Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kõige mõjukam jõuluvana on naabrimees-jõuluvana

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Jõuluvanade mõjukuse valem
  • Salmikiirabi
  • Kuidas saada pakk ilma salmita
FOTO: Kaisa Siren / Lehtikuva / Scanpix

Terve kuu on jõuluvanad ja nende käsilased päkapikud ümbritsenud meid kõikjal. Nad on luuranud akna taga ja luusinud kaubanduskeskustes. Käinud tööl, koolis ja lasteaias, homme tulevad kodudesse. Millise jõuluvana kingitused on kõige väärtuslikumad? Milline jõuluvana on kõige tõhusam motiveerija? Millist jõuluvana võib rahus ignoreerida? Arter konsulteeris Šveitsi sõltumatu jõuluinstituudi teadlastega ja selgitas välja kõige mõjukama jõuluvana.

Mõjukuse määramisel kasutakse spetsiaalselt selleks välja töötatud parameetreid. Lisaks paigutatakse iga jõuluvana eri omaduste skaalale. Saadud punktisumma korrutatakse kogutud koefitsiendiga, võetakse vastusest ruutjuur ja jagatakse see kaheteistkümnega. Tulemus ümardatakse kümnendikeni.

Ulatus

Mõõdetakse kolmes alajaotuses:

Tööpõllu suurus ruutmeetrites (m2), kaubanduskeskuste puhul ka hektarites (ha).

Kontaktide koefitsient. Mõõdetakse laste arvu tunnis ööpäeva lõikes valemiga laps / 24 h . Esimene näide: päkapikk toob ühele lapsele sussi sisse kommi 1 x 1 / 24 h – koefitsient 0,041. Teine näide: kaubanduskeskuse jõuluvana töötab 13 tundi ööpäevas ja võtab vastu 12 last tunnis – koefitsient 12 x 13 / 24 = koefitsient 6,5.

Nähtavus ja kuuldavus. Kaubanduskeskuse jõuluvanal on sihtrühmani jõudmiseks võimalik kasutada helivõimendust, lisavalgustust ja lavadekoratsioone. Koduses keskkonnas on jõuluvanal jällegi võimalus kasutada füüsilist lähendust, nagu näiteks põlvele võtmine.

Motivatsioon

Vaadeldakse jõuluvana mõju lapse isiklikule hügieenile ja õppeedukusele koolis. Mõõdetakse positiivse ja negatiivse võrdluses. Negatiivne motiveerimine vähendab jõuluvana mõjukust, sest moodne kasvatus ei poolda karistamist.

Positiivne nn kasutegur (1 punkt): jõuluvana võime tuua soovitud kingitus vanemate esitatud tingimuste täitmisel.

Negatiivne nn hirmutegur (-1 punkt): võimalik karistus ja selle elluviimise realistlik väljavaade (nn ohuhinnang) vanemate esitatud tingimuste täitmata jätmisel.

Usaldusväärsus

Mõõdetakse väliste omaduste järgi.

Arvatav sugu. M = 0,92 ja N = 0,08. Selles tegevusvaldkonnas on endiselt määrav traditsiooniline soorollide jaotus. Analüütikud hindavad soolise võrdsuspunkti saabumist üldiselt 2032. aasta jõuludeks, Ida-Euroopa riikides mõned aastad hiljem.

Kehakaal. Alla 100 kilo koefitsient 0,37, vahemikus 100–130 kilo koefitsient 0,59, kaal alates 131 kilost koefitsient 0,04 (ülekaal tingib terviseriske ja annab halba eeskuju).

Näokarvade hulk ja värvus. Valget värvi näokarvad annavad 0,5 punkti, mis tahes muud värvi näokarvad 0 punkti, sest need pole aktsepteeritavad.

Habeme pikkus: napilt kaela kattev habe 0,2 punkti, rinnuni ulatuv habe 0,7 punkti, üle rinna ulatuv habe 0,5 punkti, sest võib takistada sooritust, takerdudes laste külge, samuti sisaldab hügieeniriski, sest kogub küpsisepudi.

Riietus. Tumepunane maani mantel samast materjalist peakattega annab 1 punkti, helepunane mantel peakattega 0,5 punkti, muud värvi mantel ja peakate 0,2 punkti. Lühike kuub kombineeritud riietusega annab 0 punkti, lisaks lasub vastuvõtjal kohustus sellise jõuluvana dokumente täiendavalt kontrollida.

Emotsionaalne kvaliteet

Rahustab nutvat imikut – 2 punkti
Meelitab salmi lugema ujeda lapse – 2 punkti
Teeb vanaemale teda õhetama paneva komplimendi – 1,5 punkti
Haarab vanaisa peomelusse kaasa – 1,5 punkti
Meelitab isa rääkima rõõmsasisulist anekdooti – 1 punkti
Teeb emale komplimendi, mis ei pane kõiki ümberolijaid punastama – 1 punkt

Atribuutika

Vitsakimp: -1 punkt – küsitava väärtusega vanamoeline mõjutusvahend.

Kingikott: dekoreeritud, mantli ja mütsiga toon toonis mahukas kott 3 punkti, muust materjalist kott 1 punkt, must prügikott või vana kartulikott -1 punkt, poekilekott -2 punkti.

Kingitused

Mõõdetakse eelduslike kingituste keskmist kogumaksumust ühe saaja kohta.

