Laboratoorium kiirendab sigade Aafrika katku proovide analüüsimist

Metssead sõiduteel.

FOTO: Arvo Meeks

Seoses sigade Aafrika katku tõrjumiseks suureneva metssigade küttimisega, kiirendab veterinaar- ja toidulaboratoorium alates oktoobrist seakatku proovide analüüsimist.

Kõik taudipiirkondades kütitud metssead peavad olema enne liha tarbimist või turustamist uuritud sigade Aafrika katku välistamiseks.

Laboratoorium hakkab alates 4. oktoobrist analüüsima metssigadelt võetud sigade Aafrika katku proove ka pühapäeviti, teatas veterinaar- ja toiduamet

«Kuna kõige aktiivsemad küttimise päevad on reede ja laupäev on jahimehed teinud ettepaneku, et lisapäev analüüside teostamiseks peaks olema pühapäev. Oktoobriks koolitame välja uued spetsialistid ning lisaks oleme tellinud uued laboriseadmed, mis peaksid tööd märkimisväärselt automatiseerima. Laborivõimekuse tõstmine võimaldab jahimeestel analüüsitulemused saada senisest kiiremini,» ütles veterinaar- ja toidulaboratooriumi direktor Olev Peetsu.

Keskkonnaministeerium ja keskkonnaamet on otsustanud, et sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks metssigade populatsioonis tuleb eeloleval jahihooajal metssigade arvukuse vähendamiseks küttida vähemalt 29 600 metssiga. Küttimismahud peaksid oluliselt suurenema alates oktoobrist, mil algab aktiivsem jahihooaeg.

Sigade Aafrika katku levikupiirkondades tuleb kõikidest surnult leitud metssigadest teavitada.  Teises  ja kolmandas tsoonis peavad olema kõik kütitud metssead uuritud sigade Aafrika katku välistamiseks, esimeses tsoonis kõik need metssead, kelle liha soovitakse turustada. Seakatkuvabades piirkondades Saaremaal ja Hiiumaal uuritakse seire eesmärgil sigade Aafrika katku välistamiseks kaks protsenti kõikidest kütitud metssigadest.

Kütitud või surnult leitud metssealt võetud proovid tuleb toimetada kohalikku veterinaarkeskusesse või volitatud veterinaararsti kätte. Kuni proovitulemuste saabumiseni kütitud metssigade liha kasutada ei tohi.

Veterinaar- ja toidulaboratooriumi Tartu labor võtab proove vastu seitse päeva nädalas ning 24 tundi ööpäevas. Labor analüüsib praegu ligikaudu 130 sigade Aafrika katku proovi päevas.

Tagasi üles