P, 27.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kohus mõistis terrorismi toetamises süüdistatud mehed osaliselt õigeks

Lisatud prokuröri kommentaar
Kohus mõistis terrorismi toetamises süüdistatud mehed osaliselt õigeks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Terrorismi toetamises süüdimõistetud Roman Manko tegi kohtusaalist lahkudes vastuolulise žesti, tõstes üles oma nimetissõrme. Kui islamiusuliste jaoks tähistab see žest, et on olemas vaid üks Jumal – Allah –, siis äärmusrühmituse ISIS võitlejad demonstreerivad sel moel ka soovi hävitada kõik läänelik ning ihalust valitseda maailma.
Terrorismi toetamises süüdimõistetud Roman Manko tegi kohtusaalist lahkudes vastuolulise žesti, tõstes üles oma nimetissõrme. Kui islamiusuliste jaoks tähistab see žest, et on olemas vaid üks Jumal – Allah –, siis äärmusrühmituse ISIS võitlejad demonstreerivad sel moel ka soovi hävitada kõik läänelik ning ihalust valitseda maailma. Foto: Tairo Lutter

Tallinna ringkonnakohus tühistas täna osaliselt terrorismi toetamises süüdistatud Ramil Khalilovile ja Roman Mankole langetatud Harju maakohtu otsuse ning kergendas neile mõistetud karistusi.

Khalilovile (25) mõistis ringkonnakohus karistuseks kolmeaastase ja Mankole (30) kaheaastase vangistuse.

Sarnaselt maakohtule pidas ringkonnakohus tõendatuks Khalilovi süüd selles, et ta aitas ISISega ühinenud Abrurrahman Sazanakovit Süüriasse minekuks piletite soetamisel, kogus tema toetuseks raha ja andis talle üle umbes 500 eurot.

Manko süüd pidas kohus tõendatuks selles, et ta andis Sazanakovi toetuseks kahel korral raha: ühel korral umbkaudu 400 ning teisel korral umbkaudu 200 eurot. Samuti püüdis ta Sazanakovi palvel leida talle veel rahalisi toetajaid.

Khalilovi mõistis ringkonnakohus õigeks terrorikuriteole vaimse kaasabi osutamise süüdistuses, sest kinnitust ei leidnud väide nagu oleks Khalilov väljendanud erinevates internetikanalites pidevat heakskiitu ja poolehoidu Sazanakovi elulaadile terroristliku ühenduse liikmena.

Manko mõistis ringkonnakohus õigeks ühes Sazanakovile raha edastamise katses.

Kuna maakohtu otsuses välja toodud asjaolud olid kõik sellised, mis näitasid Khalilovi ja Manko süü väiksust ja iseloomustasid neid positiivselt, pidas ringkonnakohus maakohtu mõistetud karistusi põhjendamatult rasketeks. Ringkonnakohus asus seisukohale, et nii Khalilovi kui Manko süüd tuleb pidada pigem väikeseks. Mõlema süüdistatava puhul arvestas ringkonnakohus, et Sazanakovi toetuseks mõeldud summad olid suhteliselt väikesed.

Khalilovi süüd pidas ringkonnakohus Manko omast suuremaks, sest just tema korraldas Sazanakovi toetamist.

Harju maakohus mõistis islamiterrorismi toetamises süüdistatud tallinlased Ramil Khalilovi ja Roman Manko jaanuari alguses süüdi ning mõistis neile karistuseks vastavalt seitse ja viis aastat reaalset vangistust.

Meeste kaitsjad Olavi-Jüri Luik ja Kristi Rande taotlesid apellatsioonkaebustes süüdimõistva otsuse tühistamist ning nende kaitsealuste Roman Manko ja Ramil Khalilovi  õigeksmõistmist. Samuti taotlesid advokaadid, et süüasja menetluskulud mõistetaks välja riigilt.

Riigiprokurör Laura Vaik ütles ringkonnakohtu otsust kommenteerides, et praegu ei ole veel võimalik vastata küsimusele, kas prokuratuur kaebab ringkonnakohtu otsuse edasi või mitte.

«Enne selle otsuse vastuvõtmist on vaja põhjalikult tutvuda ringkonnakohtu põhjendustega. Oluline on siiski rõhutada, et ka teise astme kohus mõistis nii Khalilovi kui Manko terrorismi rahastamises,» ütles Vaik.

Süüdistuse sisu

Esitatud süüdistuse järgi toetasid mehed varem Eestis elanud Ivan Sazanakovi tegevust Süüria territooriumil tegutsevas relvastatud terroristlikus ühenduses, kuhu ta siirdus kaitsepolitsei andmetel võitlema 2013. aasta juulis.

Khalilov, olles teadlik Sazanakovi kavatsusest terroristliku organisatsiooniga ühineda, broneeris ning ostis talle pileti Türgi siselennule Antalyast Süüria piiri ääres asuvasse Hataysse, printis välja broneeringut tõendava reisidokumendi ning selgitas, kuidas kasutada seda lennujaamas, võimaldades Sazanakovil jõuda Süüriasse ning seal terroristliku ühendusega ühineda. Khalilov kogus Sazanakovi jaoks oma tuttavatelt raha ja võttis 2013. aasta sügisel Mankolt Sazanakovile 600 eurot. 17.–22. oktoobril 2013. aastal külastas Khalilov Sazanakovit Süürias, toimetas sinna Sazanakovi abikaasa, nende alaealised lapsed ning andis Sazanakovile raha üle.

Süüdistuse järgi toetas Khalilov Sazanakovi poolt terrorikuriteo toimepanemist alates 2013. aastast, küsides korduvalt oma tuttavatelt Sazanakovile raha, seejuures teades, et viimane võib seda kasutada terrorikuritegude toimepanemiseks. 2014. aastal edastas Khalilov Mankole palve minna Lätti ning küsida Sazanakovile «püha sõja» toetuseks raha. 

Samuti süüdistatakse Khalilovit terroristlikkusse ühendusse kuulumisele kaasaaitamises. Süüdistuse järgi osutas ta Sazanakovile vaimset kaasabi, tugevdades tema teotahet ja väljendades pidevat heakskiitu ja poolehoidu Sazanakovi tegevusele terroristliku ühenduse liikmena.

Ka Manko oli süüdistuse järgi teadlik Sazanakovi ühinemisest terroristliku ühendusega ning toetas ja rahastas seda. 2013. aasta sügisel andis ta Khalilovi kätte Sazanakovile edastamiseks sularaha 400 eurot ning hiljem veel 200 eurot. Sama aasta teises pooles üritas ta kanda Sazanakovile Süüriasse raha Western Unioni kaudu, ülekanne jäi tema tahtest sõltumata lõpule viimata. 

Eeluurimisel tuvastatud andmete järgi käis Manko 2014. aasta veebruaris Riias ning küsis kohtumisel raha Sazanakovi tegevuse toetamiseks. Kaitsepolitsei pidas mehed kinni tänavu aprillis.

Kriminaalmenetlust viis läbi kaitsepolitseiamet ja juhtis riigiprokuratuur.

Märksõnad
Tagasi üles