Postimees Ateenas: võrkpallikoondis pääses EM-valiksarjas edasi

Mariel Gregor
Eesti ja Ungari kohtumine Kreekas.
Eesti ja Ungari kohtumine Kreekas. Foto: volley.ee

Eesti võrkpallikoondis pidas Kreekas Ateenas oma viimase kohtumise EM-valiksarja teises ringis, kui vastamisi mindi C-alagrupi autsaideri Ungariga. Eesti sai 3:1 võidu ja pidi ära ootama õhtuse Kreeka ja Slovakkkia mängu tulemuse, millest sõltus meie edasipääs. Slovakkiale piisas alagrupi võiduks vaid ühest geimivõidust ja kui see jäänuks ainsaks, olnuks Eesti mängust väljas. Eesti edasipääsuks pidi Slovakkia võitma vähemalt kaks geimi, millega nad ka hakkama said, võites 3:0. Seega on Eestil võimalus pilet finaalturniirile kindlustada kevadel peetavas kolmandas ringis.

Eestlaste vastane EM-valiksarja kolmandas ringis tuleb F-alagrupist, kus viimase mängupäeva eel on seis sama segane, nagu oli meie grupis. Alagrupi võitjana on pääsu EM-finaalturniirile sisuliselt kindlustanud Valgevene, teise koha eest heitlevad Türgi ja Rootsi. Enne viimast mängu on türklastel 9, rootslastel 7 punkti. Homme ootab Türgit ees mäng korraldaja Valgevenega, Rootsi võitleb Taaniga.

Tabeliseis 5 vooru järel (punktid, võidud-kaotused, geimide suhe):
1. Slovakkia 15 5-1 (15:4)
2. Eesti 12 4-2 (12:9)
2. Kreeka 9 3-3 (10:10)

4. Ungari 0 0-6 (4:18)

Mängu käik:

Martti Juhkami arvele jäi täna Ungari vastu 21 silma, vahetusest sekkunud Robert Täht tõi Eesti poolel 17 punkti, Oliver Venno lisas 16 ja Ardo Kreek 10 silma.

4. geim: Eesti jääb geimi algul kaotusseisu, ent õige pea on juba eestlased 6:4 edusesus. 7:5 - Kreek esiemsest tempost. Ungari eksib ja esimesele tehnilisele vaheajale minnakse Eesti 8:5 eduseisul. 10:7 - Aganits blokis. 11:8. Venno teisel katsel, aga võimsalt. Aganits esimesest tempost - 12:8. 16:10 - Eesti on teiseks tehniliseks time-outiks korraliku vahe sisse mänginud. 17:11 - Toobal hanitab. Täht on täna hoos - 19:11 Eestile. 22:14 - Eesti blokk töötab. 25:16 võidab Eesti geimi ja kogu mängu 3:1.

3. geim: 2:0 - Eesti kahene blokk. Juhkami - 3:1. 4:4 ungarlased löövad palli Kreegi kätest auti. 7:5 - Aganits blokis. 8:6 Eesti juhtimisel minnakse esimesele minutilisele vaheajale. Rikbergile vilistatakse soe pall - 8:8. 10:9 ungarlased teevad kaitses kõvasti tööd ja suudavad palli punktiks lüüa ning juhtima minna. Juhkami ja Kreek viivad Eesti 14:12 juhtima. Ungarlased teevad tehnilist praaki ja Eesti eduseis 16:13. 19:16 Täht ründab võimsalt ja paneb seejärel ka ässa. Ungari saab taas punkti ja Cretu võtab mõtlemisaja, seis 19:18 Eestile. Venno - 20:18. Vennolt serviäss - 22:19. Ungarlased eksivad ja Eesti juhib 24:19. Täht lõpetab võimsa löögiga tagantliinist geimi - 25:19. Ja Eesti juhib 2:1.

2. geim: 3:2 - Täht viib Eesti juhtima. Täht taas - 4:4. Täht on tna hoos ja lööb järjekordse palli maha - 6:5 Eestile. 8:6 Eesti eduseisul minnakse esimesele tehnilisele time-outile. 11:7 punkt taas Eestile. 14:9 - punkt Eestile, Juhkami ja Kreek blokis. Taas Juhkami  - 15:10 ja loodetavasti seda edu enam maha ei mängita. Kui Eesti peaks veel ühe geimi kaotama, on edasipääsuvõimalused kadunud. 16:11 eestlaste juhtimisel minnakse teisele tehnilisele vaheajale. 17:11 - Vennolt punkt. Ungari teenib kaks punkti järjest ja Cretu võtab aja maha  -19:15 Eestile. Eesti võidab pika pallivahetuse ja juhib 20:15. 22:16 - Juhkami tüürib Eestit geimivõidu suunas. 24:17 - punkt geimivõidust puudu. 25:17 ungarlastelt tehnilist praaki ja Eesti võidab geimi ning viigistab mänguseisu 1:1.

1. geim: Juhkami toob mängu esimesed kaks punkti ja viib Eesti 2:0 juhtima. Ungarlastelt kaks eksimust järjest ja Eesti edunumbrid on 5:2. Vennolt võimas rünnak ja seis 7:4. Puparti ründelöök viib eestlased esimesele tehnilisele vaheajala 8:6 eduseisul. Taas Pupart - 10:8 Eestile. Venno järjekordne rünnak jääb vastaste väljakupoolele maha - 12:10 Eesti juhtimas. Ungari jõuab vigini 15:15 - Aganitsale vilistatakse soe pall. Pupart - 17:16 Eestile. 18:18 - Aganits servib võrku. Seisul 19:19 võtab Eesti peatreener Cretu minutilise mõtlemisaja. Punkt-punkti mäng jätkub - 20:20. 22:20 saavad ungarlased ette. Mängu tulnud Robert Täht too vajaliku punkti Eestile ja vahe üks punkt - 22:21. 23:21 ungarlaste rünnak läheb blokist auti. 24:21 - joonekohtunik eksib juba teist korda Eesti kahjuks. 24:22 - Täht vähendab Eesti kaotusseisu. Toobali serv jääb ungarlaste jaoks liiga raskeks - 24:23. Ungari rünnak läheb auti - 24:24. 25:24  - punkt Ungarile. 25:25 - Eesti kahene blokk. Venno rünnak õnnestub - 26:25 Eesti saab ühega ette. Eestil kehv vastuvõtt ja taas viik - 26:26. Venno -27:16. 27:27 Ungari ründab võimsalt. Ungarlased blokist auti ja Eesti jääb kaotusseisu 27:28. Ungari võidab avageimi 29:27.

Eesti algkoosseis: Kert Toobal, Oliver Venno, Keith Pupart, Martti Juhkami, Ardo Kreek, Andri Aganits ja libero Rait Rikberg.