukraina valitsus esitas Euroopa liitlastele ja USA-le fotod, mis Kiievi hinnangul tõestavad Vene erivägede tegevust riigi idaosas. 16. aprillil saatis Ukraina saadik Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonile (OSCE) kirja, milles sisaldusid fotod väidetavatest Vene eriväelastest Slovjanskis ja Kramatorskis.

19:05 Ukraina kukutatud president Viktor Janukovõtš nõudis Ukraina sõjaväelaste kohest lahkumist riigi idaosast, soovitades seal viibivatel üksustel mitte täita kuritegelikke käske.

18:45 Ukraina välisminister Andri Deštšõtsa avaldas imestust oma Vene kolleegi Sergei Lavrovi süüdistuste üle, et Kiiev rikub Genfi kokkulepet. Deštšõtsa sõnul üllatas teda, et Lavrov ei tea, mida on Ukrainas seoses Genfi kokkuleppega tehtud.

17:56 Vene peaminister Dmitri Medvedev tegi piirivalveameti uuele juhile Konstantin Busõginile ülesandeks alustada viivitamatult piiri märgistamist Ukrainaga, võttes arvesse Krimmi ja Sevastopoli hiljutist ühinemist Venemaaga.

16:58 Mitu tuhat inimest kogunes täna Ukraina idaosas Luganskis Kremli-meelsete poolt hõivatud julgeolekuteenistuse peakorteri ette nõudma Ukraina föderaliseerumist ja Venemaale lähenemist.

16:27 Separatistid pole Ukraina linnades hõivatud hoonetest lahkunud, teatas Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) esindaja Kiievis.

15:51 USA asepresident Joe Biden saabus Kiievisse, et avaldada toetust Ukraina läänemeelsetele võimudele.

14:56 Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et Ukraina rikub Genfi kokkulepet Maidani alles jätmisega.

13:49 Separatistid röövisid Slovjanskis kolm välisajakirjanikku, kellest kaks on Itaalia ja üks Valgevene kodanik. Ajakirjanik Deniss Kazanski teatas Facebookis, et üks tund tagasi rööviti Itaalia ajakirjanikud Paul Gogo ja Cossimo Attanasio ning Valgevene ajalehe Novõi Tšas ajakirjanik Dmitri Galko

13:09 Venemaa välisminister Sergei Lavrov süüdistas Ukraina võime möödunud nädala neljapäeval Genfis sõlmitud kokkuleppe rikkumises.

13:04 Ameerika Ühendriikide asepresident Joe Biden lendab täna Ukrainasse kahepäevasele külaskäigule. Ta on kõrgeim USA valitsuse liige, kes külastab Ukrainat alates kriisi puhkemisest.

12:34 12 protsenti venemaalastest usub, et president Vladimir Putin esindab tavaliste inimeste huve, selgub eile avaldatud arvamusuuringu tulemustest.

12:15 Vene presidendi Vladimir Putini režiim tahab hävitada sõltumatut Ukrainat, kinnitas presidendi kt ja ülemraada esimees Oleksandr Turtšõnov intervjuus telekanali Ukraina saatele «Nädala sündmus».

11:29 Vene president Vladimir Putin kinnitas oma määrusega kontradmiral Deniss Berezovski Venemaa Musta mere laevastiku ülema asetäitjaks, edastas Kremli pressiteenistus.

09:34 Umbes 90 protsenti Ukraina kaguoblastite hääleõiguslikest kodanikest on valmis osalema presidendivalimistel, kui need toimuksid lähimal pühapäeval, ilmnes ajalehes Zerkalo Nedeli avaldatud arvamusuuringust. Kiievi Rahvusvahelise Sotsioloogiainstituudi (KMIS) korraldatud uuringu kohaselt oleks presidendivalimistel valmis hääletama 88,2 protsenti küsitletuist.

09:33 Üks Venemaa vaatlejate vigu on väide, et seal valitseb ühe mehe diktatuur – kindlasti mitte: Moskva on keerukas poliitiline moodustis, kus jõulisi figuure on mitmeid. Ja nemad, mitte Venemaa passiivne demokraatia, otsustavad kes on boss, kirjutab Financial Times.

08:44 Zaporižžja tehases nimega Motor Sitš 230 kilomeetrit Donetskist lääne poole valmivad mootorid enamike Vene sõjaväehelikopterite tarvis. Muuhulgas saavad Motor Sitšist endale jõuallikad kopterid Mi-24, mille abil Moskva väed viimasel ajal Ukraina idapiiri patrullivad.

