Komisjon lihtsustaks alaealistel ja üle 65-aastastel kodakondsuse saamist

Helen Mihelson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti Euroopa Liidu pass.
Eesti Euroopa Liidu pass. Foto: Toomas Huik

Riigikogu põhiseaduskomisjon toetas eelnõu, mis lihtsustab alla 15-aastasel ja üle 65-aastasel inimestel Eesti kodakondsuse saamist ning mis laiendab ühtlasi alla 18-aastaste isikute ringi, kellel on õigus omada topeltkodakondsust.

«Tehtavad muudatused puudutavad väikest sihtrühma, kuid on selle sihtrühma jaoks väga olulise mõjuga,» ütles põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste riigikogu pressiesindaja vahendusel.

Komisjoni liige Jaak Aaviksoo ütles seevastu, et tehtavad muudatused lõdvendavad Eesti kodakondsuspoliitikat. «Ma ei saa olla nõus selliste põhimõtteliste muudatustega  kodakondsuspoliitikas,» lisas ta.

Kehtiva seaduse järgi saab Eestis sündinud alla 15-aastane alaealine Eesti kodakondsuse naturalisatsiooni korras, kui seda taotlevad temale vanemad, kes sooviavalduse esitamise hetkeks on elanud Eestis seaduslikult vähemalt viis aastat ja keda ükski riik ei pea kehtivate seaduste alusel oma kodanikuks.

Seadusemuudatusega aga nähakse ette, et selline alaealine saab Eesti kodakondsuse automaatselt sünni hetkest, välja arvatud juhul kui tema vanemad esitavad avalduse kodakondsuse mittesaamiseks. Muudatuse tulemusena saaksid Eesti kodakondsuse ka need lapsed, kes võivad sellest vanemate tegevusetuse tõttu ilma jääda.

Üle 65-aastasel isikul lihtsustab eelnõu kodakondsuse saamist seeläbi, et kodakondsuse taotlemisel tehtaval keeleeksamil ei pea nad läbima selle kirjalikku osa ja peavad sooritama vaid suulise keeleeksami.

Seaduseelnõu näeb ette ka alla 18-aastastele isikutele topeltkodakondsuse omamise õiguse laiendamist. Kehtiva kodakondsuse seaduse järgi ei tohi Eesti kodanik olla samal ajal muu riigi kodakondsuses ning kui nad seda on, siis alustab politsei- ja piirivalveamet Eesti kodakondsuse kaotamise menetlust. Erandiks on lapsed, kes on saanud kahe riigi kodakondsuse sünnijärgselt, nemad peavad 18-aastaseks saamisel kolme aasta jooksul loobuma kas Eesti või mõne muu riigi kodakondsusest. 

Seadusemuudatuse kohaselt laieneks topeltkodakondsuse säilitamise õigus lisaks sünnijärgselt topeltkodanikeks saanutele ka neile lastele, kes on Eesti kodakondsuse saanud naturalisatsiooni korras ning omandanud lisaks mõne teise riigi kodakondsuse. Samas peavad ka nemad 18-aastaseks saamisel kolme aasta jooksul loobuma kas Eesti või mõne muu riigi kodakondsusest.

Põhiseaduskomisjon saatis valitsuse algatatud kodakondsuse seaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu kuue poolt- ja kahe vastuhäälega 12. novembri Rirgikogu istungile esimesele lugemisele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles