Veterinaaramet sõitis Lääne-Nigulast teerulliga üle

Seakatku puhul keelatakse ohutsooni sisenemine.

FOTO: Kristjan Teedema / Postimees

Veterinaaramet andis eile välja käskkirja, mille põhjal saab Keedika ametlikuks katkusigade matmiskohaks. Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus võrdles otsust teerulliga üle valla arvamuse sõitmisega. 

Lõhmus ei nõustu veterinaar- ja toiduameti (VTA) kinnitatud matmispaigaga Keedika läheduses, kirjutab Lääne Elu.

VTA otsusega asub matmispaik kohas, kust on lähima taluni pool kilomeetrit. Kõnealuse kohaga seoses koostas Lääne-Nigula vald septembri alguses pöördumise maaeluministeeriumi ja valitsuse poole.

Lõhmusele jäi arusaamatuks, miks pidi VTA kinnitama katkusigade võimaliku surnuaia kohaliku omavalitsuse heakskiiduta. «Meil oli välja valitud uus ja palju parem koht, mis jääb lähimast majapidamisest rohkem kui kilomeetri kaugusele,» sõnas Lõhmus.

Matmispaik, mida peab Lõhmus sobilikuks, asub kolm kilomeetrit käskkirjaga kinnitatud paigast kirdes ning Haapsalu–Keila maantee ja Seljaküla–Variku teeristist 2,5 kilomeetrit loodes metsas.

Lääne-Nigula volikogu istung on 28. oktoobril. Lõhmus loodab, et siis saab uus matmispaik volikogu heakskiidu. Kui volikogu ei kiida kohta heaks, tuleb teemaga edasi tegelda, rääkis Lõhmus.

«VTA oleks võinud kõik teised matmispaigad mujal Eestis ära kinnitada, kuid Läänemaa kohale jätta tühja lahtri,» lausus Lõhmus.

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda allkirjastatud käskkirja vaidlustamise plaani Lõhmusel ei ole. Lõhmuse sõnul jõuti VTAga kokkuleppele, et kui tuleval kolmapäeval pälvib uus matmispaik volikogu heakskiidu, asendatakse käskkirjas olevad matmispaigale viitavad koordinaadid uutega.

Veterinaarameti juhi kt Olev Kalda ütles, et kõik matmispaigad on kinnitatud põhjusega. Kalda sõnul pole tal kohustust omavalitsuse arvamust arvestada. «Kindlasti oli matmispaiga valimisel vasturääkivusi, kuid need ei olnud keeldumiseks piisavad,» lausus Kalda.

Keedikasse võib matta kuni 350 tonni sigu. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles