E, 28.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Karilaid: Toobal tunneb erakondade rahaasjade köögipoolt peensusteni

Lisatud Savisaare kommentaar kell 21.34!
Karin Kangro
, reporter
Karilaid: Toobal tunneb erakondade rahaasjade köögipoolt peensusteni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 17
Jaanus Karilaid ja Priit Toobal.
Jaanus Karilaid ja Priit Toobal. Foto: Erik Prozes

Keskerakonna aseesimehe Jaanus Karilaiu sõnul otsustas juhatus nimetada kriminaalkorras karistatud peasekretäri Priit Toobali erakondade rahastamise järelevalve komisjoni liikmeks, arvestades seda, et Toobal on teinud oma tegudest järeldused ja keskerakondlased on andnud talle kongressil tugeva mandaadi.

Karilaid ütles Postimehele, et enne novembri lõpus toimunud Keskerakonna kongressi olid paljud erakonnakaaslased Toobali suhtes kriitilised, kuid kongressil sai ta väga tugeva mandaadiga erakonna juhatusse. «Kongress andis talle rohelise tule ja kes on Keskerakonna liikmed, neil on soovitav lähtuda erakonna kongressi otsustest, kas need meeldivad või mitte,» lausus ta.

Kongressi eel ametialases võltsimises ja eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises lõplikult süüdi mõistetud Toobal on Karilaiu sõnul oma tegude eest vabandust palunud, järeldused teinud ja ka parlamendist lahkunud.

Samal ajal on Toobalil tema sõnul rahaasjade ja nende kontrollimisega seoses palju kogemusi. Ta viitas, et vastavalt komisjoni tavale ei osale erakonna nimetatud liige oma erakonda puudutavatel aruteludel nagunii. «Kuna Priit Toobal tunneb erakondade rahaasjade köögipoolt peensusteni, siis Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna rahaasjade valvamiseks on ta piisavalt sobiv inimene,» märkis Karilaid.

Keskerakond teatas eile, et esitas erakondade rahastamise järelevalve komisjoni uue koosseisu liikmeks Toobali ja asendusliikmeks seni komisjonis erakonda esindanud Tõnis Möldri. Kirjast selgus, et liikme ja asendusliikme nimetamise otsustas Keskerakonna juhatus märtsi alguses. Karilaiu sõnul tegi juhatus otsuse üksmeelselt.

Ka Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ütles õhtul Tallinna Televisiooni otsesaates, et juhatuses ei nõudnud keegi selle küsimuse läbivaatamisel hääletamist ning ka näiteks Enn Eesmaa, kes on avaldanud nüüd Toobali nimetamise suhtes rahulolematust, oli otsusega rahul. Savisaar leidis, et Toobal on järelevalvekomisjoni liikme kohale väga sobiv kandidaat.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni praeguse koosseisu volitused lõpevad 27. aprillil. Uus koosseis, kuhu peavad liikme nimetama kõik parlamendierakonnad, õiguskantsler, riigikontrolör ja vabariigi valimiskomisjon, asub ametisse viieks aastaks.

Märksõnad
Tagasi üles