Enam kui 300 000 ameeriklast seisab silmitsi USAst väljasaatmisega

USA lipp. FOTO: Sipa USA/Oliver Contreras/Sipa USA

Enam kui 300 000 Ühendriikides elavat haitilast ja keskameeriklast seisavad silmitsi väljasaatmisega, vahendab Newsweek. 

USA siseministeerium teatas, et ajutise kaitsestaatusega (TPS) riigis viibivad inimesed ei ole enam väljasaatmise eest kaitstud. Washington Posti avaldatud raporti kohaselt saatis USA välisminister Rex Tillerson Ühendriikide Sisejulgeolekuministeeriumi (DHS) juhile Elaine Duke’ile kirja, milles väitis, et kunagi Kesk-Ameerikat ja Haitit vaevanud probleemid ei õigusta enam programmi alusel USA-lt varju saanute kaitset.

TPSiga USAs viibivatel inimestel on 20 aastat olnud õigus riigis töötada ja elada. Oodatakse, et DHS teeb esmaspäeval avalikuks umbes 200 000 El Salvadori kodaniku, 57 000 honduralase, 50 000 haitilase ja 2 500 nicaragualase saatuse. Nende TPSi staatus peaks lõppema jaanuari alguses.  

Kuigi enamus migrante saabus USAsse ebaseaduslikult, kaitseb TPS neid - pärast 1998. aastal Kesk-Ameerikat räsinud orkaani Mitch ja 2010. aasta maavärinat Haitil - väljasaatmise eest.

Trumpi ametnikud usuvad, et migrantide väljasaatmine saab nende päritolumaadele kasulik olema, sest nad naasevad tööoskuste, demokraatlike väärtuste ja säästudega.

Hondurase president Juan Orlando Hernández kutsus Trumpi üles TPSi kaitset uuendada. Kesk-Ameerika liidrid kardavad, et Ühendriikidesse pakku läinute naasmine võib sealsete riikide probleeme süvendada.

TPSi peatamise hirmus on paljud kaitset omavad migrandid otsustanud siirduda Kanadasse, et sealt asüüli saada. 

Tagasi üles
Back