Jõuluvanade mõjukuse pingerida

Naabrimees-jõuluvana 10,2 punkti
Ekspert: Tunneb perekonda ja inimesi, teab, kes mida kardab või ootab. Ainus keeruline koht tema jaoks on pereemale meeldiva komplimendi tegemine. Vaatamata treeningutele siin vaimutsemisega ikkagi libastutakse.

Kodujõuluvana 9,1 punkti
Ekspert: elukutseline tegija, kellel võib peretundmisest küll puudu jääda, aga kõik muu on tipp-topp.

Nähtamatu jõuluvana 8,9 punkti
Ekspert: tema usaldusväärsust ei saa hinnata. Põhiline punktiskoor tuleb motivatsiooni ja ulatuse pealt.

Naisjõuluvana 6 punkti
Ekspert: pole midagi teha, naised, siin maksavad traditsioonid.

Kooli-/lasteaiajõuluvana 4,7 punkti
Ekspert: ootaks mõjusamat sooritust.

Ema-isa töökoha jõuluvana 4,3 punkti
Ekspert: usaldusväärsuse ja ulatuse poolest võiks olla kõrgemal kohal.

Rovaniemi jõuluvana 2,1 punkti
Ekspert: jääb kaugeks, sidet ei teki.

Kaubanduskeskuse jõuluvana 1,8 punkti
Ekspert: pole juurdunud rahvakombestikku, seepärast pole ka mõju.

Jubevana 0,2 punkti
Ekspert: ei soovi kommenteerida.

Salmikiirabi

Jõulukingid

Jõulukuu on tore kuu.
Kambri nurka kasvab puu

ja võib saada kingitusi.
Kes saab vitsu, kes saab musi.

Ükskord jõuludeks sain kingi.
Käisin ringi aasta ringi
kahe uue kingaga,
kuna kingiks sain ma kinga.
Noh ja teise kinga ka.

Üks king oli soki sees,
teine teise soki sees.

Pärast oli vastupidi.
Pärast oli nagu pidi.

Advendiöö

Kui oli öö ja taevas tähti
nagu helendavaid tikke,
siis siin aknalaual nähti
askeldamas päkapikke.

Ma ei tea, kas tõesti käis
mu aknal mõni väike sell,
kuid olen vait, sest suu on täis,
mul põses klõksub karamell.

Kuidas paki kätte saab?

Jõuluvana saabumine tähendab, et perekondlik taidluskava võib alata. Sest pakki selle selli käest päris niisama kätte ei saa. Võib muidugi katsetada krabamist, aga üldiselt pole see kombeks. Võib välja vingerdada mõne lihtsa ja kiire nipiga – lööd patsu, teed pai, annad musi, aga see pole kuigi lõbus. Ja olgem ausad, nii lihtsad lahendused sobivad allameetrimeestele, suur inimene võiks miskit kavalamat välja mõelda. Luuletus või laul ei pea muuseas olema pähe õpitud, võib ka spikrit kasutada. Peaasi, et ettekanne on lõbus kuulata. Kuid on ka meetodeid, kus pole vaja viisi pidada ega isegi mitte ilmekalt ette lugeda. Arter kogus mõned vigurid kokku, et teie elu lihtsamaks muuta.

Äraostmine
Mis sellest, et piparkoogikauss on keset lauda, igaühe käeulatuses. Kui sina midagi maitsvat pakud, kehtib see kenasti vahetuskaubana – kook sulle, pakk mulle. Sama trikki saab teha kõige kättepuutuvaga, mida habeme alt on süüa võimalik. Mõne vana puhul kõlbab ka pits viina. Mõni inimene kannatab hoolimata elukogemusest tõsise esinemiskrambi alla, kuid toites ja teenindades tunneb end kui kala vees, see võib olla ka sinu päästerõngas.

Delegeerimine
Väga lihtne ja laisk lahendus – pane enda eest esinema keegi teine. Lapsed on tihti lahkesti valmis vanemaid ja vanavanemaid välja aitama, kuna nende luuletustevaru ajab enamasti nii üle, et pudeneb peast juba krae vahele. No samamoodi nagu töises elus – keegi teine teeb töö ära, aga sina saad tule endale.

Mõistatused
Eesti rahvakultuuris on mõistatamisest alati lugu peetud. See on palju lihtsam ja lühem kui luuletus, tavaliselt saab ühe lausega hakkama. Kui jõuluvana vastust ei tea, saavad sõbrad arvata. Kõik kaasa mõtlema kiskuv on seltskonnale palju huvitavam kui hiigelpikka eeskava jälgida.

Trikk
Oskad pea peal seista? Hüpata? Teed tõupuhtalt pääsukest? Mõnd mustkunstivigurit? Anna minna – kõigil on lõbus kaasa elada ning paki saad justkui muuseas kätte. Trikid toovad puistesse luulepõimikutesse värskendavat vaheldust. Ära karda, et võid paista tobe – julguse eest enda üle nalja teha saad hoopis stiilipunkte.

Üllatus
Kingitused tulevad küll enamasti karbi või paki sees, sinul tasub sellegipoolest mõelda karbist väljas! Sest vaadakem tõele näkku – keegi pole ju öelnud, mida paki eest tuleb teha. Tee sina lihtsalt midagi muud! Mõni naljakas nägu, varjuteatri etendus, imiteeri kellegi häält… kõik sobib, mis lühike ja lõbus!

Tagasi üles