Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Viis eestlast lähevad Euroopa merepiiri valvama

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Pagulased saabumas kummipaadiga Lesbose saarele Kreekas pärast ohtlikku Egeuse mere ületamist. | FOTO: Scanpix

Meeskonna ülesandeks on patrullida mereala ja valvata Euroopa Liidu välispiiri, takistada ebaseaduslikke piiriületusi ning päästa inimelusid.

Täna hommikul tõstetakse Tallinna kordoni patrullpaat M-15 piirivalvesadamast treilerile. Nädalase teekonna jooksul jõuab paat mööda maismaad Ateenasse ning seejärel parvlaevaga Kalymnose saarele, kus varem ei ole Frontex’i (Euroopa piiri- ja rannikuvalve amet) koordineerimisel ükski patrullpaat veel töötanud.

Paadi meeskonnas on neli liiget ning lisaks üks sideohvitser, kes hakkavad töötama Pireuse rahvusvahelises koordineerimiskeskuses. Meeskonna ülesandeks on patrullida mereala ja valvata Euroopa Liidu välispiiri, takistada ebaseaduslikke piiriületusi ning päästa inimelusid. Kava kohaselt jääb patrull-laev Kalymnose saare lähistele detsembri lõpuni, ebaseadusliku rände olukorrast lähtuvalt võidakse meie paadi teenistusaega Kreekas pikendada kuni märtsini.

PPA integreeritud piirihalduse büroo juht Helen Neider-Veerme sõnul on pingelise rändeolukorra tõttu Frontexi uue määrusega ootused liikmesriikidele veelgi suurenenud. Eesti kohustuseks on kiiret lahendust vajavate olukordade jaoks saata Frontexi käsutusse kuni 18 ametnikku ja anda kasutada erinevaid piirivalvamise vahendeid.

«Ühelt poolt on see liikmesriikidele kohustus, kuid teisalt kahtlemata ka meie ametnike võimalus otse kriisi keskmes olles saada väärtuslikke teadmisi ja kogemusi, mida Eestis tegutsedes kasutada. Rändekriisiga tegelemisel on oluline iga liikmesriigi reaalne panus välispiiri valvamisse. Kõik ebaseaduslikud piiriületused tuleb avastada, piiriületajad tuvastada ja menetlused korrektselt läbi viia. Kõige olulisem on aga merel hätta sattunute päästmine,» sõnas Neider-Veerme.

Kalymnose saar asub Türgi rannikust kaheksa meremiili kaugusel tuntud turismisaarte Kosi ja Lerose vahel. Kuigi võrreldes 2015. aastaga on ebaseaduslik sisseränne vähenenud, muutuvad inimsmugeldajate poolt kasutatavad võtted ja asukohad pidevalt. Ebaseadusliku tegevuse näitena peeti hiljuti Kreeka ametivõimude poolt Kalymnose sadamas kinni kiirpaat 18 ebaseadusliku sisserändajaga.

Varasemalt on PPA ametnikud osalenud Frontexi merepiiride sektori ühisoperatsioonidel patrullpaadiga Lampedusa saarel Itaalias ning Kreeka ja Türgi vahelisel merepiiril Chiose ja Samose saarte lähistel. Praegu on Frontexi ühisoperatsioonide raames Kreekas patrulllennuk Kalamata lennuväljal ning Lesbose saarel 6-liikmeline väljasaatjate üksus ja kodakondsuse tuvastaja.

Tagasi üles