Vene saadik: halli passi omanike piiriületustingimusi võidakse muuta

Vene suursaadik Aleksandr Petrov

FOTO: postimees.ru

Vene suursaadik Eestis Aleksandr Petrov ei välista, et niinimetatud halli passi omanike piiriületustingimusi võidakse muuta.

Ilma viisata Venemaal käima harjunud Eesti välismaalase passi omanikke tabas eelmisel nädalal piiril üllatus, kui selgus, et piirivalvurid ei luba pärast 1992. aastat sündinud halli passi omanikke enam ilma viisata riiki.

Alates 10. augustist kehtib Venemaal uus kord, mille järgi saavad halli passi alusel Venemaale ilma viisata vaid need inimesed, kelle sünniaasta jääb varasemaks kui 6. veebruar 1992.

Saadik soovitas mitte otsida rumalaid põhjusi, miks hakati seadust alles nüüd täitma, kirjutas venekeelne Postimees. «Lihtsalt algas periood, kus peab täitma ukaasi. Ärge otsige tonti sealt, kus seda pole.»

Petrov seletas, et tegelikult on Vene riik päris kaua silma kinni pigistanud 2008. aastal avalikuks tehtud ukaasi suhtes, mille järgi oleks pidanud juba siis noored halli passi omanikud Venemaale reisides viisat taotlema. «Praegu on olukord dramaatiliselt muutunud. Meie huvides on teha nüüd kõigile see teave teatavaks,» lisas ta.

Diplomaat nentis, et ka Moskvas mõeldakse selle üle, kas on ikka õige liigitada ühtede ja samade passide omanikke eri kategooriatesse. «Loodame parimat. Ei ole välistatud, et ukaasi viiakse sisse muudatus.»

Kuna paljudele tuli see uudis üllatusena, lubas Vene saatkond, et ei sea halli passi omanikele viisade taotlemisel erilisi tingimusi. Petrovi sõnul on mittekodanikud toimingute puhul eelistatud seisus, et vähegi leevendada nende ebamugavusi. Saadik märkis veel, et Vene piirivalvurid võtavad praegust keerulist olukorda arvesse. «Kõigil, kes sisenesid Venemaale ilma viisata, lubatakse vabalt tagasi minna,» lisas ta.

Venemaa tunneb huvi oma rahvuskaaslaste piiriületuste võimaluste vastu

Vene välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova ütles täna Moskvas «Aktuaalsele kaamerale», et loomulikult tunneb Venemaa huvi oma rahvuskaaslaste piiriületuste võimaluste vastu, kuid nad peavad samas arvestama ka Vene seadustega, vahendas ERRi uudisteportaal.

«Meie jaoks on väga oluline, et meie rahvuskaaslased mõistaksid kehtivat Vene Föderatsiooni sissesõidu korda ja et mingeid spekulatsioone sel teemal massimeedias ei ilmuks,» lausus Zahharova.

Uus kord

Vene saatkonna esindaja Tallinnas selgitas Postimehele, et pärast 6. veebruari 1992 sündinud Eesti määratlemata kodakondsusega isikul on õigus ilma viisata Venemaale sõita vaid juhul, kui ta on alla 18-aastane ning vähemalt üks tema vanematest on halli passi omanik, kes on sündinud enne nimetatud kuupäeva.

6. veebruar 1992 on seatud välismaalase passi omanike riiki lubamisel seetõttu, et sel päeval hakkas Venemaal kehtima seadus, mis kehtestas ilma viisata riiki sisenemise tingimused.

Samas tingimused hakkasid 10. augustist kehtima ka Lätis elavate määratlemata kodakondsusega inimeste kohta.

Avalikkus sai uuest korrast teada eelmisel nädalal, kui Läti meedia väitel tekkis ühel mittekodanikust Läti elanikul, kes õpib Moskvas, Vene piiril dokumentide kontrollimisel probleeme.

Naiselt nõuti viisat, selgitades, et alates 10. augustist pääsevad üle piiri vaid need Läti kodakondsuseta isikud, kes on sündinud enne 1992. aasta veebruari. Läti saatkond aitas tal vormistada transiitviisa, mis võimaldas naasta Lätti.

Viisavabadus kõigile Eesti ja Läti halli passi omanikele on kehtinud alates 2008. aastast.

Venemaa president Dmitri Medvedev allkirjastas 17. juunil 2008 seadluse, mis annab Lätis ja Eestis elavatele kodakondsuseta isikutele õiguse külastada Venemaad viisavabalt.

Venemaa andis viisavabaduse Eesti ja Läti kodakondsust  mitteomavatele, kuid varem Nõukogude kodakondsust omanud isikutele. Reisidokumendiks võib olla Lätis välja antud mittekodaniku pass või Eestis välja antud välismaalase pass. Nimetatud isikute alaealised lapsed peavad Venemaale reisides omama kas ühte nimetatud passidest või olema sisse kirjutatud neid saatva isiku reisidokumenti ja võtma kaasa sünnitunnistuse, seisis 2008. aastal allkirjastatud seadluses.

Tagasi üles