Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Unistus ühtsusest – kongressi järel on SRR* asemel SSRR*

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Möödunud nädalal kogunenud Rõngu keskerakondlased toetasid Edgar Savisaare jätkamist erakonna esimehena. | FOTO: Erakogu

Eile, Keskerakonna 25 aasta juubeli päeva ennelõunal sai Keskerakonna juht Edgar Savisaar sõnumi: «Õnnitlused Sulle erakonna sünnipäeva puhul, jõudu pressikonverentsil. Teavitan täna, et kandideerin. Jüri.»

Savisaare väitel tuli see sõnum talle üllatusena, sest mõni aeg tagasi oli Jüri Ratas talle väidetavalt lubanud risti vastupidist. Õhkkonnas, kus avameelselt räägitakse kodusõjast, valmidusest vikatitega välja tulla ja isatapust, on pilt kolm nädalat enne Keskerakonna kongressi teravalt selge: Savisaar ja Ratas lähevad taas vastamisi, nii nagu 2011. aastalgi.

Ülehomme koguneval Keskerakonna volikogul on partei uue esimehe valimiste kontekstis mitmel põhjusel ülioluline roll. Praegu piirkondade juhtide seas ülekaalu saavutanud SRR ehk Simsoni-Ratase-Repsi löögirusikas soovib praeguse volikogu juhi Kalev Kallo asemel näha Kersti Sarapuud.

Savisaarlased tahavad, et volikogu juhiks valitakse parteijuhi viimase aja lähim kaasvõitleja Peeter Ernits. Uus volikogu juhatus otsustab, kas 5. novembri kongress peetakse Paides või Tallinnas. Viimane sobiks Savisaarele, kuna delegaatide arvu vabaks laskmine – tulla võivad erakonna ligi 15 000 liikmest kõik, kes soovivad – tooks kohale ohtralt pealinna linnapeatruid erakondlasi ja Savisaare võit oleks kindel.

Savisaarlased tahavad, et volikogu juhiks valitaks parteijuhi viimase aja lähim kaasvõitleja Peeter Ernits.

Kui aga volikogus võidab SRR, siis saab teoks nende soov ehk kongressile saabub iga 15 erakondlase kohta üks delegaat ja esindatud oleksid kõik Keskerakonna 27 piirkonda. Piirkonnajuhatustel on aga õigus otsustada, määrata delegaadid, kes kongressile minna saavad. See annaks selge eelise Ratasele.

Volikogu esimeheks pürgiv Ernits teatas eile sotsiaalmeedias: «Tartumaa keskerakondlased on Repsi ja Simsoni peale tulivihased ja toetavad üksmeelselt Savisaart. Maamehed on valmis viglade ja vikatitega välja tulema. Eile õhtul oli Valgutas koos Rõngu rahvas, enne seda Võnnu ja Alatskivi omad.»

Tartumaa piirkonda juhtiv riigikogu liige Ernits selgitas Postimehele, et Tartumaa tegutseb väga aktiivselt ja on mures erakonna tippude seas toimuva võimuvõitluse pärast. «Alles see oli, kui oli koos Alatskivi osakonna rahvas, seejärel kogunesid Võnnu omad ja viimaks Rõngu rahvas. Rõngus oli kohal ligi 40 erakonna liiget. Üksmeelselt võeti vastu Savisaart erakonna juhina toetav avaldus,» tõi ta näite.

Postimees vestles mitme piirkonnajuhiga, kes ühest suust kinnitasid, et eelkõige soovitakse saada selgust tekkinud olukorra kohta. Mis ajendab osa erakonnaliikmeid nii teravale võitlusele? Milliseid rahalisi kohustusi võivad siiski tuua garantiikirjad? Milline üldse on erakonna rahaline seis?

Keskerakondlasi Põlvamaal juhtiv riigikogu liige Tarmo Tamm sõnas, et vaatamata sellele, kes valitakse volikogu etteotsa ja kellest saab erakonna esimees, tuleb erakonna liikmetel valikuid austada ja valitud juhte toetada.

«Pärast kongressi me ei peaks jätkama SRRina (Simson-Reps-Ratas), vaid SSRRina (Simson-Savisaar-Reps-Ratas), kus ka Edgar Savisaar osaleb ühel või teisel moel erakonna töös,» soovis Tamm ja lisas: «Mina ei usu, et pärast kongressi tekivad mingid lõhed.»

Rõngulaste toetuskiri Edgar Savisaarele. | FOTO: Erakogu

Lõhedest rääkimast püüdsid eile hoolikalt hoiduda mõlema esimeheks kandideerija toetajad. Riigikogu saadik Oudekki Loone, keda Savisaar peab jätkuvalt ka Keskerakonna seaduslikuks peasekretäriks, ütles, et lõhesid pole, on vaid paari-kolme parlamendi keskfraktsiooni liikme isekad ambitsioonid.

Ernits nentis, et kodusõjas oleva erakonna kodurahu võti on Savisaare käes. «Tema on erakonna loonud, seda juhtinud, olles jätkuvalt arukas, tasakaalukas, töövõimeline. Tuleb rääkida omavahel. Vastasel juhul ei taha edasise peale mõeldagi,» teatas eile tund enne Ratase pressikonverentsi toimunud Savisaare ajakirjanike kokkukutsumisel Ernits.

