Ilves: puuetega inimeste olukord ei tohi reformi tulemusel halveneda
Lisatud video ja galerii!

President Toomas Hendrik Ilves kohtus täna puuetega inimeste esindajatega ning selgitas neile, et ta ei näe töövõimereformi seaduse vastuolu põhiseadusega, mis oleks riigipeale aluseks jätta seadus välja kuulutamata.

Puuetega inimeste esindajad on palunud seadus vetostada ja riigikogule uueks arutamiseks saata.

«Seadusandja ja täitevvõim peavad üheskoos tegutsema selle nimel, et hajutada puuetega inimeste kui niigi väga haavatavate ühiskonnaliikmete ebakindlust selle seaduse rakendamise ning nende olukorra suhtes,» ütles Ilves.

«Samas on selge, et senine korraldus jätkuda ei saa. Tööd teha soovivatele erivajadustega inimestele võimaluste pakkumine on mitte ainult inimlik, vaid see toetab Eesti ühiskonna arengut tervikuna. See on üks olulistest struktuursetest reformidest,» lisas ta.

Kohtumisel arutati, kuidas kindlustada, et puuetega inimeste olukord reformi tulemusel paraneb, mitte ei halvene. Riigikontroll on teinud konkreetsed kaalutud ettepanekud: otsustada 2015. aasta jooksul, kuidas rahastada töövõimetoetuste süsteemi pärast reformi lõppu; algatada 2015. aastal tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse süsteemi loomine; testida töövõime hindamise metoodikat ulatuses, mis annaks kindluse, et see metoodika sobib erineva tausta ja põhjustega töövõime kaotanute jaoks; algatada ka puuetega inimeste toetussüsteemi reform, mis tagaks neile vajalikud teenused ja abi mahus, mis aitavad neil ühiskonnaellu integreeruda. 

Vabariigi President palub riigikogul ja valitsusel ning puuetega inimestel endil eeloleval aastal tegeleda reformi elluviimise ettevalmistamisega äärmise tõsidusega. «Puuetega inimeste olukord ei tohi reformi tulemusel mitte mingil juhul halveneda,» rõhutas president Ilves. «Reform ei tohi puuetega inimestelt ära võtta kindlustunnet, mille andis kindlaks ajaks määratud rahaline tugi.»

Kohtumisel Vabariigi Presidendi kantseleis osalesid Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu juhatuse liige Tiia Sihver, kodanikuorganisatsiooni «Pane oma meeled proovile» liige Sven Kõllamets ja Monika Haukanõmm Eesti Puuetega Inimeste Kojast. 

Tagasi üles