Reedel heisatakse Eesti ja Euroopa Liidu lipud

Andres Einmann
, postimees.ee päevatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti ja Euroopa Liidu lipp.
Eesti ja Euroopa Liidu lipp. Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Reedel, 9. mail on Euroopa päeva puhul Eestis lipupäev, lipu heiskavad kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud, samuti võivad lipu heisata ka kõik teised.

Euroopa päeva puhul heiskavad koos Eesti lipuga Euroopa Liidu lipu riigikogu, president, valitsus, riigikohus, riigikontroll, õiguskantsler, ministeeriumid, Eesti Pank, kaitseväe peastaap, maavalitsused ja omavalitsusorganid.

9. mail 1950. aastal tegi Prantsuse välisminister Robert Schuman ettepaneku ühendada Prantsuse, Saksa ja teiste Euroopa riikide söe- ja terasetootmine. Sellega sai alguse Euroopa lõimumine. Euroopa päev annab eurooplastele võimaluse väljendada oma ühtsust ja väärtustada kõike seda, mida ühinenud Euroopa oma kodanikele annab.

Lipud heisatakse hiljemalt kell kaheksa hommikul ja langetatakse päikeseloojangul. Kui lippe ei langetata, tuleb need pimedal ajal valgustada.

Eesti lipud heisatakse ka 3. jaanuaril Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval, 2. veebruaril Tartu rahulepingu aastapäeval, 24. veebruaril iseseisvuspäeval, 14. märtsil emakeelepäeval, mai teisel pühapäeval emadepäeval ja 4. juunil Eesti lipu päeval. 14. juunil üleriigilisel leinapäeval heisatakse lipp leinalipuna. Lipupäevana tähistatakse ka võidupüha 23. juunil, jaanipäeva 24. juunil, taasiseseisvumispäeva 20. augustil ning isadepäeva novembri teisel pühapäeval. Samuti heisatakse Eesti lipp riigikogu, kohalike volikogude ja Euroopa Parlamendi valimise päeval.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles