K, 22.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Fotod ja video: Anna-Maria Galojan vabanes vanglast

Fotod ja video: Anna-Maria Galojan vabanes vanglast
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Omastamise ja võltsitud dokumendi kasutamise eest Harku vanglas pea viis kuud viibinud Anna-Maria Galojan sai täna oma karistuse kantud ning ta pääses kella 9.30 ajal vabadusse.

Galojan ütles Postimehe ajakirjanikule vanglaväravast väljudes, et esimese asjana kavatseb ta anda Eesti Vabariigi kohtusse, kuna Eesti vajab veel palju arenemist, kui ta ei taha olla välja visatud Euroopa Liidust.

Eestisse Galojan jääda ei kavatse. «Ma ei jää riiki, mis on nii alaarenenud. Ma arvan, et ma eelistan jätkata oma elu riigis, mis väärib demokraatliku riigi nimetust,» ütles ta.

Küsimusele, kas ta kavatseb poliitikasse naasta, ütles Galojan, et ta ei ole kunagi poliitikast lahkunud.

Oma vanglas veedetud kuid kirjeldas Galojan kui raskeid. «Aga see oli väga hea arusaam Eesti riigi põhimõtetest ja sellest, millise riigiga tegemist on. Ma loodan, et saan teha selle selgeks  ka teistele demokraatliku Euroopa Liidu liikmesriikidele,» ütles Galojan.

Enne kella 9 hommikul olid Harku vangla pääsla ette kogunenud Galojani inglasest mees Tristan Jervis, ema ja advokaat Sven Sillar. «Ootame, millal «lihunik» vabaks saab. See võib juhtuda nüüd kohe, aga võib juhtuda ka keskpäeval,» kommenteeris Jervis kella 9 ajal Postimehele.

Omastamises ja võltsitud dokumendi kasutamises süüdi mõistetud Anna-Maria Galojan pidanuks hiljemalt 7. veebruaril 2012 asuma oma viiekuulist vanglakaristust kandma, kuid ta hakkas kohtuotsuse täitmisest kõrvale hoidma ja sõitis Inglismaale.

Galojan toodi Inglismaalt Eestisse tänavu 19. veebruaril.

Harju maakohus mõistis 2011. aasta 5. mail Galojani süüdi omastamises ja võltsitud dokumendi kasutamises ning määras talle osaliselt reaalse vanglakaristuse. Kohus mõistis Galojanile liitkaristuseks ühe aasta ja kümne kuu pikkuse vangistuse, millest kohesele kandmisele kuulub viis kuud, ülejäänud aga tingimisi nelja-aastase katseajaga. Lisakaristusena ei tohi Galojan kolme aasta vältel kuuluda juriidiliste isikute juhtorganitesse. Eesti Euroopa Liikumise kasuks mõistis kohus Galojanilt välja 47 956 eurot.

Uurimisandmetel kasutas Galojan ära ligipääsu MTÜ rahalistele vahenditele ja omastas kokku üle 900 000 krooni. Nii kasutas ta MTÜ pangakaarti oma isiklike ostude eest tasumiseks, samuti andis korraldusi oma arvete tasumiseks või esitas kuluaruandeid, kus näitas, nagu oleks kulutuse teinud MTÜ heaks, kuigi tegelikult nii see ei olnud. Kuluaruannete alusel lasi ta summad endale hüvitada, tuvastas uurimine.

Kohtueelsel uurimisel kogutud tõendite järgi tasus Galojan MTÜ raha eest näiteks riiete, ehete, hinnaliste aksessuaaride ja jalatsite eest, samuti käis ilusalongis ja reisil. Muuhulgas ostis ta MTÜ vahendite arvel ka hulgaliselt kinkekaarte, mille ise erinevates kauplustes ära kasutas, selgus uurimisel.

Menetlusandmetel ulatus kahju kokku 930 743 kroonini, millest 125 000 krooni on juba 2007. aastal hüvitatud.

Märksõnad
Tagasi üles