Räpinas suri vanim eestlane

Vanim eestlane, Räpina elanik Elle Mälberg suri ööl vastu tänast.

FOTO: Margus Ansu

Ööl vastu tänast suri Räpinas 108-aastasena vanim Eesti elanik Elle Mälberg, suur loodusesõber ja Räpina linna aukodanik, kes oma pika elu jooksul aktiivselt kodukoha arengusse panustas.

«Väga värvika elulooga inimene, kes kogu aeg aktiivselt eluga kaasas käis, õpetaja ja suur loodusesõber. Tema osa Räpina arengus on suur ja värvikas,» meenutas endist õpetajat Räpina vallavanem Teet Helm, kes seal juba alates 1970. aastast elab ja end põliseks räpinlaseks peab.

Viimati rääkis vallavanem Mälbergiga pikemalt kevadel, kui ta vanaproual külas käis ja teda 108. sünnipäeva puhul õnnitles. «Sai vesteldud ja nalja tehtud. Ta oli viimaste hetkedeni väga hea vaimse tervise juures. Väga tore vanadaam, kellega oli võimalik kõigest rääkida,» ütles vallavanem.

Viimase kümne aasta jooksul käis Helm teda igal kevadel õnnitlemas ning kõik mahapeetud vestlused olid tema sõnul sisukad ja meeldejäävad. «Alati väga optimistliku ellusuhtumisega naine, seda ka oma viimastel eluaastatel,» märkis ta.

Kui Mälbergilt küsiti, rääkis ta meelsasti jutte oma lapse- ja nooruspõlvest. Meenutas lugusid ajast, mil ta oli õpetaja, pajatas laulukoori ja näiteringi tööst, aga ka paljust muust. Kuid eelkõige huvitas teda Räpina käekäik ning kui keegi külla tuli, oli tal alati küsimusi oma armsa kodukoha kohta. «Kui ta oli kuulnud, et ühtteist on jälle kuhugi ehitatud, tahtis ta täpselt teada, kuhu ja mida. Ta tundis huvi, mis tema kodukandis toimub,» märkis vallavanem.

Viimased kümme aastat oli naine üldiselt kodune ega käinud eriti väljas. Hiljuti olevat ta kaevanud valu üle ja võtnud mitmeid rohtusid. Ka tema silmanägemisega oli kehvasti. Uudiste ja päevakajaliste saadetega hoidis ta end kursis televiisori vahendusel. «Talle meeldis televiisorist uudiseid kuulata. Raadio meeldis ka, aga just televiisorist kuulas ta päevakajalisi asju,» teadis Helm rääkida.

Mälbergil oli valla poolt alaline hooldaja. Aprillis rääkis ta Postimehele, et Mälberg pelgab mõnevõrra võõraid ja on nendega üsna sõnaaher. «Aga kui me oleme siin kahekesi, siis me ikka räägime ja täitsa üllatav, et tema vanuses on nii hea mälu,» lausus hooldaja Riina Soidla toona.

Mälbergi jääb pikaks ajaks meenutama mõni aasta tagasi Sillapää lossi parki paisjärve kaldale paigaldatud temanimeline pink.

Loe ka Postimehe aprillikuist lugu: Vanim eestlane sai 108-aastaseks

Siseministeeriumi andmetel on tänase seisuga Eesti vanim inimene 1910. aastal sündinud mees Tallinnast. Mälberg oli Eesti vanim elanik alates 2014. aastast.

Vanim eestlane on internetiallikate andmetel seni elanud 112-aastaseks, lisaks on kaks inimest elanud siseministeeriumi kinnitusel ka 109-aastaseks – üks lahkus 2012. aastal, teine mullu.

Elle Mälberg sai 10. aprillil 108 aastaseks. Foto: Margus Ansu

FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS

Mälberg sündis 10. aprillil 1907 Räpina valla Linte küla Villaku talus. Ta õppis Raadama ministeeriumikoolis, Köstrimäe kihelkonnakoolis, Räpina kõrgemas algkoolis, Räpina reaalgümnaasiumis ja Räpina põllumajanduslikus ühisgümnaasiumis.

Veel õppis ta Tartu ülikoolis, kus valmistati ette õpetajaid vabariigi põllumajanduslikele koolidele. Algklasside õpetaja kutse omandas ta Tallinna Pedagoogiumi juures 1931. aastal. Aasta hiljem sai ta ainukese naisõpetajana töökoha Räpina kuueklassilises algkoolis.

Ta oli Naiskodukaitse asutajaliige ja spordiosakonna juhataja, kodutütarde rühma asutaja ja vanem, võttis osa laulukoori ja näiteringi tööst ning oli Räpina haridusseltsi liige. Samuti oli ta rahvatantsuringi juhendaja. Pärast sõda juhendas ta koolis koguni seitset tantsurühma.

1950. aastate lõpul asus õpetaja Mälberg rajama kooliaeda ja juhendama noori loodusesõpru. Eduka tegevuse eest bioloogiaõpetajana anti talle teenelise õpetaja aunimetus. Tema juhendamisel on Räpinasse rajatud kolm kooliaeda. Alles 1980. aastate algul pani Mälberg õpetajaameti päris maha.

1939. aastal abiellus ta Olev-Martin Mälbergiga. Lapsi neil ei olnud.

Mälberg on Eesti Looduskaitse Seltsi Räpina osakonna asutajaliige ja Räpina linna aukodanik. Teda on autasustatud Kaitseliidu III klassi Valgeristiga.

Tagasi üles
Back