Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti valmistub vastu võtma 22 sõjapõgenikku Türgist ja Kreekast

Migrandid Moria põgenikelaagris Kreekas Lesbose saarel. FOTO: AP/ Scanpix

Eestisse saabub 11 sõjapõgenikku Kreekast ning sama palju Türgist, kinnitas siseministeerium.

Siseministeeriumi kinnitusel jõuab 22 sõjapõgenikku Türgist ja Kreekast Eestisse lähiajal. Siis on Euroopa rändekava alusel siia toodud kokku 49 inimest.

Siseministeeriumi kinnitusel antakse Kreekas sõjapõgenike toimikuid Eesti ametnikele üle regulaarselt. Hetkel on töös kokku 15 toimikut. Viimati saabusid Kreekast Eestisse kaks Süüria perekonda juunis. Hetkel on Kreekast Eestisse ümber paigutatud 27 sõjapõgenikku.

Türgist jõuavad Eestisse aga esimesed sõjapõgenikud. Nimelt sõlmisid Euroopa Liit ja Türgi kevadel kokkuleppe, mille järgi saadetakse kõik Kreekasse saabunud põgenikud Türgisse tagasi. Euroopa Liit on lubanud iga Kreekast tagasisaadetava süürlase eest otse Türgist vastu võtta kokku 72 000 ÜRO pagulaskriteeriumidele vastavat süürlast.

Eesti on avaldanud valmisolekut ümber asustada või paigutada kuni 550 rahvusvahelist kaitset vajavat inimest. Kõik rahvusvahelise kaitse saajad peaksid Eestisse jõudma kahe aasta jooksul.

Kõikide Eestisse ümberpaigutatavate inimeste puhul selgitatakse enne nende siia saabumist välja nende taust. Kreekas teevad sõjapõgenikega intervjuu Eesti eksperdid politsei- ja piirivalveametist, kaitsepolitseiametist ja sotsiaalministeeriumist. Muu hulgas tutvustatakse intervjuu jooksul Eestit, rahvusvahelise kaitse saanud inimeste õigusi ja kohustusi Eestis ning kohalikke tavasid.

Türgis valmistas põgenike ümberasustamist ette Harku kinnipidamiskeskuse juht Pärtel Preinvalts, kes on tänaseks Eestis tagasi. Preinvaltsi ülesanne oli aidata ette valmistada ja toetada Eesti menetlusrühmade tööd põgenike ümberasustamisel.

Tagasi üles
Back