Segakoori eestvedaja: kel on anne antud, see peab ka seda kasutama
Saame tuttavaks laulupeolistega!

XII noorte laulupeo segakoori liigijuht Kaspar Mänd

FOTO: Aivar Pihelgas

XII noorte laulupeo segakoori liigijuht Kaspar Mänd kinnitab, et eelproovides nähtu põhjal on kõik koorid usinalt harjutanud. Viimased nädalad enne pidu saab repertuaar veel omasemaks ning lugudesse süstitakse ka rohkem kirge ja emotsiooni, mis panevad lood täiel määral kõlama.

Kellest koosneb Sinu meeskond? 

Segakooride liigis on selle laulupeo peadirigent Heli Jürgenson. Tema on meie liigis kõige suuremate kogemustega dirigent, ta on olnud mitmete varasemate laulupidude toimkonnas ning oskab teisi väärt nõuannetega toetada.

XII noorte laulupeo segakoori liigi dirigent Heli Jürgenson

FOTO: Aivar Pihelgas

Samuti juhatavad segakoore Ksenija Grabova ja Valter Soosalu – mõlemad astuvad laulupeo pulti esimest korda. Eelproovides oli näha, et mõlemad on kiired olukorraga kohanema ja vastutust võtma, oskavad väga hästi suurema hulga inimestega suhelda, nende tähelepanu koondada ja ühes suunas juhtida. Nendega mööda Eestimaad ringi vurada ja proove teha on lõbus, lisaks usinale tööle saab ka parajalt nalja.

XII noorte laulupeo segakoori liigi dirigent Ksenija Grabova

FOTO: Aivar Pihelgas

XII noorte laulupeo segakoori liigi dirigent Valter Soosalu

FOTO: Aivar Pihelgas

Samuti on palju eelproove kaasa teinud ja liigi «oma inimeseks» saanud Rasmus Puur, kes väsimatult kõikide liikidega mööda Eestimaad ringi sõidab. Ta elab ikka täiega sellesse peo ettevalmistusse sisse.

Milline tähendus on Sinu jaoks sõnapaaril «mina jään»?

Eelkõige seostub see selle paigaga, Eestimaaga. Olen ka mõnda aega välismaal õppinud, näinud ilma ning tundud ka koduigatsust. Mu meelest paremat kohta maamunal ei ole. Võib, tegelikult tulebki käia mujal, kuid mujal pole nii hea – siin on kõik olemas, sõltub ainult meist endist, kui usinad ja tegusad me oleme.

Milline on Sinu kõige meeldejäävam mälestus seoses laulupeoga?

Kui ma esimest korda väikse poisipõnnina poistekoori ettevalmistuskooriga laulupeol käisin. Mäletan, et pidime reas kätest kinni hoidma, et keegi lauljate massi vahel ära ei kaoks. Siis seisime tükk aega, mitte midagi ei näinud, ümberringi ainult teised lapsed ja suuremad inimesed, ei teadnud isegi mis suunas laulma peab. Siis, ühel hetkel, tõusis meie peade kohale dirigendi pulti hallipäine dirigent ja lõi laulu lahti. See kõlajõud, mis kostus, tuli nagu paisu tagant. Ma ei mäleta, mis laul see oli, olin lihtsalt pahviks löödud sellest olukorrast, sellest laulu jõust.

Mida ja miks tooksid esile oma liigi repertuaarist?

Vahest ehk üks mõttekäik Ester Mägi «Viru lauliku mõtetest» – kel on anne antud, see peab ka seda kasutama. Arendama omi oskusi, et olla ise parem ja seeläbi ka maailma paremaks muuta.

Sinu üks praktiline soovitus noorele, kes tuleb laulupeole?

Proovi ikka peast laulda, siis saad tunda õiget laulu mõnu ja mõju!

Tagasi üles