Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

IRL sepitseb comeback’i: Isamaa 2.0

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna lubab abivahendite skandaaliga seotud ametnikud vastutama panna. | FOTO: Liis Treimann

«Ma saan aru, miks inimesed meie peale pahased on. Meilt oodatakse suuri eesmärke,» lausus Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Margus Tsahkna, kommenteerides erakonna praegust nigelat reitingut.

FOTO: Pm

Ta leiab, et Eesti ja maailm on suurtes muutustes ja rahvas vajab kindlustunnet, ning seda tahabki IRL pakkuda. «Meie erakonna maailmavaade on paigas ja meilt ei oodata üksikuid lühiajalisi valimislubadusi, vaid ideed, kuidas Eesti rahvusriik tulevikus välja näeb,» sõnas ta.

Laupäeval toimub Tallinnas Kultuurikatlas IRLi üritus, millest peaks saama erakonna jaoks uus algus. Erakonna sees räägitakse sellest kui ühe suure protsessi algusest, mis kannab nime Isamaa 2.0. Niisugune nimetus on kunagise väljendi Web 2.0 parafraseering, mis pidi tähistama uut versiooni internetist. Aga mida tähendab see nimetus IRLi jaoks?

Erakonna esimehe Margus Tsahkna sõnul saabki selle protsessi esimeseks sammuks laupäevane üritus, kus kahes paneeldiskussioonis arutavad erakonna maailmavaatele lähedased arvamusliidrid eesti keele, kultuuri, majanduse ja demograafia seisu üle 25 aasta pärast. Enne seda peab Tsahkna ka ligi neljasajale oodatud külalisele kõne, kus ta pakub välja oma nägemuse Eesti tulevikuvisioonist.

Tsahkna sõnul ongi Isamaa 2.0 protsessi eesmärk sõnastada Eestile eesmärgid järgmiseks 25–30 aastaks, mitte ei piirdutaks vaid selle ega järgmise valimisperioodiga. «Olgem ausad, meie erakond on ju juba ERSP ja Isamaa aegadest olnud Eestile suurte eesmärkide seadja: 90ndate alguses toimunud reformid, Euroopa Liidu ja NATOga liitumine ja nii edasi,» lausus Tsahkna enesekindlalt.

«Me ei ole uut, suuremat eesmärki Eesti rahvusriigi tuleviku loo kohta välja käinud ja seda pannakse meile pahaks. Praegu on õige aeg, kuna peale ei tule valimisi ja me saame rääkida ka ebapopulaarsetest ja valusatest otsustest, mida on vaja teha,» jätkas ta. Tsahkna sõnul peakski Isamaa 2.0 need probleemid lahendama või vähemasti selle poole liikuma.

Aga mis siis edasi saab? Homme annab Tsahkna oma programmilise kõnega avapaugu protsessile, mille jooksul kaasatakse erakonnakaaslased ja eksperdid mõttetalgute käigus aruteludesse tuleviku Eesti üle. Selle jaoks moodustas erakonna juhatus (mis IRLil kannab nimetust eestseisus – J. V.) valdkondade poliitika nõukojad, mis korjavad need ideed kokku ja süstematiseerivad.

Peale töögruppide hakkavad toimuma ka enne riigikogu valimisi peetud ohtlike ideede festivali sarnased üritused, kus arutatakse avalikult Tsahkna sõnul hullumeelseid ideid. «Meil on vaja, et me saaksime arutada vabalt ilma dogmadeta erinevate, sealhulgas ka hullumeelsete mõtete üle, et sõnastada programm Eesti jaoks järgnevaks 25–30 aastaks,» sõnas Tsahkna. Ta ei eita, et see peaks sisustama ka avatud rahvusluse idee.

See kõik kulmineerub mai lõpus erakonna suurkoguga, kus arutatakse läbi esile kerkinud ideed ning kinnitatakse programm. Suurkogul kinnitatakse ka põhikirja muudatused, mis on vajalikud erakonna juhtorganite valimiste läbipaistvaks ja selgeks muutmiseks. Need on tingitud eelmisel suvel aset leidnud n-ö kriminaaliskandaalist, kus enne erakonna suurkogu oli Sander Kilk toonud erakonda suure hulga kriminaalse taustaga inimesi, kes üsna pea partei hingekirjast välja heideti.

Suurkogu on plaanitud rahvakogu formaadis toimuma mai lõpus. Tsahkna sõnul peakski see olema Isamaa 2.0 protsessi kulminatsioon, kus kogu erakond on rohujuuretasandilt alates kaasa haaratud, et sõnastada oma suured ideed.

Tagasi üles