Prokuratuur kahtlustas 2,5 aastat tagasi Ain Kaljuranda pistise võtmises

Andres Einmann
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ain Kaljurand.
Ain Kaljurand. Foto: Liis Treimann / Postimees

Altkäemaksu võtmise kahtlustusega vahi alla võetud Tallinna Sadama eksjuht Ain Kaljurand oli 2012. aasta lõpus pistise võtmise kahtlusega uurimise all, kuid tookord lõpetas riigiprokuratuur piisavate tõendite puudumisel uurimise.

Postimees kirjutas 2012. aasta lõpus, et väidetavalt andis ärimees Igor Kleiner 2008. aastal Tallinnas linnahalli Statoili bensiinijaamas vahendaja kaudu pistist Tallinna Sadama juhatuse liikmele. Kleiner andnud toona üle 300 000 krooni. Kokku küsinud sadama juht 900 000 krooni, mille eest olevat ta lubanud vahendada ASi Scantrans osaluse müüki.

Kaljurannale pistise saamise ja pistise saamisega nõustumise kahtlustus selgus riigiprokurör Inna Ombleri koostatud kriminaalasja lõpetamise määrusest. Riigiprokuratuur lõpetas 2012. aasta lõpus Tallinna Sadama nõukogu liikme Indrek Raudse ja Tallinna linnavolikogu liikme Nikolai Stelmachi (mõlemad endised Isamaa ja Res Publica Liidu liikmed) süüasja uurimise tõendite puudumise tõttu.

Riigiprokuratuur ei avalikustanud Tallinna Sadama juhatuse liikme nime, kes pistist küsis. Kriminaalasja lõpetamise määrusest ei jäänud kahtlust, et küsija oli juhatuse liige. Ühel korral oli määruses viidatud otsesõnu juhatuse esimehele, seega polnud kahtlust, et kriminaalasja lõpetamise määruses X­XX-ga tähistatud isik on Kaljurand, kirjutas Postimees 2012. aasta lõpus.

Ombler kirjutas määruses, et Tallinna Sadama juhatuse esimees on kutsunud Igor Kleineri 2008. aastal kohtumisele. Samal ajal pidas Kleiner kõnelusi Stelmachi ja Raudsega.

Määruse järgi on Kaljurand öelnud, et tema ise ei saa otsustada ASi Scantrans aktsiate müümist, seda teeb ASi Tallinna Sadam nõukogu. Igor Kleiner sai oma sõnul kohtumisel aru, et Kaljurand teab, et Igor Kleiner suhtleb seoses aktsiate ostu sooviga ka Indrek Raudsega. Kaljurand olevat öelnud, et Tallinna Sadama käes olevate Scantransi aktsiate müümiseks on vaja ka ühe teise nõukogu liikme nõusolekut ning et positiivse otsuse tegemiseks on vaja maksta 900 000 krooni.

Kleiner kohtuski Tallinna Sadama juhatuse liikme määratud vahemehega linnahalli Statoilis ja andis 300 000 krooni üle. Määruse järgi oli vahemees vana tuttav, kellega juhatuse liige töötas kunagi koos ühes munitsipaalfirmas. Uurimine tuvastas, et vahendaja suhtles juhatuse liikmega pärast seda, kui Kleiner oli saanud vahendaja nime.

Riigiprokuratuur esitas 2012. aasta novembris kahtlustuse vahendajale, kelle nimi määrusest ei selgu, aga ka Tallinna Sadama juhatuse liikmele, kes on ilmselt Kaljurand. Esimest kahtlustatakse pistise vahendamise ning teist pistisega nõustumises ja pistise saamises.

Nii üks kui ka teine eitasid pistise vahendamist ja saamist. Ometi leidis uurimine sadama kontori läbiotsimisel kopeeritud e-kirjade sisu järgi, et Kaljurand suhtles vahendajaga aastail 2008–2011.

Samas ei tundnud Igor Kleiner talle näidatud fotodelt ära vahendajat, kellele raha andis.

Prokuratuur lõpetas tõendite puudumisel uurimise. Prokurör leidis, et ka selles kahtlustuse episoodis on tekkinud «sõna sõna vastu»-olukord.

Tallinna Sadama juhatuse esimees Ain Kaljurand keeldus 2012. aasta lõpus kommentaaridest.

Kaitsepolitseiameti töötajad pidasid Tallinna Sadama juhatuse esimehe Ain Kaljuranna ja juhatuse liikme Allan Kiili altkäemaksu võtmises kahtlustatavatena kinni 26. augustil.

Mõlemat meest kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises pikema aja jooksul.

Harju maakohus võttis 28. augustil Kaljuranna ja Kiili riigiprokuratuuri taotlusel vahi alla.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles