PPA tühistas vormihanke vaidlustuste tõttu hankekomisjoni otsuse

Politseivorm

FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Kuna osalejad vaidlustasid taas politsei- ja piirivalveameti (PPA) vormihanke, otsustas amet hankekomisjoni otsuse tühistada.

«Pärast seda, kui hankel osalenud teist korda vormihanke vaidlustasid, otsustas PPA hankekomisjoni otsuse ise tühistada. Politsei- ja piirivalveamet on võtnud mõtlemisaja, et otsustada, kuidas vormihankega edasi minna,» ütles ameti pressiesindaja.

Aprilli lõpus rahuldas vaidlustuskomisjon politsei- ja piirivalveameti (PPA) vormihankel ühispakkujate vaidlustuse kahes punktis.

Ameti uue vormiriietuse hankele laekus aasta lõpus kolm pakkumust: ühispakkujana A La Carte Identity Clothing AB Rootsist ja A la Carte Uniforms OÜ Eestist, samuti Image Wear AS Eestist ning kuue Eesti firma ühispakkumus. Pakkumuste maksumused olid vahemikus 8,3-13 miljonit eurot.

Hankes ei kvalifitseerunud ühispakkujad A La Carte Identity Clothing AB ja A la Carte Uniforms OÜ. Image Wear AS-i ja kuue Eesti firma ühispakkumused vastasid aga vormiliselt hanke tingimustele, kuid samas esines neis väiksemaid sisulisi puudusi.

Amet otsustas pakkumusi mitte tagasi lükata, vaid asus riigihanke seaduses lubatud tingimustel mõlema pakkujaga läbirääkimistesse.

Lõpuks tunnistas PPA märtsi lõpus edukaks AS-i Image Wear, kuid 3. aprilli hilisõhtul esitati vormihankes vaie. Nüüd leidis vaidlustuskomisjon, et PPA oleks pidanud täiendavalt üle kontrollima pakkuja pakkumuses näidatud prooviruumid ning et PPA ei ole pakkumuse vastavaks tunnistamisel tuvastanud ja/või hinnanud ühe materjalinäidise koelõnga sajaprotsendilist sobivust tootekirjeldusele.

Parima pakkuja selgitas välja hankekomisjon, kuhu kuuluvad PPA logistikabüroo ja siseministeeriumi varahaldusosakonna teenistujad. Hanke tehnilise kirjelduse koostamisel kasutas amet ekspertide abi, nende hulgas eksperte Tallinna Tehnikakõrgkoolist ja MTÜ-st Eesti Ostu- ja Tarneahelate Juhtimise Ühing.

PPA kuulutas mullu juuli lõpus välja uue hanke vormivarustuse ostmiseks; hanke eeldatav maksumus ilma käibemaksuta on 8,9 miljonit eurot. Prognooside kohaselt peaks esimene partii uusi vormirõivaid ameti kasutusse jõudma 2017. aasta suve teisel poolel.

PPA politseivormi ja vormi väljastamisega seotud hange kuulutati ülemöödunud aasta detsembris ebaõnnestunuks ja amet lükkas esitatud pakkumused tagasi, kuna hankele esitatud pakkumused olid eeldavast maksumusest kuni kaks korda kõrgemad.

Varem on meedia kirjutanud, et vormiriiete hankel osalejate arvates on politsei seadnud niisugused tingimused, et tähtajad sobiksid ainult ühele pakkujale. Sellele järgnenud siseministeeriumi audit leidis politsei- ja piirivalveameti vormiriiete hankes mitu viga, amet tunnistab tehtud vigu ja põhjendab neid sellega, et varem pole Eestis nii suuremahulist vormihanget veel tehtud.

Tagasi üles