Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kaljurand lubab lähipäevil oma plaanides selgust

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
7lk1 Presidendiks pürgimisel eri suundades vaadanud ja valimiskogus vajaliku poolehoiuta jäänud Marina Kaljurannal ja Siim Kallasel tuleb lähiajal otsustada, kas ja kui aktiivselt poliitikas jätkata. | FOTO: Liis Treimann

Presidendivalimistel valimiskogu esimeses voorus osalemisega leppima pidanud endine välisminister Marina Kaljurand lubab sel nädalal anda avalikkusele aimu oma edasistest plaanidest.

Kohe pärast luhtunud valimisvooru valimiskogus sõitis Kaljurand puhkama Mallorcale. Sellest ajast saadik on poliitringkondades arutatud, milline võiks olla tema tulevik. Viimastes küsitlustes koguni 40 protsendi eestimaalaste lemmikuks osutunud Kaljuranna oma hõlma alla saamisest on huvitatud mitu parteid.

Spekulatsioonid, millise otsuse Kaljurand langetab, on kõikunud seinast seina. Kord ennustatakse, et ta ei soovi poliitikas enam osaleda, samas kõlab risti vastupidist. Näiteks on kõneldud, et kuna riigikogu ning ka Euroopa Parlamendi valimised on veel kaugel, siis võib mõni erakond olla huvitatud tema esitamisest 2017. aasta kohalikel omavalitsuste valimistel Tallinna linnapea kandidaadiks. Loogiliselt võiks see erakond olla Reformierakond, kust pole Kaljuranna jaoks kadunud erakonna juhi Taavi Rõivase ega tema eest presidendivalimistel võidelnute toetus.

Lihtsalt mõttemänguna: kui Kaljurand kandideeriks kohalikel valimistel näiteks Kesklinna-Lasnamäe-Pirita ringkonnas, oleks tal suur võimalus võita peale eesti valijate ka venekeelsete valijate hääli. Presidendivalimiste-eelsed arvamusküsitlused näitasid, et Kaljurand meeldib sama hästi kui kõigile – ühtlaselt suur toetus on tal meeste-naiste, noorte-vanade, eestlaste-venelaste seas.

Räägitud on ka võimalusest, et Kaljurand naaseb välisministeeriumi, kus vabanes asekantsleri koht, kui Kyllike Sillaste-Elling suundus ministeeriumist Kadriorgu president Kersti Kaljulaidi välisnõunikuks. Samas hinnatakse seda võimalust väikeseks, sest endise ministrina samasse majja minna ei ole kuigi lihtne. Räägitakse ka, et Kaljurand võib olla huvitatud naasmisest välisteenistusse ja esindada Eestit taas diplomaadina.

Kaljurand ei soovinud Postimehele eile oma plaane avada, kuid lubas seda teha lähipäevil.

Kaljuranna omaga sarases olukorras on praegu ka valimiskogus teise vooru jõudnud, kuid seal presidendiametist ikkagi ilma jäänud Siim Kallas, kes annab küll Tartu Ülikoolis loenguid, kuid kelle suuremad tulevikuplaanid on seni lahtised.

Eelmise nädala lõpus plaanitseti tulise peaga, et täna koguneb Kallase soovil erakorraliselt Reformierakonna juhatus, et erakonnaliikmete avalikult öeldud sõnade asjus suu puhtaks rääkida. Fraktsiooni eilehommikusel koosolekul leiti aga, et kui selleks veel soovi on, siis võib teema uuesti üles võtta tuleva nädala kolmapäevasel korralisel juhatuse kogunemisel.

Juba praegu kostab aga juhatusest, et Kallas võib seal üksi jääda: mingit arvete klaarimist, mida soovis Kallas, ei tule, vaid ülemaks seatakse pragmaatilised üldhuvid.

Täna koguneb nn oravakoobas – Reformierakonna juhatus ja riigikogu fraktsioon, kus arutatakse riigireformi.

Tagasi üles