P, 27.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Seekordne tuul jäi Eesti tugevaimale detsembritormile alla

Suur ülevaade tormist
NN
Seekordne tuul jäi Eesti tugevaimale detsembritormile alla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
  • Tuuline nädalalõpp tõi päästjatele üle Eesti kokku 465 väljakutset
  • Kõige tugevam tuul puhus laupäeval Sõrves, kus tuuleiilid küündisid 30,6 m/s
  • Tormi tipphetkel oli üle Eesti elektrita enam kui 10 000 majapidamist

Nädalavahetusel möllas üle Eesti suur torm, mis murdis puid ja lennutas katuseid.

16.06 Teisipäeval liigub üle Eesti kõrgrõhuhari, mis tähendab, et ilm on sajuta ja selgema taevaga. Öösel on veel loodetuul puhanguline, päeval puhub mõõdukas läänekaare tuul. 

Tuul näitab taas oma nägu reedel, kui edelatuul ulatub puhanguti 17, rannikul 23, saartel pole välistatud ka 25 m/s. Loe lähemalt, milline ilm sel nädalal tuleb.

15.41 Tallinnas Mooni tänava rahval möödus eilne õhtu koduarestis, sest torm langetas puu elektriliinidele ja inimestel ei lubatud majadest väljuda. «Kõigepealt mulle naaber helistas, et siin on kõva tuuleiil, puu teeb raks-raks ragiseb niiviisi, tulin siis trepipeale vaatama, käiski mütsakas ja sädemeid lendas ja oligi kõik pime ümberringi,» rääkis Mooni tänaval elav Voldemar.

Erakogu.
Erakogu. Foto: Erakogu

15.17 Tugev tuul muudab ka kindlustusfirmade telefonid punaseks. Nii on kõiksugu kindlustusfirmadele terve päeva jooksul laekunud teateid erinevatest tormikahjudest. Näiteks ERGO kindlustusfirma varakahjude poolelt on täna lõunaks teada antud 16st kahjujuhtumist eeldatava kahjusummaga kokku 50 000 eurot. 

15.06 Ilmateenistuse sünoptik Taimi Paljak ütles, et nädala lõpus (neljapäeval-reedel) Eestisse saabuv torm nii tugev ei tule. Tuul võib küündida siis 25 meetrini sekundis. 

Võttes kokku selle nädalavahetuse tormi, võib öelda, et tugevaimad tuuleiilid jäid siiski märkimisväärselt alla Eesti ilmavaatlusajaloo tugevaimale detsembritormile. Kokkuvõtet ja tormidetaile saab lugeda sellest uudisest

14.17 Tormi ajal on veekahjudega hädas ka Tallinna teletorn, sest igalt poolt pressib sisse tuult ja vett.

13.00 Tormi tagajärjel täna hommikul Elisa mobiililevita jäänud Saaremaal sai enamik pärastlõunaks levi tagasi. Täpsemalt loe uudist siit.

12.15 Paldiski pankrannikul puhub tormituul oja, mis peaks pangalt alla langema, vastupidises suunas üles tagasi. Nii moodustab oja hoopis omapärase purskkaevu.

11.55 Tormi tagajärjel on Kunda jõgi hakanud üle kallaste ajama, päästjad vajavad olukorra lahendamiseks koppa. Loe lähemalt siit

11.38 Tuuline nädalalõpp päästjatele palju puhkehetki ei andnud.

11.07 Torm rebis Hiiumaa väikeselt kortermajalt katuse koos korstnatega.

Foto: erakogu.
Foto: erakogu. Foto: Erakogu

11.05 Kogu nädalavahetuse kestnud tormi tõttu on esmaspäeva hommikul kell 10.45 seisuga elektrita veel 10 960 majapidamist. Elektrikatkestusi kõrvaldab 152 rikkemeeskonda. Rohkem rikkeid on veel Saare-, Viljandi- ja Raplamaal, kus esialgse prognoosi järgi ulatuslikumad rikked kõrvaldatakse tänase päeva jooksul, kuid rikete kõrvaldamine jätkub veel homme, vajadusel ka ülehomme. Pikemalt loe uudist siit

10.46 Tugev torm ja veetaseme tõus häirisid nädalavahetusel tõsiselt parvlaevaliiklust – esmaspäeva hommikuni ei toimunud ühtegi väljumist ei Saaremaale, Hiiumaale, Vormsile ega ka Triigi-Sõru sadamate vahel.

10.45 Päästeameti andmetel sõitsid päästekomandod nädalavahetuse jooksul tugevast tuulest põhjustatud sündmustele üle Eesti 465 korral, põhiliselt oli tegemist teedele ja elektriliinidele langenud puudega. Inimesed kannatada ei saanud. Päästeamet tänab kõiki vabatahtlikke päästjaid, kes olid abis tormi tagajärgede kõrvaldamisel.

Tallinnas ja Harjumaal oli neist 125 väljakutset. Enamjaolt eemaldasid päästjad teedelt murdunud oksi ja suuremaid puid. Samuti langes palju puid ja oksi elektriliinidele. Paaril korral said päästjad ka väljakutseid, kus oli tuul lahti rebinud reklaamplakatid või katuseplekid ning kahel korral said autod kannatada langenud puude tõttu. Suuri varalisi kahjusid ei olnud. 

Galeriid, kuidas tormikahjude likvideerimine Tallinna tänavatel ja raudteelõikudel käis, vaata siit

6. detsembril tuli väljakutse Kristiinest Mooni tänavalt, kus oli puu vajunud elektriliinidele, mis ühtlasi rebis lahti neli elektriposti ning liinid. Päästjad piirasid ala ning palusid inimestel kodudesse jääda. Mooni tänav oli liikluseks suletud hommikuni.

9.30 Pärnus pukseeriti üleujutatud tänavatelt kahjustada saanud autosid, vaata galeriid ja loe uudist siit

7.52 Lääne päästekeskuse valvepressiesindaja sõnul möödus öö suuremate päästesündmusteta. Kuid teedele on langenud palju puid ning osa tänavaid on Pärnu linnas kõrge veetaseme tõttu liikluseks suletud.

Foto: Mihkel Maripuu

7.23 Veetase on Pärnus langenud 142 sentimeetrini. Elektrita on praegu üle Eesti 11 109 majapidamist, nendest 1906 Pärnu maakonnas.

7.11 Tallinnas Haaberstis Kakumäe teel ei pidanud kaks kuuske öösel tormituultele vastu. Kella 22.45 paiku tuli päästjatele teade, et Kakumäe teel on puud risti teel ning helistajal ei ole võimalik koju sõita.

Foto: Martin Ilustrumm
Foto: Martin Ilustrumm
Puud ei pidanud tormituultele vastu. Fotod:
Puud ei pidanud tormituultele vastu. Fotod: Foto: Martin Ilustrumm

7.06 Torm räsis Pärnut.