Riigikogu lahtiste uste päeval käis ligi 3500 inimest

Piret Lakson
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu avatud uste päev
Riigikogu avatud uste päev Foto: Albert Truuväärt

Riigikogu lahtiste uste päeval käis Toompea lossiga tutvumas ning poliitikute vestlemas ja nende tööruume vaatamas ligi 3500 inimest.

Pikas Hermanni tornis käis 400 külalist ning giidide poolt läbi viidud ekskursioonidel majas osales 500 huvilist. Külalisi oli Prantsusmaalt, Türgist, Soomest, Itaaliast, Venemaalt, Leedust, Rootsist, Austraaliast, USA-st, Kanadast ja Valgevenest.

Terve päeva olid avatud Riigikogu esimehe tööruumid ja lossi teised esindusruumid. Rohkelt külastasid inimesed ka Riigikogu fraktsioonide ruume, mis samuti avatud olid.

Valitsuse infotunnis vastasid rahva küsimustele haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi, justiitsminister Urmas Reinsalu ja kultuuriminister Indrek Saar. Ministritelt uuriti muu hulgas õpetajate palga, kütuseaktsiisi, põllumajandustoetuste ning riigi- ja haldusreformi kohta. Samuti sooviti teada, kuidas vähendada laste sõltuvust arvutitest.

Toompea lossi kohvikus said soovijad küsitleda Riigikogu aseesimeest Helir-Valdor Seederit ning Riigikogu liikmeid Monika Haukanõmme, Mailis Repsi, Henn Põlluaasa, Ivi Eenmaad ja Tanel Talvet.

Lahtise uste päeval peetud mälumängus «Eestimaa XX ja XXI sajandil» teadis kõige rohkem õigeid vastuseid riigikogu II võistkond, kuhu kuulusid riigikogu liikmed Yoko Alender, Andres Ammas ja Mart Nutt ning riigikogu kantselei õigus- ja analüüsiosakonna nõunik Riho Kangur. Koolivõistkondadest oli parim Audentese Erakool.

Toompea lossi kõrval asuvas Kuberneri aias olid telkides ja püstkodades avatud MTÜ Estlander erinevad oskustoad, kus sai valmistada sepiseid, ruunitalismane ja punuehteid, proovida puutööd ning teha lõkketoitu.

Riigikogu tähistas lahtiste uste päevaga oma 96. sünnipäeva. 23. aprillil 1919 tuli Tallinnas kokku esimene iseseisvas Eestis rahva poolt valitud esindus - Asutav Kogu. Iseseisvusdeklaratsiooni, põhiseaduse ja maaseaduse vastu võtnud ning Eesti riigi jaoks üliolulisi küsimusi lahendanud esindus tegutses kui parlament. Asutava Kogu otsused lõid vundamendi Eesti riigile.

Lahtiste uste päevade traditsioon sai alguse 1999. aastal ning tänavu peeti neid 17. korda.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles