Vabaduse väljakul näeb täna jalgrattapolo matši

Jalgrattapolo.

FOTO: TBW

Täna kell 16 algab Tallinn Bicycle Week’i raames Vabaduse väljakul jalgrattapolo matš.

BIKE POLO TOURNAMENT - CPCV09 from Renaud Skyronka on Vimeo.

Näidismängul lähevad vastamisi Eesti, Läti ja Leedu rattameeskonnad. Tänane rattapolo matš on Eestis esmakordne.

Rattapolo on võistkondlik spordiala, mis sarnaneb traditsioonilisele polole, kuid seda mängitakse hobuste asemel jalgratastega. Mäng pärineb 1891. aastast Iirimaalt ja on olnud 1908. aasta Londoni olümpiamängude avaalaks. 19. sajandi lõpuks levis mäng Suurbritanniasse, Prantsusmaale ja Ameerika Ühendriikidesse, kus see jalgratturite hulgas väga menukaks sai.

Koos linnarattakultuuri arenemisega on rattapolo viimasel kahel aastakümnel läbi teinud taassünni, mängu on hakanud saatma suur huvi ning korraldama on hakatud ka maailmameistrivõistlusi. Eestis on jalgrattapolo aktiivsemalt harrastatud paar aastat ning samal ajal on mäng hakanud populaarsust koguma ka Lätis, Leedus ja Soomes - põhjanaabrite juures ongi spordiala tänaseks lähiriikidest kõige enam arenenud ning enim harrastajaid kogunud.

Jalgrattapolo mänguplatsiks võib olla kas muru või kõva pinnasega väljak. Mängivad kaks kolmeliikmelist tiimi, suletud neljanurksel alal, mille suuruseks on 37x18 meetrit. Väravad on paigutatud väljaku mõlemasse otsa, mille laiuseks on jalgratta pikkus. Mänguvahenditeks on tänavahoki pall ja malletid (vasarataolised kepid). Mängida võib igat tüüpi jalgratastega ning eesmärk on saada pall vastasvõistkonna väravasse.

Korraga mängivad kaks kolmeliikmelist meeskonda. Mäng algab stardiga, enne mida paigutatakse pall keset väljakut ning kumbki meeskond ootab oma värava taga. Palli saab lüüa kahel viisil, malleti otsaga («shot») või malleti keskosaga («shuffle»). Värav loeb aga vaid juhul, kui pall lüüakse väravasse malleti otsaga («shotiga»). Pärast värava löömist läheb skoorinud meeskond üle keskjoone tagasi oma väljakupoolele ning vastasmeeskond võib alles pärast seda samuti keskjoone ületada. Mäng kestab kas kuni viienda väravani või kuni eelnevalt kokku lepitud aeg saab täis (tavaliselt 12-15min).

Kui mängija puudutab jalaga väljaku põrandat (horisontaalset pinda), peab mängija minema keskjooneni ning puudutama seda malletiga. Sel ajal kui mängija liigub keskjooneni puudub tal õigus mängu käiku mingil viisil sekkuda. Lubatud kontakt mängijate vahel: mallet malleti, ratas ratta, mängija mängija vastu.

Tagasi üles