Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Rõivas manitses EKRE saadikuid labastest solvangutest hoiduma

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Marina Kaljurand ja Taavi Rõivas. | FOTO: Sander Ilvest

Reformierakonna esimees, peaminister Taavi Rõivas kutsus täna riigikogu infotunnis välisminister Marina Kaljuranda Venemaa mõjuagendiks nimetanud Konservatiivse Rahvaerakonna saadikuid labastest solvangutest hoiduma.

Konservatiivsesse Rahvaerakonda kuuluv Jaak Madison viitas Rõivasele küsimust esitades riigikogu üleeilsele istungile, kus Kaljurand vastas arupärimisele okupatsioonikahjude kompenseerimisest.

«Esmaspäeval vastas väga hea ja tore välisminister Marina Kaljurand arupärimisele selle kohta, mis puudutab tema sooloetendusi Venemaa uudisteportaalis Interfax 6. detsembril 2015. aastal, kus ta väitis – nii nagu olete teie väitnud – isikliku arvamuseavaldusega, et Eestil puuduvad kompensatsiooninõuded Venemaa Föderatsioonile,» ütles Madison ning küsis, kas on tavapärane, et valitsuses valitseb anarhia, kus justiitsminister tegutseb valitsuse töökava järgi ning «välisminister teeb üksinda soolosid ja esineb Venemaa meedias kui Venemaa mõjuagent».

Rõivas ütles, et labased solvangud ja süüdistused, millega EKRE liikmed Eesti välisministrit sel nädalal juba teist korda ründavad, ei tee häbi mitte rünnatavale, vaid pigem ründajale.

Tema hinnangul on Kaljurand väga hea välisminister, kes esindab igas küsimuses Eesti huvisid ja teeb seda nii hästi, kui vähegi suudab. «Ta on esindanud Eesti huvisid ka varasemates ametites ja väga mitmel korral väga murdelistel hetkedel. Mis puudutab valitsuse seisukohta võimalikest kahjunõuetest, siis kordan veel kord teie pinginaabrile vastuseks öeldut: nii kaua, kui mina olen valitsusjuht, me ei kavatse neid teemasid tõstatada. Kui mõnel valitsusliikmel on teistsugune arvamus, siis on see tema isiklik arvamus,» rääkis Rõivas.

Madison ütles, et erakonna saadikud on veendunud välisministri ja kogu valitsuse võimekuses, mis puudutab muu hulgas üksikuid etteasteid valitsuse nimel, milleks pole mandaati ega volitust. «Need ei ole solvangud, vaid väga kurvad faktid. Ja meil on igati põhjendatud õigus väljendada oma rahulolematust ja frustratsiooni selle pärast, kui valitsus teeb üksinda asteid, milleks ei ole mitte ühtegi mandaati,» lausus ta.

Madison märkis, et valitsus pole okupatsioonikahjude nõudmisest loobumise kohta otsust teinud ning asjaolu, et Rõivas teemaga ei tegele, ei anna talle ega välisministrile õigust hakata tegema vabariigi nimel isiklikke avaldusi. «Kui kaua te jätkate sellist suhtumist ja sellist valitsuse retoorikat, mis täpselt mängib kaardid kätte Vene Föderatsioonile ja tekitab põhjendatud kahtlustuse, et keegi on kas kinni makstud või teenib kellegi välisteenistuse huve?» küsis opositsioonisaadik.

Rõivas vastas, et esmaspäevase istungi stenogrammi kohaselt oli nii Madisoni kui mõne tema erakonnakaaslase jutus fakte väga vähe, kuid ebasündsaid solvanguid ja süüdistusi väga palju. «Mina usun, et kõik siin saalis olevad inimesed, loomulikult valitsus, aga ka kõik parlamendisaadikud peavad vastastikku suhtuma lugupidavalt ja hoiduma labaseks minemisest, hoiduma isiklikest solvangutest,» ütles ta ning lisas, et EKRE saadikud on teinud välisministrile täiesti kohatult liiga.

Tagasi üles