L, 3.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

SDE on saanud Lemberilt heldeid annetusi

Karin Kangro
, reporter
SDE on saanud Lemberilt heldeid annetusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Lember pääses Tartu arestimajast välja kolmapäeva õhtul.
Lember pääses Tartu arestimajast välja kolmapäeva õhtul. Foto: Kristjan Teedema

Korruptsioonikahtlustuse saanud Tartu endine abilinnapea Kajar Lember on teinud Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale viimastel aastatel kümnetesse tuhandetesse eurodesse ulatuvaid annetusi, mis teeb temast partei ühe heldeima toetaja.

Kokku on Lember viimase kolme ja poole aastaga ehk alates 2013. aastast erakonnale annetanud 37 425 eurot ning lisaks tasunud üle 1000 euro liikmemaksu.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni andmetest selgub, et kui tänavu on Lember Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale andnud 300 eurot, siis eelmisel, riigikogu valimiste aastal küündis tema annetussumma 15 730 euroni. Lemberist enam annetasid aastaga vaid ettevõtja Oleg Ossinovski (40 000 eurot), partei praegune esimees Jevgeni Ossinovski (21 775) ja praegu riigikokku kuuluv Ivari Padar (17 196).

2014. aastal toetas Lember erakonda 5500 ja 2013. aastal, mil toimusid kohalikud valimised, 15 895 euroga. 2014. aastal tegi temast suurema annetuse kuus, 2013. aastal aga vaid üks inimene, 50 000 eurot annetanud Oleg Ossinovski.

Keskkriminaalpolitsei pidas Lemberi kinni teisipäeval ning eile kuulas politsei ta soodustuskelmuse toimepanemises ja korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatuna üle. Õhtul politseist vabanedes ütles ta, et ei ole linnaga seotud kahtlustustes süüdi.

Lember ütles täna Postimehele, et on tegutsenud nii ettevõtluses kui poliitikas enda teada vastavalt seadustele ja teeb kindlasti õiguskaitseorganitega koostööd, et uurimine saaks võimalikult kiiresti lõpetatud. «Olen otsustanud taanduda ka erakonnast ja kõikidest muudest avalikest ametitest, et see protsess heidaks võimalikult vähe varju kolmandatele osapooltele, sealhulgas erakonnale,» ütles ta.

Lember lisas, et on valmis avatult suhtlema, kuid saab täiendavaid kommentaare anda alles siis, kui on saanud kahtlustuse sisuga põhjalikult tutvuda.

2014. aasta kevadel algatatud kriminaalasjas kahtlustatavate ring hõlmab kümneid eraisikuid ja ettevõtteid, kel lasub kahtlus Euroopa Liidu toetuste väljapetmises ja pettusele kaasaaitamises. Kriminaalasi käsitleb kokku 26 toetustaotlust ning toetustena välja makstud summad ulatuvad enam kui 2,1 miljoni euroni. Üheks taotlejaks on olnud ka Lemberiga seotud äriühingud, kelle vahendusel toime pandud pettuste maht küündib politsei teatel 850 000 euroni.

Lemberile esitatud kahtlustus on muu hulgas seotud Tartu Raadi kinnistu ja seda puudutava ideekonkursiga, linna avalike tualettruumide ehitamise ja paigaldamisega ning ühe äriühingu huvides linnaeelarvest raha eraldamisega. Kui suurt varalist kahju Lemberi tegevus linnale kaasa tõi, ei ole politsei kinnitusel veel selge.

Petuskeemi ühenduslüliks oli kahtlustuste kohaselt üks Lõuna-Eestis asuv ehitusettevõte, mille töötajad aitasid ebaausate kavatsustega taotlejatel toetusi välja petta, teatasid eile politsei ja prokuratuur.

Pettuse teel soodustuse saamise või soodustuse mitte-eesmärgipärase kasutamise eest saab kohtus süüdimõistmisel karistada rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega, korduva altkäemaksu võtmise eest näeb karistusseadustik ette ühe- kuni kümneaastase vangistuse.

Lember teatas Tartu abilinnapea ametist lahkumisest juba 12. mail, põhjendades seda sooviga sukelduda tagasi ettevõtlusmaailma ja vältida seejuures huvide konflikti. Ta selgitas, et üks temaga seotud ettevõte plaanib osaleda Raadi piirkonna arendamist puudutaval ideekonkursil, et rajada sinna kogupere turismiobjekt. «Leian, et kuigi otsest juriidilist konflikti ei ole, on siin eetiline konflikt, mida ma ei taha iseenda, linna ega kellegi kolmanda suhtes tekitada,» ütles ta toona Postimehele.

Kuigi algse plaani kohaselt pidi Lember ametist lahkuma 7. juunil, otsustas ta eile pärast Tartu linnapeaga vestlemist, et taandub ametist kohe. Samuti teatas ta Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale soovist peatada oma liikmesus erakonnas.

Lember töötas Tartu rahanduse, ettevõtluse ja linnavara valdkonna abilinnapeana alates 2013. aasta novembrist. Enne seda kuulus ta alates 2011. aastast riigikokku. Varem on Lember tegutsenud ettevõtluses, kuid olnud ka näiteks rahandusministri nõunik, Tabivere vallavolikogu esimees ja kunagise Rahvaliidu peasekretär. Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga ühines ta 2011. aastal.

Märksõnad
Tagasi üles