Maksu- ja tolliamet pidas kinni kütusepesus kahtlustatavad

Tiina Kaukvere
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kütusemahutid.
Kütusemahutid. Foto: Maksu- ja tolliamet

Maksu- ja tolliameti uurimisosakond pidas aprilli lõpus kinni mitu kütusevaldkonnas tegutsevat inimest, keda kahtlustatakse kuritegelikku ühendusse kuulumises, mis tegutses 2015. aasta algusest ja tegeles eriotstarbelisest diislikütusest erimärgistamiseks kasutatud lisaainete eemaldamisega, teatas amet.

Kütuse pesemiseks kasutati spetsiaalset savi, mis värvaine endasse imas. Pestud kütus segati seejärel värvuse parandamiseks diislikütusega ja müüdi siis ilma aktsiisi tasumata edasi teistele äriettevõtetele. Selleks esitati ühe kuritegeliku ühenduse kontrolli all oleva äriühingu maksudeklaratsioonides maksukohustuse vähendamiseks valeandmeid, et võimalikult pika aja jooksul varalist kasu saada.

«Tänaseks kogutud tõendid viitavad sellele, et kuritegeliku ühenduse liikmed soetasid ühe ettevõtte nimelt peamiselt kahest kohast erimärgistatud diiselkütust, eemaldasid erimärgistamiseks kasutatud lisaaineid ning müüsid saadud kütuse edasi teiste äriettevõtete kaudu, millega olid ise seotud,» selgitas kriminaalasja kohtueelset menetlust juhtiv eriasjade prokurör Marek Vahing.

«Kahtlustuse kohaselt kuulusid kuritegelikku ühendusse nii äriettevõtete juhid ja juhatuse liikmed kui ka autojuhid. Meile teadaolevalt on sellisel viisil käideldud kokku üle 2 miljoni liitri vedelkütust, mille müügist saadi kuritegelikku tulu üle 2,5 miljoni euro,» lisas Vahing.

«Uurijate tubli töö tulemusena suutsime kinni pidada terve kuritegeliku ahela alates kütuse pesu protsessi läbiviijast, autojuhtidest ja lõpetades organiseerijatega,» selgitas maksu- ja tolliameti uurimisosakonna juhataja Rain Kuus. «Oluline on ka see, et vähendasime seda võimalust, et pahaaimamatu inimene tankima minnes omale autopaaki solkkütust saaks.» 

Praeguseks on esitatud kahtlustus 13 inimesele. Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi maksu- ja tolliameti uurimisosakond ning juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Tagasi üles