Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vahistamisel fentanüüli alla neelanud diileril lõigati magu lõhki

10
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Margus Mantsiku maost välja võetud minigripkotike 14 fentanüülivoldikuga. Sellest kogusest piisanuks 200 narkodoosiks. | FOTO: Politsei

Politsei nähes suure koguse fentanüüli alla neelanud narkodiileril tuli tema elu päästmiseks haiglas kõht lõhki lõigata ja kilekott uimastiga maost eemaldada.

«See on üks kaunis erandlik lugu,» nentis Põhja prefektuuri narkotalituse juht Leho Laur. Jutt käis kuu aega tagasi kohtuotsusega lõppenud kriminaalasjast, mis sai alguse narkotalituse tänavagrupi tavapärasest operatsioonist mullu 7. oktoobril.

Tallinna kesklinnas oli plaanis kinni pidada Margus Mantsik (35), kes operatiivinfo järgi müüs tänaval fentanüüli. Mantsik on kriminaalpolitsei vana tuttav – teda on korduvalt karistatud korterivarguste eest.

Praeguseks on ta kriminaalkorras süüdi mõistetud kaheksa korda. Seitsmes süüdimõistev otsus langetati vaid napilt kuu aega enne kõnealust politseioperatsiooni. Siis mõistis kohus talle korterivarguse eest 240 tundi üldkasulikku tööd.

Kuna sissemurdmisest jääb maha hulganisti süütõendeid – Mantsiku sõrmejäljed, jalanumber ning DNA on kriminaalpolitsei andmebaasis juba ammu olemas –, oli vahelejäämistest tüdinud mees professiooni vahetanud. Ka ise narkootikumide tarvitajana tuntud Mantsik oli hakanud tegelema uimastimüügiga.

Narkopolitsei tänavagrupp passis teda 7. oktoobril mehe kodu ees, Tallinnas Koidu tänav 62 asuva uue uhke kortermaja lähistel. Oli tööpäeva lõpp, kell 16.50, kui Mantsik tänavale astus ja erariides kriminaalpolitseinikke enda poole jooksmas nägi.

Enne veel, kui politseinikud diilerini jõudsid, pistis mees midagi suhu ja neelatas. «See on suhteliselt tavaline, et ainet kantakse Minigripi kotiga suus ja üritatakse kinnipidamisel märkamatult alla neelata,» rääkis kriminaalpolitseinik Laur. «Ainult et sedakorda nägime ise pealt, kuidas aine alla neelati.»

Seetõttu pistis esimesena diilerini jõudnud politseinik oma näpud kohe kinnipeetava suhu, üritades uimasteid enne kätte saada, kui mees need oleks alla neelata jõudnud. Selle peale lõi Mantsik hambad politseinikule kätte. «Õnneks olid tal kindad käes ja politseinik viga ei saanud,» ütles Laur.

Kuid uimastid oli diiler jõudnud alla neelata. Järgnes kiire sõit Ida-Tallinna keskhaigla erakorralise meditsiiniabi osakonda, kus patsient pärast mõningast veenmist nõustus jooma spetsiaalset ainet, mis aitas kompuutertomograafuuringuga tema maost võõrkeha kergemini leida.

Mitmetunnise ootamise järel tuli kinnitus, et Mantsiku maos on tõepoolest väike soonkinnisega kilekott. Tavaliselt oodanuks politsei, millal fentanüül diileri seedetraktist lõpuks loomulikul teel väljub, kuid asi kiskus tõsiseks.

Arstide hinnangul poleks see kotike seedeprotsessi vastu pidanud, vaid oleks purunenud ning lugu lõppenuks tõenäoliselt Mantsiku kiire surmaga. Tarvis oli kohe kirurgilist sekkumist, milleks oli vaja Mantsiku enda luba. «Õnneks sai ta aru, et ta elu oli ohus, ja ta selle loa arstidele andis,» rääkis Laur.

Kinnipeetava kõht lõigati lõhki seitse tundi pärast fentanüüli allaneelamist. Operatsiooni käigus võtsid arstid patsiendi maost välja soonkinnisega kilekoti, milles oli 14 fooliumvoldikut. Kokku 0,73 grammi fentanüüli, millest puhast ainet oli 0,026 grammi. See võrdub umbes 200 doosi ehk suure uimastikogusega.

Mantsikul polnud võimalik uimastite omamist eitada. Ülejäänus jäi ta muidugi kidakeelseks: uimastid olevat olnud mõeldud tema enda jaoks ja ta saanud need tundmatult isikult. Nende allaneelamist põhjendas ta šokiga.

Prokurör Raigo Aas sõlmis süüdistatavaga lõpuks kokkuleppemenetluse, mille tulemusena mõisteti  Mantsikule 6. jaanuaril Harju maakohtus ligi kolmeaastane reaalne vangistus. See võib tunduda karmi karistusena uimastite omamise eest, kuid arvestama peab, et Mantsiku kontol oli ka vähem kui kuu vanune kehtiv kriminaalkaristus varguse eest.

Kohtuotsuse järgi peab Mantsik hüvitama ka haiglas tema erakorralise maooperatsiooniga tekkinud kulu 848 eurot. Riigi tuludesse arvati ka vahistamisel tema käest leitud 140 eurot.

________________

Nepalist tulnud narkomuul vajas samuti operatsiooni

Põhja prefektuuri narkotalitust juhtiva Leho Lauri praktikas on see teine juhtum, kui uimastid tuli inimese maost eemaldada erakorralise operatsiooniga.

Eelmine juhtum leidis aset 2012. aastal, kui Laur töötas veel keskkriminaalpolitseis. Toona tabati Nepalist tulnud narkomuul, kes oli alla neelanud heroiinikapslid. «Need kapslid olid tal maos olnud juba ligi nädal aega, üks pakend hakkas juba hargnema ning olukord muutus narkokulleri jaoks eluohtlikuks,» meenutas Laur.

Kuna heroiinikapslid pärssisid ilmselgelt ka mao normaalset tegevust, vajas olukord kiiret kirurgilist sekkumist. «Sellised juhtumid on meil õnneks väga erandlikud,» lisas Laur.

Tagasi üles