Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Volikogu liikme suhtlusstiil: iga nurga pealt sülitan teie peale

10
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kohtla-Nõmme vallavolikogu liige Roland Tarum lõi Kohtla-Järvel oma valimisliidu. | FOTO: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Tänane Postimees avaldas loo, kuidas Ida-Virumaa kaevandusmuuseum avastas äsja neil toimunud 46 000 euro suuruse elektrivarguse. Väidetavaks vargaks oli muuseumilt elektrit ostnud Kohtla-Nõmme vallajuhtide MTÜ, mis rendib vallalt tasuta sealset suusamaja.

Postimees avaldab intervjuu näitena, kuidas suhtleb avalikkusega suusamaja üks pidajaid, vallavolikogu liige Roland Tarum.

Me tahaksime tänases Postimehes ilmunud artiklist rääkida…

Teie ei ole minu arust mitte keegi, et teie annate aega suhtlemiseks ja vastamiseks. Tegelikult see artikkel on ju puhas etteütlus. Seal ei ole ju mitte midagi. Seal ei ole ju oma loomingut ega mitte midagi.

Ma käisin ka seal koha peal ja…

No see, et te seal koha peal käisite ei tähenda mitte midagi…

Lugesin ka valla ja MTÜ saadetud meile.

Noh, aga te oletegi ju etteütlusega tegelenud. Teile vastas ju ainult Kraas (kaevandusmuuseumi tegevjuht Andres Kraas – KK), meie ei ole teile midagi vastanud.

Tarmo Kütil oli võimalus vastata.

Aga kui nüüd tuleb välja, et inimene on konkreetselt valetanud ja ta on kelm, mis te siis teete. Kas te tulete siis Kohtla-Nõmmele ja võtate mikrofoni kätte ja karjute, et ma tegelesin etteütlusega, andke andeks. Et kas te vastutate ka nagu? Et ühelt poolt te nagu lahmite, aga teiselt poolt, kas te vastutate ka? Sest minul on kogemus konkreetselt Põhjarannikuga, kes on kaks korda nagu minu käest kotti saanud. Selles mõttes kotti saanud, et ta on paska kirjutanud puhtalt minu kohta ja pole kordagi vabandanud. Isegi peatoimetajale helistasin isiklikult ja ütlesin, et nüüd on hetk vabandada. Ja pole mitte ühtegi vabandust tulnud, MITTE ÜHTEGI! Üks kord on ainult üks ajakirjanik vabandanud ja see oli Äripäevas, kirjutasid jama ja pärast vabandasid, aga seda ka neljandal lehel, aga kirjutasid jama teisel lehel.

Millega meie siis täpsemalt eksisime?

Vaadake, praegu ei saa vastata, kuna käib revideerimine ja käib uurimine. Selles mõttes käib uurimine, et uurija peabki võtma avalduse vastu. See, et asi on prokuratuuris nagu Kraas armastab väga peenelt sõnu valida. Tegu on 2013. aasta kelmiga, kes on kohtu poolt süüdi mõistetud. Ma ütlen, Teil on kodune töö tegemata, see on ainult etteütlus.

See ei olnud ju üldse Kaevandusmuuseumiga seotud. See oli Kraasil isiklik juhtum.

Mis see siia puutub, kelm on ta ikkagi. Ta on mänginud surnud inimest ja võtnud pärast sularahas välja selle raha.

Aga kui teie selle lepingu saite, mis tehti kümneks aastaks renditasuga 0 eurot,…

Nii?

…kas siis ei tekkinud tunnet, et midagi on siin mäda?

Absoluutselt ei tekkinud, sest ma helistasin kohalikele inimestele siin ja ütlesin, et osalege ka konkursil. Kas te teate, millises seisus see maja oli, vä? Küsimus oli, kas lükata maja maha või hakata midagi tegema. Mina ütlesin Tarmole, et tule appi, hakkame tegema. Tänaseks on sinna isiklikku raha maetud 40 000 eurot.

Mhm…

Mhm (ajakirjanikku jäljendades). Mis te mulisete? Te oleksite pidanud enne küsima, kui te artikli välja lasite. See on sama moodi, kui visata propellerisse paska ja siis kõik on pasaga kokku saanud ja siis pärast mõtled, et kust otsast pihta hakata pesemisega.

Nii et teie väidate, et ebaseaduslikku tegevust ei ole toimunud?

Mina ei pea teile midagi väitma. Ajakirjanik ei ole minu jaoks mitte keegi. Selleks on uurimisorganid Eestis, on advokatuur, uurijad, kohtud, asjad, mitte ajakirjanik. Ajakirjanik paneb etteütlust. Jah, et eee, las prokuratuur uurib, kas oli midagi valesti või ei olnud. Ja kui tuleb välja, et ei olegi midagi ebaseaduslikku, mis te siis teete? Kas te kõnnite ka neljakäpukil ja ütlete, et kurat, näed, mees ei varastanud metalli. Aga kes kutsus teid? Kraas kutsus või?