PÜHAPÄEV 20. APRILL

15:06 Ukraina Paremsektor eitas Venemaa välisministeeriumi süüdistusi, nagu oleks nemad Ida-Ukrainas Slovjanski lähedal toimunud ja mitme inimese elu nõudnud rünnaku taga. Paremsektori teatel viitab intsidendi käekiri Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) võimalikule provokatsioonile.

14:59 End Slovjanski linnapeaks kuulutanud separatistide liider Vjatšeslav Ponomarjov kutsus Venemaad üles saatma Ida-Ukrainasse «rahuvalvajad».

14:20 «Me saime Venemaa riigiduuma asespiikrilt Vladimir Žirinovskilt kirja, milles tehti Poolale ettepanek võtta viis Ukraina piirkonda. Ta saatis sarnase kirja ka Ungarile ja Rumeeniale, milles tegi neile samuti territoriaalseid pakkumisi,» ütles Poola välisminister Radosław Sikorski, kelle sõnul lükkas Varssavi Venemaa ettepaneku tagasi.

13:42 «Vene poolt vihastab see sõjakas provokatsioon,» teatas Venemaa välisministeerium Slovjanski lähedal ööl vastu pühapäeva toimunud tulevahetusele viidates. Ministeerium süüdistas rünnakus Paremsektorit.

13:07 Ukraina siseminister Arsen Avakov sõidab rahutusse riigi idaossa, et kontrollida seal paiknevate rahvuskaardi ja eriväelaste valmisolekut.

12:52 Ukraina rahvuslaste ühendus Paremsektor loovutas Žõtomõri oblastis eile õhtul vabatahtlikult 21 kasti süütepomme, teatas Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) uudisteagentuuri UNIAN vahendusel.

11:40 «President Putinil on unistus taastada Nõukogude Liit. Ja iga päevaga liigub ta aina lähemale ja lähemale,» ütles Ukraina peaministri kohusetäitja Arseni Jatsenjuk, kelle sõnul oleks tegu 21. sajandi suurima katastroofiga.

LAUPÄEV 19. APRILL

23:59 Krimmi oodatakse sel aastal puhkama umbes nelja miljonit turisti, ütles laupäeval poolsaare asepeaminister Rustam Temirgalijev. Eelmisel aastal külastas ametlikel andmetel regiooni puhkamise eesmärgil umbes kuus miljonit inimest, kuid paljud peavad seda arvu liialdatuks.

23:39 Venemaa kodakondsust on taotlenud umbes 350 000 Krimmi elanikku ja migratsiooniteenistus on selle tarvis trükkinud juba 250 000 passi, teatas laupäeval teenistuse ülem Konstantin Romodanovski. Romodanovski täpsustusel on Krimmis 300 punkti, kus võetakse vastu kodakondsustaotlusi.

19:19 Ukraina piirilt tagasi saadetud Vene kodanike arv on viimase 24 tunniga olulisel määral langenud, ütles täna Intefaxile Ukraina-Vene lennuliini teenindava ettevõtte allikas.

18:19 Venemaa on muutumas enesemääramisõigusega rahvaste seas väga populaarseks, kuid Vene Föderatsiooni koosseisu astumise taotlustesse tuleb suhtuda «äärmise ettevaatusega», ütles täna Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov.

17:15 Kõik Ukraina sõjalaevad, sealhulgas dessantlaev Kirovograd, korvett Vinnõtsja ja varustuslaev Zolotonoša, lahkusid täna Sevastoopoli lahest ja Donuzlavi järvelt, teatas Ukraina presidendi pressiteenistus.

14:51 Eile Ukraina idaosas Slovjanski linnas toimunud meeleavaldusest võttis osa mõnisada inimest.

14:08 Ligi 70 protsenti Ukraina kaguosas asuva Donetski piirkonna elanikest ei toeta Venemaaga ühinemist, selgus täna avaldatud arvamusuuringu tulemustest.

13:09 Välisminister Urmas Paeti sõnul aitab ligi 60 000 eurone välisministeeriumi investeering muuta Lääne-Ukrainas riigiasutuste töö tõhusamaks, läbipaistvamaks ning avatumaks.

13:08 Venemaa ja lääneriikide suhete paranemine ei sõltu Moskvast, teatas Venemaa president Vladimir Putin

12:20 Ukraina presidendiks kandideeriv ekspeaminister Julia Tõmošenko külastas eile rahutus Ukraina idaosas asuvat Donetski.