E, 26.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuidas möödus Eesti esimesel satelliidil aasta kosmoses?

Tiina Kaukvere
Kuidas möödus Eesti esimesel satelliidil aasta kosmoses?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tudengisatelliidi ESTCUBE1 kanderaketi start
Tudengisatelliidi ESTCUBE1 kanderaketi start Foto: Euroopa kosmoseagentuur

Kolmapäeval toimub Tartu observatooriumis pressikonverents, kus ESTCube-1 satelliidi meeskond ja teadlased vaatavad aastale kosmoses tagasi ja räägivad uutest sihtidest.


Postimees teeb kolmapäeval kell 10:30 algavalt pressikonverentsilt otseülekande, mida saab vaadata siitsamast. Lisaks kokkuvõtetele võetakse ESTCube-1-ga ka otse ühendust ning kuulatakse, mis infot satelliidil meile edastada on.

Aasta tagasi 7. mai varahommikul kell 5.06 startis Eesti esimene satelliit ESTCube-1 Prantsuse Guajaanast Euroopa kanderakett Vega pardal kosmosesse. Kell 7.06 eraldus satelliit Vega pardalt oma orbiidile. Sellest hetkest alates lendab ESTCube-1 kiirusega 7,46 kilomeetrit sekundis keskmiselt 650 km kõrgusel maapinnast.

ESTCube-1 satelliidi teaduslikuks missiooniks on lisaks uudsete elektroonikalahenduste testimisele elektrilise päikesepurje komponentide katsetamine. Selle ülesande valguses on aasta orbiidil olnud satelliidi jaoks teguderohke.

Eesti tudengisatelliidi programm algatati Tartu ülikooli üliõpilaste ja õppejõudude poolt 2008. aastal eesmärgiga populariseerida reaal- ja inseneriteadusi, anda tudengitele praktilisi kogemusi ning arendada ettevõtlikkust. ESTCube-1 satelliidi teaduslikuks missiooniks on elektrilise päikesepurje komponentide katsetamine.

Eesti esimeses tudengisatelliidi projektis on tööperioodi vältel osalenud ligi sada üliõpilast Tartu ülikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, Eesti lennuakadeemiast ning Eesti maaülikoolist. Projekti on juhendanud Tartu observatooriumi teadlased ja Tartu ülikooli õppejõud. ESTCube-1 valmimisse on aktiivselt panustanud Tartu ülikooli välisüliõpilased Lätist, Leedust, Saksamaalt ja Ukrainast. Projekti rahvusvahelisteks partneriteks on Soome meteoroloogia instituut, Helsingi ülikool, Jyväskylä ülikool, Ida-Soome ülikool ja Saksa kosmoseagentuur.

Märksõnad
Tagasi üles