Kalda: seakatkuoht farmidele järjest suureneb

Seakatku oht püsib.

FOTO: Arvet Mägi

Seakatkuoht Baltimaade ja Poola farmidele järjest suureneb. Eelmise nädala lõpus tuvastati Poolas pärast aastapikkust vaheaega esimene kodusigade taudijuhtum, eile diagnoositi taud Leedus Vilniuse maakonnas asuvas kodufarmis.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul suureneb oht uuteks puhanguteks ka Eestis. «Poola ja Leedu juhtumid on väga selgeks hoiatuseks, et taudiohu kõrghooaeg on käes.»

Kalda pani veelkord seakasvatajatele südamele, et oma loomade kaitsmiseks tuleb farmis järgida kõiki bioohutusnõudeid. «Sigade pidamine peab toimuma suletud territooriumil, kus kogu inimeste, loomade ja transpordi liikumine on range kontrolli all.»

Kalda rõhutas, et seakatku leviku tõkestamisele saavad aidata kaasa ka metsas matkajad ja marjulised. «Selleks tuleb kõikidest surnud metssigadest maakonna veterinaarkeskusele teada anda. Surnud metssea asukoht tuleb määrata võimalikult täpselt, ise ei tohi metsseakorjust puutuda. Pärast looduses ja metsas viibimist tuleb kindlasti puhastada oma riided ja jalanõud,» rõhutas Kalda.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju nii seakasvatussektorile kui jahimajandusele.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles