Iraan täiustas nõukogudeaegset raketikompleksi

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Iraan jätkab relvasüsteemide arendamist.

FOTO: SCANPIX

Kuna Venemaa otsustas Iraanile S-300 tüüpi õhutõrjesüsteemi mitte tarnida, otsib islamivabariik alternatiivseid võimalusi, kuidas oma kaitsesüsteeme tugevdada.

Iraani õhujõudude asekomandör brigaadikindral Mohammad Hassan Mansourian teatas islamivabariigi telekanali Press TV inglisekeelses portaalis ilmunud teates, et Iraan katsetas edukalt nõukogude-aegse õhutõrjesüsteemi täiustatud versiooni, täpsustamata, millal katsetus läbi viidi ja mida see endast kujutas, vahendas uudisteagentuur AFP.

Veebiportaalis ilmunud teate kohaselt on islamivabariik uuendanud nende käsutuses olevaid süsteeme nii, et nende võimsus oleks sama, mis Vene päritolu S-300-l, mille laskeulatus on hinnanguliselt 150 kilomeetrit. Brigaadikindrali sõnul on nad selleks täiustanud nõukogude-aegset S-200 raketisüsteemi, mille Teheran ostis Nõukogude Liidult 80ndatel.

Venemaa president Dmitri Medvedev andis ülemöödunud kuul käsu peatada õhutõrjesüsteemi S-300, mis NATO klassifikatsiooni järgi kannab nime SA-20 müük Iraanile. Varem oli Venemaa heaks kiitnud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni, mis karmistas Iraanile määratud sanktsioone ning keelas muu hulgas ka tankide, ründelennukite, helikopterite, laevade ning raketisüsteemide tarnimise islamivabariigile.

Kuna tehing Venemaaga venis aastaid, alustas Teheran ka oma raketikaitsesüsteemi arendamist. Mitmete analüütikute sõnul on islamivabariigi eesmärgiks kaitsta võimaliku rünnaku korral ka oma tuumaehitisi.

Tagasi üles