Evelin Ilves räägib südamelt ära: «Seal majas ja selle institutsiooni sees on palju asju, mida on ühtviisi kirjeldatud, kuid tegelikkus on teine. Paljud asjad otsustatakse eelneva kogemuse põhjal: nii on olnud, nii peab edasi olema.
Võtame või näiteks auto juhtimise. Mul on 17-aastasest alates juhiluba. Ka Toomasega kooselu algul, kui kuhugi sõitsime, istusin mina alati roolis ja tema tegi kõrvalistmel tööd.
Presidentuuri algul kadus see kõik, ent 6 aastat hiljem selgus, et mul on siiski õigus autot juhtida. Sest presidendi ja perekonna puhul on seaduses erinevad kirjed. Töölkäimine oli teine teema, kus oli tõlgendamiseruum. Kuid Kadriorus valitses lihtsalt öeldes suhtumine: kui midagi viltu läheb, on klattimisega nii palju jama, et hoiame parem kogu olukorra kohe eos ära.
Seadus ei keelanud mul tööd teha ja mina tahtsin tööle minna, et ennast teostada. Kuid ma ei saanud teha erialast ehk turundusjuhi tööd, ent seda ma alguses kõige enam soovisin. Kadriorus peeti päriselt ka mitu pikka koosolekut sel teemal – arutati minu töölemineku plusse ja miinuseid. Leiti, et kui presidendiproua läheb firmasse tööle, teenib ta kasumit ja kasutab ära infot, mis ei oleks selles töös ehk muidu ette nähtud, lisaks saab firma kasu, sest minu palkamisega kaasneks teatav tähelepanu, mis toob konkurentsieelise jne. Samas nähti võimalust, et võin tekitada otselingi presidendile jne.
Lõpuks öeldi mulle lihtsalt, et võin minna koerte varjupaiga juhatajaks. Saan kantseleist aru tegelikult, sain juba siis. Ent ma tahtsin ennast teostada. Kui arstilitsentsi taastama läksin, oli mul neist keeldudest juba tõesti kõrini. Mu mõõt oli täis ja otsustasin, et nüüd ma lihtsalt lähen, teie lahendage, kuidas teile vaja on. Ehk et kui leiate, et ihukaitse peab perearstikeskussesse kaasa tulema, suhelge otse ja leppige kokku. Mina tahan teha tööd ja punkt.»