Valimiste valvurid: Reformierakonna fotol poseerisid erakonna värvides küpsetisega väikesed lapsed

Reformierakonna tort

FOTO: Elmo Riig / Sakala

Kohalike valimiste valvurid reastasid sellel nädalal toime pandud hea valimistava rikkumise, esikoha napsas Reformierakonna korraldatud tordituur Saaremaa lasteaeda.

Esimeses valimiste valvurite nädalakokkuvõttes andsid tooni avaliku raha eest tehtud valimispropaganda ning laste rakendamine valimiskampaanias.

1. koht: Reformierakonna tordituur Saaremaal

Ehkki koolidesse ja lasteaedadesse tortide viimist keelata ei saa, püüdis valvurite tähelepanu Reformierakonna Saaremaa esinduse sotsiaalmeediasse postitatud foto, millel poseerisid koos erakonna värvides küpsetisega väikesed lapsed.

«Kõige suurem probleem ei ole lastele tordi pakkumises, vaid sellise foto kampaania vankri ette rakendamises,» kommenteeris Reinaas. «Antud juhul ei ole tegemist mitte ainult hea tava rikkumisega – reklaamiseadus räägib põhjalikult laste kasutamisest turunduskommunikatsioonis. Kui minu laps seal pildi peal Reformierakonna tordi kõrval auvalves seisaks, oleksin ma ikka väga kuri.»

Mari-Liis Jakobson lisas, et haridusasutustes kampaania tegemisest peaks hoiduma. «Reformierakonna koogituuri raames tundub ka, et ei kohtutud niivõrd valijatega, kui kasutati valimisreklaami huvides lasteaialapsi ära,» nentis ta ja märkis, et samas on erakonnast kena, et nad lasteaialastest tehtud kampaaniat käsitlevad fotod peale noorte valimisvalvurite märkust oma Facebookist eemaldasid.

2. koht: Anija vallavanem Arvi Karotam 1. septembril Kehra Gümnaasiumis ja Alavere lasteaias.

Mõlemas haridusasutuses pillas Karotam pidulikku kõnesse mitmeid viiteid oma töösaavutustele ja põhjustele peatsetel valimistel just tema poolt hääletada.

«Vallavanem kasutas siin kurjasti ära oma ametipositsiooni ning läks vastuollu põhimõttega, et haridusasutused on neutraalsed ja kandidaatidel on oma ettepanekute tutvustamiseks võrdsed võimalused,» hindas Mari-Liis Jakobson.

Reinaas rõhutas, et poliitpropaganda koolides ei ole aktsepteeritav. «On ikka kohutav küll, kui vallavanemal on ainult üks kõne, mida ta kõikidel üritustel valimatult esitab. See on nagu diskor, kellel on ainult üks plaat, mida ta mängitab nii pensionäride tantsupeol kui ka hipsterite klubiõhtul. Üldjuhul vilistatakse selline tegelane mõlemalt peolt peagi välja,» kritiseeris Reinaas.

3.-4. koht: Keila valla leht ja 1. septembri Viimsi Teataja.

Keilas loetles vallavanem Jaan Alver vallalehe kaaneloos üles viimase kolme aasta töö tulemused ja teisel lehel kutsus kodupartei Reformierakonna Pannkoogi kohvikusse. Oma valimisliitu sai sealsamas lühemalt reklaamida ka vallavolikogu esimees Andrei Dvorjaninov. Viimsi Teataja teise lehe veerus andis aga abivallavanem Jan Trei programmilise ülevaate IRLi valimislubadustest.

«Vallaleht on üks ainukesi viise, kuidas pea kõik valla elanikud kohaliku elu kohta infot saavad. Sellise olulise ressursi rakendamine vaid mõndade poliitiliste jõudude teenistusse on hea valimistava rikkumine,» kommenteeris Anna Karolin. Ta toonitas, et kui vallaleht otsustab valimisi kajastada, tuleb erilist tähelepanu pöörata kandidaatide võrdsele kohtlemisele. Vallaleht on osa poliitilisest võimust, mida kuritarvitada ei tohi.

Sellest, et omavalitsuse raha eest välja antav teavitusmeedia ei ole koht, kus teha propagandat, on valimiste valvurid Reinaasi sõnul rääkinud juba pea kümme aastat. Sellest on rääkinud riigikontroll. Sellest on rääkinud ka kohus ja mõistnud isegi omavalitsusjuhte süüdi raha väärkasutuses. «On lausa hämmastav, et ikka veel ilmub kandidaatidest omavalitsusjuhte, kes sellise rikkumise peale õlgu kehitavad ja teevad nägu, et midagi pole juhtunud,» nentis ta.

2017. aasta kohalike omavalitsuste valimise kampaania ajal valvavad hea valimistava järgimist Mari-Liis Jakobson, Tõnis Saarts, Tarmo Jüristo, Anna Karolin, Marek Reinaas, Jüri Nikolajev, Heliis Nemsitsveridze ja Alari Rammo. Vabaühenduste liidu EMSLi poolt koordineerib valvurite tööd Andrei Liimets.

Tagasi üles