Nii nagu praegu võidusamba ehituseks, kogus Eesti rahvas 20 aastat tagasi suurejooneliselt annetusi grandioosse Eesti Spordi Maja rajamiseks, ometi jäi spordipalee sündimata ja 10 000 eestlase annetatud hiigelsuur rahapada haihtus.
Mõistatuse lahendamiseks otsis «Pealtnägija» üles grandioosse idee isa, kunagise talupidaja Ants Liiva, kelle 9. oktoobril 1987 Spordilehes avaldatud kirjast kõik algas. Süüdi selles, nagu nüüd selgub, oli Vene miilits.
Liiva sõitis perega Leningradi Kalevi võistlust vaatama. «Kui ma autoga jõudsin Leningradi sisse, Vene miilits tõmbas kohe kõrvale ja ütles, et sul on number porine ja kasseeris mult kolm rubla,» rääkis Liiva. «Ja siis tuligi mõte, et milleks me peame Venemaal käima, et võtame kätte, lööme rahad kokku ja ehitame iseendale maja, kus saab sporti teha, kus saab sporti vaadata.»
Täna 73-aastase Liiva välgatus joovastas toonaseid Spordilehe juhte niivõrd, et nad puhusid ideele hinge sisse - sündigu Eesti Spordi Maja! Kõik, kes kas või rubla panid, loeti üles Spordilehe erirubriigis.
Eesti Spordi Maja idee sai üldrahvaliku eufooria mõõtmed 1988. aastal, mil vabanemistuhinas eestlaste vägi võttis Tallinna raekoja platsil juubeldades vastu Souli olümpiasangarid - Erika Salumäe ja korvpallur Tiit Soku.
Vaid päev hiljem annetas Salumäe terve oma tollase aastapreemia - 1000 rubla - fondi, mille abil pidi 1992. aasta Barcelona olümpiaks Tallinna kerkima eestlaste spordipühamu.
Palee, mille katuse alla pidid korraga mahtuma korvpallisaalid, ujulad, jäähokiväljakud, maadlusareenid, staadionid ja mis kõik veel. Krooniks aga seninägematud tribüünid.