T, 29.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Politico: Eestil on Euroopa Liidus tugev saadik ja mõjutu valitsusjuht

Täiendatud kl 13.50! Rõivase kommentaar
BNS / Postimees
Politico: Eestil on Euroopa Liidus tugev saadik ja mõjutu valitsusjuht
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Taavi Rõivas
Taavi Rõivas Foto: Mihkel Maripuu

Rahvusvaheline meediaväljaanne Politico hindab Eesti peaministrit Euroopas keskmisest vähem mõjukaks, aga paigutab Eesti Euroopa Liidu suursaadiku mõjukamate hulka.

Politico koostatud diagrammil, kus ühel teljel hinnatakse riigi juhtkonna mõjukust ja teisel saadiku mõju, jääb Eesti sektorisse, kus asuvad mõjuka suursaadiku, aga keskmisest vähem mõjuka valitsusjuhiga riigid. Selle kohaselt on Eesti valitsusjuhtide mõjukuselt 21. positsioonil, aga suursaadikute klassis 7.-10. kohal.

Matti Maasikas.
Matti Maasikas. Foto: Eero Vabamägi

Eestis suursaadikust Matti Maasikast mõjukamaks hindab Politico Prantsuse, Ühendkuningriigi, Saksa, Hollandi, Taani ja Iirimaa saadikuid. Eesti alalise esidndajaga Euroopa Liidus samale tasemele paigutab Politico Hispaania, Leedu ja Küprose saadikud.

«Et kõik aru saaksid, kui suur kompliment see on, siis ma annan ühe vihje: Eesti on suuruselt Euroopas 30. kohal. See näitab, et me oleme oma suurusest selgelt ettepoole paigutatud,» kommenteeris valitsuse pressikonverentsil uudist peaminister Taavi Rõivas. «Loomulikult on sellised tabelid alati natuke subjektiivsed, aga minu jaoks on see väga suur kompliment, et Eesti suursaadik on lausa Top10-sse paigutatud. See näitab, et järelikult on tehtud head tööd,» leidis peaminister.

Riikide suursaadikute roll on eriti tähtis arvestades viimastel aastatel väga sageli toimunud ülemkogusid, mille valitsusjuhtide jaoks valmistavad ette riikide suursaadikud Euroopa Liidu juures. Siin oluline roll ka suursaadiku ja valitsuse esindajate koostööl, märgib Politico. Väljanne toob saadikute mõju hindamisel esile selle, kui palju valitsus toetub suursaadikule ja kasutab teda oma riigi huvide edendamisel, millised on saadiku kogemused, kui hea on saadiku kontakt Euroopa Parlamendi liikmete ja Euroopa Komisjoni volinikega. «Nii näiteks kaotasid Itaalia ja Poola mõju, kui vahetasid välja oma kogenud ja austatud saadikud,» kirjeldab väljaanne.

Samuti omab tähtsust see, kas saadik on riigi peaministriga lähedases kontaktis nagu Leedu puhul või saab valitsusjuhi otsustest teada viimasena nagu Ungari puhul; kas peaminister saadab ülemkogu kinnisest ruumist oma saadikule pidevalt SMS-iga ülevaateid nagu Briti valitsusjuht või istub saadik infosulus, toob Politico näiteid.

Riikide valitsusjuhte hinnates märgib Politico Eesti tugevusena, et Eestil on valdkond - digitaalteemad -, mille käsitlemisel me «põleme heleda leegiga».

Politico paigutas Eesti neljapäeval avaldatud artiklis Euroopas mõjukuselt 21. positsioonile. «Eesti on digiteemade superjõud ja ta on mõjukas Venemaa teemadel. Aga tema võimekus panna teisi oma seisukohti toetama on piiratud,» märgib Politico oma ülevaates.

Maasikas on töötanud aastatel 196-1999 riigikogu kantselei välissuhete osakonna juhatajana ja 1999–2001 peaminister Mart Laari büroo juhatajana. Alates 2001. aastast töötab Maasikas välisministeeriumis, ajavahemikus 2001–2005 oli ta Eesti suursaadik Soomes, 2005–2008 välisministeeriumi kantsler. Aastatel 2009–2010 töötas ta Euroopa Komisjoni laienemisvoliniku Olli Rehni kabinetis, alates augustist 2010 Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barroso nõunike meeskonnas. Alates 2011. aasta augustist on Maasikas Eesti alaline esindaja Euroopa Liidu juures.

Meedias ilmunud kinnitamata andmetel vahetab Maasika suvel välja praegune Eesti suursaadik Saksamaal Kaja Tael.

Märksõnad
Tagasi üles