Mure ja ühtsusesoov

Keskerakonna Lääne-Virumaa piirkonda juhtiv riigikogu liige Siret Kotka, Savisaare viimaste aastate lähim toetaja, ütles, et nende piirkonna juhatus oli viimati koos pühapäeval ning tooni andis arusaamatus.

«Üldiselt oli inimestele arusaamatu, miks peaks välja vahetama Edgar Savisaare, kes on valijate hulgas väga populaarne ning tegi ka viimastel valimistel väga hea tulemuse. Ka erakonna reiting on väga kõrge,» sõnas Kotka.

«Piirkonna juhatuse liikmed olid mures, et erakonna ladvik tegeleb juba pikemalt aega võimuvõitlusega isekeskis, selle asemel et valijate muresid lahendada. On vaja hoida erakonna ühtsust, et erakond lõhki ei läheks.»

Võru piirkonna keskerakondlasi juhtiv riigikogu liige Anneli Ott tõdes, et erakond on teelahkmel ning ees on mitu väga tähtsat valikut. «Minu hinnangul usuvad võrukad, et me vajame muudatusi, sest tänasel moel enam edasi minna ei ole jätkusuutlik. Erakonna juhtimine on läinud aastatega liiga pealinnakeskseks ning koostöö maapiirkondadega on jäetud unarusse. Otsuseid on võetud vastu kitsas ringis või lausa esimehe poolt ainuisikuliselt,» rääkis Ott.

«Soovin, et erakonna esimeheks saaks inimene, kes toetab piirkondade arengut, et meil oleks kogu Eestis võimalik minna erakonna tugeva toetusega vastu kohalikele valimistele. Seetõttu toetan erakonna esimehena Jüri Ratast – kinnitan, et nii mõtlevad ka väga paljud teised meie piirkonna liikmed.»

Opositsioonist välja

Keskerakonna riigikogu fraktsiooni juht Kadri Simson, kes ise aasta eest kongressil napilt Savisaarele alla jäi, usaldaks erakonna edasise juhtimise Ratasele.

«Ma usaldan Jürit, tean, et ta ei tee salajasi sahkerdusi, ta on hea juht, ta on meeskonnamängija,» ütles Simson. Tema hinnangul peaksid kõik ühel hetkel tunnistama, aru saama ja leppima, et esimene esimees ei saa jääda ainsaks ja viimaseks.

«Tuleb tulevikku vaadata, tuleb teha kõik, et iga erakonna liige tunneks end väärtuslikuna, et Keskerakond oleks koostööpartner kõigile erakondadele,» rääkis Simson. «Usaldaksin Jüri kätte mitte ainult erakonna, vaid ka kogu riigi. Ta on hea läbirääkija ja selleks, et Keskerakond kestaks, on meil seda tarvis.»

Ratas tänas Simsonit tema sõnade ja toetuse eest. «Erakonna juhiks kandideerimine ei saa olla emotsiooni pealt tehtud otsus. Peamine, miks ma seda teen, on vastutus. Vastutus Eesti riigi, Eesti inimeste ees,» ütles Ratas eile oma pressikonverentsil.

«Seisakust, kuhu oleme tänaseks riigina jõudnud, on väga raske edasi minna. Kui kohalikud omavalitsused peavad oma õigusi riigi ees tagasi hakkama nõudma kohtus, selle asemel, et eelneks läbirääkimiste aeg, ühise keele leidmine, see pole normaalne,» sõnas Ratas, viidates vaidlustele seoses haldusreformiga.

Üks Ratase ja Simsoni peamisi soove on erakond opositsioonist välja tuua, kuna valijatele antud lubadused on viimase kümne aasta jooksul sisuliselt tuulde lastud. «Keskerakond ei saa minna välistamise teed. Kõigiga, kes on Eesti rahvalt mandaadi saanud ja riigikokku pääsenud, tuleb koostööd teha,» lubas Ratas.

«Riik ei tohi toimida autopiloodi peal, ei saa parandada ainult komakohti. Keskerakonnal on tarkust mitte välistada kellegagi koostööd. Üks osa peaministri erakonnas, rõhutan, üks osa, kes selle välistab, pole õige. Vastutusest Eesti rahva ja erakonna ees teeksin kõik, et meie hääl oleks kuulda ka valitsuse tasandil.»

Kui Ratas uueks juhiks valitakse, siis loodab ta, et Savisaar jääb erakonnaga tihedalt seotuks. «Tema roll on olnud ääretult suur. See, milline on tema roll pärast kongressi, kui teda ei valita, sõltub eeskätt temast endast. Näen, et Savisaar on Keskerakonna meeskonnas edasi, loodan väga, et ta jätkab Keskerakonnas tegutsemist.»

Savisaar uskus aga eile oma võitu. «Olen ka varem Jüri Ratasega erakonna esimehe koha pärast konkureerinud. Ma ei usu, et tulemus saab olema väga palju teistsugune.»

- - -

* SRR – Keskerakonna Simsoni-Repsi-Ratase leer

* SSRR – Keskerakonna loodetav Savisaare-Simsoni-Repsi-Ratase ühisjoon pärast kongressi

Tagasi üles