Politsei otsib ID-kaardi näidiste jaoks modelli

ID-kaart saab 15-aastaseks ja peagi saavad isikutunnistused uue välimuse. Selle tarvis otsib politsei näomodelli.

FOTO: Politsei- ja piirivalveamet

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) otsib modelli, kelle näofotot saaks kasutada uute ID-kaartide ja elamisloakaartide näidistel.

PPA identiteedi ja staatuste büroo juhi Margit Ratniku sõnul on uue näofoto valimine hea võimalus inimesi kaasata, et ühiselt tähistada igapäevaelus asendamatuks muutunud ID-kaardi sünnipäeva.

«15 aastaga antud enam kui pool miljardit digiallkirja ja 339 miljonit autentimist näitavad selgelt, et ID-kaart on muutnud meie elu mugavamaks, see on vähendanud bürokraatiat ja teinud rohkelt teenuseid lihtsasti kättesaadavaks,» lisas Ratnik.

Seni on Eestis väljastatud üle kolme miljoni isikutunnistuse. Mullu kasutas ID-kaarti elektrooniliselt kaks kolmandikku kasutajatest, kes andis aasta jooksul keskmiselt 94 digiallkirja ja autentis end 121 korral.

Senistel isikutunnistuste näidistel kasutati kahe kodakondsus- ja migratsiooniameti töötaja fotot. Praegustel isikutunnistuste näidistel Mari-Liis Männiku nime kandnud Kaja sattus näidistele põhjusel, et proovifoto jaoks oli tarvis heledapäist inimest.

«Esimene foto kukkus hästi välja ja nii mult palutigi nõusolekut foto kasutamiseks näidistel,» selgitas Kaja, kuidas tema foto näidistele jõudis. «Oleks ma teadnud, et fotot kasutatakse nii pikalt, oleksin palunud uut võtet, kuid mu neutraalne ilme oli juba siis sobiv,» naljatleb ta. «Aga kuna isegi lähedased mind näidise pealt ära ei tundnud, siis muret ei olnud.»

Esimesed ID-kaardid anti pidulikult üle 2002. aasta jaanuaris ja esimeste dokumendi saajate hulgas oli president Arnold Rüütel. Hetkel on ID-kaardile avatud ligi 3000 e-teenust, kliendikaardina kasutab seda umbes 50 ettevõtet.

Täna alanud konkursi võidufoto avalikustatakse 27. jaanuaril, kui ID-kaart tähistab 15. sünnipäeva. Fotot hakatakse kasutama isikutunnistuste ja elamisloakaartide näidistel ja dokumente tutvustavates infomaterjalides. Konkursil osalemiseks saab tänasest kuni 20. jaanuarini saata foto ja osaleja andmed e-posti aadressile konkurss@politsei.ee.

Osalema oodatakse kõiki Eesti kodanikke, kes on vähemalt 18-aastased. Tuleb jälgida, et ilme fotol oleks neutraalne ja vaade suunatud objektiivi. Täpsemad nõuded fotole ja tingimused osalemiseks leiab siit.

Tagasi üles