/…/

Kas ta seda ka mainis, et siis tegi ta politseisse avalduse, kui me alustasime revisjoni? Kas ta seda mainis? No muidugi ta ei öelnud. Kui me alustasime muuseumi revideerimist, siis kaks päeva hiljem seal hakkasid jamad välja tulema.

Neil oli ju just aastaaudit lõppenud ja muuseumi sõnul polnud revisjoniks põhjust.

Aga kes ütles, et ei olnud põhjust? Oota, stopp! Kes see ütles, et ei ole põhjust?

Seda ütles sõltumatu audiitor.

Kas see audiitor kordagi käis ise kaevanduses? Millisest auditeerimisest me räägime? Kas dokumentide lihtsalt üle vaatamisest või siseauditist? /…/ Kui tuleb välja, et on kuritarvitanud kaevanduspark-muuseumi rahasid. Mis te siis teete? Kas te tulete Nõmmele, käite neljakäpukil mööda peatänavat ja ütlete kurat, et ma eksisin ja kirjutasin paska, aga nüüd ma  ei tea enam, keda ma pean puhtaks hakkama pesema ja kust kohast. Kas te tulete ma küsin?

Meie lahendame probleeme tsiviliseeritumal moel.

Mis tsiviliseeritumal? Kõigepealt viskate paska propellerisse ja siis hakkate mõtlema, mida teha. Vene ajal lasti maha ja siis hakati küsima, kas oli süüdi või ei olnud. Täpselt sama käekiri, ainult sõna on teine, «tsiviliseeritud». Mitte mingit vahet ei ole. Minu käest te enne ei küsinud. Muidugi ma oleksin teid ka kohe pikalt saatnud, sest ma üldiselt ei suhtle ajakirjanikega. See oli praegu õnn, et ma üldse teiega suhtlema hakkasin. Sellepärast, et esiteks käivad nii-öelda uurimised siin ja uurimised seal, aga ajakirjanikud juba teavad. Täiesti müstika! Ja kui ma seda artiklit kuulsin, kui mu naine ette luges, no see on puhas etteütlus.

/…/

Minul on selles mõttes suva, et mina vaatan külma kõhuga. Mina olen närvis sellepärast, et vallavolikogu esimees, kes on terve elu olnud aus inimene, kes tuli mulle suusamajja appi, et teeme selle maja korda, et kohalikel inimestel oleks midagi ja peab ettevõtlusega tegelema, et me peame maja kuidagi ülal pidama.

/…/

Miks te ikkagi Kaevandusmuuseumi alajaamaga ühendatud olete? Taheti ju tulla ja teid alajaamast välja lülitada?

Oota, stopp, stopp, stopp! Teil on jälle kodune töö tegemata. Kes on öelnud, et tehke ise, võtke oma kaabel ja pange? Mis hetkest, kus kohast? Mis asja te ajate mulle praegu? Kõik see on valla oma! Arve esitati vallale, aga kriminaalsüüdistus esitati MTÜle.

MTÜga sõlmitud lepingus on punkt, mis kohustab MTÜd kandma kõik suusamaja kommunaalkulud.

Teil on jälle kodune töö tegemata. Te lihtsalt lahmite. Võtke, hakake uurima, tehke dokumendid omale selgeks, siis räägime edasi, siis ma annan teile kommentaari. Mina tean selle sisu ja mina tean, miks Kraas lasi teil selle artikli välja kirjutada.

Miks siis?

Väga lihtne, sest hakati revideerima ja Kraasil on välja maksmata vallale 30 000. Kas te saate aru seda? Kas te saare aru seda või ei saa?

See 30 000-eurone laen. Oli ju jutt, et vald vormistab selle abirahadeks ümber.

Vot, te ütlesite praegu õigesti. Oli jutt. Ototototot, oli jutt. Igasuguseid jutte on. Öelge, mis asi on faktid äää nendel asjadel seal? Mis koht? Ma ei ole muidugi ise läbi lugenud seda artiklit, sellepärast, et kui ma juba esimesi asju kuulsin sealt.

Soovitan lugeda.

Ei, ma ei loe seda, sest mul ei ole mõtet paska lugeda, mul ei ole mõtet ausalt. Okei, mind kottige, mul on pohhui teist. Iga nurga pealt sülitan teie peale. Aga te olete kottinud volikogu esimeest, kes on tegelikult terve elu puhta renomeega inimene olnud, kes pole kordagi tahtnud vallale midagi halba. Vastupidi, ta on alati see mees, kes seisab kuradi nende eest, et kõik projektid ja asjad saaksid õigesti tehtud, õigesti!

/…/

Aga põnev on ju. Volikogu liikmed, volikogu esimees, opa, siit saab loo! Lahe! Andmata endale aru, et tegelikult olete paska kirjutanu! Aga õnneks on FB, kus saab täiesti vabalt oma inimestele kirjutada.

Tagasi üles