Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Raivo Susi pakkus 100 000 dollarit, aga jäi vahi alla

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Postimehel õnnestus teha foto Moskva linnakohtu ukse vahelt enne vahi alt vabastamise arutamise algust. Raivo Susi on näha istumas saali tagaosas asuval tele-ekraanil. | FOTO: Jaanus Piirsalu

Venemaal spionaažis süüdistav Eesti lennundusärimees Raivo Susi pakkus eile Moskva linnakohtule vahi alt pääsemise kautsjoniks 100 000 dollarit, kuid kohus lükkas taotluse tagasi.

Venemaa julgeolekuteenistus FSB pidas Susi kinni 10. veebruaril Moskva Šeremetjevo lennujaamas ning järgmisel päeval andis kohus nõusoleku ta kaheks kuuks vahi alla võtta. Juba üle kuu Moskvas Lefortovo eeluurimisvanglas istuva Susi palgatud advokaat Arkadi Tolpegin protestis vahistamise ning seda arutaski eile Moskva linnakohus.

Spioneerimise paragrahvi ning riigisaladuste tõttu oli kohtuistung kinnine. Kohtusaali uks pandi koguni lukku. Samuti polnud kohtu teadetetahvlil väljas teadet Susi kaebuse arutamise kohta. Kolm päeva tagasi 52-aataseks saanud Susi ennast kohtusse ei toodudki, ta andis ütlusi telesilla kaudu Lefortovo vanglast.

Kohtuasja salajasuse tõttu ei saanud Susi advokaat Tolpegin kommenteerida istungil arutatut ega kohtu põhjendust eestlase vabastamisest keelduda. Enne istungit ütles advokaat Postimehele, et kavatseb kohtunikule pakkuda kahte võimalust: kas vabastada Susi kautsjoni vastu või paigutada ta koduaresti. Susil endal Moskvas muidugi korterit pole, kuid advokaadi sõnul kinnitasid tema perekond ja äripartnerid kohtule valmisolekut üürida kohe korter, kus ta saaks koduarestis elada.

Pärast tund aega kestnud istungi lõppu ütles advokaat, et Susi pakkus kohtunikule kautsjoniks summa, mis «võrdub 100 000 dollariga». See teeb seitse miljonit rubla või 90 000 eurot.

Advokaat andis kohtunikule üle mitme Susi Eesti ja Venemaa äripartneri toetuskirja. Kõige tähelepanuväärsem oli kindlasti Venemaa ALMAVÜ (Armee, Lennuväe ja Merelaevastiku Abistamise Vabatahtlik Ühing) Vjazma lennuõppekeskuse direktori toetuskiri. Just selle keskuse all tegutseb üks kolmest Venemaa kõige tuntumast piloteerimisgrupist Russ, keda Susi firmad on toetanud nii tehniliselt kui ka asjaajamisel.

Igasugust spioneerimist kategooriliselt eitava Susi vahistamise asjaolude ja põhjuste kohta on endiselt teada väga napilt. Postimehel õnnestus teada saada, et vahistamispäeval oli Susi teel Tallinnast ühte Kesk-Aasia vabariiki. Moskvas pidi Susi vahetama lennukit ning Šeremetjevo transiitsoonis peeti ta kinni. Pärast kinnipidamist sai ta õiguse ühele telefonikõnele, mille ta tegi abikaasale, kellele teatas napilt, et FSB on ta kinni pidanud.

Susi süüdistatakse spionaažiks loetavates tegudes, mis tema advokaadi sõnul toimusid juba nii ammu kui 2004.–2007. aastal. Tähelepanuväärne on, et kriminaalasi algatati aga alles selle aasta algul. Kellelegi teisele pole selles spiooniloos Susi advokaadi teada süüdistust esitatud.

Advokaat Tolpegin on andnud FSB-le allkirja, et ta ei räägi süüdistuse sisust. Sellepärast ei saanud ta ka otse öelda, kelle kasuks spioneerimises FSB Susit üldse süüdistab.

Postimehele oletusele, et kõige loogilisem oleks eeldada, et Susit süüdistatakse Eesti kasuks spioneerimiseks, vastas advokaat: «Ma ei saa seda kommenteerida, aga olen nõus, et rohkem variante eriti pole.»

Raivo Susi meeleolu kohta ütles advokaat, et üldiselt katsub ta säilitada rahulikku meelt, aga teda rõhub teadmatus tuleviku suhtes. «Aga ülejäänus ta peab ennast väga tublilt üleval,» kiitis advokaat Tolpegin.

LISALUGU

Sõjaväelennukeid pildistanud ameeriklane peeti kinni

Eriteenistused pidasid Moskva lähedal Tškalovski sõjaväelennuvälja juures kinni Ameerika Ühendriikide kodaniku Filmer Paul Bryani, kes pildistas lennuväljal asunud lennukeid. Intsident juhtus märtsi keskel, kuupäeva Vene eriteenistused ei täpsustanud. Bryanil oli kaasas raadioskanner, mis oli seadistatud lennuvälja lennujuhtimiskeskuse sagedusele, teatas RIA Novosti.

PM

Tagasi üles