R, 3.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti mälestab Vabadussõja relvarahu

Uwe Gnadenteich
, reporter
Eesti mälestab Vabadussõja relvarahu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vabadussõja võidusammas.
Vabadussõja võidusammas. Foto: Jörgen Norkroos

Homme, 3. jaanuaril kell 10.30 tähistatakse vaikuseminutiga 97 aastat tagasi kehtima hakanud Vabadussõja relvarahu ning mälestatakse Eesti vabaduse eest langenuid.

3. jaanuaril 1920 kell 10.30 vaikisid relvad Vabadussõja lahinguväljadel, kui  pärast 402 päeva kestnud vaenutegevust lakkas sõjategevus Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Eesti kaotas sõjas üle 6000 inimese, neist pea 4000 otseses lahingutegevuses.

Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistamiseks peetakse Tallinnas, Vabaduse väljakul Vabadussõja võidusamba jalamil tseremoonia, kus kõnelevad kaitseminister Margus Tsahkna, Tallinna Reaalkooli õpilane ja Eesti Korporatsioonide Liidu esindaja. Vabadussõja võidusamba jalamile asetatakse pärjad eesti rahvalt, kaitseväelt ja Kaitseliidult ning diplomaatiliselt korpuselt.

Lisaks Vabadussõja võidusamba juures peetavale tseremooniale asetavad kaitseväe üksused ja Kaitseliidu malevad pärjad Vabadussõja mälestussammastele üle Eesti. Samuti tähistatakse relvarahu aastapäeva kirikukellade helinaga üle kogu Eesti ja vaikuseminutiga raadioprogrammides.

3. jaanuar on lipupäev, mil kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ja avalik-õiguslikud juriidilised isikud heiskavad Eesti lipu.

Märksõnad
Tagasi üles