P, 11.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Video: kinos Sõprus linastab Islandi film, kus teevad kaasa ka eestlased

, Tallinncity.ee vanemtoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Foto: Promopilt

Sel reedel esilinastub kinos Sõprus visuaalselt võimas ja vürtsikalt veider Islandi komöödia «Hobustest ja inimestest»,  kus pisikeses külas põimuvad hobuste ja inimeste loomu- ja loomaomadused.

Filmi ühes dramaatilises kohas on tähtsas rollis ka abivalmis kaubalaev koos meeskonnaga, kes räägivad vene keeles - tegu on aga Eestist pärit meestega, kes oskasid natuke vene keelt ja töötasid kohalikus sadamas ning palgati sealt sadamast päev enne võtet.

Seni peamiselt näitlejana tuntud Benedikt Erlingssoni debüütfilm esilinastus 2013. aasta PÖFFil, kus pälvis Läänemere- ja Põhjamaade debüütfilmide võistlusprogrammi  parima filmi tiitli, tiitli parima operaatoritöö eest ning rahvusvahelise filmikriitikute ühingu (FIPRESCI) auhinna. Režissöör ise on suur hobusesõber, tal on 5 hobust ning ka näitlejaid valiti selle järgi, et nad oskaks hobustega ringi käia.

Suure hingesoojusega tehtud veidralt vürtsikas komöödia tõmbab kelmikaid paralleele inimese ja hobuse iseloomuomaduste ja käitumismustrite vahel ning karges saareõhus filigraanselt üles võetud filmis on tunda ka ohtralt romantikat. Kentsakad sündmused hargnevad väikeses külakeses, kus kõik tunnevad kõiki ja igaühel on oma uhke suksu või lausa mitu.  Nagu ühes külas ikka on häid ja halbu naabreid ja suhteid igasuguseid ning seda nii naabrite kui hobuste vahel. «Hobustest ja inimestest» on värske, dramaatiline ja väga naljakas film, mis räägib maal elavate inimeste õnnest ja õnnetusest läbi hobuse vaatevinkli.

Kuna filmiga samal ajal (2012 suvi)  filmiti Islandil ka kolme suurt Hollywoodi filmi – Tom Cruise’i «Oblivion», Ben Stilleri «Walter Mitty salajane elu» ja Russel Crowe'i «Noah», siis pidi režissöör Erlingsson kinotehnika ja võttemeeskondade pärast nende suurte filmidega võitlema, samas kui tal endal polnud üht protsentigi nende eelarvest. Näiteks kui Erlingssonil oli vaja kunstlund, ei saanud ta seda, kuna Tom Cruise oli Oblivioni jaoks kogu kunstlume ära ostnud ja «Hobustest ja inimestes» tuli selle asendusena kasutada kartulihelbeid. 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles